Bochnia wydarzenia

poniedziałek 30 lipca 2012 18:40:32

W hołdzie bohaterom Powstania WarszawskiegoW hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

W środę 1 sierpnia obchodzić będziemy 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – zrywu żołnierzy Armii Krajowej, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny.


Jerzy Miller, wojewoda małopolski, zwróca się z prośbą do wszystkich samorządów gminnych i powiatowych województwa małopolskiego, o uczczenie tej szczególnej w historii Polski daty, przez uruchomienie o godz. 17.00 syren na 1 minutę, a do mieszkańców naszego regionu, aby 1 sierpnia o godzinie 17.00 oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom Armii Krajowej minutą ciszy oraz powstrzymaniem się od ruchu kołowego i pieszego.

Bocheńskie obchody upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku generała Leopolda Okulickiego. Do udziału w nich zaprasza wszystkich burmistrz Stefan Kolawiński. Zbiórka uczestników uroczystości będzie miała miejsce w holu Urzędu Miasta o godz. 16.45, skąd nastąpi wspólny przemarsz pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego.

 Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

powstańcom - tak, przywódcom - nie

2012-07-30 23:25:57
Jak zwykle od 22 lat - gloryfikowany jest krwawy dramat zgotowany cywilnej ludności Warszawy w ostatnich miesiącach II wojny przez rzad londyński i jego wysłanników do kraju. Niechlubna rola przywódców powstania (m. in. gen Okulickiego), którzy do walki wysłali kilka tysięcy źle uzbrojonej ale bohaterskiej młodzieży jest znowu starannie przemilczana. Nikt nie przypomina z tej okazji słów gen. Andersa który z oburzeniem stwierdził wtedy, że powstanie w warszawie jest błędem taktycznym przywódców, naiwnością polityczną i ich skrajnym brakiem odpowiedzialności za życie ludzi. Ja chcę przypomnieć że w powstaniu zginęło ok. 20 tys. powstańców, 200 tysięcy cywilów- w tym kobiet starców i dzieci. I jeszcze jedna smutna ciekawostka - w walkach nie zginął nikt(!) ze ścisłego kierownictwa powstania, którzy podjęli decyzję o jego wybuchu. Wprawdzie potem kilku z nich zostało zamordowanych ale nie zginęli z rąk Niemców lecz Sowietów . Brat mojej babci zginął w powstaniu, miał 23 lata... ona zawsze płakała gdy opowiadała mi o wojnie. Zawsze mówiła że powstanie warszawskie było niepotrzebne bo nic Polsce nie dało ale było źródłem wielu tragedii .
Jerema

2012-07-31 00:28:38
Ja także będę uparcie powtarzał, że Powstanie było błędem, wręcz idiotyzmem. Jedyne co jeszcze cenie w tych ludziach to chęć bicia się za Polskę ale sposób w jaki to zrobili był karygodny. Po prostu to jest niewiarygodne by zdrowi przywódcy podjęli taką decyzję. Ja widzę tu wrogie działanie z premedytacją. Do końca nie wiadomo skąd dokładnie wyszły te rozkazy. Wyglada jak by ktoś ich podpuścił. Powstanie było druzgocącą porażką i po prostu głupotą. Jak można atakować silniejszą kilkakrotnie armię która się wycofuje???!!!!!! I do tego wiedząc, że zbliżają się kolejni okupanci!!! To była naiwna, wariacka amatorszczyzna a nie zaplanowane działanie wyszkolonych dowódców umiejących przewidywać. Jak by Ci wszyscy którzy zginęli w powstaniu żyli, komunizm w Polsce mógłby się skończyć dwa razy szybciej. Widać więc komu to powstanie było na rekę. To trzeba przypominać cały czas.
O, zaczyna się

2012-07-31 08:06:28
czerwone pieski, następcy michników, brystygierowych, fejginów i rożańskich znowu poczuły krew i wychodzą na żer. A że społeczxenstwo niedouczone, histoii w tuskowatych szkołach coraz mniej, to próbują swoje ugrać. Daremne wasze wysiłki, zgrajo polakożerców
Jerema

2012-07-31 08:38:00
Taki wpis świadczy, że kolega zatracił zdolność zdrowego osądu i boi się samodzielnie myśleć. Żyje stereotypami. Co ma Michnik i ta banda komuchów z klęską nierozsądnego powstania? Nie mam z tą czerwoną bandą nic wspólnego ale powstanie uważam za błąd. Po prostu spontaniczną chęć pokazania swojego patriotyzmu, przywiązania do Warszawy i wzięcia odwetu na Niemcach grupki ludzi, którzy tego do końca nie przemyśleli. Po prostu odstawili amatorszczyznę. Zginęli tak cenni ludzie, zrujnowano stolicę. A Stalin wstrzymując marsz na Warszawę po prostu czekał i się z nich nabijał.
again

2012-07-31 09:57:07
Stefan, nie Adam M. - panie wykształciuchu. W czym problem? Ano w tym, że volens nolens wpisujesz się pan w modny obecnie "trynd" opluwania wsystkiego w historii Polski, co świadczyło o upodmiotowionej walce narodu polskiego. Gdybyśmy w 1939 albo 1940 r. uderzyli razem z Hitlerem na Sowiety, to w pewnych sferach do dzisiaj cmokano by nad tym z zachwytem, chociaz pewnie w tej chwili Polski by w ogóle nie było, bo Stalin połknąłby ją po zwycięstwie nad Niemacami. Ale poniewaz Polaczki miały czelnosc postawic sie i Niemcom i Ruskim, to trzeba ich chłostac do bólu. Robią to grossy, wojewódzkie, senyszyny. Pan tez, choc moze rzeczywiscie kierujesz sie pan innymi przesłamlami. Ale jak to w przysłowiu - dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane
rogatywka

2012-07-31 15:40:20
Do Jaremy: Komunizm skończył się przede wszystkim dzięki Raeganowi, który prowadził wyniszczającą politykę gospodarczą wobec ledwie dyszącego ZSRR i całego UW. Niebagatelny wpływ miał też Jan Paweł II. Właściwe osoby, we właściwym czasie i przyśpieszyć by się tego nie dało. To po pierwsze, bo po drugie - żaden znaczący akowiec nie miałby szans na przeżycie w powojennej machinie stalinowskiej.Tylko elita jest w stanie odwracać bieg historii, a nie szare ( choć patriotyczne) masy.
moim zdaniem

2012-07-31 17:52:23
Bohaterom wieczna chwała! a koncert Madonny właśnie w tym dniu to zwykła prowokacja
ponoć przed i po szkodzie głupi

2012-07-31 22:24:33
Proponuję przeczytać książkę "Czarni myśliwi" Wydawnictwa "Czarne" Co do powstania, to "mądry Polak po szkodzie".Dziś po tylu latach z perspektywy tego wszystkiego co się dotąd wydarzyło,latwo jest oceniać pewne zdarzenia wstecz. Powstańców nikt nie przymuszał do walki, oni się do niej rwali.Powstanie było przygotowywane długi czas, chciano wyzwolić stolicę przed Sowietami. Chciano dobrze, a wyszło jak zawsze. UCZCIJMY POLEGŁYCH. Generał L.Okulicki nie był tchórzem .Na konniec zgodził się negocjować z Rosjanami i zapłacił za to zyciem.Oby nikogo nie spotkało to,co generał przed śmiercią przeszedł w rosyjskim więzieniu. Na zakończenie, chcę przypomnieć wszystkim obecnym "mądralom",że są odpowiedzialni za Polskę dzisiejszą .Za jej przeogromny dług (6 000 euro na obywatela), za 2 000 000 Polaków którzy opuścili ojczyznę ,za sprzedany majątek, za brak armii,za codzienne ogłupianie młodego pokolenia (typu koncert Madonny)i za ostateczną rozprawę z komuną która wcale nie upadła i ma się świetnie. Zaś panu Millerowi już dziękujemy
do ponoć

2012-07-31 23:20:48
czego się czepiasz pana wojewody !!!!!!!!!!!!!!!
...

2012-08-01 00:00:43
Miller firmował swoim nazwiskiem "ustalenia" komisji smoleńskiej, ktore już przeszły do historii jako przyklad skrajnego debilizmu.Jak można o czymś wyrokowa, nie mając w ręku żadnych dowodów (wrak tupolowa i czarne skrzynki wciąż są w rękach Rosjan) i posługując się zdjęciami jakiegoś ruskiego amatora fotografii jako koronnymi "dowodami" winy pilotów?! No i ten Bielawny... Mało?
Jerema

2012-08-01 01:23:31
Tak to prawda, że trzeba patrzyć co się dzieje teraz ale co do powstania to fakty są faktami. Liczne oddziały AK ale niestety słabo uzbrojone chciały pokonać regularne, uzbrojone po zęby oddziały Niemieckie. Ale to nie jest najgorsze. To jeszcze można zrozumieć. Dwa - zaatakowały je wówczas jak się WYCOFYWAŁY!!! Jak się już chcieli bić to przynajmniej z okupantem ktory nadchodził a nie z tym który uciekał. A nawet jak by się udało powstanie (co było mrzonką) to jak Oni mogli sądzić, że Sowieci przyjdą i zgodzą się na taki stan rzeczy?! Że zaakceptują rzołnieży AK na urzędach w stolicy? Jak tak myśleli to było to ich naiwniactwem. Nie mieli informacji od wywiadu? Nie wiedzieli co to był bolszewizm? Nie znali 1920 roku? Myśleli, że moga podjąc równorzędną walkę i z Niemcami i z Sowietami?! Z taktycznego punktu widzenia powstanie jawi się jako czysta amatorszczyzna. Ale dlatego właśnie, że takie się wydaje moża przypuszczać, ze była to robota jakiegoś chyba sabotarzysty lub po prostu ZAŚLEPIŁA ich cheć zemsty na Niemcach. No to się zemścili. Choć rzeczywiście Polacy w Warszawie pokazali chęć przetrwania - tylko jakim kosztem i za jaką cenę? I czy to był akurat ten moment i czy to się opłacało?
bochnianin

2012-08-01 07:17:32
takie dyskusje, jak ta, trwają od momentu zakończenia walk w Warszawie, czyli już ponad 70 lat. I nikt nigdy nie wypracuje jednego, wspólnego stanowiska czy oceny - bo się po prostu nie da. Powstanie było przedsięwzięciem wojskowo-politycznym. O co w nim chodziło - z grubsza wiemy. Że te rachuby zawiodły - też. Tylko że taka jest już nasza historia, bo tworzy ją naród o twardym karku. Polacy to nie pepiki, którzy sa często podawani nam za wzór. Zgoda. Tylko ktoś, kto mówi czy pisze o czeskim pragmatyxmie, nie zauwaza, ze ten naród stworzył swoje państwo tak naprawdę w 1918 r. po 300-letnim okresie praktycznego niebytu na scenie politycznej. Gdy Czesi tracili tożsamośc pod Białą Górą Rzczepospolita była w apogeum swej potęgi. Jak zważyć to jedąa miarą? Która postawa bardziej opłaciła się na przestrzeni nie lat, a stuleci? Nie mozemy wyrwać Powstania z jego kontekstu historycznego i nie mozemy zapominac o tym, jaki naród je wywołał. Ale dyskutować warto:)
to nie dyskusja o pragmatyźmie lecz o zbrodni !

2012-08-01 18:47:07
w tej dyskusji nie rozmawiamy czy słusznie przywódców powstania warszawskiego krytykuje się za brak pragmatyzmu !!!!!!!!!!!!!! ich powinno się postawić przed polskim(!) sądem wojskowym za zbrodnię na własnym narodzie (wykonaną niemieckimi rękami), do której doprowadzili swoją zawziętością polityczną wobec armii sowieckiej, która i tak za parę tygodni wyparłaby niemców z warszawy !!!!!!!!!!!! w czasach wojen napoleońskich generałów francuskich, którzy dla spełnienia własnych ambicji wysyłali swoich żołnierzy na pewną śmierć, napoleon kazał rozstrzeliwać. w innych armiach i innych czasach też są podobne przykłady...
do bochnianina

2012-08-01 19:22:35
Czyli co ? 15 tys. żołnierzy Armii Krajowej uzbrojonych w pistolety z ich pozbawionymi skrupułów dowódcami miało być partnerami w dyskusji z 2 milionową, uzbrojoną w czołgi i lotnictwo Armią Czerwoną i Stalinem nad powojenną przyszłością Europy???? Idiotyzm też ma swoje granice. Można gdybać i dyskutować gdyby Okulicki, Jankowski, Komorowski nie doprowadzili do rzezi 200 tys. cywilnej ludności Warszawy oraz wielu tysięcy młodych i bohaterskich żołnierzy AK. Cynizm i wyrachowanie polityczne polskiego rządu londyńskiego było straszne !!!!!!!!!! Był już prawie koniec wojny a panowie pijąc herbatkę nad Tamizą kombinowali jak odkręcić ustalenia wielkiej trójki z Teheranu (Amerykanie i Anglicy zgodzili się bez mrugnięcia na nowy kształt Polski po wojnie, zaproponowany przez Stalina). Wysyłanie młodzieży na niemieckie czołgi, byle tylko pokazać ruskim kto rządzi w Warszawie kwalifikuje się pociągnięcia "ojców powstania" pod sąd wojenny. Skazanie na zagładę całego miasta i niewinnej ludności upoważnia aby żądać dla nich kary śmierci.
Warszawa

2012-08-01 19:26:07
Warszawa do 1. 08. 1944 była dobrze zachowanym miastem. Zniszczenia z września 1939 zostały w większości naprawione...
do krytykantów

2012-08-02 08:59:31
wczoraj w radiu usłyszałem znamienny komentarz uczestniczki powstania która straciła bliskich w powstaniu i po wojnie z rąk komunistów za to, że byli patriotami - "ktoś kto nie przeżył powstania w Warszawie nie zrozumie dlaczego wybuchło powstanie"
bochnianin

2012-08-02 09:43:13
" Okulicki, Jankowski, Komorowski doprowadzili do rzezi 200 tys. cywilnej ludności Warszawy oraz wielu tysięcy młodych i bohaterskich żołnierzy AK. Cynizm i wyrachowanie polityczne polskiego rządu londyńskiego było straszne !!!!!!!!!!" - sorki, koleś, ale na takim poziomie nie będziemy rozmawiać. Jeśli ktos uważa, że to nie Niemcy, ale dowództwo AK jest winne zniszczeniu Warszawy i wymordowaniu tylu ludzi, to sam sie ustawia po określonej stronie sporu. A mnie z takimi ludzmi po prostu nie po drodze
Paul

2012-08-02 17:46:59
Hołd należny bohaterom. Ciszej "nad tą trumną-traumą". Tak jest w naszym Narodzie,że Polacy walczyli o wolność "naszą i waszą". Zawsze byli pozostawieni sami sobie stąd obok bohaterstwa były brawurowe błędne decyzje,które pochłonely mnóstwo ofiar. Malo pamiętam, lecz-chwała szwadronom spod Samosierry,legionistom gen.Dąbrowskiego,powstańcom z czasów rozbiorow,żołnierzom z 1920r,bohaterskiej armii polskiej z 1939-40r,w jakimś sensie szeregowym czlonkom NSZZ Solidarność. Gdzie i czym bylaby Polska bez Ich oddania i bohaterstwa. Teraz,najwyższy czas,przestać psuć Polskę i judzić Polaków przeciwko sobie.
do bochnianina

2012-08-02 23:15:18
Nie ma żadnego sporu, sa fakty !!!!!!!!!!!!!!! W Krakowie nie było powstania więc miasto i ludność szczęśliwie dożyło "wyzwolenia" bez zbędnych ofiar. Piszę wyraz "wyzwolenie " w cudzysłowiu bo zgadzam się z twierdzeniem, że Niemców przepędził inny okupant, Armia Radziecka. Wtedy jednak byli to autentyczni wyzwoliciele, czy sie komu podoba, czy nie. Trzeba uczciwie przyznać, że po wkroczeniu w styczniu 1945 r sowieci nie robili w Polsce pacyfikacji, obozów koncentracyjnych, ulicznych łapanek, rozstrzeliwań zakładników (jak Niemcy na Uzborni). Mało kto wie, że mieszkańcy Bochni, podobnie jak setki tysięcy Polaków, witali żołnierzy radzieckich jak wyzwolicieli i dobroczyńców - chlebem i solą !!!!! Mszę dziękczynną na Rynku odprawił ksiądz proboszcz Kuc, który wysławiał braci-Rosjan.
cd

2012-08-03 16:46:19
taak, a świstak siedzi i zawija sreberka... obława augustowska w jesieni 1945 r., której ofiar (od 600 do 2000) do dzisiaj nie znaleziono, zamienione na obozy dla AK-owców Rembertów, Majdanek, zamek lubelski, publiczna egzekucja (przez powieszenie) WIN-wców na rynku w Dębicy, wymordowanie (nie w walce) całego 200-osobowego oddziału NSZ "Bartka" na Żywiecczyźnie. Za mało widać wiesz, a próbujesz stawiać uogólniające tezy
NSZ to byli bandyci

