Bochnia wydarzenia

piątek 14 marca 2014 15:04:08

Spór o łącznik nabiera rumieńcówSpór o łącznik nabiera rumieńców

Na stronie gminy Bochnia ukazał się artykuł pod wielce znamiennym tytułem „Paranoi z łącznikiem ciąg dalszy”, przedstawiający racje gminy w tym coraz gorętszym sporze. Tekst ten szybko spotkał się ze wspólną reakcją samorządu powiatu i miasta Bochni. Poniżej przytaczamy treść repliki.

"W nawiązaniu do tekstu Wójta Gminy Bochnia dotyczącego "łącznika" niniejszym informujemy, iż przedstawiona informacja jest tendencyjna i po raz kolejny wpływa negatywnie na postrzeganie realizacji inwestycji „budowa łącznika autostradowego do drogi krajowej nr 94”. Działania Gminy Bochnia powodują, że budowa łącznika autostradowego może się oddalić w czasie i wyraźnie zmierzają do tego, aby łącznik nie powstał przez kolejne 30 lat.

Jak wszyscy pamiętamy w sprawie przebiegu łącznika węzła autostradowego z drogą krajową 94 wspólne stanowisko uzgodniły: Gmina Miasto Bochnia, Gmina Rzezawa, Powiat Bocheński oraz Urząd Marszałkowski. Połączenie autostrady A4 z drogą krajową 94 jest wpisane w „Program Strategiczny – Transport i Komunikacja” Województwa Małopolskiego w ramach działania 2.2. Od samego początku jedynym samorządem, który za wszelką cenę blokuje tę inwestycję jest Gmina Bochnia na czele z Wójtem Jerzym Lysym, który po raz kolejny pokazuje, że nie jest człowiekiem kompromisu.

Łącznik w wariancie proponowanym przez Gminę Bochnia nie przez przypadek od 30 lat nie doczekał się realizacji. Jego przebieg nie jest uzgodniony  z GDDKiA i PKP, a na jego trasie jest wiele budynków mieszkalnych, które będzie trzeba wyburzyć. Nie sposób nie zwrócić uwagi również na niewielką szerokość obecnej drogi powiatowej i bliskość zlokalizowanych wzdłuż niej domów. Trudno zakładać, że z łącznika będą indywidualne zjazdy na każdą prywatną posesję – powinny powstać równoległe drogi do ich obsługi, na co zwyczajnie nie ma miejsca. Ruch samochodowy dodatkowo zwiększy natężenie hałasu na ulicy Krzeczowskiej. Powstanie również konieczność budowy dodatkowego skrzyżowania z drogą krajową 94. Wariant Gminy Bochnia nie rozwiązuje również dojazdu do kluczowej dla bocheńszczyzny firmy Stalprodukt.

Wariant proponowany przez samorządy Miasta Bochni, Rzezawy, Powiatu oraz Województwa, jest uzgodniony z GDDKiA oraz PKP i jednocześnie jest zdecydowanie korzystniejszy dla mieszkańców, gdyż przebiega w przeważającej części z dala od zabudowań. W wariancie tym do wyburzenia będzie mniej budynków mieszkalnych niż w wariancie proponowanym przez Wójta Jerzego Lysego, zaś planowane wyburzenia budynków gospodarczych obejmują w większości obiekty niewielkie typu szopa, garaż.

Nie sposób pominąć faktu, że do Starosty Bocheńskiego oraz Burmistrza Miasta Bochnia wpłynęło w lutym br. pismo podpisane przez 127 mieszkańców Krzeczowa oraz ul. Krzeczowskiej, w którym oświadczają, że będą protestować przeciwko działaniom Gminy Bochnia, podpierającej się kilkunastoma podpisami mieszkańcom Krzeczowa. Jak piszą sami mieszkańcy „w tym wariancie (tj. proponowanym przez Starostwo oraz Miasto Bochnia) nie grozi nam druga Łapczyca!”.

Niezwykle istotne jest to, że uzgodniony przebieg łącznika zapewnia lepszy dojazd do największej firmy w powiecie bocheńskim tj. do Stalproduktu oraz do Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie powstają kolejne miejsca pracy. Jednocześnie przebieg według wariantu powiatu bocheńskiego i Miasta Bochnia zapewnia płynność  ruchu, poprzez włączenie łącznika za pomocą ronda z drogą krajową nr 94, obwodnicą bocheńską i zjazdem do centrum miasta. Wariant ten w żaden sposób nie utrudnia ani nie blokuje możliwości budowy drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych Gminy Bochnia położonych w Gorzkowie.
Należy też pamiętać o tym, że uzgodnienie przebiegu łącznika z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Polskimi Kolejami Państwowymi trwało ponad 6 lat – czy Wójt Lysy chce zaprzepaścić tę pracę?

