80 rocznica krwawych wydarzeń w Łapanowie
<html />
17 czerwca ludowcy z terenu powiatu bocheńskiego uczcili 80-tą rocznicę dramatycznych zajść, jakie wydarzyły się w okolicach Łapanowa w 1932 r.
Zarządy powiatowe przedwojennego Stronnictwa Ludowego w Bochni, Myślenicach i Limanowej podjęły decyzję o wspólnej organizacji w Łapanowie 5 czerwca 1932 roku obchodów Święta Chłopskiego, połączonych z manifestacją przeciw polityce sanacyjnego rządu. Na czele komitetu organizacyjnego stanął ówczesny prezes Stronnictwa Ludowego Bartłomiej Twaróg z Łapanowa.
Uzyskano od władz stosowna zgodę nas uroczystość, którą jednak cofnięto na dwa przed planowaną datą. Zakaz wydano jednak zbyt późno i już od rana 5 czerwca do Łapanowa zaczęli napływać z okolicznych powiatów uczestnicy obchodów.
Próby zatrzymania pochodu zbierającego się w Grabiu, podjęte przez policję w Ubrzeży, nie dały rezultatu. Następnie, 2 km przed Łapanowem, w Wolicy policjanci zaczęli strzelać do tłumu, zabijając 4 i raniąc wiele osób. Później w szpitalu zmarło 3 dalszych postrzelonych uczestników zajść.
D|o tych wydarzen nawiąali uczestnicy rocznicowej uroczystości, którzy po uroczystej mszy św. sprawowanej kościele parafialnym w Łapanowie udali się pod pomnik na łapanowskim rynku, aby złożyć wiązanki kwiatów i oddać hołd pomordowanym.
Delegacja ludowców z Łapanowa złożyła także kwiaty pod pomnikiem w Wolicy, w miejscu gdzie miały miejsce krwawe wydarzenia z 5 czerwca.
Na uroczystości do Łapanowa przybył minister pracy i polityki społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz.