Bochnia wydarzenia

niedziela 10 stycznia 2016 19:03:25

Śmiały projekt burmistrza: tężnia przy PlantachŚmiały  projekt burmistrza: tężnia przy Plantach

Około 6 mln złotych  chce wydać miasto na budowę tężni solankowej w pobliżu Plant Salinarnych. Inwestycja ma być elementem szerszego programu rewitalizacji centrum Bochni.


Podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Stefan Kolawiński przypomniał, że budowa tężni w naszym mieście była jedną z jego obietnic wyborczych jeszcze w poprzednich wyborach. Na przeszkodzie stanął istniejący plan zagospodarowania miasta, którego zmiana jest bardzo czasochłonna. Dlatego Magistrat postanowił zlokalizować tężnię na terenie, gdzie taki plan nie obowiązuje, a dokładnie – przy Szkole Podstawowej nr 2.

Burmistrz pragnie na ten, jak sam powiedział, dalekosiężny cel pozyskać środki z nowej perspektywy finansowej. Wg Stefana Kolawińskiego, sytuacja finansowa miasta jest na tyle dobra, że pozwala na udział własny w tym projekcie, choć nie obejdzie się bez kredytów i pożyczek.

Dzięki tężni powstanie w tym miejscu specyficzny mikroklimat, bardzo korzystny dla leczenia chorób dróg oddechowych oraz układu krążenia. Planuje się również wybudowanie komory inhalacyjnej oraz fontanny.

Projektantem tężni jest pochodzący z powiatu bocheńskiego Krzysztof Łazarz, specjalista od tego typu budowli, który ma swoją firmę w Niemczech. Również według jego projektu powstała niedawno tężnia w Wieliczce.

- Mamy świadomość tego, że zamierzamy zbudować coś, co będzie trwałością przekraczało nas i parę jeszcze pokoleń – powiedział burmistrz podczas piątkowego spotkania z mediami.

Jednak nie wszystkim pomysł budowy tężni w Bochni się podoba. Przeciwko jej lokalizacji już zaprotestowało Stowarzyszenie Bochniaków, z jej prezesem, Stanisławem Kobielą na czele. Bochniacy uważają, że tężnia powinna powstać raczej w pobliżu kopalni soli, a zlokalizowanie jej na terenach należących do Szkoły Podstawowej nr 2 sprawi, że degradacji ulegnie roślinność na Plantach. Z tekstem protestu można zapoznać się TUTAJ.

Magistrat zapowiedział już następną konferencję prasową, na której przedstawi całościowy plan rewitalizacji centrum Bochni. Nabory projektów rewitalizacyjnych mają się rozpocząć pod koniec tego roku.

Czym tak naprawdę jest tężnia? Otóż, cytując wikipedię jest to „budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako ogromne inhalatoria w kurortach”.

Istnieniu największej tężni w Europie swoją sławę zawdzięcza Ciechocinek

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gerwazy

2016-01-11 00:30:56
kto będzie z tego korzystał? Jeszcze przy szkole? Wygląda imponująco wirtualnie. W praktyce to poroniony pomysł. Zapytajcie ile osób korzysta z czegoś takiego w Wieliczce. Stoi przeważnie puste.
Mimochod

2016-01-11 00:32:05
Ile będzie kosztowało utrzymanie tego? Zbudowanie to jedno utrzymanie to drugie.
rita08

2016-01-11 07:57:31
Sami "znafcy" się odezwali. Kto będzie korzystać? Każdy, kto ma ochotę. Korzystanie polega po prostu na spacerze. Może to za trudne dla Gerwazego i mimochoda. Co za francowate miasto - nie robi się nic - źle, coś się robi - jeszcze gorzej. Nie jestem żadnym fanem Kolawińskiego, ale to dobry pomysł
mecenas

2016-01-11 08:59:55
Budowa tężni na Plantach to absurdalny pomysł. Bochniacy maja rację, że protestują przeciwko tej lokalizacji. Tylko, gdzie ją zlokalizować ?? A co z KN-II???
koral

2016-01-11 09:09:22
Przecież to nigdy nie powstanie zgodnie z zasadą ,,ja nic nie mogę '' .To temat zastępczy - więc nie gorączkujcie się w komentarzach !!!
lama

