Bochnia wydarzenia

czwartek 21 stycznia 2016 21:09:23

Zaprezentowano roboczą wersję rewitalizacji centrum BochniZaprezentowano roboczą wersję rewitalizacji centrum Bochni

W czwartek, 21 stycznia w bocheńskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowana została robocza wersja programu rewitalizacji Bochni. Najważniejszymi punkami dokumentu jest „naprawa” Rynku oraz Plant Salinarnych.Program rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025 był efektem kilkumiesięcznych prac konsultacyjno – koncepcyjnych. – Ciężka praca zaowocowała konkretnymi propozycjami. Jest to jednak ciągle tylko wersja robocza. Oznacza to, że mieszkańcy Bochni oraz przedstawiciele poszczególnych instytucji mogą wnosić swoje zastrzeżenia i uwagi – zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami burmistrz miasta, Stefan Kolawiński.

Przygotowany program zawiera propozycje wieloletnich działań, które do 2025 roku mają zaowocować gruntowaną przemianą centrum miasta. Opiera się on na dwóch, kluczowych projektach, zawierających szereg mniejszych podprojektów, których celem jest ożywienie ścisłego centrum miasta poprzez stworzeniem w nim przestrzeni dla mieszkańców oraz coraz liczniej odwiedzających miasto turystów i kuracjuszy.

Pierwszy z nich - Zintegrowany Projekt Rynek - zakłada między innymi przemodelowanie obecnego otoczenia Rynku wraz z uspokojeniem ruchu samochodów i utworzeniem przestrzeni rekreacyjnej, tzw. salonu miejskiego. Projekt zakłada również odnowę płyty Rynku z symbolicznym zaznaczeniem ratusza, który niegdyś znajdował się na centralnym placu miasta. Projektowane zmiany obejmą przyległe do Rynku ulice, między innymi: Solną, Dominikańską, Wąską, Szewską, Wolnicę, Mickiewicza i Plac św. Kingi.

Natomiast  Zintegrowany Projekt Planty - poza rewaloryzacją, wymagającej pilnej interwencji zieleni Plant Salinarnych - zakłada przywrócenie obecnej przez wieki w tym obszarze wody. Staw salinarny, usytuowany niegdyś u zbiegu ulic Orackiej i Regis symbolizować będzie nowoczesna multimedialna fontanna, dająca ulgę w upalne letnie dni. W jej obszarze, na tafli wody prezentowane będą udźwiękowione animacje multimedialne. Zupełnie nowym obiektem, ale ściśle związanym z solnym dziedzictwem Bochni, będzie tężnia solankowa wraz z komorą solną, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Plant. Poza bezdyskusyjnymi walorami zdrowotnymi obiekt będzie kolejną atrakcją turystyczną Bochni.

Przedstawione powyżej nowe „przestrzenie” mają sprawić, że chętnie będzie się w nich przebywać, wypoczywać, mieszkać oraz inwestować, a bogata oferta zachęci do uczestnictwa w różnorakich wydarzeniach kulturalnych.  Zrewitalizowane Śródmieście ma być miejscem, gdzie mieszkańcy, jak i turyści zawsze znajdą coś dla siebie, by w nietuzinkowy sposób spędzić czas, a przedsiębiorcy powód do rozpoczęcia lub rozszerzenia działalności.

Pozostałe przedsięwzięcia rewitalizacyjne stanowią dopełnienie działań podjętych w obu projektach kluczowych. Łącznie tworzą one listę 53 projektów o sumarycznej wartości szacunkowej 118 mln złotych. W przeważającej części to projekty Gminy Miasta Bochnia i jej jednostek organizacyjnych (Miejski Dom Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum im. St. Fischera, MCDiM Ochronka) – 37 projektów, ale także Powiatu Bocheńskiego, Kopalni Soli Bochnia, organizacji pozarządowych i partnerów prywatnych – kolejnych 16 projektów. W zaproponowanej w programie strukturze źródeł finansowania projektów 21,59% stanowią środki własne projektodawców, 9,15% - kredyty i pożyczki 64,74% - środki z funduszy UE oraz 4,52% - środki ze źródeł krajowych. - Na tak duże zewnętrze środki finansowe pozwalające na dokonanie zmian w tkance miasta możemy liczyć po raz ostatni. Oczywiste jest wiec, że musimy tą szansę wykorzystać jak najlepiej. Ten wieloletni plan wymaga zaangażowania finansowego miasta. Trzeba zaznaczyć również, że Bochnia będąca w dobrej kondycji finansowej bez problemu może uzyskać środki finansowe w wkład własny – stwierdził podczas konferencji prasowej Stefan Kolawiński.

