Aktywni Obywatele w ZSO
W piątek 25 października w Zespole szkół Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wlk. w Bochni odbyła się trzecia edycja Dnia Aktywnego Obywatela.
Całe wydarzenie rozpoczęło się targami organizacji pozarządowych o godzinie 9.30. Podczas targów prezentowały się nie tylko lokalnie działające organizacje, ale i te, w których działania uczniowie mogą angażować się na terenie szkoły. Spośród lokalnie działających organizacji na targach pojawiły się następujące organizacje:
• Stowarzyszenie „Gmina Bochnia dla Wszystkich”,
• Stowarzyszenie "Rodzina Kolpinga w Bochni",
• Stowarzyszenie Wiosna z akcją Szlachetna Paczka.
Szkolnymi organizacjami biorącymi udział w targach NGO był samorząd uczniowski ZSO oraz szkolne koło PCK. Podczas trwania Dnia Aktywnego Obywatela prezentowane było również Centrum Aktywnego Obywatela.
Po godzinie 11 rozpoczęła się część właściwa Dnia Aktywnego Obywatela. Po uroczystym rozpoczęciu wydarzenia przez dyrektor Jolantę Kruk uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w debacie, której teza brzmiała: Aktywny młody Polak odgrywa dużą rolę w życiu publicznym. Zwolennikami tezy byli: Patrycja Mączka, Wiktor Michniak, Ilona Wiechecka oraz Mateusz Zych. Natomiast jej przeciwnikami: Wojciech Janiak, Alicja Kawala, Mateusz Kołodziej i Gabriela Rogowska. Rolę Marszałka debaty pełnił Łukasz Maźnica. Po przedstawieniu zasad, wedle których miała toczyć się debata, nastąpiło pierwsze głosowanie publiczności. Każdy słuchacz udzielił odpowiedzi na pytanie czy jego zdaniem aktywny młody Polak odgrywa dużą rolę w życiu publicznym. Wśród 70-cio osobowej publiczności 26 osób zagłosowało „za” tezą, 37 „przeciw”, a 7 osób wstrzymało się od głosu.
Debata oksfordzka przebiegała bardzo dynamicznie. Zwolennicy tezy podkreślali duże zaangażowanie młodych ludzi m.in. w wolontariat. Jako przykład podawali duże zaangażowanie uczniów ich szkoły oraz uczniów sąsiadującego z nimi technikum Budowlanego w działania m.in. Szkolnego Koła PCK. Innym argumentem, jaki padł, była ogromna pomoc niesiona powodzianom przez harcerzy w 2006 roku, w szeregach której to organizacji 95% osób to właśnie młodzi ludzie – czyli, jak uznały zgodnie obie drużyny osoby poniżej 25 roku życia. Natomiast strona przeciwna zgadzała się co do wymienionego przez oponentów zaangażowania młodych ludzi, ale ich zdaniem nie była to „duża rola w życiu publicznym”.
Po wygłoszeniu zakończeń przez Mówców z obu drużyn marszałek udzielił głosu ekspertom, którymi był Mateusz Mulka – pracownik Wydziału Bezpieczeństwa, Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Bochni oraz Mateusz Mrozowski - trener.
Po kilku słowach wygłoszonych przez obu panów nastąpiło drugie głosowanie publiczności. Tym razem tezę poparło 40 osób, „przeciw” były 24 osoby, a zdania nie miało 6 osób. Tym samym debatę wygrała drużyna broniąca tezy. Właśnie ta drużyna poprzez swoją argumentację przekonała do swojego stanowiska większą ilość osób niż przeciwnicy tezy. Za zaangażowanie i przygotowanie do debaty Członkowie obu drużyn otrzymali nagrody książkowe.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część wydarzenia. Prelekcję W życiu możesz wybierać wygłosił Pan Mateusz Mrozowski. Przekonywał on uczniów, ze każdy może zdecydować o swoim życiu, że to od każdego z nas zależy, jak ukształtuje swoje życie oraz że im wcześniej zaczniemy to robić tym lepsze będą skutki. Pan Mateusz mówił też o możliwościach związanych z oddziaływaniem i kształtowaniem lokalnej społeczności, jakie mają młodzi ludzie, a także o pojęciu partycypacja społeczna i jej narzędziach.
Kolejnym etapem Dnia Aktywnego Obywatela było spotkanie z Mateuszem Mulką. Pan Mulka, ze względu na swoje wcześniejsze doświadczenia zawodowe, zachęcał uczniów do reklamowania swoich działań i chwalenia się nimi nie tylko w szkole, ale również na portalach społecznościowych i w lokalnej prasie np. poprzez zdobywanie patronatów medialnych. Odpowiedział on również na kilka pytań zadanych przez uczniów ZSO dotyczących tego, jak Starostwo Powiatowe w Bochni wspiera działalność mieszkańców oraz lokalnie działających organizacji pozarządowych.
Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy Świadomy Obywatel. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z prawami i obowiązkami obywateli oraz wcześniej usłyszaną prezentacją, czyli pytania związane z partycypacją społeczną. Można było wygrać gadżety projektowe w postaci pendrive’a lub koszulki.
Całe wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w nie osób.
Katarzyna Maźnica