2016-01-11 12:44:33
Absurdalny pomysł z Marsa rodem wzięty ! Po apokaliptycznej masakrze drzewostanu na Uzborni,gdzie powstał jakiś upiorny ni to park -koszmarek,rodzi się zdaje się kolejny fajny pomysł na uprzykrzenie życia mieszkańców,tym razem ścisłego centrum.Może burmistrz przeniesie realizację tego pomysłu w okolicę swojego miejsca zamieszkania,razem z wyrzutniami do odpalania rac sylwestrowych.Będzie miał niedaleko i zabawę i rekreację.
Mim

2016-01-11 16:51:26
To lepiej może wcisnąć to na Uzbornię albo obok Campi, gdzieś tam. Na plantach nie ma na to miejsca. Jeszcze przy szkole. Pomysł ok, ujdzie. Ale miejsce nie to.
Malkontenci

2016-01-11 17:44:46
Odezwali się malkontenci, odezwę się i ja optymista. Miejsce jak najbardziej trafne - mały spacer z Campi do Sutoris, a po drodze muzeum motyli, tężnia, planty, bazylika i rynek. Na rynku muzeum Fishera. A Kobiela, który jest Prezesem Stowarzyszenia ale jednocześnie PRAWNIKIEM KOPALNI i mieszka na działce graniczącej z planowaną inwestycją mógłby się nie odzywać. Mogli by się też zamknąć jak nic nie mają do powiedzenia, etatowi przeciwnicy Kolawińskiego, a to: mecenas, koral i Gerwazy. "Z czegoś takiego w Wieliczce" korzysta 100 tys. samych tylko turystów... "Przecież to nigdy nie powstanie" - to samo mówiłeś o Uzborni i BSAG. No i oczywiście mecenas z sakramentalnym "co dalej z KN-II? - przy każdym wpisie i jeszcze stwierdzeniami: "to absurdalny pomysł" "Bochniacy mają rację, że protestują" CO JEST ABSURDALNE??? W CZYM NIBY MAJĄ RACJĘ BOCHNIACY??? Jak już ktoś chce krytykować to ok. niech powie jak zielony "lama" obserwujący Marsa, masakrę na Uzborni i upiory w koszmarach. Tu przynajmniej diagnoza jest prosta od razu widać co dolega, tylko nie wiadomo jak leczyć...
do ,, malkotenci ''

2016-01-11 20:27:32
Nasz UM w ostatnich 5 latach nie przygotował i nie zrealizował samodzielnie żadnej inwestycji . Stąd ten,,malkontyzm '' - zrozum obrońco nieudaczników !!!
Już czas

2016-01-11 22:09:30
Tężnia to tylko temat zastępczy nagle ożywioy po to by odwlec to co nieuchronne- referendum ws. odwołania burmistrza. Jak długo bedą nam jeszcze mydlić oczy, przecież miasto popada w ruinę, wszędzie brudno a zapóźnienia inwestycyjne sa nie do odrobienia, a urząd albo oddaje pieniądze unijne albo nie potrafi pozyskać nowych środków.
Czas, czas...

2016-01-12 00:01:44
Rzeczywiście już nadszedł czas żeby hejterzy tracili tematy. Rzeczywiście powstaje projekt, który na dziesiątki lat upiększy i wzbogaci Bochnię. Jak temu przeciwdziałać, co zrobić żeby obrzydzić wszystkie inicjatywy i żeby nie wyszło??? Swoimi wpisami przeciwnicy wszystkiego możecie postraszyć wrony na plantach. Choćbyście tysiąc bzdur wpisywali w ciągu godziny i tak nic z tego, ludzie nie są ślepi. Bardzo boli jak ktoś chce zrobić coś dla miasta? A jeszcze bardziej boli jak to wychodzi? I jeszcze - nie malkontyzm i nie malkotenci tylko malkontentyzm i malkontenci. Grafomani wszystkich hejtów łączcie się: popisemy sobe dla ajaj i bedziemy mondle dulnie...
głos rozsądku

2016-01-12 07:29:42
tężnia i tak kolawińskiemu nie pomoże w następnych wyborach, bo przerżnie z kretesem, nasz burmiszcz-nieudacznik, dlatego tym bardziej trzeba mu pomóc, żeby cokolwiek zrobił za te 8 lat swoich fatalnych rządów
do ,,czas,czas''

