Apel o modlitwę w intencji pokoju w Kongo
Biskup tarnowski Wiktor Skworc prosi wiernych, aby w każdy piątek modlili się o pokój w Demokratycznej Republice Konga. Apel ordynariusza diecezji czytany był we wszytskich kościołach w niedzielę 16 listopada 2008 roku.
"Mijające tygodnie przerażały nas informacjami o brutalnych prześladowaniach chrześcijan w Indiach i Wietnamie. A w ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że Afryce grozi kolejna klęska humanitarna, dotykająca miliony mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga" — pisze biskup.
We wschodniej części kraju rebelianci kontrolują jeden z regionów i przesuwają się w kierunku stolicy prowincji. Polscy misjonarze, jako jedni z nielicznych, zdecydowali się pozostać na miejscu i na miarę swoich możliwości oraz posiadanych środków pomagają uchodźcom i ofiarom starć rebeliantów z oddziałami rządowymi.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podkreśla, że w czasie sporadycznych kontaktów telefonicznych, misjonarze i misjonarki zwracają się z prośbą, aby ofiarować im dar modlitwy i duchowej łączności. Zdaniem hierarchy solidarności i pocieszenia potrzebują nie tylko oni, ale i mieszkańcy Konga, zagrożeni wojną domową.
Biskup tarnowski zwrócił się do diecezjan z prośbą, aby przez duchowe dary modlitwy, postu, cierpienia i trudów związanych z wypełnianiem codziennych obowiązków, błagali Boga o pokój dla mieszkańców Konga, oraz bezpieczeństwo dla pracujących wśród nich misjonarzy, zwłaszcza dla sióstr Pallotynek.
Swój apel biskup kieruje do Róż Różańcowych, dzieci zjednoczonych w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci i młodzieży z parafialnych grup misyjnych, oraz chorych i wszystkich wiernych. Biskup prosi, aby dniem żarliwej modlitwy o pokój w Kongo był każdy piątek, który jest dniem pamięci o śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa i z tej racji ma charakter pokutny i przebłagalny.
Dodaj komentarz
Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.
Komentarze użytkowników
Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.