Bochnia wydarzenia

piątek 11 grudnia 2015 10:35:42

Sprawy lokalu wyborczego w kaplicy cd.Sprawy lokalu wyborczego w kaplicy cd.

Przy okazji przeprowadzenia pierwszego w historii Bochni głosownia nad budżetem obywatelskim pisaliśmy, że jeden z lokali wyborczych został, na wniosek zarządu osiedla „Windakiewicza” zlokalizowany w kaplicy św. Rozalii.

Sprawa nie pozostała bez echa, sporo o niej mówiono i pisano miesiąc temu. Ostatnio powrócił do niej jeden z mieszkańców Bochni, Artur Gondek, który wystosował pismo otwarte do burmistrza Stefana Kolawińskiego, prosząc w nim o ustosunkowanie się do zawartych zarzutów.
Treść pisma zamieszczamy poniżej„Burmistrz Miasta Bochnia
Stefan Kolawiński

W dniach 14-15 listopada br. miało miejsce głosowanie mieszkańców Bochni nad budżetem obywatelskim. Jeden z lokali przeznaczonych do głosowania został umieszczony w znajdującej się przy ulicy Krakowskiej kaplicy św. Rozalii. Chodzi tu o lokal przeznaczony dla osiedla Windakiewicza.

Wielu religijnych mieszkańców, którzy posiadają wyczucie wartości sakralnej miejsc i obiektów kościelnych, oburzył sposób przeznaczenia kaplicy, która przez wieki służyła i wciąż służy sprawom kultu religijnego. Czy to, co zostało poświęcone może służyć ludziom do tak przyziemnych celów jak świeckie wybory? Fakt, w kaplicy nie znajduje się Najświetniejszy Sakrament, ale w ołtarzu umieszczony jest przecież portatyl z relikwiami świętych męczenników. Ponadto sama przestrzeń jest miejscem sakralnym poprzez sprawowaną tam czasami liturgię oraz obrzędy poświęcenia, na co zwracają uwagę zacytowane w dalszej części listu dokumenty Kościoła.

Takie, niezgodne z przeznaczeniem, wykorzystanie kaplicy zostało wytknięte również na łamach Radia Kraków, które podało informację, że proboszcz nie wiedział wcześniej o tym jak kaplica zostanie wykorzystana.

W oparciu o wielowiekową tradycję Kodeks Prawa Kanonicznego podaje definicje „miejsc świętych” w sposób następujący: „Miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych.  (Kanon 1205). Co jasno nam mówi, że kaplica św. Rozalii jest miejsce świętym. Dalej przeczytać można: „W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. (...)” (Kanon 1210)

W Instrukcji Kongregacji Kultu Bożego o koncertach w kościołach można przeczytać: „Wykorzystanie kościołów do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem zagraża właściwej im funkcji znaku chrześcijańskiej tajemnicy, wyrządzając mniej lub bardziej poważną szkodę pedagogii wiary i wrażliwości ludu Bożego. Jak bowiem mówi Pan: „Mój dom będzie domem modlitwy” (Łk 19,46)”.

Jeżeli Stolica Apostolska odnosi się tak rygorystycznie do koncertów, często o tematyce sakralnej, to jakże mogłaby się odnieść do umieszczenia urny wyborczej w kaplicy – miejscu sprawowania Mszy świętej? Przypuszczam, że tylko negatywnie.

Panie Burmistrzu, rozumiem, że większość mieszkańców Bochni, zajęta codzienną pracą nie zwróciła na to uwagi, ale myślę, że każdy, zarówno ja jak i Pan, ma w głowie fragment Pisma Świętego, gdy Jezus batem wyganiał kupców ze świątyni. Czy nie wydało się dla Pana czymś oczywistym, że konieczne było znalezienie innego miejsca do przeprowadzenia głosowania?

Od głosowania minęło już trzy tygodnie. List przesyłam teraz gdyż liczyłem, że zarówno bocheńskie jak i regionalne media zainteresują się wcześniej tą sprawą, która jest moim zdaniem naruszeniem sacrum miejsca religijnego.
W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie na forum publicznym, jak i w odpowiedzi na ten list, jakie przesłanki kierowały Panem w wyborze takiego miejsca do tak prozaicznego i świeckiego wydarzenia, nie mającego nic wspólnego  w obrzędami religijnymi, jakim było głosowanie.