2012-08-04 21:42:53
Panowie z NSZ układali się z Niemcami, żeby spokojnie tępić partyzantkę radziecką i walczyć z ludnością polska która po wyzwoleniu wspierała Ludowe Wojsko Polskie i milicję. Znane są też przypadki bestialskich morderstw NSZ na cywilnej ludności, Dowódcy większości oddziałów AK ( PO OFICJALNYM ROZWIĄZANIU AK PRZEZ OKULICKIEGO) odcięli się od NSZ. Namawiam wszystkich do przeczytania ostatniego "Przeglądu". Opisano wiele faktów, które w innym - prawdziwym - świetle ukazują gen. Okulickiego, któremu bocheńska prawica, gdy rządziłą w mieście, wybudował pomnik ... ze środków publicznych.
"bohaterowie" pokroju Ognia

2012-08-04 22:19:59
NSZ, WIN, - to wszystko "bohaterowie" pokroju Ognia-Kurasia, któremu Kaczyński kazał wybudować pomnik w Zakopanem, na Pęksowym Brzyzku, ale odsłaniać pomnik musiał ze swoimi ludźmi z Warszawy, bo miejscowi AK-owcy znali dobrze tego "bohatera"i odmówili udziału w tej pożal się Boże uroczystości.
dwa ostatnie

2012-08-04 23:38:38
gdy się czyta te wpisy, można tylko ręce załamać nad świadomością historyczną tych ludzi.Przegląd? a może na "nowe drogi" się jeszcze powołasz? A lemingi historię chcą jeszcze okroić
anty-leming

2012-08-05 10:56:27
a jak mysłalem, że komuchy wymarły... patrzcie Panstwo - cud-reaktywacja czerwonych na Czasie Bocheńskim
do anty-leming

2012-08-05 15:55:55
Przeczytajcie ostatni tygodnik "Przegląd". Na okładce i na 5 stronach napisali tam wyraźnie to, co mówią moja babcia i dziadek - przywódcy Powstania Warszawskiego powinni stanąć przed sądem wojskowym. Szafowali życiem swoich młodych żołnierzy. Doprowadzili do niepotrzebnej tragedii narodowej tuż przed zakończeniem II wojny światowej. Zrobili to z jak najgorszych pobudek, bez żadnego uzasadnienia militarnego i politycznego !!!!!!!!!!!!!!!! Wreszcie ktoś głośno - na stronie tytułowej poczytnego tygodnika - napisał to co naukowcy i politycy dukają w kuluarach ważnych instytutów historycznych, sejmu i innych instytucji odpowiedzialnych za edukację historyczną narodu - jakie krytyczne zdanie na temat Okulickiego i Powstania miał gen. Anders, legendarny polski dowódca spod Monte Cassino . Oczywiście urzędowa , poprawna politycznie wersja jest inna. Najwyższy czas odkłamać historię !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kłamstwo katyńskie zostało skompromitowane, teraz czas na kłamstwo warszawskie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DO DWA OSTATNIE

2012-08-05 16:07:16
TWIERDZISZ ŻE HISTORIA Z "OGNIEM" JEST WYMYŚLONA ???? JA PAMIĘTAM, ŻE GÓRALE Z WAKSMUNDU (WIEŚ RODZINNA OGNIA- KURASIA) POWIEDZIELI ŻE ZBURZĄ POMNIK JEŻELI KACZYŃSKI KAŻE GO U NICH POSTAWIĆ. OD LAT JEŹDZIMY NA WCZASY DO NOWEJ BIAŁEJ WIĘC ZNAM DOKŁADNIE SPRAWĘ. DLATEGO PIS-OWCY WYBUDOWALI POMNIK "OGNIA" W ZAKOPANEM. NIKT Z MIEJSCOWYCH WETERANÓW AK NIE WZIĄŁ UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH !!!!!!!!!!!!!! DALEJ NIE PRZYJMUJESZ TEGO DO WIADOMOŚCI ???? ZAKLINANIE HISTORII NIGDY NIE WYCHODZI NA DOBRE ZAKLINACZOM. TERAZ BĘDĄ JAJA Z OKULICKIM, BO NAWET KSIĄDZ PROBOSZCZ JEST ZA USUNIĘCIEM POMNIKA OKULICKIEGO NA INNE MIEJSCE. WIĘKSZOŚĆ LUDZI Z BOCHNI JEST ZA ROZBIÓRKĄ - I NIC WIĘCEJ.
"Przegląd" spełnia wolę Andersa

