Bochnia wydarzenia

piątek 01 kwietnia 2016 13:33:02

Zamek Żupny: miasto wyrzuci pół miliona w błoto?Zamek Żupny: miasto wyrzuci pół miliona w błoto?

Radni podczas marcowej sesji Rady Miasta głosowali nad uchwałą, dotyczącą zmiany budżetu miasta na 2016 rok. Chociaż jest to dokument, który pojawia się dość często na sali obrad, tym razem wzbudził pewne kontrowersje. Miasto planuje bowiem przeznaczyć po 250 tys. zł na ocenę ekspercką, dotyczącą rewitalizacji zamku żupnego oraz sporządzenie dokumentów budowy tężni solankowej. Pieniądze te mogą się jednak okazać wyrzucone w przysłowiowe błoto…

Uchwała, nad którą debatowali radni wzbudziła największe wątpliwości radnego Bogdana Kosturkiewicza. Zauważył on, że w dokumencie nie jest dokładnie wskazane na co mają zostać przeznaczone pieniądze na tzw. rewitalizację zamku żupnego. Domniemywał więc, że chodzi o remont budynku. - Zamek żupny znajduje się w katastrofalnym stanie. Kilka lat temu została wydana decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, która zakłada, że budynek ten nie nadaje się do użytkowania. Wydawanie pieniędzy na jego remont jest bezsensowne – zaznaczył były burmistrz Bochni.

Jak jednak poinformował Robert Cerazy, zastępca burmistrza miasta 250 tys. zł ma zostać przeznaczone na ekspertów, którzy nakreślą magistratowi drogę, co z tym budynkiem dalej robić. - Jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków i sami nie możemy decydować co z nim zrobić. W związku z tym konserwator w piśmie, które zostało do nas skierowane nałożył m.in. obowiązek wykonania  badań archeologicznych – podkreślił zastępca Stefana Kolawińskiego.

Więcej wątpliwości wzbudził zapis o przeznaczeniu ćwierć miliona złotych na „budowę tężni wraz z komorą solną oraz zagospodarowanie terenu”. - Do chwili obecnej nie ma pozytywnej decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków na temat budowy tężni na Plantach Salinarnych. Dysponujemy wyłącznie pismem, w którym konserwator zabytków uzależnia wydanie zgody od pozytywnej opinii dentrologicznej. Może się więc okazać, że wydamy 250 tys. zł na projekt i będziemy go musieli odstawić na półkę – zauważył Bogdan Kosturkiewicz, dodając, że miasto powinno najpierw przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków do wyrażenia wstępnej zgody na lokalizację tężni solankowej na Plantach Salinarnych.

Z jego argumentami po raz kolejny nie zgodził się Robert Cerazy. – Pan mówi, żebyśmy uzyskali wstępną zgodę konserwatora. W praktyce oznaczałoby to jednak, że wyraża on ostateczne pozwolenie konserwatorskie na budowę tężni. W tym wypadku nie jest to jednak takie proste – zaznaczył zastępca burmistrza miasta.

Ostatecznie za zgodą zmiany budżetu zagłosowało 12 radnych. Przeciwnego zdania było tylko 4 radnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.


Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

wyrzucą?