Artur Gondek
Mieszkaniec Bochni"

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ciekawy

2015-12-11 11:37:23
bardzo ciekawe - zasady jakiej religii wyniósł z domu kolawiński ??????
Madzi9a

2015-12-11 12:24:19
a ja jestem ciekawa, dlaczego ten cały Gondek mąci - popłuczyny po komiku-mikke zaczynają już kampanię wyborczą? Dawno już wyjaśniono, że to nie była inicjatywa burmistrza tylko ludzi z komitetu osiedlowego. Po co do tego wracać? chyba, że ktoś chce zbić na tym jakiś polityczny kapitał. Ale z drugiej strony czego się po tej gówniarzerii spodziewać...
Dokładniej

2015-12-11 13:14:36
Pan Artur Gondek może by tak cytował całość kanonów, a nie to co mu pasuje? Kan. 1208 - Należy sporządzić dokument stwierdzający dokonanie poświęcenia lub błogosławieństwa kościoła, jak również błogosławieństwa cmentarza. Jeden egzemplarz ma być przechowywany w kurii diecezjalnej, drugi zaś w archiwum kościoła. - Ma Pan taki dokument lub wie o jego istnieniu??? Ordynariusz miejscowy może zezwolić aby miejsce święte było użyte do innych celów - działo się to bez wiedzy i zgody władz kościelnych??? Kan. 1210 - W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca. Wreszcie czy dokonano tam czynności ciężko niesprawiedliwych??? Kan. 1211 - Miejsca święte zostają zbezczeszczone przez dokonanie w nich czynności ciężko niesprawiedliwych, połączonych ze zgorszeniem wiernych, co - zdaniem ordynariusza miejsca - jest tak poważne i przeciwne świętości miejsca, iż nie godzi się w nich sprawować kultu, dopóki zniewaga nie zostanie naprawiona przez obrzęd pokutny, zgodnie z przepisami ksiąg liturgicznych. Panie Gondek kaplica to nie kościół, Pan to nie Jezus, a o tym czy można tam było (na wniosek Zarządu Osiedla a nie burmistrza!!!) przeprowadzić wybory, niech wypowiedzą się eksperci - księża a nie korwinowski działacz albo Radio Kraków. Nie mąć Pan bo wygląda to tak, że diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni.
do Madzi9a

2015-12-11 17:57:15
To fakt, była to inicjatywa komitetu osiedlowego, ale to burmistrz Kolawiński ją zaaprobował i wdrożył w życie. Obrona w tej kwestii burmistrza nie ma celu. Natomiast jeśli chodzi o przynależność partyjną pana Gondka, to potwierdzam, jest on członkiem i aktywnym działaczem partii KORWiN, ale tej list jest pisany przez osobę prywatną. Tworzenie "kapitału politycznego"? Jeżeli reagowanie na istniejące w mieście problemy, nawet te drobne, jest uznawane za "politykowanie", to w jaki inny sposób ma on się wypowiadać? Ja podpisuję się pod tym listem, gdyż również uważam, że umieszczenie lokalu referendalnego w kaplicy jest świętokradztwem i nie jest to godne władz, które otwarcie mówią, iż kierują się w życiu zasadami wiary. Życzę powodzenia.
do Dokładniej

2015-12-11 17:58:56
Nie wiem czy świadomie "Dokładniej" to uczynił, ale pańska wypowiedź tylko wzmocniła moje przekonanie co do słuszności tego listu. :)
xxx

2015-12-11 18:37:28
Kolejne robienie afery w mieście Bochni z niczego czy bardzo mała część mieszkańców nie ma nic lepszego do roboty ,sale w szkołach wszelakie świetlice osiedlowe też są zazwyczaj poświęcone i tam wolno głosować ,głosowania do Rad Parafialnych odbywają się zazwyczaj w kościele i wtedy nikomu to nieprzeszkadza pozdrawiam.
parafian

2015-12-11 19:11:17
To kpina z powagi Kaplicy i są jeszcze obywatele, którzy chcą bronić kompromitującej decyzji Burmistrza !!!
prawdziwa parafianka

2015-12-12 09:35:23
Szanowny panie Gondek!!!!! Ten list to może pisał pan do Sw Mikołaja?. Uważam że pomylił pan adres. Burmistrz nie decydował gdzie mają odbyć się wybory tylko przewodniczący osiedla!!!. Na marginesie to zawsze wybory odbywały się w mechaniku(czemu te nie !warto by się dowiedzieć). Ale czy coś się stało z tego powodu, czy ktoś zbezcześcił to miejsce, czy św Kinga się obraziła? . Myślę że cierpi pan na brak zajęcia i chciał pan zaistnieć bo od szumnych przegranych pańskiej partii wyborów cisza o panu Gondku. Myślę że takimi sprawami to pan nie zaistnieje w tym mieście!!!!!.Wystarczy ze na górze robią zamęt widać panu się to udzieliło(to nie zdrowo) Pozdrawiam mimo wszystko.
Manipulacja

2015-12-12 11:15:08
Podobno autor listu rzadko bywa w kościele, ale może się nawrócił i teraz taki obrońca wiary i świętości wyrósł? Główna religia w Polsce to Chrześcijaństwo u którego podstaw leży "nadstaw drugi policzek" a tu oburzenie godne Islamu : "jeżeli ktoś postępuje niezgodnie z Koranem obetnij mu głowę". Pod studnię, oblać się zimną wodą, nie szukać poklasku i nie promować nazwiska, żerując na uczuciach religijnych Polaków. Również pozdrawiam...
do manipulacja

2015-12-12 11:21:53
A Ty co? W niedziele chodzisz za Panem Gondkiem? Chyba nie ma obowiązku uczestniczyć w niedziele w kościele parafialnym.
Mirek

2015-12-12 11:26:23
Popieram pana Gondka. jestem jak najbardziej przychylny rządom obecnego burmistrza, ale tu powinien przyznać, że zrobił błąd.
klinga

2015-12-12 11:58:55
zwykła polityczna zagrywka. Z braku innych tematów, dla podtrzymania wizerunku (jeżeli ma w ogóle cos takiego) gostek od tego pajaca mikkego podpiera się sprawą kaplicy. Żałosny jest
do Manipulacja

2015-12-12 13:34:28
Pan Gondek rzadko w kościele? Prezes Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej rzadko w kościele? Akurat Artur Gondek jest bardzo religijną osobą, która jest obecna w kościele kilka razy w tygodniu. Uczęszcza również na Mszę św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego (tzw. "Msza Trydencka") w Tarnowie.
joze

2015-12-12 14:18:11
osobiście oceniam kolawińskiego za najsłabszego burmistrza bochni porównując go z wojciechowskim, cholewa, kosturkiewiczem. ale gondek to gosc ktory po linii partyjnej korwin + obstawa koscielna próbuje wykreować się na działacza - polityka, żenada
Maćko

2015-12-12 17:41:39
Dokładnie, są inne miejsca do urządzania wyborów niż kaplica. Troszkę tolerancji dla chrześcijan. Ciekawe jak muzułmanie zareagowaliby na urządzenie wyborów w meczecie...
Niepoprawny

2015-12-12 17:42:55
Panie burmistrzu, czekamy na odpowiedź.
do joze

2015-12-12 19:16:45
Czy działanie w imieniu mieszkańców to zagrywka polityczna? Osobiście rozmawiałem z A. Gondkiem, podobnie jak inni znajomi mieszkańcy osiedla Windakiewicza, i pytam nas o opinię w tej kwestii. Więc jest to głos nie tylko oburzonego katolika, ale również innych mieszkańców.
alFONzo

2015-12-12 19:26:48
nie lubię muchatego mikke ale z Gondkiem w pełni się zgadam i kibicuje mu od wyborow do powiatu. Panie Gondek, dziękuję za reprezentowanie moich przekonań, dasz pan radę! :)
Ciekawe

2015-12-13 06:16:21
Prezes Służby Liturgicznej, Ojciec Dyrektor... Ciekawe nazewnictwo, wg jakich kanonów przyjęte? Ortodoksja wszędzie jest niewskazana, nie tylko w Judaizmie czy Islamie, a Pan Gondek niech się czepia Zarządu Osiedla Windakiewicza a nie burmistrza bo to oni wymyślili i zrealizowali. Mogli sobie "oburzeni mieszkańcy" wybrać inny Zarząd i teraz nie płakać, ale jak było zebranie wyborcze to zainteresowanych przyszło jakieś 30 osób. Kogoście sobie wybrali, tak macie a wykorzystywanie tej sytuacji medialnie jest niskie i obliczone na przetarcie nazwiska.
do ciekawe

2015-12-13 09:49:11
A kto powinien zwrocic uwage zarzadowi? Burmistrz, ktory jest niejqko opiekunem inicjatywy jaka jest budzet obywatelski.
do, do ciekawe

2015-12-13 10:09:14
Przecież było spotkanie w UM przed wyborami. Zarządy osiedli przeprowadzają wybory i wtedy wskazały lokale, w których chciały to zrobić. Os. Windakiewicza mówiło o "mechaniku", ale dyrektor szkoły chciał zapłaty. Zrobili w kaplicy. Ich wola, ich kompetencja, ich wybór, ich odpowiedzialność.
eskelon

2015-12-13 12:53:43
zwykła polityczna hucpa w wykonaniu tego pana. Gdyby ten list ukazał się w trakcie wyborów albo zaraz po nich, to byłoby to zrozumiałe. Ale napisano go miesiąc po, gdy ludzie o temacie zapomnieli. Po drugie - a co to za straszna zbrodnia? Znam p. Wróbla od lat, to porządny gość, dobry katolik. Chciał tylko ludziom ułatwić korzystanie z ich praw, a robi się z tego straszne aj-waj. Wstydziłbyś się, Gondek zbijać na tym polityczny kapitał. Burmistrzem i tak nie zostaniesz, boś krzykacz i cienki bolek, jak wszyscy korwinowcy.
Wyborca

2015-12-13 14:18:31
Panie Arturze, jeśli wyjaśnienia burmistrza będą kiepskie, proszę złożyć doniesienie do prokuratury o naruszenie pana uczuć religijnych oraz profanacji miejsca kultu religijnego.
xxx

2015-12-13 16:12:30
Nie jestem bochnianinem ,ale dziwi mnie to ,że tyle komentarzy w tak błahej sprawie i do tego robicie reklamę nikomu nie znanemu jakiemuś P.Gądkowi.
rozumiem

2015-12-14 00:56:53
trzymamy kciuki. mamy nadzieję że pana działalność w końcu obudzi to miasto pełne brudu, marazmu i hejterów
Fajne?

2015-12-14 09:39:57
W pełni popieram Pana Gądka!!! Powinniśmy wrócić do starych, średniowiecznych zwyczajów. Wtedy kościół wiedział co robić ! Niech żyje święta inkwizycja! Zróbmy wielkie stosy i spalmy wszystkie diabły i czarownice! Niech plebs wie co go czeka za świętokradcze działania! Pan Gondek na głównego egzorcystę i sędziego! Hura!!! Nasz czas nadchodzi, niech żyje komik-mikke i jego poplecznicy!
Parafianin

2015-12-14 10:07:17
Co wy tak krytykujecie autora listu. Dla mnie sprawa prosta, z tego co wynika proboszcz a niczym nie wiedział, więc: - jeżeli proboszcz parafii uważa, że sytuacja jest w porządku i można było wykorzystać tak kaplicę to olać ten list - jeżeli proboszcz nie zgadza się z tym i uważa, że źle wykorzystano to argumenty Pana Gondka są na miejscu i pytanie, dlaczego sam nie zareagował w tej sprawie? Żeby nie narazić się władzy? Redaktorzy powinni raczej jego pytać (ewentualnie kurii) co o tym sądzi, a niżeli skupiać się na tym liście. To by rozwiało wszelkie wątpliwości i domysły gawiedzi.
Racja

2015-12-14 11:16:41
No i w końcu głos rozsądku. Zgadza się, publikatory powinny się dowiedzieć co, gdzie i jak, kto ma klucze do kaplicy i czyje to jest.
prywatne?

2015-12-14 17:24:52
czy przypadkiem nie jest tak, że kaplica św. Rozalii posiada swój zarząd? mają nawet własne klucze i działają często niezależnie od parafii. byłem kiedyś w tejże kaplicy na odpuście ku czci tej świętej i zdziwił mnie fakt, że składka zbierana z przeznaczeniem na potrzeby kaplicy powędrowała w prywatne ręce. Skąd mamy pewność, że zostanie ona uczciwie przeznaczona na kaplicę? Parafia przynajmniej składa co roku rozliczenie podatkowe, więc tego typu oszustwa mogłyby wyjść, a pieniądze, które nie są nigdzie uwzględnione mogą trafić wszędzie, włącznie z prywatną kaplicą. Dlatego ciekawi nie, czy "prywatyzacja" tej kaplicy jest dobrym rozwiązaniem?
REKLAMA