Bp Stepa i Lisowski zostaną pochowani w tarnowskiej katedrze
Dwóch biskupów diecezjalnych zostanie pochowanych w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Dokonano już ekshumacji doczesnych szczątków biskupa Franciszka Lisowskiego i biskupa Jana Stepy. We wtorek 31 marca zostaną one umieszczone w krypcie grobowej biskupów tarnowskich.
- Katedra jest właściwym miejscem spoczynku dla biskupów diecezjalnych, ma również zapewnić im stałą modlitewną pamięć, a także wdzięczność diecezjan. Jest także wskazaniem kościoła katedralnego jako wyjątkowej świątyni w diecezji — podkreśla biskup tarnowski Wiktor Skworc, który zdecydował o przeniesieniu szczątków dwóch biskupów.
W krypcie, gdzie spoczywa m.in. arcybiskup Jerzy Ablewicz przygotowano dodatkowe miejsca pochówku. Spocznie tutaj bp Franciszek Lisowski, który przewodził diecezji tarnowskiej w latach 1933-1939. Pochowany był na cmentarzu w Tarnowie Krzyżu. Bp Lisowski m.in. erygował Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej; kontynuował starania o kanonizację bł. Kingi; zorganizował 1900-letni Jubileusz Odkupienia, Jubileusz 900. rocznicy urodzin św. Stanisława Szczepanowskiego oraz Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Koronował także obrazy Matki Bożej w Bochni i Odporyszowie; utworzył Instytut Wyższej Kultury Religijnej i Uniwersytet Ludowy. W trosce o robotników powołał Sekretariat Chrześcijańskich Związków Zawodowych; umożliwił studia teologiczne w tarnowskim Seminarium klerykom z Łemkowszczyzny; ofiarnie niósł pomoc ofiarom powodzi z 1934 r. i utworzył Diecezjalny Związek Caritas.
Zmarły przed 50-laty biskup Jan Stepa pełnił urząd biskupa diecezjalnego w Tarnowie w latach 1946-1959 r. Spoczywał do tej pory w krypie kościoła pw. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.
Po II wojnie światowej, zabiegał o odbudowę świątyń; o organizację duszpasterstwa na ziemiach łemkowskich; przyjmował do pracy księży pochodzących z kresów; kierował kapłanów do pracy duszpasterskiej na Ziemiach Zachodnich; poświęcił diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi. Zorganizował także obchody Roku Jubileuszowego, Roku Maryjnego oraz rozpoczął Wielką Nowennę przed 1000-leciem Chrztu Polski. Dzięki jego zaangażowaniu odzyskano dla diecezji budynek Seminarium Duchownego. Ponadto przeprowadził reformę studiów seminaryjnych; utworzył Diecezjalny Instytut Wydawniczy "Veritas"; powołał Diecezjalną Radę Duszpasterską; przeprowadził III Synod Diecezjalny; szczególną troską otaczał chorych, samotnych i opuszczonych, organizując dla nich duszpasterstwo specjalistyczne. Jako Przewodniczący Komisji Katechetycznej Episkopatu przygotowywał katechizację dzieci i młodzieży w salach katechetycznych po usunięciu religii ze szkół.
Uroczystość przeniesienia szczątków dwóch tarnowskich biskupów odbędzie się dokładnie w 19. rocznicę śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza. O godzinie 17.00 rozpoczną się nieszpory, po nich zaś, o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. i złożenie doczesnych szczątków biskupów w katedralnej krypcie. Biskup tarnowski Wiktor Skworc zaprasza wszystkich diecezjan, a zwłaszcza mieszkańców Tarnowa, do udziału w tej uroczystości.
Diecezja tarnowska została utworzona w 1783 roku. Biskup Wiktor Skworc jest piętnastym ordynariuszem w jej historii. Jak podkreśla ks. Jerzy Zoń, rzecznik biskupa tarnowskiego, złożenie doczesnych szczątków biskupów tarnowskich w krypcie własnej katedry jest znakiem łączności Pasterzy z powierzona sobie wspólnotą, nadaje krypcie tarnowskiej bazyliki głębszego znaczenia zarówno religijnego jak i historycznego oraz kulturowego dla przyszłych pokoleń diecezjan tarnowskich.
Pomysł krypty dla biskupów tarnowskich pochodzi od Abpa Jerzego Ablewicza. To właśnie on podjął decyzję o przygotowaniu wspólnej krypty dla biskupów i o przeniesieniu z Krakowa, z Cmentarza Rakowieckiego, szczątków bpa Józefa Wojtarowicza w roku 1975, w stulecie śmierci.