Bochnia świętowała swoje 762 urodziny
W piątek, 13 lutego w kopalni soli w Bochni odbyła się uroczystość, zwiazana z 762. rocznicą lokacji miasta. Przywilej lokacyjny wydał 27 lutego 1253 roku w Korczynie książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy.
W uroczystościach, oprócz przedstawicieli miasta, na czele z burmistrzem Stefanem Kolawińskim, udział wzięli m.in. posłanka RP Elżbieta Achinger z Platformy Obywatelskiej, posłowie Edward Czesak oraz Włodzimierz Bernacki z Prawa i Sprawiedliwości, poseł Józef Rojek z Solidarnej Polski, starosta bocheński Ludwik Węgrzyn oraz jego zastępca Józef Mroczek, przedstawicielka starostwa powiatowego w Wieliczce Aleksandra Ślusarek, radni powiatu bocheńskiego na czele z przewodniczącą Rady Bernadettą Gąsiorek, radni miasta Bochnia z przewodniczącym Rady Janem Balickim, wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin. Była też ukraińska delegacja z miasta Borszczów z burmistrzem Iwanem Baszniakiem, zjawil się też ksiądz prałat Jan Nowakowski, przedstawiciele przedsiębiorstw, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji pożytku publicznego, jednostek miejskich oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli. Uroczystości rozpoczął burmistrz Bochni – Stefan Kolawiński.
Zacznę od bliskiej nam części świata - od Ukrainy. Niepodległościowy zryw społeczeństwa Ukrainy i sprzeciw wobec prorosyjskiej polityki Wiktora Janukowicza wywołał nieprzewidywalny ciąg zdarzeń. Rosja pod przykrywką tzw. "separatystów", w imperialistycznym zapędzie, dokonała aneksji Krymu. Cały czas na terenie Ukrainy trwają walki, w których giną tysiące ludzi, setki pozostają bez jedzenia i dachu nad głową. Napiętą atmosferę odczuwamy wszyscy. Nakładane na Rosję sankcje zarówno przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i inne kraje skutkują podobnym ze strony Rosji odwetem. Pamiętamy w jak trudnej sytuacji znaleźli się polscy rolnicy pozbawieni z dnia na dzień jednego z podstawowych rynków zbytu. Patrząc na imperialistyczne zapędy Putina nie jesteśmy spokojni o losy Ukrainy, również innych krajów, szczególnie dawnych republik Związku Radzieckiego. Polska, Europa, a nawet świat - też nie są do końca bezpieczne. Miejmy nadzieję jednak, że ten konflikt uda się rozstrzygnąć drogą dyplomatyczną i świat nie zapłonie ogniem wojny – mówił podczas swojej przemowy burmistrz.
Włodarz królewsko – górniczego miasta w swoim wystąpieniu zaznaczył również, że ważnym wydarzeniem minionego roku była nominacja premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Burmistrz odwołał się również do sukcesów naszych sportowców, jak chociażby podczas zimowych igrzysk w Soczi czy zdobycia mistrzostwa świata przez reprezentację Polski w siatkówce.
Bardzo ważnym punktem w kalendarzu 2014 roku były również wybory samorządowe, które m.in. pozwoliły Stefanowi Kolawińskiemu pozostać na drugą kadencję, jako „szefowi” miasta.
Nie sposób zapomnieć także, że ubiegły rok był sceną dla wyborów do Unii Europejskiej i samorządów wszystkich szczebli. Te ostatnie wybory sprawiły, że dzięki zaufaniu mieszkańców - w tym państwa - jestem tutaj dzisiaj i dzielę się tym, w czym mogłem razem z wami uczestniczyć i co w roku 2014 dokonało się w Bochni – mówił burmistrz.
Podczas wystąpienia Stefan Kolawiński wspomniał również o najważniejszych inwestycjach, które udało się zakończyć w ubiegłym roku.
Uruchomienie i otwarcie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej* niewątpliwie wywarło i jeszcze przez dziesięciolecia wywierać będzie swój pozytywny wpływ na rozwój Bochni. Na terenie strefy jest już pięciu inwestorów na czele z firmą Werner Kenkel - producentem tektury i opakowań z tektury falistej. *
Park Rodzinny Uzbornia - ze straszącego zarówno swym wyglądem, jak i historią miejsca potrafiliśmy zrobić perełkę, gdzie całe rodziny korzystają z bogatej oferty rekreacyjno-sportowej, ale też szeregu imprez kulturalnych. Uzbornia stała się ulubionym miejscem bochnian dla popołudniowych czy niedzielnych spacerów, tam też można zostawić parę zbędnych kilogramów np. dzięki "zielonej siłowni".
Inwestycje infrastrukturalne - Wymieńmy tu, chociaż nowoczesny monitoring miejski, w dalszym ciągu rozbudowywany, remonty i budowę dróg, parkingów, bezpieczne przejścia dla pieszych, posadowienie murów oporowych zabezpieczających osuwiska, czy też modernizowaną kanalizację opadową. W tym miejscu dziękuję za bardzo dobrą współpracę ze starostwem powiatowym w sprawie projektu budowy łącznika autostradowego. Wprawdzie decyzja środowiskowa zapadła dopiero teraz, ale podwaliny pod tę decyzję to rok ubiegły – zaznaczył włodarz miasta.
