Gość z Afryki z wizytą w Tarnowie
Włączenie się w ewentualny proces beatyfikacyjny ks. Jana Czuby, tarnowskiego misjonarza, zabitego w 1998 r. w Republice Konga, zapowiedział metropolita Brazzaville abp Anatole Milandou. Hierarcha przebywa w diecezji tarnowskiej na zaproszenie biskupa ordynariusza Wiktora Skworca.
Abp Milandou podkreśla, że ludzie z diecezji Kinkala pamiętają o tarnowskim misjonarzu. Na razie jednak nie jest znana konkretna data rozpoczęcia procesu.
"Kiedy w Loulombo odwiedziłem grób tarnowskiego misjonarza, spotkałem kobiety, które płakały wspominając kapłana. Obecnie prowadzimy proces beatyfikacyjny, kard. Emile’a Biayendy, zamordowanego w 1977 r. Jesteśmy skoncentrowani na tym procesie, który trwa już kilkanaście lat" — dodaje afrykański hierarcha.
Gość z Afryki uczestniczył w Tarnowie w święceniach kapłańskich, odwiedza parafie, spotka się także z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego. Arcybiskup Brazzaville Anatole Milandou chce zachęcić duchownych i kleryków, aby część swojego życia poświęcili dla Afryki.
"Jestem bardzo zadowolony z pracy tarnowskich księży. Kościół w Republice Konga ma powołania, ale liczba księży nie jest jeszcze wystarczająca. Jestem otwarty, aby przyjmować misjonarzy, ponieważ potrzeba ich świadectwa" — dodaje abp Milandou.
W Republice Konga tarnowscy misjonarze pracują od ponad 35 lat. Aktualnie w Kongo duszpasterzuje 4 tarnowskich misjonarzy. Arcybiskupowi podczas wizyty w Polsce towarzyszy jeden z nich - ks. Bogdan Piotrowski.
W programie wizyty afrykańskiego hierarchy są spotkania w parafiach diecezji tarnowskiej, oraz udział w II Kongresie Misyjnym Dzieci. Rozpocznie się on w sobotę 6 czerwca o godzinie 10.00 w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie. Do udziału w kongresie zostało zgłoszonych kilka tysięcy dzieci. W programie przewidziana jest Eucharystia, spotkania z misjonarzami, występ zespołu "Promyczki", loteria fantowa. Będzie też wesołe miasteczko i możliwość skorzystania z gastronomii.
Jedną z nowych i ciekawszych inicjatyw kongresu będzie akcja pt.: "Przyłóż rękę do …" Każdy uczestnik będzie mógł na kartce z wpisanym krajem misyjnym odcisnąć ślad swojej dłoni — jako symboliczny wkład w modlitwę i pomoc konkretnemu krajowi misyjnemu i pracującym tam misjonarzom.