Będzie moneta na 770. rocznicę lokacji Bochni? Stowarzyszenie "Cives Conscii" apeluje do Prezesa NBP
Członkowie Stowarzyszenia "Cives Conscii" chcą upamiętnienia 770. rocznicy lokacji miasta Bochnia, która będzie miała miejsce w następnym roku, poprzez wydanie monety kolekcjonerskiej. W tym celu wystosowali pismo do prof. Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
W liście do prezesa NBP, władze Stowarzyszenia podkreśliły fakt historycznej pozycji Bochni oraz kopalni soli, która jest najstarszą sztolnią wydobywającą sól kamienną w Polsce.
W związku ze zbliżającą się 770-tą rocznicą lokacji miasta Bochnia oraz w związku z faktem, że Bochnia posiada najstarszą w Polsce kopalnię soli (starszą niż kopalnia soli w Wieliczce), występujemy jako Stowarzyszenie z inicjatywą emisyjną monety kolekcjonerskiej z tematem Kopalni Soli w Bochni. Kopalnia soli w Bochni jest o blisko pół wieku starsza i znacznie głębsza od kopalni soli w Wieliczce - pisze Edyta Marszałek-Wojciechowska, Prezes Stowarzyszenia "Cives Conscii".
Moneta miałaby zostać wprowadzona do emisji w 2023 roku, w którym to odbędzie się bocheński jubileusz.
Proponujemy wprowadzenie tej monety do emisji w roku 2023, związanym z rocznicą lokacji miasta Bochnia. Uważamy, że moneta powinna być wybita w srebrze. Według nas najciekawszym motywem, który mógłby być umieszczony na monecie, jest kaplica Św. Kingi - przeczytać możemy w piśmie.
Stowarzyszenie "Cives Conscii" jest patriotyczną organizacją społeczną stawiającą na edukację obywateli. Jednym jest wydawany miesięcznik lokalny - Niecodziennik Bocheński - który niedawno miał premierę szóstego już wydania. Więcej o inicjatywie pisaliśmy tutaj:
W Bochni powstał nowy miesięcznik - Niecodziennik Bocheński
Fot. Sebastian Mierzwa (CC BY 3.0 PL)