Ruszyło Diecezjalne Centrum Ekonomii Społecznej
Pisanie unijnych wniosków ma być łatwiejsze dla parafii i instytucji kościelnych. W Tarnowie ruszyło Diecezjalne Centrum Ekonomii Społecznej. Eksperci pomogą napisać dobry wniosek o fundusze zewnętrzne, które będą przeznaczone m.in. na pomoc osobom bezrobotnym, biednym i borykającym się z różnego rodzaju problemami.
O takie środki mogą starać się parafialne oddziały Caritas oraz parafie, zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia katolickie. Na działalność placówki, diecezja tarnowska otrzymała ponad milion siedemset tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Eksperci Centrum będą podczas warsztatów uczyć zainteresowane osoby jak pisać wnioski o środki unijne, bezpłatnie pomogą przygotować stosowne dokumenty i zrealizować różne inicjatywy. "Chcemy pomagać pomagającym. Wiele kościelnych instytucji wspiera bezdomnych, chorych, starszych i młodzież. Mają pomysły, ale często brakuje im odwagi, aby napisać projekt o środki zewnętrzne. Naszym zadaniem jest pomoc na każdym etapie tworzenia i realizacji przedsięwzięcia"- mówi Paweł Wyszomirski kierownik projektu.
Parafie i instytucje kościelne do tej pory rzadko korzystały ze środków unijnych przyznaje ks. Adam Nita, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. "Wynikało to głównie z braku doświadczenia i przekonania, że może się udać. Dzięki działalności Centrum to ma się zmienić. Mam nadzieję, że działalność Centrum przyczyni się to do rozwoju współpracy instytucji diecezjalnych, a także samorządowych, które zachęcamy do współpracy. To szansa, aby w parafiach pojawiły się nowe inicjatywy, które pomogą długofalowo potrzebującym" — dodaje jeden z twórców Centrum.
Na początek instytucje kościelne mają starać się o małe projekty do 50 tys. zł w ramach programu Kapitał Ludzki. Są już pierwsze zgłoszenia, które dotyczą m.in. rozwoju wolontariatu, centrum integracji społecznej, podnoszenia kwalifikacji pracowników domu pomocy i domów środowiskowych. Program działania DCES to całościowa opieka nad instytucjami i nieformalnymi grupami, chcącymi ubiegać się o pieniądze z Unii Europejskiej.
Projekt będzie realizowany do końca 2010 roku. Jego owocem będzie m.in. kompendium wiedzy i doświadczenia projektowego, a przede wszystkim zespół fachowców.
Ośrodek ma swoją siedzibę w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Tarnowie przy ul. Mościckiego 12. Eksperci pełnią dyżury w godzinach od 9.00 do 17.00. Spotkania trzeba wcześniej ustalić telefonicznie (014/6888112). Wkrótce zostanie także uruchomiona strona internetowa (www.ekonomia.spoleczna.net).