2012-08-05 16:13:03
Sądu nad Okulickim, Komorowskim, Chruścielem domagał się generał Władysław Anders, jeszcze gdy trwała wojna. Po wojnie nie zmienił zdania, ale dopiero teraz obnażono faktyczne pobudki, jakimi kierowali się przywódcy powstania warszawskiego, gdy decydowali o jego wybuchu. Dobrze by było żeby nasze rodzime "autorytety" przeczytały ten tekst !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zdziwiony

2012-08-05 18:56:42
"Przegląd" -to nowa biblia lewactwa? a ja myslałem, że "Krytyka Polityczna"...
ze Szwecji jak z Londynu...

2012-08-07 18:45:52
Goście ze Szwecji mają taki sam ogląd powstania warszawskiego jak panowie z Londynu w 1944r !!!!! Czyli żaden - polityka, polityka i jeszcze raz polityka !!!!! Zero odpowiedzialności za życie rodaków. No bo Warszawa od Szwecji i Londynu jest daleko, ofiary cywilne mordowane przez Niemców były tylko na zdjęciach i w opowiadaniach tych co przeżyli. Członkowie polskich i brytyjskich załóg Liberatorów nie opowiadali w Londynie jaki obrazy widzieli nad walczącą Warszawą bo startowali i lądowali z Brindisi we Włoszech. Nie opowiadali także dlatego bo POŁOWA Z NICH ZGINĘŁA.
do nowego

2012-08-07 18:59:03
czyli wg ciebie - generał anders żądając surowego ukarania winnych decyzji o wywołaniu powstania w warszawie pluł na polskę ???!!!!!! bzdura , sam w to nie wierzysz ale piszesz takie głupoty bo brakuje ci argumentów. opinia gen. andersa (którą w pełni podzielam) nie pasuje do obowiązującej wersji historii. to jest fatalne, że mimo upływu blisko 70 lat prawicy nie stać na rzetelną ocenę powstania warszawskiego. a reszta społeczeństwa uszy po sobie i słuchają co się mówi w telewizji albo co księża pitolą na politycznych kazaniach.
eskelon

2012-08-07 21:18:05
o której opinii Andersa piszesz? O tej: "Płk dypl. Okulicki Leopold, obecny Dowódca 7 Dywizji Piechoty, współpracował ze mną jako Szef Sztabu od pierwszych dni organizacji Armii w ZSRR . W tych najcięższych chwilach , kiedy 7 miesięcy naszej współpracy można śmiało policzyć za 7 lat, płk dypl. Okulicki wykazał tyle niespożytej energii i hartu ducha oraz tyle żołnierskich zalet, jak poprzednio w 1939 roku i następnie w ZWZ. Ani na chwilę nie zawiódł mego całkowitego zaufania, był wzorem lojalności służbowej i odwagi cywilnej. Cieszę się niezmiernie, że dziękując mu za wielką pomoc okazaną naszej sprawie, mogę wyrazić całkowitą pewność i wiarę, że taki żołnierz nie zawiedzie nigdy na żadnym stanowisku w pracy dla Polski . Dowódca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR /-/Wł.Anders,gen.dyw." ?
do "do dwa ostatnie"

2012-08-08 21:02:09
Już któryś raz z kolei bledziu piszesz bzdury na temat "Ognia" .W tej twojej Bialce ,jest tak samo wielu "oświeconych" w temacie "Ognia", jak ty w Bochni.Już to pisałem w tej dyskusji,ale jakoś wpis zniknął.Cóż "czas bocheński" również jest pluralistyczny.Jak chcesz czegoś więcej się bledziu dowiedzieć o "Ogniu", to w najbliższą niedzielę na Turbaczu nad Waksmundem będzie poświęcenie krzyża - pomnika ku czci śp.mjr Józefa Kurasia "Ognia" i jego partyzantom ze zgrupowania "Błyskawica" walczącego z komunistami. Dasz radę bledziu ?
REKLAMA