Diecezjalna pielgrzymka do Lourdes
120 osób bierze udział w diecezjalnej pielgrzymce do Lourdes. W tym gronie są także chorzy na wózkach inwalidzkich. Pielgrzymi wyjechali w sobotę 6 września z parafii w Porąbce Uszewskiej, gdzie znajduje się grota zbudowana na wzór tej we Francji. Do pielgrzymów dołączy także ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc, którzy będzie przewodniczył Mszy św. w sanktuarium w grocie w Lourdes.
Pielgrzymkę zorganizowało Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe. Jak podkreśla dyrektor - ks. Czesław Konwent w tym roku przypada 150. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Z tej okazji do sanktuarium przybywają pielgrzymi z całego świata. Do tego grona dołączy także delegacja z diecezji tarnowskiej.
W busie specjalnie przystosowanym dla osób niepełnosprawnych wyjechali na pielgrzymkę chorzy z Piwnicznej wraz z opiekunami. — Wyjątkowym przeżyciem będzie wspólna Msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiktora Skworc, odprawiona 11 września w grocie, gdzie miały miejsce objawienia - mówi ks. Czesław Konwent. Pielgrzymi przejdą także Drogą Jubileuszową. Jej etapami są m.in. chrzcielnica w kościele parafialnym, gdzie została ochrzczona Bernadeta Soubirous, jej dom oraz grota Massabielska. Przejście tym szlakiem wiąże się z zyskaniem odpustu jubileuszowego.
Pielgrzymi wraz z biskupem ordynariuszem będą także modlić się przed pomnikiem Jana Pawła II o jego beatyfikację. Ponadto wezmą udział w procesji eucharystycznej dla chorych wraz ze specjalnym błogosławieństwem.
Zanim pielgrzymi dotrą do Lourdes odwiedzą m.in. sanktuarium Ledóchowskich w Loosdorf w Austrii, w Maria - Taferl sanktuarium NMP Bolesnej, oraz Marktl — miejsce skąd pochodzi papież Benedykt XVI. W programie pielgrzymki jest także sanktuarium w La Salette, katedra w Lyonie. Osoby, które wybrały dłuższy wariant pielgrzymki odwiedzą także Fatimę.