Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-01-20 21:18:41 przez eb

75 rocznica mało znanej pacyfikacji

20 stycznia 2020 r. minęło 75 lat od niemieckiej pacyfikacji wsi Buczyna i Grabina. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się wczoraj, 19 stycznia. O godz. 10:30 odbyła się Msza święta w Kościele Parafialnym w Sobolowie. Następnie o godz. 11:45 przy pomniku w Grabinie miał miejsce Apel Poległych przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Gminnych w Dąbrowicy a następnie Spotkanie Pokoleń w Świetlicy w Grabinie.

Zadziwiające jak wiele jest na lokalnych portalach wzmianek o uroczystościach pod pomnikiem w Grabinie, a jak mało opisów sekwencji wydarzeń 20 stycznia 1945 roku. Próżno szukać Buczyny i Grabiny na Wikipedii pod hasłem pacyfikacje w Polsce. Natrafiliśmy tylko na jedną, krotką wzmiankę w tekście Janusza Paproty w bochenskiedzieje.pl:

Ostatnim krwawym akordem walk na terenie naszego powiatu, było starcie 20 stycznia oddziału partyzanckiego AK pod dowództwem "Jastrzębskiego" (por. Józefa Lessera, przp. redakcji) z cofającymi się oddziałami Wermachtu na pograniczu wsi Buczyna - Grabina. Walka, która przeniosła się w obręb wsi, pochłonęła życie 5 partyzantów i 13 osób cywilnych zabitych w trakcie pacyfikacji obu miejscowości. O tym tragicznym wydarzeniu przypominają: pomnik poległych partyzantów na cmentarzu w Sobolowie oraz kamienny obelisk w Grabinie ufundowany przez Gminę Bochnia w 2005 r.”

eb
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


wq...ony
2020-01-24 21:04:13

Ciekawe czy te uśmiechnięte dzieciaki wiedzialy w czym biorą udział? Czy były tam bo im w szkole kazali?