Bochnia bezpieczniejszym miastem - wakaty w Policji
Policja podsumowała 2013 rok
Bochnia z roku na rok jest coraz bezpieczniejszym miastem. W urzędzie miasta odbyło się spotkanie z młodszym inspektorem Komendy Powiatowej Policji w Bochni Jerzym Bieżychudkiem, który przedstawiał raport z działalności Policji za 2013 rok.
W Komendzie Powiatowej Policji w Bochni na etacie jest 151 policjantów. Jednak nie jest to liczba według mł. insp. Bieżychudka zadawalająca.
Od kiedy pracuję w policji, to był najgorszy stan kadrowy, jaki mieliśmy, dlatego, że było około 11 wakatów i około 20 osób było na tak zwanych długich zwolnieniach lekarskich przed odejściem na emeryturę. Więc przez cały rok 2013 praktycznie pracowaliśmy bez 30 policjantów – mówił zastępca komendanta Policji w Bochni.
W 2013 roku zarówno w powiecie bocheńskim jak i samym mieście spadła liczba przestępstw kryminalnych. Najważniejsze akcje z udziałem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bochni w ubiegłym roku to wykrycie sprawcy bądź też sprawców ośmiu podpaleń stodół, wykrycie produkcji narkotyków w centrum miasta o wartości około 120 000 zł, napadu z przedmiotem przypominającym broń na sklep w Brzeźnicy oraz zatrzymanie matki, która przez rok więziła swoją córkę w piwnicy w nieludzkich warunkach, które niemal doprowadziły dziewczynę do śmierci.
Bocheńska Policja w 2013 roku na terenie powiatu interweniowała w 2 800 przypadkach. W mieście liczba interwencji wynosiła około 2 400.
W mieście poprawiło się bezpieczeństwo na drogach. Była mniejsza ilość wypadków i kolizji w stosunku do roku 2012 – mówił Jerzy Bieżychudek. W zdarzeniach tych rannych zostało 42 osoby, natomiast 3 osoby zginęły. Generalnie, jak patrzymy na skutkowość wypadków to dzięki autostradzie ona spadła. Coraz większy problem mamy natomiast z pieszymi, zwłaszcza w terenach wiejskich. W coraz większym stopniu będziemy karać pieszych. Mogłoby to się wydawać komuś śmieszne, że się "rzucamy" na pieszych, ale skutki wypadków są największe z udziałem pieszych, którzy często chodzą nietrzeźwi, albo głównie w porze nocnej nieoznakowani i stanowią zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego – dodał zastępca komendanta.
Mniej nieszczęśliwych zdarzeń drogowych jest zapewne z powodu niższej niż w 2012 roku liczby nietrzeźwych kierowców. W powiecie bocheńskim liczba kierujących na „podwójnym gazie” w ubiegłym roku wynosiła 291, natomiast rok wcześniej Policja odnotowała 322 takie przypadki. W mieście liczba złapanych nietrzeźwych za „kółkiem”, podobnie jak w 2012 roku, wynosi 73 osoby. Mimo że mieliśmy mniej ujawnionych nietrzeźwych kierowców to ilość samych kontroli na trzeźwość wzrosła z 20 tysięcy do 32 tysięcy. Praktycznie co trzeci mieszkaniec naszego powiatu został zbadany na trzeźwość – zaznacza Jerzy Bieżychudek.
Czas reakcji bocheńskiej Policji, czyli od momentu zgłoszenia do dyżurnego policjanta o danej sytuacji do czasu pojawienia się patrolu na miejscu w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, wynosił około 7 minut i 20 sekund.