2016-01-12 08:27:58
Ale się ośmieszasz i nie widzisz znaków ,,-'' Pzdr.
mecenas do Malkontenci

2016-01-12 09:31:35
BSAG i Uzbornię przygotował Kosturkiewicz. Kolawiński marnie ją realizował podkreślając za każdym razem jaki zły projekt przygotował poprzednik. Pytanie o drugi etap KN-II będę stawiał taj długo, jak długo obecny burmistrz nie rozpocznie jej budowy.
lama do Malkontenci

2016-01-12 11:34:53
Niezwykle zaintrygowała mnie ,nakreślona trasa turystycznego spaceru z tężnią w tle.Muzeum motyli,tężnia,planty,bazylika i rynek.Rozłóżmy to na czynniki pierwsze.Nie ma nic piękniejszego ,od widoku wspaniałych motyli przyszpilonych do planszy.Tężnia ? Można ją przecież upchnąć na Uzborni .Warto nad tym planem się w każdym razie pochylić.Nieprawdaż? Rynek w naszym pięknym mieście,jego widok i otoczenie zwala z nóg i na pewno wart jest mszy,zwłaszcza w bazylice.Urocze są udzielane rady dla wszystkich,kto ma się zamknąć,kto przymknąć,a kto iść do doktora.Pokuszę się i ja stawiając diagnozę -leczyć w zasadzie nie ma już co !
To jest lipa !!!!! Zabieg socjotechniczny !!!!.,.,

2016-01-12 11:40:40
Kopalnia jest zdecydowana budowac tężnie na Campi. To zwiększy jej ofertę turystyczną a solankę ma przecież za darmo - jako produkt uboczny. Nawet gdyby teoretycznie miasto chciało budowac druga tężnie na Plantach ( Kolwainski jest na to za cienki ) to skąd weźmie solankę ? Kopalnia na pewno miastu jej nie dostarczy bo działałyby wbrew swoim interesom. Czyli juz wszystko sie wyjaśniło. Pokazywanie wizualizacji tężni na Plantach to zabieg czysto propagandowy . Kolawinski nie potrafi pokazać swoich osiągnięć bo są mizerne wiec pokazuje senne marzenia. A ludzie maja sie na to nabrać i nie pytać go ciagle - gdzie jest obiecany lacznik do A4, co z rewitalizacją Plant, kiedy bedzie remont Rynku, dlaczego nie jest budowany 2- gi etap KN2 ?
Ola

2016-01-12 12:22:34
Pokazuje senne marzenia.Niezwykle dobre,uśmiałam się jak norka ! Brzesko jest już szczęśliwym posiadaczem łącznika autostradowego,tylko u nas zjazd jest prosto w pole .Wstyd ! Prezentuje się jakieś tematy zastępcze,żeby tylko zamydlić ludziom oczy i odsunąć na bok rzeczywiste problemy.To oczywiste że ,miejsce hipotetycznej tężni jest na Campi i tylko tam powinna powstać .Prezentacja jakiś komputerowych wizji,jest kompletnie pozbawiona sensu.
eskelon

2016-01-12 12:24:06
Ludzie! oddzielmy sprawę budowy tężni od samego Kolawińskiego. Ocena jego dorobku lub jego braku to jedno, a lokalizacja takiego obiektu to drugie. Jeżeli tężnia miałaby powstać na Campi albo Uzborni to "jest po ptokach", bo taki obiekt ma ściągać turystów do centrum miasta, a tam nimi zajmą się już sklepikarze, restauratorzy itp. - to jest abecadło, klasyka marketingu i nie ma co nawet o tym gadać. Zięba już strzelił miastu w kolano, organizując zjazdy do kopalni z szybu Campi. W tej chwili turysta w ogóle nie widzi Bochni. I co miasto ma z tego, że do kopalni przyjeżdża 200 tys. ludzi? Wielkie nic. A że starówka jest syfiasta to fakt, ale wcale taka mnie musi być w przyszłości. Tu wraca sprawa człowieka na właściwym miejscu, czyli na stołku burmistrza. Obecny się nie nadaje, ale nie będzie tam przecież wiecznie
3razy

