Bochnia wydarzenia

czwartek 08 stycznia 2015 22:41:58

Uznanie dla członków Komitetu ObywatelskiegoUznanie dla członków Komitetu Obywatelskiego

8 stycznia, w czasie spotkania opłatkowego dla członków bocheńskiej „Solidarności” miała miejsce uroczystość uhonorowania członków Bocheńskiego Komitetu Obywatelskiego.

Z inicjatywy Senatu RP osobom, szczególne zasłużonym w na przełomie lat 80. I 90. w odzyskiwaniu wolności i suwerenności kraju wręczane są okolicznościowe dyplomy.

Okazją do wręczenia ich niektórym mieszkańcom Bochni było spotkanie opłatkowe „Solidarności”, w którym uczestniczyli: przewodniczący małopolskiej „Solidarności” Wojciech Grzeszek, jego zastępca Henryk Łabędź oraz dekanalny duszpasterz ludzi pracy, ks. Kazimierz Kapcia.

Dyplomy, podpisane przez marszałka senatu Bogdana Borusewicza, otrzymali: były poseł na Sejm i wojewoda tarnowski Jerzy Orzeł, były burmistrz Bochni Teofil Wojciechowski, Krzysztof Szwiec, Józef Mroczek, Stanisław Wacławowicz, Zdzisław Szklarzewicz, Jan Klassa, Witold Bawolski, Eugeniusz Oleksiński i Andrzej Pacuła.

Wszyscy oni byli członkami Komitetu Obywatelskiego, który ze strony solidarnościowej przeprowadził na Bocheńszczyźnie wybory parlamentarne w 1989 r i pierwsze wybory samorządowe w 1990 r.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

zremb

2015-01-09 06:06:37
Przestańcie pitolić o wolności i suwerenności. Ten kraj nie jest ani wolny ani suwerenny. Zmieniła się tylko forma ZOMO.
Marshall

2015-01-09 09:39:24
Nie rozumiem klucza, według którego jedni członkowie Komitetu dostali dyplomy, a drudzy nie. Było tam wielu wspaniałych ludzi i każdy robił swoją robotę. Ale Borusewicz pewnie wie co robi, skoro uhonorował Mroczka za oddanie zwycięstwa wyborczego i koalicję z ZSL-em.
Ad vocem do tekstu.

2015-01-09 16:32:10
Czyli uznanie za dokonania pod szyldem TW " Bolek"?
do tych trzech poiwyżej

2015-01-09 21:27:19
"mowa miłości" a'la lemingi
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-10 18:20:33
1. Rozmowy delegacji rządowej z górniczymi związkami zerwane. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rozmowy-delegacji-rzadowej-z-gorniczymi-zwiazkami-zerwane,wid,17167022,wiadomosc.html 2. Porozumienie Zielonogórskie: Polska chora służba zdrowia, czyli pacjent jako zakładnik. Po raz kolejny http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150110/MAGAZYN/150109749
do tego wyżej

2015-01-10 22:21:53
idź się leczyć na nogi, bo na główkę za późno
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-10 23:25:23
DO JAK WYŻEJ. "Zarząd Kompanii uruchamia wyścig szczurów" Dzisiaj, 10 stycznia (19:44) Dokument rozesłany do pracowników czterech kopalń przeznaczonych do likwidacji górnicy nazywają już "wyścigiem szczurów". Pismo zawiera deklarację, do której kopalni chcą przejść po likwidacji ich dotychczasowego miejsca pracy. "Zarząd Kompanii uruchamia wyścig szczurów" (źródło: TVN24/x-news) Decydujący wpływ ma kolejność zgłoszeń. Górnicy są oburzeni, że muszą podjąć decyzję, nie znając zasad, na których miałoby odbyć się przeniesienie. - W taki sposób zagrywa z nami zarząd kompanii, w taki sposób zagrywa z nami rząd - oburza się Eugeniusz Kuchta ze Związku Zawodowego Ratowników Kopalnia Sośnica-Makoszowy w Zabrzu. Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-zarzad-kompanii-uruchamia-wyscig-szczurow,nId,1587077#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-11 00:13:11
DO "Do tego wyżej": Czy to Ci wystarczy już? 10 stycznia 2015, 13:24 Biskupi o górniczych protestach: zachowajmy roztropność Foto: PAP Biskupi apelują do górników o roztropność O zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność zaapelowali trzej śląscy biskupi. List w sprawie trudnej sytuacji w górnictwie zostanie odczytany w kościołach trzech diecezji w niedzielę. czytaj dalej » Pod apelem wzywającym do modlitwy w tej intencji podpisali się: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz biskup gliwicki Jan Kopiec. Duchowni solidarni górniczymi rodzinami "Pragniemy wyrazić naszą bliskość i solidarność wobec górników i ich rodzin, w dniach, w których tak boleśnie daje o sobie znać trudna sytuacja w górnictwie" – napisali trzej biskupi, wskazując, że jej wyrazem są akcje protestacyjne, podjęte pod ziemią i na powierzchni, w kilku kopalniach na terenie ich diecezji. "W poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, wzywamy do wytrwałej i ufnej modlitwy – za wstawiennictwem świętej Barbary – za cały górniczy stan. Prośmy Bożą Opatrzność o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej" – czytamy w apelu. Pragniemy wyrazić naszą bliskość i solidarność wobec górników i ich rodzin, w dniach, w których tak boleśnie daje o sobie znać trudna sytuacja w górnictwie. Jej wyrazem są akcje protestacyjne, podjęte pod ziemią i na powierzchni, w kilku kopalniach na terenie naszych diecezji. W poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, wzywamy do wytrwałej i ufnej modlitwy – za wstawiennictwem świętej Barbary – za cały górniczy stan. Prośmy Bożą Opatrzność o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej. Niech ta modlitwa znajdzie swe miejsce – przede wszystkim w czasie Eucharystii i nabożeństw – we wszystkich naszych wspólnotach parafialnych.
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-11 17:31:28
Rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zerwane. Potwierdził to na twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80. Górnicy bardzo emocjonalnie wypowiadali się po opuszczeniu sali, w której odbywały się rozmowy. Wzburzeni mówili o tym, że delegacja rządu użyła wobec nich m.in. słowa "pajace" oraz obrzucono ich inwektywami. Górnicy grożą zaostrzeniem strajku.- To co się dzieje to jest skandal. Złodzieje. Jakie pajace?! Oni są pajace. (...) Nie chcą ratować dobra narodowego. (...) Nie będziemy rozmawiać, bo wyzywają nas od pajaców. Ten rząd cały musi iść do wymiany. Nie ma z nimi w ogolę rozmów na temat górnictwa - mówią zdenerwowani górnicy. - Rząd jest jedynie zainteresowany likwidacją kopalń, a nie naprawą branży - mówią związkowcy.
Tomek

2015-01-11 19:47:18
aż ci się klawiatura zagrzała od tych wpisów. Nie zauważasz tylko jednego - rząd w tej chwili ma PO, czyli partia wielkiego, najczęściej niepolskiego kapitału, i PSL, czyli dawne ZSL, przydupasy PZPR.
komentator

2015-01-11 20:01:44
Do Tomka - życie dostarcza faktów. Wystarczy?
towarzystwo wzajemnej adoracji

2015-01-11 22:35:23
Redakcja "czasu" powinna podać nie tylko kto dostał dyplomy lecz kto wcześniej dostał odszkodowanie za "styropian" i ile kasy ci kolesie wzięli od skarbu państwa czyli z naszych kieszeni.
Do towarzystwa wzajemnej adoracji komentarz.

2015-01-12 06:34:36
Dane z internetu: W roku 1980 cały dług Polski wyniósł 23 mld ówczesnych dolarów, w tym zadłużenie bieżące – krótkookresowe – 3, 4 mld dol., a średnio- i długookresowe 19, 6 mld dol. Odróżnienie to jest na tyle istotne, że pierwszy rodzaj długu trzeba było spłacić w ciągu paru miesięcy. Według wyliczeń Europejskiej Komisji Gospodarczej, dochód narodowy Polski w 1980 r. wyniósł 245 mld dol., co oznacza, że zadłużenie stanowiło 9, 8%, spłaty odsetek zaś 2-3% tego dochodu W przeciwieństwie do długu Gierka, który prawie w całości został zaciągnięty przez państwo, na obecne zadłużenie Polski w łącznej wysokości 280 mld dol. składa się dług publiczny samorządowy i rządowy w wysokości około 90 mld dol. oraz dług niepubliczny przedsiębiorstw – około 190 mld dol. Nie zmienia to jednak faktu, że wobec zagranicy polskie państwo odpowiada za całość zadłużenia. Produkt krajowy brutto (PKB) wynosi obecnie (dane z końca 2009 r.) 1343,6 mld zł, po przeliczeniu więc kursem parytetowym (jedynym możliwym) na dolar. jego wartość wynosi około 680 mld dol. Dlatego obecne polskie zadłużenie stanowi około 40% tego dochodu. W porównaniu do dochodu narodowego zadłużenie jest więc czterokrotnie większe niż w roku 1980. Długi Gierka w 80% przeznaczone zostały na sfinansowanie inwestycji; w latach 70. wybudowano około 570 nowych fabryk. Tylko do roku 2003 dochody z ich prywatyzacji wyniosły (zgodnie z oficjalnymi danymi) 40 mld dol., czyli dwukrotnie przewyższyły wielkość zadłużenia w 1980 r. Dochody z prywatyzacji drugiej części fabryk gierkowskich uzyskane w latach 2004-2010 nie zostały dotychczas opublikowane; nie są zapewne mniejsze niż uzyskane w pierwszym etapie. PYTANIE CO POLSKA SFINASOWLA za 280 miliardów dolarów w III RP Niestety, długi Tuska przeznaczone zostały w przeważającej części na sfinansowanie konsumpcji. Nie można ich więc sprzedać. Co gorsze, nie wszystkie grupy społeczne skorzystały na tym jednakowo; najbardziej zyskały grupy najlepiej sytuowane, o najwyższych dochodach, najmniej – najgorzej sytuowani.
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-13 04:12:50
W przysłowiowego kolejnego ciula chciano zrobić górników? Co na to odznaczeni? Fiasko rozmów premier Ewy Kopacz na Śląsku Fiasko rozmów w Katowicach. Po 12 godzinach zakończyły się negocjacje premier Ewy Kopacz i związków górniczych dotyczące przyszłości czterech kopalni przeznaczonych do likwidacji.
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-14 18:22:25
Gdzie się podział pierwszy związkowiec Rzeczpospolitej Polskiej mieszkający w Gdańsku przy ulicy Polanki czyli nasz mędrzec Europy i noblista czyli Pan Lech Wałęsa - Pomóż tym ludziom a nie chowaj się.
Skutki nadmiaru wówczas stryropinu do leżenia na nim.

2015-01-18 12:38:33
Papier wszystko przyjmie. Stawiam pytania następujące: 1. Jaka będzie trwałość tego porozumienia na linii Rząd - Górnicy? 2. Która ze stron zwyciężyła a która nie? 3. Która ze stron porozumienia dotrzyma jego treści a która nie dotrzyma?
REKLAMA