Wierni diecezji tarnowskiej pomogli wybudować kościół na Ukrainie
W Tarnopolu na Ukrainie poświęcono nową świątynię. Kościół pw. Bożego Miłosierdzia i Matki Bożej Nieustającej Pomocy - budowany dziewięć lat - był wypełniony wiernymi i kapłanami po brzegi. To przedsięwzięcie trudne do sfinansowania przez tamtejszych wiernych, pomogli zrealizować m.in mieszkańcy diecezji tarnowskiej.
Dlatego głównym konsekratorem był biskup tarnowski Wiktor Skworc. Zaprosił go kardynał Marian Jaworski - metropolita lwowski. Obecny był także koadiutor ks. kardynała — ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Wszyscy zebrani z wielką radością, wzruszeniem i skupieniem uczestniczyli w pierwszej Eucharystii sprawowanej w nowym
Diecezja tarnowska nie tylko w sposób materialny pomaga Kościołowi lwowskiemu, jak podkreśla Ks. Kardynał najcenniejszym wsparciem są kapłani, którzy już od 18 lat systematycznie są obecni wśród kleru diecezji lwowskiej. Aktualnie duszpasterzuje tam 17 kapłanów tarnowskich.
W homilii bp Skworc mówił, iż świątynia jest darem i zachęcał mieszkańców, aby często do niej przychodzili. "Przez słowo Boże i sakramenty Bóg będzie przy Was stawał, aby Was bronić przed złem, umacniać do walki o święte życie, napełniać łaską i miłosierdziem. Bóg jest przy Was, w każdej chwili, radosnej i smutnej, jasnej i ciemnej. Przez Eucharystię da Wam poznać, jak bardzo Was miłuje, jak bardzo chce z Wami pozostać i Wam towarzyszyć" - mówił kaznodzieja.
Biskup prosił wiernych aby starali się być apostołami Jezusa, oraz nie zapominali o Bogu także w domach i w rodzinach. - Niech będą domowymi Kościołami, w których wszyscy dążą do świętości przez wierne wypełnianie obowiązków, przez służbę i miłość względem domowników - dodał hierarcha.
Proboszczem parafii w Tarnopolu jest ks. Andrzej Malig, który pochodzi z Ryglic w diecezji tarnowskiej. Często głosił kazania i rekolekcje w parafiach diecezji tarnowskiej, a zebrane składki przeznaczał na budowę świątyni.
Parafia w Tarnopolu otrzymała działkę pod budowę kościoła w 1998 roku, prace rozpoczęły się w 1999 roku. Pieniądze na budowę przekazali m.in. archidiecezja lwowska, katolicka fundacja Renovabis z Niemiec, Episkopat Stanów Zjednoczonych oraz polskie parafie i prywatni sponsorzy. Najwięcej było ich w diecezji tarnowskiej.
Do tej pory wierni modlili się w małej kaplicy na cmentarzu. Ks. Malig ocenia liczbę parafian na ok. 700 osób. - Modlą się z nami wierni, którzy otrzymali chrzest w cerkwi oraz prawosławni. Kościół i plebania będą centrum życia religijnego. Ponieważ w szkołach nie ma nauki religii, katechizację prowadzimy przy parafii. Teraz już w lepszych warunkach - mówi proboszcz tarnopolskiej parafii.