15 ekip na trasie Rajdu szlakiem cmentarzy I wojny
Do udziału w XVI Młodzieżowym Rajdzie "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku", zorganizowanym przez Centra Kultury Gmin Laskowa i Żegocina pod patronatem wójtów obu sąsiednich gmin zgłosiło się 15 drużyn, m. in. z Bochni, Łapanowa, Ujanowic, Jaworznej, Rozdziela i Żegociny.
W tym roku większość grup wybrała trasę od Trzciany, przez Leszczynę, Królówkę, Łąktę Dolną do Żegociny. Pozostałe wędrówkę po cmentarzach rozpoczęły w Łąkcie Górnej (cmentarz nr 304), wędrując potem przez Rajbrot do Żegociny. Jedna z grup - z SP w Łąkcie Dolnej - wystartowała w Limanowej.
Każdej grupie towarzyszyli przewodnicy. Na każdym z cmentarzy opowiadali o wydarzeniach wojennych z grudnia 1914 roku, gdy w tych okolicach rozgrywały się bitwy określane mianem operacji limanowsko - łapanowskiej.
W pierwszym dniu Rajdu była znakomita, ciepła pogoda. Wędrówka była więc przyjemna. Wieczorem wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali się w budynku CKSiT w Żegocinie, gdzie zjedli posiłek, a następnie uczestniczyli w wieczornicy, podczas której wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu "Melodia" Żegocińskiego Klubu Seniora oraz kilku wierszy w wykonaniu uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie. Wiele wiedzy historycznej dostarczył wykład Ireneusza Piszczka z Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Limanowej, który zaprezentował przebieg działań wojennych z grudnia 1914 roku w okolicy Limanowej i Żegociny. Wykład wzbogacił pokazami zdjęć i różnych eksponatów z czasów I wojny światowej.
Sobota powitała uczestników Rajdu nieco odmienną pogodą: ciemnymi chmurami i nieco niższą temperaturą. Po śniadaniu uczestnicy Rajdu prowadzeni przez przewodników pomaszerowali w kierunku cmentarza I wojny światowej nr 357 na Jastrząbce. Tak kwadrans przed jedenastą rozpoczęła się tradycyjna ceremonia składania wieńców, wiązanek kwiatów i zapalonych zniczy przy centralnym pomniku cmentarza. O godzinie jedenastej rozpoczęła się koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz Tadeusz Skura z Tarnowa. On też wygłosił homilię mówiącą o pamięci historycznej. Wyraził także wielkie uznanie dla pomysłodawców, organizatorów i uczestników Rajdu. Nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta z Laskowej.
XVI. Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I. wojny światowej" przeszedł do historii. Za rok Rajd będzie miał szczególny wymiar, ze względu na przypadającą w 2014 roku setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, w wyniku której rozpadły się państwa zaborcze i Polska odzyskała niepodległość.