Nie bez powodu temat łącznika Pan Wójt Jerzy Lysy odświeża przed zbliżającymi się wyborami. Jednocześnie apelujemy do Pana Wójta o nie blokowanie tak ważnej dla Bochni i powiatu bocheńskiego inwestycji, ponieważ mieszkańcy nie powinni czekać na ten łącznik przez kolejne 30 lat, tylko z powodu ambicji jednego lokalnego polityka."

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zosia

2014-03-14 16:47:42
Gmina Bochnia- wiejska- nie ma dróg publicznych poza drogami krajowymi i powiatowymi. Jerzy Lysy bedąc tyle lat wójtem gminy nie tylko nie zadbał o budowę nowych dróg ale nawet tam gdzie plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje drogi publiczne, to urzędnicy gminni wraz z radą wykazują się lekcewaęeniem problemu. Drogi bedące własnością gminy były juz zasypywane piaskiem, zeby "obcy" po nich nie jeździli. Nikt nigdy głosno nie napiętnował takiego działania, a ułomna rada wręcz przyklaskiwała zamiast wezwac wójta do wyjaśnienia. Sprawa łącznika jest kuriozalna, wójt który nie buduje dróg (nie mylic z położeniem 5 cm asfaltu szer. 2,7m czyli niezgodnego z przepisami i MPZP gminy) teraz chce sie chwalić strefa gospodarczą w Gorzkowie ale zapomniał, ze strefa bez drogi nie istnieje. Chcesz sie wójcie chwalić to wybuduj sobie drogę do Gorzkowa. Pokaż na co Cię stać, ale przestań mataczyć i daj ludziom normalnie żyć i pracować, bo żyjesz z naszych podatków.
do ślepej Zosi

2014-03-14 22:39:25
Ślepa Zosiu, nie widziałaś że PKP zrobiło przejazd strzeżony na drodze dojazdowej na Łąki Gorzkowskie, na których gmina ma swoje tereny przemysłowe ? W planach jest tam wiadukt !!! Łącznik autostradowy potrzebny jest miastu i powiatowi , bo na zjazd z A-4 jest na powiatowej drodze która dochodzi do miejskiej ulicy Krzeczowskiej. Zosiu , może nie jesteś ślepa tylko idiotycznie zawzięta ! Chciałabyś aby do 3 domów wójt robił ulice o szerokości 5 metrów ? To dopiero byłby idiotyzm.
DEBILIZM !!!!!!!!!!!!

2014-03-14 22:57:57
NAJPIERW STAROSTA Z BURMISTRZEM KAŻĄ PROJEKTANTOM RYSOWAĆ PROJEKT ŁĄCZNIKA PO GMINNYCH TERENACH A POTEM SIĘ DZIWIĄ ŻĘ WÓJT SIĘ MIESZA !!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!! BARDZO DOBRZE ŻE PAN LYSY WYCIĄGNĄŁ SPRAWĘ NA ŚWIATŁO DZIENNE !!!!!!!!!!WŁADCY MIASTA I POWIATU SĄ NIEKOMPETENTNI, TAKA JEST PRAWDA !!!!!!!! JEŻELI CHCIELI BUDOWAĆ ŁĄCZNIK WG WŁASNEJ KONCEPCJI SPRZED 7 LAT (TYLKO NA TERENIE MIASTA ), MOGLI JUŻ DAWNO WYBUDOWAĆ !!!!!!!!! TERAZ ZALEŻY IM ABY BYŁO CICHO W TEJ SPRAWIE, BO ZA PARĘ MIESIĘCY WYBORY A ONI NIE MAJĄ NAWET POZWOLENIA NA BUDOWĘ.
parafianka

2014-03-15 00:12:34
lysy ma już do reszty w Bochni przegwizdane
mieszkaniec

2014-03-15 02:43:51
Jeżdżę po świecie i wiem jedno - najlepsze rozwiązania drogowe to najprostsze rozwiązania. W tym przypadku wój.ma racje. Trzeba wybudować łącznik na wprost kolo blachstalu, to najtańsza wersja i najmniej szkodliwa.
SFUJ

2014-03-15 07:28:16
Pismo nieobiektywne i bardzo stronnicze, kij ma zawsze dwa końce a nie jeden jak to włodarze gminy Bochnia ciągle widzą. Gminie Bochnia brakuje sukcesów, a że wybory się zbliżają to wypadało by przypiąć sobie jakiś sukces do klapy marynarki. To zwykłe rozgrywki polityczne a nie dbanie o dobro mieszkańców gminy Bochnia.
SFUJ

2014-03-15 07:39:35
Przepraszam. Chodziło mi o włodarzy miasta Bochnia i powiatu, że brak im jakichkolwiek sukcesów. I to im pali się grunt pod nogami :)
SFUJ

2014-03-15 07:45:35
Cytuję z mojabochnia "Nawet specjaliści przyznają, że obecna wersja proponowana przez władze miasta i powiatu jest najdłuższa, najdroższa i wiąże się z największą ilością wyburzeń. Dodatkowo – swoje obawy wyrażają mieszkańcy ul. Brzeskiej, gdzie projektuje się wybudowanie przed ich domami wysokiego na 6 metrów „kopca”, na którym ma być rondo." Specjaliści inaczej a fachowcy z miasta inaczej :)
Replika jest a gdzie stanowisko gminy ?

2014-03-15 08:16:05
A nieładnie, nieładnie. Odpowiedzi(śmieszne) drukujecie ale stanowiska wójta gminy Bochnia nie zamieściliście !!! Oszczędność papieru czy oszczędność w gospodarowaniu prawdą?
Replika

2014-03-15 13:48:36
Stanowiska wójta Lysego nie było. Umówiony z dziennikarką wyłgał się brakiem czasu i czmychnął. Jak dyskutować z kimś, kto tchórzy ?
koral

2014-03-15 16:52:14
Gdyby dali wójtowi wolną rękę w negocjacjach z GDDKiA łącznik dzisiaj by był już zbudowany.A tak POwiat iUM zostali zawstydzeni !!!
Do Repliki

2014-03-15 17:26:13
Co ma do rzeczy dziennikarka. Napisaliście na poczatku artykułu ze to stanowisko jest zamieszczone na stronie internetowej Gminy, czyli jednak ktos od was ją czytał. Polemika starosty i burmistrza może byc na stronie Powiatu i stronie Miasta. Ale wy opublikowaliscie tylko ją, zamiast stanowiska obu stron. Uczcie sie rzetelności od Mojej Bochni. Pomijając sprawy dziennikarskie - wiekszość ludzi w Bochni przyznaje racje wójtowi a nie burmistrzowi i staroście .
sonda

2014-03-16 13:40:23
Większość ludzi w Bochni winą za nieporozumienia i brak współpracy obciąża wójta. Ogromna większość ! http://czasbochenski.pl/sonda.php?akcja=historia&id=30
SFUJ

2014-03-16 19:40:49
Ta sonda jest niereprezentatywna, obciążona błędami, a więc nie jest wiarygodna. Twoja teza jest również błędna i niewiarygodna!!!
do sondy

2014-03-16 23:39:19
Wasza "sonda" jest tyle warta co wasze "obiektywne" komentarze. Dlaczego nic nie pytacie i nie komentujcie tego, ze trase łącznika zmieniono bo chodził za tym dyrektor jednego z wydziałów w starostwie, mieszkający w pobliżu Krzeczowskiej. Nic nie wspominacie ze ostatnio podpisy "protestujących" w Krzeczowie zbierała po domach żona tego pana dyrektora. A przede wszystkim nie napiszecie, ze gdyby obecny starosta i burmistrz rzeczywiście chcieli budować łącznik to juz od dawna powinni mieć jego projekt i pozwolenie na budowę. A oni nic nie mają, chociaż od wielu lat zajmują swoje stołki !!!! I to jest sedno sprawy !!! A w kolejnej koncepcji "ich" łącznika znowu jeden z wariantów przebiega przez teren gminy. Specjalnie prowokują aby ktos z gminy znowu ich wyśmiał ?
świetnie

2014-03-17 08:43:06
wybudujcie łacznik tam gdzie chce lysy, a on wysypie kupę piachu, albo postawi znak do 2,5t, albo ustawi znak strefa zamieszkania - to działania w jego stylu.
do świetnie

2014-03-17 09:46:39
masz 100 % racji - tylko jerzy leon potrafi wybudować tę inwestycję bo starosta ani burmistrz "nie umi". w drugiej sprawie też się z tobą zgadzam - wójt potrafi skutecznie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców np. gdy wywalczył dla mieszkańców łapczycy otwarcie autostrady dla TIRów i gdy zamknął Via Regia dla pojazdów tranzytowych . podobno w ostatniej wersji łącznika wg pająka i kolawińskiego ich projektant wymiękł i narysował wariant w gorzkowie, czyli na terenie gminy. ha, ha, ha może oni nawet o tym nie wiedzą !!!
do wpisu 2014-03-17 09:46:39

2014-03-17 12:23:41
skoro tylko on może wybudować to dlaczego nie buduje?
Leszek

2014-03-17 17:20:23
Leo wystudz ambicje!
Leszek

2014-03-17 17:20:23
Leo wystudz ambicje!
do dowpisu

2014-03-17 17:38:48
pamiętam jak wójt jerzy leon publicznie namawiał (prosił) starostę i poprzedniego burmistrza aby razem z nim budowali łącznik. podobnie było z lodowiskiem, które wójt wybudował sam dopiero gdy burmistrz i starosta nie podjęli tematu. jeżeli pająk i kolawiński forsują trasę poza gminę bochnia to po cholerę wójt ma ich wyręczać.
do dowpisu

2014-03-18 08:09:04
a ja pamiętam, jak powstawał basen w bochni a później lysy za wszelką cenę chciał wybudowac drugi basen obok- dlaczego nie dołożył sie do miejskiego basenu? może wtedy miasto dołozyłoby sie do lodowiska? Niestety lysy nie uprawia polityki tylko wojenki.
do wpisu Replika jest a gdzie stanowisko gminy ?

2014-03-18 12:35:41
Cytując ks. Tischnera : "świento prawda, tys prawda i gówno prawda" - ta ostatnia bardzo często na stronach UG, zwłaszcza w tekstach propagandowych.
Paul

2014-03-18 14:16:09
Samorządy będące stronami postepowania administracyjnego powinny wskazać (i wskazały; ) uzgodnioną z mieszkańcami(!) - których może "dotknać" ta inwestycja-koncepcję przebiegu łącznika (jeżeli jest niezbędny nowy;)autostradowego z drogą krajową . Wybór koncepcji należy do GDDKiA orza ZDW , które następnie, powinny wykupić nieruchomości, niezbędne dla wykonania tej drogi oraz załatwić wszelkie uzgodnienia i pozwolenia. W następnej kolejności powinny zorganizować przetarg i wyłonic wykonawcę. Apel do będących w sporze - przedstawiono koncepcję więc trzeba dać możliwość wyboru dycydentom z w/w instytucji . Niech troche popracuja;
ble

2014-03-18 19:46:39
ulalala I love you bebe
do dowpisu z 8.09

2014-03-18 20:15:29
A JA I WIELU MOICH ZNAJOMYCH PAMIĘTA ŻE POD KONIEC LAT 90-TYCH ( 1996 LUB 1997 R) WÓJT LYSY MIAŁ JUŻ WYLANE FUNDAMENTY POD BASEN W PROSZÓWKACH GDY ZEBRAŁA SIĘ RADA MIEJSKA ABY UCHWALIĆ ŻE MIASTO BĘDZIE BUDOWAĆ BASEN.
Zosia

2014-03-18 23:32:16
więc napisałam prawdę o kopiowaniu basenu skoro jest riposta i nawet "krzykiem", zachęcam do poznania zasad netykiety.
Do Zosi

2014-03-19 09:20:31
Ja nie bardzo mogę zrozumieć o co ci chodzi. Wiem na pewno, ze pan Wojt Lysy wcześniej od władz miejskich rozpoczął budowę basenu w Proszowkach. Z autobusami jest jeszcze gorzej - tu nie chodziło nawet o "wyścigi" samorządowe lecz Burmistrz i rada miejska po 20 latach wspólpracy organizacyjnej i finansowej utworzyli konkurencyjną firmę przewozową (komunalną) ktora działa na tym samym obrzerze co stare RPK. Paranoja !!!
do Zosi c.d.

2014-03-19 09:23:05
Sorry, literówka. Powinno byc : obszarze zamiast obrzerze.
krótka piłka

2014-03-25 20:23:49
lysy wypad z bochni
Czemu nie zamieścili apelu Lysego.

2014-03-27 09:15:15
W ciagu kilku ostatnich miesiecy wojt Lysy zwracał sie do władz miasta i powiatu aby wycofały sie z idiotycznego wariantu łącznika ktory oni chcą realizować . Fakty potwierdzają te zastrzeżenia. Starosta i burmistrz nie maja jeszcze dokumentacji i pozwolenia na budowę ale obiecują ze im unia da kase. Unia żąda najpierw kompletu papierów. I koło sie zamyka. Najwyższy czas aby wrócić do starej koncepcji ktora jest logiczna i duzo tańsza. Lysy byłby wtedy poważnym partnerem do tej inwestycji a to oznacza 99 % sukcesu.Nie wolno kierować sie partykularnymi interesami kilku osob w Krzeczowie, nawet jezeli jedna z nich jest dyrektor ze starostwa.
REKLAMA