Barbórka nafciarzy
<html />
4 grudnia obchodzimy uroczystość św. Barbary. Św. Barbara (z łac. cudzoziemka, obca - obca wśród swoich) jest jedną z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Jej wizerunki można zobaczyć nie tylko w kościołach, także w wyrobiskach kopalń.
W Polsce najstarsza, pochodząca z 1689 r. rzeźba przedstawiająca jej postać, znajduje się w kopalni soli w Wieliczce. Uznawana jest ona głównie jako patronka górników i to oni w tym dniu obchodzą swoje święto. Jednak oprócz górników świętują hutnicy, naftowcy, artylerzyści i… flisacy.
Tradycja obchodzenia Barbórki w Polsce pojawiła się w 1354 roku. Z końca XV wieku znana jest, pochodząca z dokumentu księcia oświęcimskiego Janusza, forma "Barbora", ona dała początek Barbórki na Śląsku. To właśnie górnicy na Śląsku najhuczniej obchodzą święto swojej patronki. Tego dnia również świętują ludzie związani z branżą naftową.
W cieniu bocheńskiej kopalni znajduje się Kopalnia Ropy Naftowej Grobla. Również i jej pracownikom należą się słowa najwyższego uznania w dniu ich święta.