2016-01-12 18:06:34
Trzeci razpowtarzam że w tej okolicy potrzebny jest kibel bo niejeden(a) nie zdązy na plebanię czy cmentarz i kasztany usychają!
Do eskelon

2016-01-12 18:57:03
Wyjaśnij bardzo proszę po co chcesz przyciągać turystów co centrum miasta toź tam jedna wielka murzyna, brud, smród i drobne pijaczki , brak toalet - to w pigułce opis naszego centrum.
Nieśmiała propozycja

2016-01-12 20:18:29
,,Tężnia solna jest konstrukcją, wykonaną z drewna sosnowego lub świerkowego, która wyposażona jest w pompę rozprowadzającą solankę po specjalnie rozmieszczonych wiciach .'' A czy Burmistrz wie, że przy węźle na Wiśnickiej stoi obiekt z konstrukcją drewnianą - magazyn soli z urządzeniem do wytwarzania solanki, który w sezonie wiosna- lato ,po drobnych adaptacjach , mógłby spełniać podobną do tężni rolę przy minimalnych nakładach .Trzeba myśleć i dogadać się z GDDKiA . Same oszczędności a korzyści podobne jak z tężni !!!!
eskelon

2016-01-12 21:06:23
no nie - z niektórymi to tutaj nie pogada - jeden chce zrobić tężnię w miejscu składu soli drogowej przy obwodnicy, drugi pyta, po co ściągać turystów do centrum miasta... ręce opadają
do lam i innych kopytnych

2016-01-12 22:30:12
Śmiech pusty te komentarze na siłę obalające to co można dobrego zrobić. Przeszkadza muzeum, przeszkadza bazylika, rynek, planty i w ogóle wszystko. Nic się nie uda, wszystko jest źle. Kopalnia nie ma interesu w dostarczaniu solanki więc będzie walczyć z miastem bo chce mieć tężnię na Campi itd. itp Kobiela mieszka tuż, tuż więc też źle i niedobrze... Taki bocheński grajdołek gdzie wszyscy wszystko wiedzą i wszystkich krytykują. Jakieś konkretne pomysły oprócz magazynu soli drogowej i Uzborni? A mecenas faktycznie mógłby się zamknąć z tą KN-2 bo to nawet śmieszne nie jest a Uzbornia i BSAG to projekty z przed ery Kosturkiewicza. Gdyby tak jeden z drugim a nie jeden przeciwko drugiemu bylibyśmy o wiele dalej. Ale cóż im mniejsza mieścina tym większe miejscowe mędrki, a jak już któryś magistra się dorobił to na każdej dziurze się przewraca, tak łeb zadziera. Puste to jest i naprawdę widać, że to frustracje szkoda mi was wieczni malkontenci...
olek

2016-01-13 09:12:28
negatywne opinie stowarzyszenia bochniakow sa na reke burmistrzowi "nic nie moge" kolawinskiemu. Dzieki nim nie bedzie musial budowac tej tezni bo bedzie twierdzil ze ludzie nie chca!!!!!! kolawinski jest najslabszym burmistrzem po 89 r w tym roku powinno odbyc sie referendum o jego odwolanie!!!!!!!
bochniak

2016-01-13 10:42:07
Chcemy być uzdrowiskiem ale inwestycji tak potrzebnych nie . No to więc o co chodzi szanowni Bochnianie. Co szkodzi tej budowie, chyba tylko widzi mi się Stowarzyszenia Bochniaków.
do eskelon

2016-01-13 12:40:47
Część Forumowiczów zapomniała gdzie mieszka i kto zarządza miastem .czy nie wystarcza deficytowych inwestycji z ostatnich lat ( oczywiście potrzebnych ) jak pływalnia, hala widowiskowa czy Park Uzbornia i chcemy aby dalej Bochnia popadała w ruinę nową kosztownym inwestowaniem w tężnię .Więcej troski o nasze miasto !!! Pan Burmistrz również niech spojrzy na zdewastowane kamienice w centrum a niech nie szuka tematów zastępczych !!!
Eksperci

2016-01-13 15:14:51
Sami eksperci od rządzenia miastem! Wiedzą kto się nadaje, kto się nie nadaje, co robić a czego nie robić. Jak się tak czyta to rzeczywiście lepiej nic nie robić, bo i tak wszystko nie pasuje. Całe szczęście, że to wątła garstka krzykaczy i to krzyczących zza krzaków. Do ostatniego wpisu - stare kamienice w centrum miasta (oprócz 13-tki) są własnością prywatną, to po pierwsze a po drugie tężnia jest tylko jednym z elementów rewitalizacji całego śródmieścia gdzie miasto może być plenipotentem prywatnych właścicieli, jednak bez ich zgody i chęci niewiele zrobi. Więcej współpracy, mniej krzyków a wszystko wtedy ruszy szybciej. LPR będzie wg zapowiedzi szeroko konsultowany społecznie (tego zresztą wymaga ustawa) i wtedy wszystkie pomysły z Uzbornią, solną chatą czy inne można będzie oficjalnie zgłosić. Wtedy wszyscy znawcy tematu i miłośnicy Bochni będą mogli zrealizować swoje postulaty, tylko czy będzie ich stać o coś ponad wpisy pod artykułami?
do malkontentów

2016-01-13 17:47:38
Kolawińskiego dawno już nie będzie, a tężnia zostanie. Mam też pytanie do Stow. Bochniaków - jaki jest związek między tak nieprzejednanym stanowiskiem Stowarzyszenia a faktem zamieszkania jego prezesa tuz koło planowanej inwestycji?
Bochniacy mają rację

2016-01-13 20:01:19
Nieważne czy prezesem stowarzyszenia jest Kobiela, Kosturkiewicz czy Lysy. Ważne jest aby ich ugrupowania reagowały odpowiednio na głupoty, które serwuje obecna władza. Czemu Kolawiński nie budował tężni przez 5 lat , chociaż obiecywał ????!!!!!! Nie budował także łącznika , KN2, piętrowego parkingu przy dworcu PKP , nie zmodernizował Rynku. I na tym polega główny problem Bochni. Tutaj władzy nic się nie udaje zrobić !!!!!!!!!! Kopalnia wybuduje tężnię na pewno bo ma solankę i mądrego dyrektora. Ale pewno nie wybudują jej na Plantach !!!! Kolawiński ubzdurał sobie że obiecankami budowy tężni i wizualizacją można nabrać opinię publiczną aby mówiła - o jaki dobry burmistrz. A jaki jest koń (burmistrz) - każdy widzi. Masakra !!!!
Odpowiadam

2016-01-13 20:34:45
Wielicka tężnia jest pośrodku parku miejskiego i jakoś to nikogo nie dziwi i nie bulwersuje. Już widzę, że się wieliczanie śmieją z nas do rozpuku, że nawet o tak prozaiczną rzecz potrafimy się wziąć za łby. Oni już dawno tężnię mają i wcale nie jest w ich interesie, żeby konkurencja powstała w Bochni. Ot, może to i powód tej jatki w sprawie bocheńskiej tężni. Osoba kolawińskiego nie ma tu żadnego znaczenia. On już jest przeszłością, mimo, ze pewnie jeszcze porządzi ze 3 lata -jak go wcześniej referendum nie zdmuchnie
obserwator

2016-01-16 10:51:39
W mieście smród ,brud i ubóstwo ,dziurawe chodniki i ulice, wieloletnie zaniedbania a władza w Bochni śni o "szklanych domach". ps. za co oni biorą co miesiąc pieniądze?
zosia

2016-01-17 01:33:12
zauważyłam kiedyś że od stefka strasznie czuć nie miło,chyba sie nie myje
gerwazy

2016-01-17 16:31:22
ee tam to tylko tężnią czuć.
do zosia

2016-01-18 00:46:15
Zauważyć to możesz brud za paznokciami tępa krowo i od tego masz oczy, czuć to możesz nosem ale kto by dopuszczał do siebie bliżej niż 100m kretynkę?
haha

2016-01-18 01:18:57
no i zagadka sie wyjaśniła-dobre
koral

2016-01-18 10:56:54
I tak jednym pomówieniem , można skierować poważną dyskusję na boczne tory .Opamiętajcie się zanim coś napiszecie, w ważnym temacie, bo to szkodzi Bochni !!!
REKLAMA