Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-01-30 15:56:34 przez Czas2012

Bochnia rozpoczęła współpracę z wiśnickim "Plastykiem"

Podpisano porozumienie pomiędzy miastem Bochnia i wiśnickim Liceum Plastycznym

Od 27 stycznia Gmina Miasta Bochnia rozpoczęła współpracę z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. W tym dniu w Nowym Wiśniczu podpisano stosowny dokument. Aktu podpisania dokonali burmistrz Bochni Stefan Kolawiński oraz dyrektor Liceum Elżbieta Kucybała.

Dokument dotyczy zakresu działań i współpracy. Precyzuje on w jakim zakresie będzie się ona odbywać i co deklarują obydwie strony. Są to:

  • wspierania rozwoju naukowo-dydaktycznego pracowników i uczniów Szkoły poprzez udzielenie dostępu do infrastruktury i przestrzeni publicznych Miasta Bochnia oraz pomoc w organizacji zajęć, warsztatów, plenerów;

  • inicjowania działań naukowo-dydaktycznych i kulturalnych, jakie mogą być prowadzone na obszarze Miasta Bochnia;

  • wzajemnego wspierania w prowadzeniu rozpoczętych projektów prowadzonych przez strony; upowszechniania działalności w zakresie kultury i sztuki w szczególności w obszarze architektury, rysunku i malarstwa, fotografii artystycznej, rzeźby, ceramiki artystycznej i tkaniny artystycznej.

Współpraca będzie realizowana poprzez wsparcie Gminy w realizacji m. in.: plenerów, projektów realizowanych przez uczniów Szkoły, realizację wspólnych projektów na obszarze objętym Gminnym Programem Rewitalizacji oraz wspólną realizację przedsięwzięć kulturalnych na obszarze Bochni.

/media/user/images/upload/Styczen/2020/Plastyk2.JPGWiśnickie Liceum Sztuk Plastycznych działa od 1947 roku i powstało z inicjatywy starosty bocheńskiego mgra Antoniego Wolfa i Kierownika Referatu Kultury prof. Stanisława Fischera, którzy rozpoczęli starania o założenie artystycznej szkoły średniej w Nowym Wiśniczu o nazwie Szkoła Przemysłu Artystycznego. 21 września 1947 roku miało miejsce uroczyste otwarcie szkoły a naukę w Liceum rozpoczęło 44 uczniów. Rok później szkoła zmienia nazwę na Państwowe Liceum Technik Plastycznych. W 1978 nastąpiło nadanie szkole imienia Jana Matejki z okazji jubileuszu 30-lecia Liceum. Szkła od lat z powodzeniem kształci specjalistów i artystów w dziedzinach: tkaniny artystycznej, ceramiki, renowacji elementów architektury oraz fotografii artystycznej. Kształceniu kierunkowemu towarzyszy kształcenie ogólnoplastyczne. Uczniowie mają zajęcia z historii sztuki, rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania, podstaw fotografii i filmu oraz projektowania multimedialnego.

pw
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.