Zaprezentowany Program Rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025 jest wynikiem kilkumiesięcznych prac powołanego w celu jego opracowania zespołu, pracującego pod kierownictwem eksperta ds. rewitalizacji - dr inż. architekt Dagmary Mliczyńskiej-Hajdy. W skład zespołu weszli pracownicy magistratu na czele z jego koordynatorem – Dominiką Ropek, architekt miejską oraz przedstawicielami sektora pozarządowego. Prezentowany dokument powstał po szeregu wstępnych spotkań konsultacyjnych z różnymi grupami społecznymi, w tym z organizacjami pozarządowymi i kluczowymi partnerami (z różnych sektorów) działającymi na terenie objętym rewitalizacją, przy wykorzystaniu wyników badań ankietowych wśród mieszkańców i turystów oraz analizy danych z Powiatowego Urzędu Pracy, Komendy Powiatowej Policji, MOPS oraz Ewidencji Działalności Gospodarczej i Ewidencji Ludności.

Zespół ds. Rewitalizacji zachęca mieszkańców Bochni i wszystkich zainteresowanych rozwojem miasta do zapoznania się z treścią projektu Programu Rewitalizacji Bochni oraz zgłaszania uwag, propozycji i własnych pomysłów na przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

Formy kontaktu:
• mailowo na adres: rewitalizacjabochni@umbochnia.pl,
• pisemnie: składając wnioski/uwagi na dzienniku podawczym Urzędu lub wysyłając korespondencję na adres urzędu (ul. Kazimierza Wielkiego 2, 32-700 Bochnia, z dopiskiem „Rewitalizacja”).

Ostateczny termin zakończenia obecnego etapu konsultacji upływa 29 lutego 2016 r.

Dodatkowe informacje na temat rewitalizacji miasta oraz treść projektu Programu znajdują się na stronie internetowej miasta: www.bochnia.pl.

Do pobrania: Program Rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025 - wersja robocza

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

uwaga pijar !!!!

2016-01-21 22:08:15
Już chyba nikt w Bochni nie da się nabrać na kolejne zagranie propagandzistów Kolawinskiego. Ta samo pokazywał kiedyś parking przy dworcu PKP. I dobrze wiemy co z tego wyszło . Wielkie g...o !!!!!
do pijar

2016-01-22 06:57:15
Swoje uwagi miałeś przedstawić na rewitalizacjabochni@umbochnia.pl - masz jakieś oprócz populizmu?
do poprzednika

2016-01-22 07:36:42
to o 6.57 propagandziści i pijarowcy kolawińskiego siedzą już przed komputerami?? Chopaki, bo się przepracujecie...
boch-NIK

2016-01-22 08:08:08
,,Program rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025 był efektem kilkumiesięcznych prac konsultacyjno – koncepcyjnych. – Ciężka praca zaowocowała konkretnymi propozycjami. Jest to jednak ciągle tylko wersja robocza. Oznacza to, że mieszkańcy Bochni oraz przedstawiciele poszczególnych instytucji mogą wnosić swoje zastrzeżenia i uwagi – zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami burmistrz miasta, Stefan Kolawiński. '' Śmiech na sali, a nie należało odwrotnie , wysłuchać mieszkańców i podać założenia a nie płacić za coś co nigdy niepowstanie za Pana kadencji !
do boch-NIK