2016-04-01 14:51:09
a kto bogatemu zabroni...
Obiektywnie

2016-04-01 14:57:57
Projekty szczegółowo opisujące co gdzie będzie, jaki tego wygląd, jakie parametry itd. itp. muszą być szczegółowe i określone przez archeologów i ekspertów a także to w jakiej formie (konstrukcja i wygląd, użycie odpowiednich materiałów budulcowych, odtworzenie znaczących szczegółów ze wskazanego okresu - przecież Zamek Żupny był przebudowywany wielokrotnie) mają być prowadzone prace, czy częściowo wyburzyć pozostawiając np. piwnice, czy inaczej. Bez tego żaden konserwator nie wyda decyzji. Przy tężni to samo, bez szczegółowego projektu określającego jaka będzie powierzchnia zabudowy, jak to będzie wysokie, po ilu m2 powierzchni spływać będzie solanka, ile mgły się wytworzy i jaki będzie zasięg jej oddziaływania kto ma wydać ekspertyzę i na jakiej podstawie? Wróżenie z fusów czy może wróżka Alina? I znów, na jakiej podstawie ma się oprzeć konserwator? Drzewostan na Plantach jest dzisiaj w marnym stanie spowodowanym "radosną twórczością" tych, którzy przez dziesięciolecia całe sadzili zieleń bez sensu i składu. Koło siebie rosną drzewa nie tolerujące się i szkodzące sobie nawzajem lub duże szybko rosnące gatunki zagłuszają inne. To bez sensu mniej więcej tak jak sadzenie obok siebie pomidorów i ogórków - żadna roślina nie wyrośnie dobrze bo ich "uwaga" będzie skupiona na zwalczaniu konkurencji. To mniej więcej tak samo jak uwagi o tym, że zanim się zrobi plany "trzeba mieć decyzję konserwatora i pozytywną opinię dendrologiczną" - to też nie jest droga do wspólnej budowy dobrych rozwiązań, tylko skupienie uwagi na zwalczaniu konkurencji, której - broń Boże!!! - może coś się udać. Warto się skupić na przyszłych korzyściach mogących płynąć z tych planów dla Bochni w sensie rozwoju turystyki i usług w mieście a nie szukaniu taniej sensacji opartej na negowaniu wszystkiego. "Jaki jest koń każdy widzi" i nawet radni z tzw. "koalicji" widzą już dziś bezzasadność argumentacji głównego oponenta zmian w mieście. Rzetelność dziennikarska i szukanie taniej sensacji aż w oczy kłuje... Czekam teraz na "mądre" komentarze o nieudacznikach, którzy nic nie robią, nic mogą i nic nie wiedzą...
krótko

2016-04-01 15:04:16
aleś się opisał, ble,ble,ble
Brak mądrych pomysłów na Bochnię

2016-04-01 19:19:00
Tak się przypatruję co te władze niemądrego jeszcze wymyślą? I dochodzę do wnisku, że to nie rządzenie, a hejtowanie Bochni głupimi pomysłami albo zupełnym brakiem mądrych posunięć. Głupi elektorat zagłosował jak zagłosował i teraz mamy wysyp beznadziejnych pomysłów bo władza uwierzyła w swój rozum, którego najwyraźniej nie ma. Nie wie co zrobić z kamienicą po zamku, pomysł z tężnią przy SP2 to by normalnemu nawet po pół litrze nie przyszedł do głowy. Jedyne co trzeba było załatwić to służbowy samochód dla burmistrza. Ten pomysł zrealizowali najlepiej. Fafuśnioki z koziej wólki, a nie władza.
maniek

2016-04-01 21:50:27
To co się w Bochni dzieje za rządów tego burmistrza jest chore !!!!
i

2016-04-02 06:24:27
Czy obydwa projekty znów są przygotowywane pod jedną i tą samą firmę?
Do "Brak mądrych..."

2016-04-02 10:35:58
Widzisz, to jet własnie twoja "mądrość" - głupie pomysły, brak mądrych posunięć - i jeszcze - głupi elektorat. No i jeszcze ta wyziewająca zza tego krytykanctwa zazdrość. Niestety taki masz charakterek i wydaje ci się, że wszystko oceniasz najlepiej. Zrozum w końcu, że "głupi elektorat" ci już podziękował...
bochniak

2016-04-03 08:19:23
Dlaczego tylko liczą się i są publikowane wypowiedzi Kosturkiewicza. Czy w Bochni nie ma innych mądrych a może mądrzejszych ludzi od tego pana. Krytykuje wszystko i wszystkich , chce tylko on błyszczeć. Czy to nie jest tendencyjne promowanie jego osoby, czy to robota PiS? Na litość państwo radni miejcie odwagę o tym głośniej mówić.
Kibic

2016-04-03 12:11:12
Oglądałem relację z sesji i kilku radnych miało wątpliwości co do sposobu prowadzenia miejskich inwestycji. Najlepszym przykładem może być remont bieżni na stadionie BKS-u. Dobrze, że są tacy radni, szkoda, że burmistrz olewa ich uwagi.
MOSiR

2016-04-03 14:21:20
Nie oglądałem sesji, ale sobie odtworzyłem. Wypowiedzi Kosturkiewicza są wystudiowane, niby mądre a w kółko to samo. Każda wypowiedź to próba zahamowania jakichkolwiek działań, nawet wtedy gdy niby coś chwali. To nie troska o miasto, tylko torpedowanie i krytyka wszystkiego. To ma być reklama osoby? Przecież sam sobie w kolana non stop strzela. Szkoda że kamera jest tak umieszczona, że nie widać jego twarzy bo na pewno byłoby widać jaką mu to radość sprawia. BKS remontowała zdaje się Pani dyrektor MOSiR-u Sabinka Bajda i to z własnych środków, a nie burmistrz. Nie zauważyłem jakoś żeby olewał uwagi radnych.
okiem ameryki

2016-04-03 22:33:33
W Ameryce nie bawią się. Teren sprzedać i obok nowego budynku postawić planszę byłego zamku żupnego.
Paul

2016-04-04 15:40:34
Jaki "wyraz twarzy" ma MOSiR, po wpadce ze stadionem miejskim; Radny B.Kosturkiewicz ma 'plusy i minusy". Jego pytania odnoszące się do dalszych losów Zamku Żupnego-remont czy rozbiórka i budowa od nowa z zachowaniem charakteru tego obiektu, są jak najbardziej na miejscu.
pablo

2016-04-04 19:52:32
Zamek Żupny należy uratować choćby dlatego, że jest to pozostałość po pięknej kiedyś historii Bochni. Działo się tam więcej, niż radny K. ma włosów na głowie, a miejsce to odwiedzali kiedyś ludzie, o których czytamy w podręcznikach historii. Nazywanie wyrzucaniem w błoto starań, aby ratować choćby pozostałość po zamku, jest nieuctwem i ignorancją. Najlepiej wystawić tam kolejnego szklano-betonowego potworka w stylu zabudowy ul. Storynka. Ginie nam ta Bochnia w dawnym klimacie głownie dzięki brakowi szacunku do przeszłości. Uczcie się od Wieliczki i Niepołomic, jak przywraca się do życia dawne obiekty, bo to one mówią o wielkości i wspaniałości każdego miejsca a nie jakaś tam górka ze zjeżdżalniami.
Nic nowego

2016-04-04 21:56:21
Nie przejmuj się "pablo". Komentarz "Paul" jest jak zwykle nic nie warty a Kosturkiewicz szuka zemsty za przegrane wybory na burmistrza 5 lat temu i teraz, jako stronnik Balickiego. Paulowi i innym nie mieści się w głowie (czy też we łbie), że miastem może zarządzać ktoś z poza PiS, PO, PSL, Korwin itp... Torpedowanie rozwiązań dobrych i rozwojowych dla miasta ma na celu wykazanie, że nic się nie da zrobić... Bogusia boli każdy możliwy sukces Bochni pod władzą Kolawińskiego a Paul to po prostu marny klakier tego osobnika, któremu wydaje się, że ma wiedzę na każdy temat. Leczenie tych przypadłości pozostawiam gabinetom psychiatrycznym, najlepiej spoza Bochni...
Igor

2016-04-04 22:34:07
No właśnie sukcesów pod władzą Kolawińskiego jest mnóstwo aż mi się nie chce ich wymieniać !!!!! Weź się zastanów co piszesz urzędasie.
Nic nowego

2016-04-05 07:38:41
"Urzędasie" to sobie sam możesz w CV wpisywać, szkoda ach szkoda, że cie wyrzucili frajerze...
Paul

2016-04-06 07:16:38
"Nic nowego", faktycznie nie napisałeś, bo dla ciebie za trudne żeby być obiektywnym. Tak to już jest, gdy brakuje analizy powodów, dla których wiele tematów jest w Mieście nie do przeskoczenia;
Obiektywnie

2016-04-06 08:25:58
Widzę "Paul", że robisz postępy, tylko 5 dni zajęło Ci zrozumienie tego co napisane i stwierdzenia, że to nic nowego. Poza tym - Twój obiektywizm polega na narzucaniu innym swoich wymysłów, a analiza polega na niedoczytaniu, niezrozumieniu i założeń i intencji. Poza tym nie przeskakuje się tematów, zły przykład płynący od "Bolka", który podobno przeskoczył płot w Stoczni. To on wprowadził załatwianie i przeskakiwanie tematów, zamiast prowadzenia spraw. Poza tym co oznacza, że wiele tematów w mieście jest nie do przeskoczenia? Miejmy w d#pie procedury, przepisy i hej! do przodu!? "Logika" Twojej "analizy" jest (jak zwykle) porażająca...
mieszkaniec z krwi i kości

2016-04-06 14:22:09
Zamek trzeba uratować i go odnowić. Nie wolno burzyć bo zbudowany od zera to już nie jest zabytek. Musimy dbać o wszystkie rzeczy które jeszcze da się uratować w naszym mieście. Ludzie nie chcą tu przyjeżdżać bo jest tylko kopalnia i tyle. Na plantach jest wiele zabudowań które powinny być odnowione. Można by odremontować stara stadninę i postarać się o kilka koni. Cały teren plant plus zamek mógłby naprawdę przyciągać turystów. I mieszkańcy mogli by gdzie spędzać czas ale na to jest potrzebny pomysł, a pieniądze się zawsze znajdą!!!!
Paul

2016-04-08 08:01:45
Do "Obiektywnie"- czy wpis "nic nowego"też jest twoim wpisem( a także podpisujesz się "ksywą" MOSiR;), bo przecież do tych komentarzy odnosiłem się bezpośrednio. Co do twoich "wypocin"- bronisz stanowiska, jakie w pomysłach na Bochnię- co chwilę coś nowego- przedstawiają Organ Wykonawczy i zarządzający Miastem(Skarbnik, Z-ca Burmistrza i co niektórzy Naczelnicy Wydziałów). Obecny Burmistrz na przygotowanie, chociażby projektu zakresu prac związanych z: renowacją i projektem Zamku Żupnego, rewitalizacji wraz z przeprowadzeniem badań arch. Rynku, zakresu ronda na Proszowskiej, drogi n/Rabą,itd., miał lat pięć (zakończył inwestycję pn.BSAG i Park Rodzinny mając koncepcję i prawie pełną dokumentację). Stąd uwagi i wnioski Mieszkańców wynikające z troski o rzeczywisty rozwój Miasta.
Obiektywnie

2016-04-08 13:17:16
Widzisz "Paul" - "troska o rzeczywisty rozwój miasta" polega na tym, żeby sprawy miasta prowadziło miasto i zlecało miasto. Nasz bocheński grajdołek ma to do siebie, że wszyscy tu na wszystkim się znają, a Ty należysz do najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Czytając Twoje wpisy trudno nie zauważyć, że interesuje Cie wszystko, ale też trudno nie zauważyć, że są w tym spore luki i dużo "chciejstwa". Kierunek myślenia, że odnoszące się do Ciebie komentarze może pisać tylko jedna osoba ma pewnie podtekst: "inni mnie popierają". Obudź się bo piszesz czasami takie wydumane dyrdymały, że zdziwienie budzi tak słaby odzew na portalu. Jak chcesz znać moje zdanie to: KN2 by się przydało, łącznik autostradowy też, ważna jest rewitalizacja i pozyskiwanie nowych inwestorów na strefę. O d#pę rozbić jest rondo przy Galerii (niepotrzebne), na szczęście odstąpiono od pomysłu budowy parkingu wielokondygnacyjnego przy dworcu. Tyle z tych ważniejszych rzeczy, a że są w większości zbieżne z tzw. "linią władzy" to o czym świadczy, że nie wolno mi się odnieść do innych poglądów bo na forach to można tylko krytykować, pouczać, znieważać i opluwać wszystko co w planach i realizacji? Dla mnie to bez sensu, niech się architekt zajmuje architekturą, pisarz pisaniem, tokarz toczeniem, a stolarz stolarką, bo erudytów naprawdę jest niewielu...
Paul

2016-04-08 13:58:02
Do Obiektywnie- może spróbuj napisać, co twoim zdaniem jest niezbędne i priorytetowe dla rozwoju "mojego" Miasta- bo dla ciebie, to "nasz mały grajdołek"; Znasz konsekwencje niezrealizowanego ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicami: 20-go Stycznia i Partyzantów , braku konsekwencji "Zarządu", w realizacji m.in. wymienionych wyżej inwestycji oraz wielu innych, co w konsekwencji stawia pod znakiem zapytania także sensowną rewitalizację Śródmieścia i rozwój pozostałych terenów Bochni; Obiektywnie(;) patrząc- nie pouczam, nie opluwam lecz zwracam(y) uwagę na powtarzające się błędy, które mogą GMBochnia sporo kosztować, w efekcie działań "po trupach do celu";
Obiektywnie

2016-04-10 14:43:20
Widzisz "Paul" nie na temat, mój drogi, nie na temat. Żadnych konsekwencji z tytułu niezbudowania ronda przy galerii nie ma, chyba tylko takie, że nic tam dodatkowo nie wyburzono. Korki się skończyły i na dwóch (maksymalnie!) zmianach świateł się przejeżdża - to po pierwsze. Po drugie napisałem co jest ważne, ale skoro nie chcesz czytać... Po trzecie zwroty typu Ty, Ciebie, piszemy z dużych liter, chyba że kogoś masz głęboko w d... I jeszcze jedno nigdzie nie napisałem, że Bochnia to: nasz mały grajdołek" tylko: "Nasz bocheński grajdołek". Tak mój drogi "Paul" NASZ a nie Twój... Obiektywnie patrząc szkoda też trochę czasu na polemikę z Tobą, bo to trochę tak, jak z tą ścianą i grochem. Rewitalizacją niech się zajmą prawdziwi eksperci mający doświadczenie i praktykę a nie - nie ujmując Tobie i innym - mędrkowie, którzy nawet w stalowej płycie będą próbować wiercić dziurę.
Paul

2016-04-11 15:48:39
Do "Obiektywnie"- " by się przydało"; Tak właśnie patrzy obecna władza i ty próbujący, niby merytorycznie prowadzić dyskurs-polemikę, ewentualnie wznosząc się, w swoich rozważaniach(na miarę swoich możliwości i "wiedzy", w temacie ronda na Proszowskiej; -67 decybeli zrównoważonego poziomu hałasu, plus ok.30% przekroczona norma stężenia PM10; Pomiar wykonany w Czerwcu ubiegłego roku w obrębie skrzyżowania z tymczasowym rozwiązaniem zaakceptowanym przez GMBochnia i ZDW(przebudowa skrzyżowania drogi woj.965 z drogami gminnymi ul.Partyzantów i 20-go stycznia, "ku uciesze Inwestora inwestycji niedrogowej", wbrew zobowiązaniom wynikającym z decyzji WZiZT i nakazom decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach(jak twierdzi w/w ZDW;) , powodującym niedopuszczalne prawem, uciążliwości dla Mieszkańców, których posesje sąsiadują z zrealizowana przebudową skrzyżowania(brak wydania decyzji o środ. uwarunkowaniach-niezbędnej, w tym przypadku- wbrew opinii nie-stolarzy; Widzisz "orzełku", że brakuje podstaw czyli priorytetów; Nie da się przeprowadzić sensownej rewitalizacji Śródmieścia bez ...(czytaj powyżej!); Nie polemizuj, jeżeli brakuje tobie, sensownych argumentów bo parafrazując twój "groch"- "mówił .... do obrazu a obraz ani razu"; Fachowców od rewitalizacji jest dużo(;), lecz czy ich "wizja" obejmuje zrównoważony rozwój całego Miasta ?
Obiektywnie

2016-04-14 12:58:05
Widzisz Paul, tak się miotasz, że już kompletnie się pogubiłeś. "pomiar z czerwca ur." czyli wtedy kiedy wszystkie przejazdy kolejowe były zamknięte... Rondo ma zmniejszyć poziom hałasu??? Bardzo, bardzo ciekawa konstrukcja myślowa, a może jeszcze zmniejszy natężenie ruchu??? To Twoje zas#ane rondo, gdyby powstało nie zmniejszy ruchu na ul. Proszowskiej (pępek świata) natomiast spowoduje w godzinach szczytu zatkanie ul. Konstytucji 3 Maja i części ul. Proszowskiej przed galerią. Tzw. upłynnienie ruchu jakie daje rondo zwiększy przepustowość ale tylko w obrębie obecnego skrzyżowania. Efektem będzie zatkana ul. Konstytucji 3 Maja również od strony Śródmieścia i zjazd z mostu dla skręcających w ul. Partyzantów. Wywalanie milionów w błoto nie ma żadnego sensu. Widzisz mój drogi, ja nie polemizuję, tylko próbuję wytłumaczyć bezsens Twojego pomyślunku (nie tylko Twojego niestety). Co do argumentów, no cóż... te Twoje są mocno podstarzałe i mało aktualne. Nie wiedziałem też, że jesteś "dziadem" (wg przysłowia) bo ja nie jestem na pewno obrazem i pomimo przekonania, że praca wkładana w Twoją edukację idzie na marne, jednak grzecznie odpowiadam...
Paul

2016-04-15 13:33:47
Obiektywnie i przekrojowo biorąc, okazuje się, że z wiedzą cieniutko i pamięć "nie ta"; Owszem, mamy zmodernizowane przejazdy pod torami ale dla przypomnienia: ok. 12500 pojazdów/dobę przejeżdżało ulica Proszowską i też przez to skrzyżowanie, w 2010r(informacja z projektu zmiany organizacji ruchu forsowanej przez Burmistrza obecnie umożliwiająca przejazd fragmentem ul.20 go-Stycznia pojazdom o dopuszczalnym nacisku 8t/oś; Nieudane próby -od kilku lat-pomimo zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego; Próbujesz z rondem, coś majaczysz o hałasie a jednocześnie blokada pamięci, w kwestii przekroczonych norm pyłu zawieszonego PM10 (czerwiec); Rondo spowoduje "płynniejszy' przejazd, przez to skrzyżowanie- zaprzeczysz? Przez to skrzyżowanie, przejeżdża ok.1300 samochodów ciężarowych/dobę; Nie musiałbyś martwić się, korkami na Karosku, zmniejszonym ruchem samochodów, w Śródmieściu, gdyby Burmistrz i grono zarządzające inwestycjami w GMBochnia posiadało wizję zrównoważonego rozwoju Bochni i wykonało inwestycje pn. "drogą n/Rabą" i połączenie drogowe drogi woj.965 z łącznikiem autostradowym i drogą krajową E4(być może stara nazwa;), w trakcie tych 5 lat burmistrzowania Stefana Kolawińskiego- cały czas piszą (UM z upoważnienia Burmistrza;), że trudne, kosztowne, trzeba przeprowadzić szczegółowe badania i tak kolejny rok;;; Wywalanie milionów w błoto(przed tym przestrzegamy jeżeli chodzi o zlecanie projektów bez szczegółowych badań, opinii i uzgodnień), w przypadku ronda organy publiczne, w tym nasz Samorząd należycie nie dopilnował i nie wyegzekwował zawartych umów, porozumień, na mocy których, to nie GMBochnia miała inwestować i wykonywać przebudowę skrzyżowania, w dodatku za nasze pieniądze, Rondo chciał i mógł wykonać z własnych środków Właściciel inwestycji niedrogowej pn. Galeria "Rondo". Na koniec- "argumenty przestarzałe", tak je nazywasz. Natomiast ja uważam wykonanie w/w inwestycji drogowych (oczywiście z KNII!) za niezbędne- jak napisałem powyżej- dla rozwoju całego Miasta i lepszych warunków do życia dla jego Mieszkańców. W porównaniu, których użyliśmy, dla mnie, okazałeś "ścianą" i "obrazem", wypowiadając się o sprawach, które dla ciebie nie stanowią problemu- inny "pępek świata"- więc jest to tylko i wyłącznie- "mowa trawa";
REKLAMA