Łapanów: hołd dla żołnierzy „Salwy” (foto)
<html />
Mszą św. w łapanowskim kościele za dusze żołnierzy oraz współpracowników oddziału partyzanckiego kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” oraz złożeniem kwiatów w miejscu zasadzki z 1946 r. uczczono w niedzielę 7 kwietnia pamięć Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Bocheńskiej.
Okazją do uroczystości była rocznica starcia zbrojnego pod Łapanowem 31 marca 1946 r., w trakcie którego żołnierze kpt. „Salwy” zaatakowali kolumnę pojazdów, którą z wiecu w Łapanowie wracali członkowie partii komunistycznej, ochraniani przez liczne siły UB i MO. W wyniku zasadzki zginęło 5 milicjantów i 3 funkcjonariuszy UB. Partyzanci wycofali się bez strat własnych.
Uroczystości zaczęły się od prelekcji w Domu Kultury na temat historii oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez „Salwę”. Następnie w kościele parafialnym odbyła się msza św., po której nastąpił przemarsz w miejsce zasadzki. W przemarszu wzięli udział m.in. kombatanci AK, poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, NSZZ „Solidarność” przy Stalprodukt SA oraz gimnazjum i szkoły podstawowej w Trzcianie. Na miejscu zasadzki wartę honorową zaciągnęli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”. Obecny też był prof. Włodzimierz Bernacki, poseł na sejm RP.
Uroczystość zakończyły krótkie przemówienia i składanie kwiatów.
Na miejscu zdarzenia w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku władze PRL wzniosły obelisk, na którym umieszczono nazwiska osób poległych pod Łapanowem oraz innych, zabitych „w obronie władzy ludowej”. Brak natomiast jakiekolwiek przypomnienia, mimo blisko ćwierćwiecza istnienia III RP, o ofierze, często też życia, którą złożyli uczestnicy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, którzy na Ziemi Bocheńskiej stawiali opór zbrojny aż do 1951 r.