Bochnia wydarzenia

środa 24 lutego 2016 08:02:35

Zbliża się Dzień Żołnierzy WyklętychZbliża się Dzień Żołnierzy Wyklętych

Starosta Ludwik Węgrzyn, burmistrz Stefan Kolawiński oraz Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka” zapraszają do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Program:
Niedziela, 28 lutego 2016 r., Park Rodzinny Uzbornia
- godz. 12.00 – IV Bieg Tropem Wilczym

Poniedziałek, 29 lutego 2016 r., Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni
- godz. 9.00-11.00 - finały konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Wtorek, 1 marca 2016 r.
- godz. 9.00 - gra terenowa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Śladami Żołnierzy Wyklętych w Bochni”, start w Zespole Szkół nr 1 w Bochni,
- godz. 9.00 – konkurs gier strategicznych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (PSP nr 2),
- godz. 9.10 - uroczystość rocznicowa w Zespole Szkół nr 1 - koncert uczniów, rozstrzygnięcie konkursu na plakat, wykład dr Cecylii Kuty (IPN Kraków) "Obraz Żołnierzy Wyklętych w literaturze PRL", prezentacja multimedialna,
- godz. 16.30 – podsumowanie przeprowadzonych konkursów i gier, okolicznościowy wykład dr. Pawła Naleźniaka z IPN Kraków (PSP nr 2)
- godz. 18.00 – uroczysta msza św. w Bazylice św. Mikołaja
- godz. 19.00 – przejście pod pomnik gen. Okulickiego, przemówienia, składanie wieńców.

Imprezy towarzyszące:
- Konkurs Plastyczny „Żołnierze Wyklęci” dla uczniów szkół  podstawowych i gimnazjalne
- Międzyszkolny Konkurs Graficzny na plakat, nawiązujący tematycznie do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Bocheńskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizowane są w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Prawa Bochnia

2016-02-24 09:39:27
wszyscy patrioci spotykają się pod pomnikiem gen. "Niedźwiadka" - Cześć i Chwała BOHATEROM Walki z Komuną!
zadanie na dziś

2016-02-24 11:06:07
Pamiętać, pamiętać i jeszcze raz pamiętać. Gnidy naszej pamięci się boją...
new world

2016-02-24 14:46:43
coś dla burmiszcza ,apeliki,posiadówki pewnie pózniej darmowe jedzonko-żyć nie umierać ale fucha ...
Cześc i chwała Bohaterom!

2016-02-24 15:11:46
i wszystko w tym temacie
antykomunista

2016-02-24 15:54:42
Z tym, że tzw. Niedźwiadek z komuną nie walczył, a ją utrwalał. Z głupoty, zdrady albo z przekonania. To pasowało by jeszcze uściślić. Wszyscy więc wojujący z komuną zbierając się pod jego pomnikiem robią z siebie przysłowiowych durniów. Efekt jest na prawdę komiczny :-) Ale szczęść wam Boże! :-)
bez sensu

2016-02-24 17:42:46
Konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych - to głupota, żeby organizować coś takiego dla uczniów na tym poziomie rozwoju dziecka.
Nie przeginajcie

2016-02-24 18:10:22
Dokładnie. Rzeczą oczywistą jest by upamiętniać takie wątki naszej historii ale skala tego zjawiska ma już trochę posmak nie przypominania historii czy uczczenia bohaterów ale posmak propagandowy. Napisze wprost. Jeśli środowiska PiSowskie nadal będą tak dmuchały ten temat na taką skalę to skończy się na kawale: otwieram konserwę a tam... Żołnierze Wyklęci.
do bez sensu

2016-02-24 20:27:05
Adekwatny masz nick... Bardzo byś się zdziwił, gdybyś pogłębił temat udziału dzieci w konkursie o żołnierzach. Zaangażowane są w to całe rodziny, bez żadnego przymusu.Czaisz temat ignorancie?
klinga

2016-02-24 20:56:11
Wpis tego imbecyla tzw. "antykomunisty" przejdzie do historii - gen. Okulicki utrwalał komunę w Polsce... oto jakie spustoszenia w świadomości robią na spółkę media peowsko-korwinowskie, czyli V kolumna Putina w Polsce. Ale kiedyś psubraty za to zapłacicie...
Madzia

2016-02-24 21:24:43
Niezłomni czekali 50-60 lat, aby sobie o nich przypomniano. Nasze pokolenie spłaca zwyczajnie dług w stosunku do ich nieugiętej walki, okupionej straszną ceną, żeby Polska Polską była.
Klinga czy było inaczej?

2016-02-25 00:03:14
Nie ma mediów peowsko-korwinowskich. Sa za to PiSowskie media i jest PiSowskie mitomaństwo i propaganda. Okulicki miał organizować nowe po AK podziemie NIE. Zamiast tego pojechał dogadywać się z sowietami. Naiwny, mało rozgarnięty człowiek. Był słabo myślącym oficerem, który nie nadawał się na dowódcze stanowiska. Miał co chciał. Zwineli go sowieci, sam się im podłożył. Ale zrobił swoje. Rozpętał powstanie w stolicy, którego nikt nie planował, oczyścił pole Stalinowi, a NIE, które miało walczyć z nowym sowieckim okupantem, nigdy nie powstało. Jak mało kto pomógł instalować się komunie nad Wisłą. Świadomie czy nieświadomie, niezależnie z jakich pobudek ale wzorowo zagrał tak jak by pełnił rolę profesjonalnego sowieckiego dywersanta. Taka jest smutna prawda.
a jak upamiętnić ofiary " niezłomnych" ?

2016-02-25 01:27:09
Ciekawe czy chociaz słowo powiedzą o drugiej stronie medalu - ilu "niezłomnych" po wojnie zrobiło sobie z partyzantki zródło zbójeckich dochodów, pod pretekstem walki z komuna. Jak np bandyci Kurasia - czyli Ognia mordowali na Podhalu bezbronnych cywilów, tylko dlatego że stanęli na ich dodze . Co powiedzieć rodzinom kilku młodych kobiet, ktore zostaly przez niego zgwalcone we wsi Gorce. Albo jak ocenić powieszenie przez bandytów Ognia ciężarnej Katarzyny Kościelnej w Ostrowsku za to ze publicznie nazwała Ognia bandytą. Ciekawe, kto wygłosi (i jaki) komentarz do oświadczenia Nowotarskiego Oddzialu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym napisali, że cytat: " byli żołnierze AK działający na Podhalu nie chcą miec nic wspólnego z Ogniem i jego pogrobowcami. Lepiej byłoby odprawić nabożeństwo żałobne w intencji jego ofiar , których było około 430 (!) ". Moze ktos przypomni ze zaraz po wojnie ( marzec 1945) Kuraś- Ogień został szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu , lecz kiedy go odwołano podejrzewając u niego skłonności psychopatyczne, ukradł pieniadze na wypłatę i uciekł do lasu. Kilka lat temu Związek Słowaków w Polsce zwrócił sie do IPN o ściganie bandytów z oddziału Kurasia ( o ile żyją) , za zbrodnie, ktore popełnili w czasie zbójowania na Spiszu i Orawie. I cisza...
Nie dajcie się prowokować

2016-02-25 07:29:17
Nie ma najmniejszego sensu polemizować z tymi oszołomami wyżej. Jeden cytuje wyśmiane już przez historyków rzekome pamiętniki "Ognia", wydane przez komunistę Machejka, drugi lansuje tezy znanego warszawskiego geszefciarza, chłystka wdeptanego w asfalt przez uznanych historyków (np. dr Gontarczyka). Chłystek obecnie splugawił pamięć marszałka Piłsudskiego - tak na marginesie. Spisane będą czyny i rozmowy - także z tego śmiesznego" forum". Panowie i panie - robimy swoje, nie patrzymy się na oszołomstwo, przywracamy pamięć o bohaterach, a te kreaturki niech sobie stoją z boku i plują. Tylko na tyle ich stać, bo to przecież intelektualni impotenci<br />
Gość wyrzej przestał nad sobą panować

2016-02-25 12:24:40
Problem w tym, że nie napisałeś nic konkretnego by temu zaprzeczyć, a tylko się plujesz i rzycasz wyzwiskami. Świadczy to o tym, że nie masz najwyraźniej nic ciekawego do powiedzenia na temat historii. Zamiast argumentów emocje. To świadczy, że mocno coś nie tak z tymi obraźliwymi bzdurami które wypisujesz. Tak się robi właśnie propagandę, a nie dyskusję historyczną. Myślący ludzie zakwalifikują Cię gdzie trzeba.
do wpisu z 7.29

2016-02-25 12:49:48
i co, zabrakło ci po prostu argumentów więc plujesz . stara ubecka metoda propagandowa : on mnie publicznie atakuje to ja powiem ze mu z gęby śmierdzi !!!!!!! najbardziej wiarygodne jest dla wszystkich stanowisko byłych żołnierzy AK z Nowego Targu. to nie Machejek go pisał ani inny komunista...
A

2016-02-25 19:05:03
ani fizyczne ani intelektualne klony ubecji w Polsce nie wyginęły. Smutna to prawda o czym świadczą niektóre wpisy. My Polacy związani z tradycją niepodległościową mamy obowiązek oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Szanujmy swoje korzenie.
jan

2016-02-26 00:47:07
Kłam, zbrodnie, mogiły ... tyle nam przyniosła Rosja. Pranie mózgów, stanowiska i przywileje dla "Patriotów" - utrwalaczy władzy i ich spadkobierców (Jaruzelski, Kiszczak, Ciosek ...), jakże ciężko im uznać swoje winy.
do Jana

2016-02-26 08:25:33
Zabrakło ci argumentów o bandytach którym obecne władze chcą budowac pomniki wiec wypisujesz bzdety o Jaruzelskim i Kiszczaku.
Jaga z ukosa

2016-02-26 14:13:37
synalkowie bandytów z UB piszą kłamstwa o Wyklętych, a że brak im argumentów to plują na najlepszych synów Ojczyzny. Cześć i chwała Bohaterom!!!
Pytac.

2016-02-27 00:20:33
Czy to może dotyczy takich Żołnierzy Wyklętych a mianowicie nas jako społeczeństwa III RP w tym bezrobotnych, bezdomnych i na emigracji zarobkowej po roku 1989 - 4 maja, którzy to mają kłopoty z wiązaniem końca z końcem?
REKLAMA