2016-01-22 10:13:58
A jednak to prawda, że spora część osób nie rozumie tego co czyta a więc jeszcze raz: "Prezentowany dokument powstał po szeregu wstępnych spotkań konsultacyjnych z różnymi grupami społecznymi, w tym z organizacjami pozarządowymi i kluczowymi partnerami (z różnych sektorów) działającymi na terenie objętym rewitalizacją, przy wykorzystaniu wyników badań ankietowych wśród mieszkańców i turystów oraz analizy danych z Powiatowego Urzędu Pracy, Komendy Powiatowej Policji, MOPS oraz Ewidencji Działalności Gospodarczej i Ewidencji Ludności." Dotarło teraz?
Do ,,do Boch-NIK''

2016-01-22 11:15:37
Takie rewelacje przedrukowane z internetu i slogany już nie przemawiają do mieszkańca .Proszę o konkretne nazwy opiniujących projekt i kiedy planowane jest ukończenie tego dzieła czyli w której kolejnej kadencji . Z mówienia to w UM są dobrzy , gorzej z realizacją . Klasyk powiedział: ,,Ciemny lud wszystko kupi'' .
do tego powyżej

2016-01-22 11:36:04
To nie są cytaty z internetu, tylko z powyższego artykułu. Jakbyś choć trochę się wysilił zauważyłbyś na samym końcu link do Programu Rewitalizacji, gdzie są wymienione osoby tworzące i opiniujące program. To typowy przerost formy nad treścią. Zanim zaczniesz wygłaszać subiektywne i niczym nie poparte teorie przygotuj się - choć rozumiem, że przeczytanie prawie 200-stu stronicowego opracowania jest czasochłonne, a zrozumienie jego treści dla niektórych nieosiągalne...
bodo

2016-01-22 12:07:25
Nadal bzdurne planowanie nie dające możliwości prawidłowego rozwoju miasta.Ile razy trzeba tłumaczyć ,że obecnie trzeba zaplanować i realizować zadanie jakim jest uporządkowanie układu komunikacyjnego i stref parkingu.Przez bzdurne pozwolenia na zabudowę terenow niegdyś przewidzianych pod drogi i ulice juz teraz miasto ma problemy z poprawą komunikacji w mieście.ile razy trzeba tłumaczyć ,że konieczna jest budowa obwodnicy drogi 965 /zadanie zarzadcy tej drogi i miasta Bochni/,dokończenie K2,ulica nad Babicą,parkingi itp.Nic dotąd obecni i ipoprzedani radni nie zrobili ,a burmistrz robi co chce .
Tężnia w parku salinarnym

2016-01-22 12:28:03
Przenieść stadion na Smyków albo gdzieś w okolice strefy ekonomicznej przy Hucie, a z tych terenów przy Parkowej zrobić park salinarny i tam zrobić dużą tężnię! To miało by sens. Tężnia przy SP 2 sensu wielkiego nie ma.
Madzia

2016-01-22 12:29:51
bodo - ty się stuknij w kapelusz - najważniejszym zadaniem dla miasta na teraz jest całkowite WYWALENIE ruchu w centrum, a nie budowa jakiś durnych parkingów i dróg po korycie Babicy. Tyś jeszcze z socjalizmu nie wyrósł. Chcesz drugiego Krakowa w Bochni, z jego smogiem i codziennymi alarmami ekologicznymi?! Tych durnych polaczków nic, żaden przykład jeszcze niczego nie nauczył...
Parking obok ZUS

2016-01-22 12:33:12
Dlaczego obok ZUS nie wybuduje się piętrowego parkingu???!!!
Bodo ma racje

2016-01-22 13:19:19
A pijarowcy z UM potrafią tylko obrażać zamiast trzeźwo spojrzeć na rzeczywiste problemy Bochni .Kiedy to się zmieni i fakty zastąpią mrzonki za 118 mln złotych.
jozef

2016-01-22 15:51:54
kolawinski skoncz sciemniac z analizami, roboczymi wersjami, koncepcjami i innymi marzeniami i bierz sie w koncu do roboty bo 5 lat minelo a z rewitalizacja drepczesz w miejscu. Mieszkancy chca zobaczyc efekty a nie koncepcje na papierze
jakub do józefa

2016-01-22 16:33:50
czego się czepiasz, stefek właśnie odpracował styczniową pensję
REKLAMA