Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-04-14 09:54:36 przez system

130 tysięcy podpisów za dniem wolnym 6 stycznia

Polska to taki dziwny kraj gdzie niby obalono komune. Niestety komunistyczne święto 1 maja ma się u nas jak najlepiej, natomiast religijne ważne świeto Trzech Króli jak najgorzej. Po raz drugi wiec zbierano podpisy by władze opowiedziały się za ustanowieniem tego dnia wolnego od pracy.

Prawie 130 tysięcy podpisów zebrano w diecezji tarnowskiej za przywróceniem dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Akcja po raz drugi była prowadzona przez tydzień we wszystkich parafiach. Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich prosili o poparcie inicjatywy w niedziele - 22 i 29 marca. Podpisy zbierano po Mszach świętych przed kościołami i w salach katechetycznych. W niektórych parafiach, odwiedzano wiernych w ich domach. Także przez cały tydzień można było wspierać inicjatywę w kancelariach parafialnych. Zakończono właśnie podliczanie zebranych podpisów — wynik tej pracy to prawie 130 tysięcy.

W ubiegłym roku zbiórka podpisów cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W diecezji tarnowskiej zebrano 200 tys. podpisów. Teraz wynik jest nieco niższy. Biskup tarnowski Wiktor Skworc podkreśla, że niektóre osoby zraziły się postawą posłów, którzy przekreślili tak ważną społeczną inicjatywę.

Akcja drugi raz prowadzona jest w całym kraju. Tym razem jej inicjator, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki chce zebrać milion podpisów. Dotychczas przeliczono i sprawdzono prawie 680 tys. podpisów. 17 kwietnia br. zostaną one złożone w Sejmie.

W połowie października ub. roku Sejm odrzucił projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy. Za przyjęciem wniosku PO o odrzucenie projektu opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2. Pod projektem zebrano ponad 550 tys. podpisów. O poparcie tej inicjatywy zwracało się prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne i osoby prywatne.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypada 6 stycznia jest obok Wielkanocy, najstarszym świętem Kościoła obchodzonym już od IV wieku. W tradycji wielu krajów Europy obchody święta łączą się z dniem wolnym od pracy. Podobnie było i Polsce, jednak władze komunistyczne w 1960 roku odebrały świętu status dnia wolnego. Obecnie święto Trzech Króli, jako dzień wolny od pracy, jest obchodzone m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii.