Bochnia wydarzenia

czwartek 20 lutego 2014 19:07:46

Wniosek do ABW w sprawie kamienicy przy ul. Solnej 1Wniosek do ABW w sprawie kamienicy przy ul. Solnej 1

Podczas komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska radny Bogdan Kosturkiewicz złożył wniosek o skierowanie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawy kamienicy Solna 1 - radni poparli wniosek.

Kamienica przy ul. Solnej 1 jest własnością osoby prywatnej pochodzenia żydowskiego. Kamienica od szeregu lat jest we władaniu - poprzednio Skarbu Państwa, a obecnie Gminy Miasta Bochnia. W kwestii podjętych działań były zbierane materiały celem zapoznania się z naszymi możliwościami, mającymi na celu regulację stanu prawnego, ponieważ było to wskazane w ustawie, która mówiła, żeby regulować taki stan prawny tego typu nieruchomości. Myślę, że decyzję w tym zakresie powinien podjąć pan burmistrz – mówiła jedna z pracownic Urzędu Miasta w Bochni.

Władysław Włodarczyk, bocheński biznesmen jakiś czas temu wystąpił o uznanie osób związanych z kamienicą za zmarłe. Podczas komisji radny Bogdan Kosturkiewicz pytał, jaki charakter miało to wystąpienie.

Z wnioskiem może wystąpić każdy zainteresowany, czyli wykazał interes, który był wystarczający do tego, żeby wszcząć postępowanie uznania ich za zmarłych – odpowiedziała na pytanie byłego burmistrza Bochni Edyta Pruchnik.

Nigdy nie widziałem, żeby pan Włodarczyk był w stanie uzasadnić swój interes prawny. Nagle okazuje się, że sąd przychyla się do jego wniosku i widzi jego interes prawny – mówił Bogdan Kosturkiewicz.

Radny złożył więc wniosek o skierowanie sprawy do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zaznaczył przy tym, że w mieście zaczynają dziać się dziwne rzeczy i że radni, jako organ, który reprezentuje interesy miasta, powinni zwrócić uwagę odpowiednich służb na tę sprawę.

Radna Celina Kamionka pytała byłego burmistrza, czego oczekuje po złożeniu takiego wniosku? Bogdan Kosturkiewicz odpowiedział: Oczekuję, że pismo zostanie skierowane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a tam są osoby, które znają się na tych sprawach i będą mogły wyjaśnić, w jaki sposób ktoś uzasadnia swój interes prawny w przypadku tej nieruchomości. Jako radni mamy obowiązek nadzoru nad własnością Gminy Miasta Bochnia. Ponieważ pojawiły się bardzo dziwne okoliczności, które nikt nie potrafi tutaj wytłumaczyć, bo trudno, żeby mógł wytłumaczyć, w końcu nikogo z nas to nie dotyczy, to dotyczy osoby obcej, a równocześnie zamieszany jest w to sąd bocheński. W związku z tym musimy poznać tę sprawę, a najlepiej, żeby zrobili to fachowcy – odpowiedział radnej Kosturkiewicz.

Po tej wypowiedzi głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Ścisło, który mówił, że nie rozumie stwierdzenia „zamieszany jest sąd bocheński” wypowiedzianego przez byłego burmistrza Bochni. Przewodniczący dopytywał, w co według niego bocheński sąd jest zamieszany?

Ja nie orzekam o winie, cytuję tylko to, co zostało powiedziane. Sprawa wpłynęła do sądu bocheńskiego, który uznał interes osoby fizycznej. Nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, na jakiej podstawie sąd bocheński uznał interes osoby fizycznej. Wydaje mi się, że jedyną organizacją, organem w tym państwie, który zajmuje się tymi sprawami jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – odpowiedział na pytanie Kazimierza Ścisło radny.

Celina Kamionka również zwróciła uwagę, że stwierdzenie „zamieszany sąd bocheński” ma raczej negatywną konotację i poprosiła o wyjaśnienia. Bogdan Kosturkiewicz odpowiedział, że skoro radna tak stwierdziła to on temu nie zaprzeczy.

Może pani to odbierać jak chce, żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo odbierać tak jak uważa. Ponieważ decyzja była niewątpliwie sądu, w związku z tym wydaje się zasadnym to odwołanie do instytucji, która zajmuje się bezpieczeństwem w tym zakresie. My mamy obowiązek w momencie, kiedy dowiadujemy się o podejrzeniu przestępstwa zawiadomić odpowiednie organy – dodał były burmistrz.

Z złożeniem takiego wniosku zgodził się Władysław Rzymek, który stwierdził, że takich spraw było w Polsce dużo i warto to sprawdzić.

Ostatecznie wniosek o skierowanie sprawy kamienicy Solna 1 do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego poparli wszyscy radni komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska obecni na posiedzeniu (Celina Kamionka, Bogdan Kosturkiewicz, Władysław Rzymek, Krzysztof Sroka i Kazimierz Ścisło). Jedynym radnym tej komisji, który nie uczestniczył w tej części spotkania, był Adam Korta.

Temat kamienicy przy ul. Solnej wywołał przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Kosturkiewicz podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Wyraził zaniepokojenie tą sprawą. Mimo, że toczy się postępowanie w sprawie tej nieruchomości, nie uzyskujemy informacji a ten temat – skarżył się radny.

Dla byłego burmistrza sprawa kamienicy przy ul. Solnej 1 jest bardzo niejasna i wysoce niepokojąca. Bogdan Kosturkiewicz zaznaczył, że część mieszkańców głośno o tym mówi i dodał później, że ta sprawa bardzo bulwersuje bocheńskie środowisko. Z pismem na ten temat można się zapoznać w holu Urzędu Miasta. Radny pytał, czy burmistrz ma informacje o stanie prawnym tej nieruchomości?
- Wiemy, że w tutejszym sądzie toczy się postępowanie w sprawie uznania za zmarłych kilku osób, które są współwłaścicielami. Wiemy, że pojawia się również jedno znane nazwisko w Bochni, znane z tytułu wcześniejszego przejęcia kilku innych kamienic o nieuregulowanym stanie prawnym, tzw. mieniu porzuconym przez osoby narodowości żydowskiej - mówił Bogdan Kosturkiewicz. Jesteśmy zaniepokojeni, że po raz kolejny spotykamy się z takim działaniem i nie uzyskujemy od pana burmistrza informacji na ten temat. Wydaje mi się, że jako mieszkańcy, a przede wszystkim radni, powinniśmy zostać poinformowani, co się dzieje jeśli chodzi o tę nieruchomość – mówił Bogdan Kosturkiewicz.

Były burmistrz mówił także o dokumentacji na temat tego budynku, którą przygotowano jeszcze, gdy sprawował urząd. Bogdan Kosturkiewicz wyraził obawy czy ta dokumentacja nie wyciekła z urzędu.

W czasie, kiedy byłem burmistrzem przygotowaliśmy dokumentację, która umożliwiała wystąpienie o zasiedzenie tej nieruchomości.  Obawiam się, czy ta dokumentacja nie wypłynęła z urzędu.

Te informacje są wysoce niepokojące i jeszcze bardziej niepokojące będzie to, jeśli okaże się, że pan burmistrz o tym nie wie... - ciągnął radny Kosturkiewicz.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dziwne zachowanie

2014-02-20 19:44:18
A dlaczego pan Korta wychodzi ostatnio przed ważnymi głosowaniami? Czy to ma jakiś związek z wyborami?
K

2014-02-20 19:50:18
Bardzo możliwe.
O co chodzi?

2014-02-20 19:51:52
Skoro miasto blokuje przejmowanie rozpadających się kamienic, których miasto nie może utrzymać, w ręce prywatne to oznacza, że w tej radzie siedzą jacyś komuniści.
ble ble

2014-02-21 05:44:33
Jak zwykle , winni są Żydzi i Komuniści
koral

2014-02-21 08:03:43
Jest więcej niejasności Szanowni Panowie Radni a wy milczycie ! Mieszkańcy oczekują należytej pracy za płacę jaką pobieracie od Nich..
mecenas do korala

2014-02-21 08:54:36
Powiedz chłopie co masz na myśli, jeśli masz .....
do ble ble

2014-02-21 16:00:45
Nie rozdzielaj Żydów od komunistów, bo to ci sami.
Do ble ble 2

2014-02-21 16:56:12
Tak, winni są Żydzi i komuniści. To nie jest żadna tajemnica.
Czy kamienice bedą polskie?

2014-02-21 17:40:05
Ja się cieszę, że nieruchomości przechodzą w prywatne ręce. I nie żydowskie ale polskie.
musi być sprawiedliwość

2014-02-21 23:18:55
cholewa potknął się o kamienicę, to i kolawiński na niej skończy "karierę"
Do Czy kamienice

2014-02-24 21:46:03
A mnie nie odpowiadają złodzieje. Nie ważne, żydowscy czy polscy. Sprawa nie tej jednej kamienicy śmierdzi na kilometr. Trzeba sprawdzić do spodu mechanizm przechwytywania kamienic w Bochni. W którym wydziale sądu znajdowały się wnioski o tzw. zasiedzenie, złożone przez instytucje publiczne. Trzeba sprawdzić kto tam pracował, kto odpowiadał za dokumenty, kogo obowiązywała tajemnica służbowa, kto nagle znajdował w Izraelu jednego z kilku "spadkobierców", jakie powiązania mają urzędnicy sądowi z nowym właścicielem. ABW to za mało, powinno jeszcze przyjechać CBA, a policyjny wydział PG a robotę do emerytury.
ale ładna kamienica

2014-02-24 21:59:18
Nic minie tak nie wk...a jak argumenty w stylu - nie ważne czy przy przejęciu jakiegoś budynku posługiwało się oszustwem i koneksjami rodzinnymi, ważne ze była rudera a teraz jest piękna kamienica. Dla porównania - po Janukowiczu też zostały piękne posiadłości...
zainteresowany

2014-02-24 22:15:24
Skoro Pan podejrzewa że dokumentacja lub informacja wyciekła z urzędu należy sobie zadać pytanie kto z urzędu lub radnych jest powiązany z lokalnym biznesmenem, kto z radnych działa na niekorzyść Bochni. Po zadaniu takiego pytania wszystko staje się jasne jak słońce.
mienie komunalne sie sypie

2014-02-25 08:15:28
Janukowycz siedzial w rezydencji za publiczne pieniadze. Kamienice w Bochni byly prywatne i te odnowione sa prywatne. I co komu do tego? Mienie komunalne nie ma wlasciciela. To tylko dupokraci ktorzy co chwila zmieniaja sie przy korycie i udaja, ze czyms zarzadzaja, a kraj sie sypie i komunalne kamienice takze. Zerknijcie jak wygladaja te miejskie. Syf i mogila. Rozleca sie za kilka lat ale za to beda sie rozlatywac jako samorzadowe. I to bedzie wielka duma lokalnych komuszkow.
Paul

2014-02-25 12:12:32
Państwo przekazało" kamienice" w zarząd Gminom , które po określonym czasie i spełnieniu okreslonych warunków , powinny wystapić o ich "zasiedzenie"; Dlaczego nie wystepowały i nie wystepują (;) pomimo , że jest to w ich interesie ? Przecież taką nieruchomość( w dobrym p-cie} , można dobrze sprzedac i za pieniażki wybudować chociażby mieszkania socjalne, komunalne-co jest obowiazkiem Gminy . Miasto ma interrs prawny i faktyczny ubiegać się o" zasiedzenie"!
Prywatyzować

2014-02-25 21:37:25
A kto w demokracji dba o jakiś tam interes miasta czy państwa? Jak się siedzi tylko cztery lata na stołku to goście się rozglądają jaką fuchę ukręcić by się ustawić na potem. Więc po co mają występować o zasiedzenie jak można na tych kamienicach coś ugrać. A tak poza tym po co komu mienie komunalne jak się rozlatuje? W Polsce nie było reprywatyzacji. Im więcej majątku w polskich prywatnych rękach tym lepiej.
Paul

2014-02-26 08:19:33
Do "prywatyzować"-ile ta działka jest warta ;
REKLAMA