Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2025-04-10 15:37:17 przez Czas2012

1000 lat od koronacji Chrobrego – w Bochni też pamiętają

Rok 2025 jest rokiem szczególnym w naszej historii. Obchodzimy właśnie okrągłą rocznicę koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego. Historycy są zgodni. Chrobry był jednym z najwybitniejszych wodzów i królów w historii Polski, który razem ze swoim ojcem Mieszkiem I, doprowadził do powstania państwa polskiego w iście ekspresowym tempie, bardzo sprawnie poruszając się w meandrach ówczesnej polityki europejskiej.

Mimo, że Polska jest obecnie chybotliwą i chaotyczną demokracją w dużej części zarządzaną z Berlina i Brukseli, przez złośliwych słusznie nazywaną „d.pokracją”, są jednak środowiska, które są świadome tego, że przez niemal 800 lat Państwo Polskie było monarchią. Od X w. i dynastii Piastów do ostatniego Jagiellona Zygmunta Augusta było monarchią dziedziczną. Od 1573 roku, od kiedy na tron wstąpił Henryk Walezy, do króla Stanisława Augusta i do czasów rozbiorów, było monarchią elekcyjną. To za monarchii Polska urosła do największej potęgi, jednej z najsilniejszych w Europie. Niestety, ówcześni Polacy nie zdołali się obronić ani przed wewnętrznymi konfliktami ani przed zewnętrzną nawałą wrogich sąsiadów. W XVIII w. Państwo Polskie upadło. Po ponad stuletnich czasach rozbiorów, po pierwszej i drugiej wojnie światowej oraz w międzyczasie w dwudziestoleciu międzywojennym, nie udało się już, mimo prób, wskrzesić monarchii. Od ponad dwustu lat Polska była albo okupowana albo skazana na niestabilną, rozchybotaną demokrację. Tak jest niestety do dziś.

Obecnie mamy co świętować. Prawie 800 lat wspaniałej i różnobarwnej historii monarchii i 1000 lat od pierwszej koronacji pierwszego polskiego króla. Historii mozolnego i trudnego, nie raz bolesnego, budowania państwa, jego głębokiej kultury duchowej i wysokiej kultury materialnej. Przechodziliśmy wzloty - aż do potęgi europejskiej z milionem kilometrów kwadratowych i upadki - aż do całkowitego unicestwienia państwa, które zniknęło z map Europy. Mimo, że w porównaniu do innych krajów europejskich jesteśmy państwem relatywnie młodym, 1000 lat historii od czasu koronacji Bolesława Chrobrego to wystarczająco długo by mieć świadomość powagi rocznicy. By przy tak długiej świadomości historycznej nie dać się nabrać na płytkie, puste i naiwne frazesy o iluzorycznej unijnej tożsamości, rzekomo ważniejszej niż tożsamość polska, (mimo, że w Polsce nie brakuje ludzi prawie całkowicie wynarodowionych i uległych ogłupiającej unijnej, wrogiej i kosmopolitycznej propagandzie). W historii jeszcze nigdy nie przetrwało żadne państwo ulepione z kilku innych. Nie przetrwała Asyria ani imperium Aleksandra Macedońskiego, nie przetrwał Rzym, nie przetrwało Imperium Mongolskie ani Osmańskie, rozleciało się Imperium Brytyjskie, rozleciała się Jugosławia i rozleciał się Związek Sowiecki. Rozleciała się także monarchia Habsburgów i Cesarstwo Austriackie, a także I Rzeczpospolita, jak i wiele innych imperiów czy klejonych z kilku państw mocarstw. Tak samo, wcześniej czy później, rozleci się Unia Europejska, szczególnie kiedy zarządzana jest przez klimatycznych czy tęczowych szaleńców. Dlatego podczas tej rocznicy, warto pamiętać o pierwszym polskim królu Bolesławie Chrobrym, synu Mieszka I. O pierwszej dynastii Piastów i o Poznaniu, Ostrowie Lednickim, Gieczu czy Gnieźnie - pierwszych ważnych grodach Mieszka i Chrobrego. Warto postawić na Polskę i polską tożsamość, z całym bogactwem ponad tysiącletniego rozwoju historycznego.

Z okazji rocznicy zaplanowano wiele wydarzeń w całej Polsce, także i w Bochni. Najbliższa odbędzie się w sobotę 12 kwietnia w kościele św. Pawła. O godz. 19.00. będzie miała miejsce inscenizacja historyczna pt. „Koronacja Bolesława Chrobrego”. Organizatorami jest Stowarzyszenie Bochniaków i Parafia św. Pawła.

W Krakowie przygotowania do obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa narodowego i chrześcijańskiego – trwają już od dłuższego czasu. Organizatorem obchodów jest Komitet Społeczny im. Bolesława Chrobrego, który przygotowuje Marsz Tysiąclecia Królestwa Polskiego – uroczystą manifestację upamiętniającą przełomowy moment w historii Polski.

Marsz, który zaplanowano na 12 kwietnia, zgromadzi przedstawicieli środowisk narodowych, wspólnot chrześcijańskich oraz wszystkich tych, którzy wspólnie pragną zamanifestować przywiązanie do wartości, jakie przez wieki kształtowały polską tożsamość. Uroczystości odbędą się w podniosłej atmosferze, podkreślającej szacunek dla historii i tradycji naszego kraju.

Program wydarzenia:
• 10:00 – Msza Święta w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Kopernika 19
• 12:00 – przemarsz z placu Matejki.
• 13:00 – piknik rodzinny na placu Wielkiej Armii Napoleona.
• 16:00 – konferencja w hotelu Golden Tulip, ul. Krakowska 28
Marsz Tysiąclecia Królestwa Polskiego to wydarzenie o wymiarze symbolicznym, mające na celu umocnienie wspólnoty narodowej, przypomnienie o bogatej historii Polski oraz zachęcenie do kultywowania patriotycznych wartości.

Paweł Wieciech

Foto: Ostrów Lednicki, jeden z kilku głównych gródów pierwszych Piastów. Paweł Wieciech

Czytaj także: Wyspa pierwszych Piastów

Warto przeczytać m.in.: