Barbórka - ilu turystów odwiedziło kopalnię w tym roku?
Na A4 będą umieszczone znaki kierujące do kopalni w Bochni
W corocznej uroczystości św. Barbary w bocheńskiej kopalni wzięło udział 180 osób. Święto górników rozpoczęła tradycyjna Msza Święta odprawiona w Kaplicy św. Kingi na poziomie IV August, którą celebrowali proboszczowie z trzech bocheńskich parafii. Po mszy zaproszeni goście zjechali na poziom VI Sienkiewicz gdzie odbyła się główna uroczystość.
Prezes Kopalni Soli Bochnia Krzysztof Zięba przywitał serdecznie wszystkich gości i zaznajomił ich z osiągnięciami i planami inwestycyjnymi na najbliższy czas. Jak podał, wg szacunków liczba turystów odwiedzających bocheńską salinę przekroczy w tym roku 165 000 osób, a przychody z działalności turystycznej osiągną w 2024 roku około 14 000 000 zł. Dzięki wpływom z działalności turystycznej kopalnia może realizować planowane inwestycje takie jak trwająca przebudowa i modernizacja Komory Ważyn w której wymienia się podłogę na boisku sportowym o powierzchni 900 m2 oraz sukcesywnie wymienia się drewniane elementy podporowe, stanowiące zabezpieczenie północnego ociosu komory. Dziękując wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie i troskę o bezpieczeństwo, zaznaczył jak wielkie znaczenie ma bezpieczeństwo dla górników oraz licznie zwiedzających kopalnię gości.
Z zadowoleniem mogę powiedzieć, podobnie jak przed rokiem, że Święta Barbara i Święta Kinga czuwają nad bocheńskimi górnikami i uchroniły nas przed nieszczęśliwymi zdarzeniami i wypadkami.
Przypomniał, że w mijającym roku kopalnia prowadziła działania ochronne zabytkowych wyrobisk podsadzając ponad 8200 metrów sześciennych wyrobisk w najbardziej niedostępnych rejonach kopalni. Inwestycje to również odbudowa 159 metrowej zjeżdżalni łączącej poziom August z Komorą Ważyn. Ważną inwestycją w mijającym roku była budowa nowoczesnej stacji osuszania powietrza, która pochłonęła pond 10 mln zł dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przyszłości kopalnia chce zaadaptować stojącą przy szybie Campi Starą Warzelnię do celów ekspozycyjnych i handlowo gastronomicznych. Na realizację tego przedsięwzięcia kopalnia planuje uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych.
Prezes Krzysztof Zięba wyraził zadowolenie z dobrej współpracy z miastem, której przykładem jest otwarcie w centrum miasta Biura Obsługi Turystyki oraz uruchomieniu na stałe zjazdów do kopalni szybem Sutoris. Prezes Zięba nie pominął uruchomionego niedawno, specjalnie dla turystów przystanku miejskiej komunikacji autobusowej zlokalizowanego w bezpośredniej bliskości szybu Campi. Jeden z gości, wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec zabierając głos przekazał, że przy tej okazji chciałbym przekazać taką wiadomość, że te 165 tysięcy odwiedzających może zostać pobite w kolejnych latach. Również dzięki temu, że kopalnia wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w najbliższym czasie oznakuje autostradę A4 tak, żeby wszyscy wiedzieli, gdzie jest kopalnia soli Bochnia.
K. Stompór