Stefan Kolawiński jest również zadowolony z rozwoju kulturalnego Bochni. Jak zauważył w ubiegłym roku było bardzo dużo imprez jak np. Dni Bochni, koncerty w Oratorium, w Miejskim Domu Kultury, na Uzborni i wiele innych uroczystości także m.in. sportowych czy tanecznych w różnych częściach miasta.
Na koniec swojej przemowy gospodarz miasta podziękował oraz złożył życzenia wszystkim, którzy tworzą małą ojczyznę, jaką jest ich miasto, w którym żyją – Bochnia.
Chciałbym na koniec serdecznie podziękować wszystkim tu obecnym za często niedoceniany, również niedostrzegany, a tak naprawdę duży wkład w rozwój naszego miasta. Za dobrą energię, za mogącą niejednokrotnie być przykładem dla innych współpracę. Szczególnie dziękuję radzie miasta wielokrotnie wspierającej, ale także stymulującej nowe rozwiązania służące mieszkańcom. Rok 2015 i kolejne lata to wciąż nowe wyzwania. Tak wiele zależy od nas, od naszego zaangażowania. Życzę państwu i sobie, żeby te nasze wspólne cele i dobra współpraca służyły jak najlepiej wszystkim, którzy są dumni z tego, że tu się urodzili i tu mogą dobrze pracować zarówno dla tej dużej, jak i dla tej małej naszej ojczyzny – mówił Stefan Kolawiński.
W ciepłych słowach o Bochni wypowiadali się również goście z Sejmu RP. Elżbieta Achinger zauważyła, że przez ostatnie 20 lat miasto bardzo się zmieniło i są to zmiany zdecydowanie na plus.
Ostatnie 20 lat, to jest całkiem inny obraz Bochni. Te zmiany są dla mieszkańców może czymś oczywistym, ale dla takiej osoby, która przyjeżdża tutaj w jakimś odstępie czasowym są absolutnie zaskakujące. To jest miasto, które wypiękniało, które nabiera takiego Europejskiego szlifu zachowując przy tym bardzo piękny klimat miasta górniczego – zaznaczyła posłanka, która pogratulowała władzą miasta oraz powiatu dobrych rządów.
Poseł Włodzimierz Bernacki zaznaczył, że 25 lat, które mijają od 1989 roku, zobowiązują samorządowców do „działań zgodnych z duchem”.
Powinniśmy na wzgląd tych 25 lat spojrzeć na te wydarzenia, w których uczestniczymy dzisiaj, a więc uświadomić sobie, że ten mandat, który większość z Państwa uzyskała w roku poprzednim, jest mandatem zobowiązującym do działań zgodnych z duchem tych zobowiązań, które Państwo przyjęli na siebie w trakcie kampanii wyborczej. Te zobowiązania nie są zobowiązaniami politycznymi, unitarnymi czy praktycznymi, tylko mają wymiar moralny, czyli wypełnienia wszystkiego tego, co zostało przyjęte w tej umowie, którą Państwo zawarli ze swoimi wyborcami – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Starosta bocheński Ludwik Węgrzyn zaznaczył, że Bochnia wyciąga wnioski z historii i rozwija się na tyle dynamicznie na ile stworzone są możliwości rozwoju. Starosta zauważył również, jak ważnym czynnikiem dla każdego miasta jest rozwój gospodarczy.
Tylko rozwój gospodarczy naszego miasta pozwoli nam zbudować Bochnię tak wspaniałą, jaką była za Kazimierza Wielkiego. Bochnię, która jest godna tego, aby być znaczącym miejscem – mówił Ludwik Węgrzyn.
Mer Borszczowa Iwan Baszniak podziękował za wsparcie dla Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie. Podziękowaniania skierowane były m.in. do byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz premiera Donalda Tuska, ale nie tylko. Wlodarz zaprzyjaźnionego z Bochnią miasta podziękował również burmistrzowi naszego miasta – Stefanowi Kolawińskiemu.
Po przemowach na scenie pojawił się Kazimierz Musiał, bocheński przedsiębiorca, który wystąpił z humorystycznymi „Życzeniami dla miasta”. Następnie świetny koncert dała grupa: „Dariusz Rybka i przyjaciele”. W zespole, oprócz pochodzącego z Bochni lidera - saksofonisty, który występował m.in. we Francji, Niemczech, Austrii czy Chinach, występuja także: Sylwia Buchalska – wokalistka, dyrygentka krakowskiego chóru gospelowego, laureatka krakowskich i ogólnopolskich festiwali oraz Kamil Konieczniak – multiinstrumentalista, który dwukrotnie był nominowany w jednym z włoskich plebiscytów w kategorii na najlepszy album zagraniczny.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się bankiet, w którym uczestniczyło około 250 osób.