Bochnia wydarzenia

sobota 01 września 2012 12:14:16

Symboliczne pojednanie nad mogiłami żołnierzy WrześniaSymboliczne pojednanie nad mogiłami żołnierzy Września

Niezwykle bogatą oprawę miały tegoroczne bocheńskie obchody napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę we wrześniu 1939 roku, która rozpoczęła II wojnę światową.

Do oprawy tej przyczyniły się przede wszystkim uczestnictwo w sobotnich (1 września) obchodach delegacji zagranicznych, pochodzących z miast partnerskich Bochni, które przebywają akurat w Bochni w ramach Dni Partnerstwa, ale także bardzo liczny udział parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli środowisk kombatanckich, zakładów pracy i szkół.

Jednak nie wizualne aspekty są tu najważniejsze, lecz słowa, najpierw wypowiedziane w kościele pw. św. Pawła Apostoła na mszy św. rozpoczynającej uroczystości, zwielokrotnione później na cmentarzu św. Rozalii, słowa prawy i pojednania, o trudnej polskiej przeszłości, trudnej także z powodu Niemiec i ich stosunku do naszego kraju, ale i teraźniejszości, którą możemy ułozyć inaczej niz ponad 70 lat temu.

Mszę w kościele św. Pawła koncelebrowali dwa proboszczowie: gospodarz parafii, ks. Jan Nowakowski i proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena, ks. Kazimierz Kapcia. W kazaniu, które wygłosił ks. Nowakowski, skoncentrował się na zderzeniu ogromu nieszczęść, jakie w każdym polskim domu poczyniła wojna z posłaniem patriarchy moskiewskiego Cyryla I, wystosowanego z Polski, że współczesnej Europie, odchodzącej od Boga, odrzucającej swe chrześcijańskie korzenie i tożsamość kulturową, opartą o nauki Chrystusa grożą zamęt, niepokoje i rozchwiania na miarę obu największych kataklizmów XX wieku.


Po mszy jej uczestnicy, poprzedzani orkiestrą dętą z Grobli, przemaszerowali na cmentarz św. Rozalii, gdzie pośród drzew znajduje się mogiła blisko 40 żołnierzy z Armii „Kraków”, głównie cieszyńskiego 4 pułku strzelców podhalańskich, którzy w pierwszych dniach września 1939 r. najpierw bronili Bochni przed Niemcami, a później ją odbijali z rak Wehrmachtu, żeby umożliwić przejście przez miasto pozostałych oddziałów polskich.

Nad mogiłą zaciągnęli wartę słusznej postury żołnierze z jednostki specjalnej Wojska Polskiego „Nil” oraz rekonstruktorzy z SRH „Wrzesień 1939” z Krakowa i bocheńskiego SRH „Najemnicy bocheńscy”.

Uroczystość rozpoczęły przemówienia parlamentarzystów: Edwarda Czesaka (PiS) i Jana Ziobry (Solidarna Polska) oraz odczytanie listu posła Włodzimierza Bernackiego (PiS). Jako gość specjalny uroczystości głos zabrał Erich Schaper, burmistrz Bad Salzdetfurth, który nawiązał do cierpień narodu polskiego, doświadczonych z rąk niemieckich. Jak zaznaczył burmistrz tego urokliwego miasta w Dolnej Saksonii - ma nadzieję, że już nigdy z ziemi niemieckiej nie wyjdzie wojenna zawierucha.

Po burmistrzu Schaperze przemawiali także wicestarosta Tomasz Całka i Burmistrz Stefan Kolawiński, a podziękowanie dla uczestników uroczystości w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożył Teofil Wojciechowski.

Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych, odczytany przez mjra Krzysztofa Łukawskiego z JW „Nil”, a po nim mogiły bohaterów Września spowiły wiązanki kwiatów w biało czerwonych barwach, za wyjątkiem trzech: czarno-żólto-czerwonej od władz Bad Salzdetfurth, żółto-niebieskiej, którą złożyła reprezentacja ukraińskiego Borszczowa z merem Iwanem Baszniakiem na czele oraz biało-niebiesko-czerwona od władz słowackiego Kieżmarku.

Pod sam koniec uroczystości doszło do bardzo wzruszającego momentu. Gdy jej uczestnicy zaczęli się powoli rozchodzić przez szereg gości wyszła p. Cecylia Dźwigaj-Wanicka, prezes bocheńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która słabym, ledwo dosłyszalnym głosem poprosiła burmistrza Schapera o gest uściśnięcia ręki na znak pojednania i przebaczenia tego, co złe w polsko-niemieckiej historii. Wywołało to burzę oklasków.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Berdet

2012-09-01 13:22:47
Uroczystość bardzo ładna. Niepotrzebne tylko były te wstawki o Cyrylu I. Teofil miał rację to był tylko i wyłącznie gest polityczny w który ubrał się kościół z jakiegoś sobie znanego powodu. Cyryl I nie jest przedstawicielem Cerkwi ale Putina i reprezentuje kościół narodowy moskiewski czyli po prostu polityczny. Nie działa według ewangelii ale według tego co mu każe Putin. Ewangelia i religia stanowią taką przykrywkę. Cyryl jest takim narzędziem w rękach moskiewskich cwaniaków.
Ciekawe teksty

2012-09-01 13:31:24
Ciekawe teksty: www.nczas.com
eskelon

2012-09-01 14:18:00
przebaczać trzeba zawsze, zapominać - nigdy. Dziś Niemcy nie potrzebują stukasów ani gestapo, żeby zawładnąć Polską. Robią to ekonomicznie, Skupują polskie zakłady i polską ziemię. Żeby tubylcy się o tym nie dowiedzieli, a jak się już dowiedzą zbytnio nie protestowali - przęjeli wiekszość rynku medialnego. Paradoksalnie już tylko "Wyborcza" nie jest z rękach niemieckich, gdy weźmiemy pod uwagę duże tytuły prasowe, a w prasie kolorowej to już masakra. Popatrzmy na lokalny rynek: RMF, "Krakowska" i "Dziennik Polski(!)" są już na niemieckiej smyczy. teraz dokupili do kolekcji onet. Już rządzą umysłami wielu milionów Polaków. Co bedzie dalej? strach mysleć. Ale my się skunksom tak łatwo nie damy:)
Emi

2012-09-01 14:31:30
No, a Wyborcza to żydowski organ marksistowski. Polacy więc są na bardzo krótkiej smyczy :)
czemu akurat Nil?

2012-09-01 15:20:03
to nie mogą się nazywać wisła albo Odra? Nie kapuję
na barykadzie teofił ciskał granaty

2012-09-01 17:17:33
jak zwykle ojciec teofil ciskał granaty polityczne. reszta to istna sielanka !!! polak, niemiec -dwa bratanki.
k

2012-09-01 18:55:41
sympatyczny obywatelu pacanowa tu nie o rzekę chodzi pozdrawiam
alles klar

2012-09-01 20:35:29
Jak świat światem nie będzie Niemiec Polakowi bratem !
bez...radny

2012-09-01 21:41:50
burmistrzuniowi tak zleci -apele,imprezki,wycieczki.pogaduszki,imprezki,ciepłe kluchy -a inwestycji i pozytku zadnego.
czemu Nil?

2012-09-02 11:40:45
tu nie o rzekę chodzi - "Nil" to pseudonim gen. Augusta Fieldorfa, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej.
do eskelon

2012-09-02 21:44:10
Masz rację kolego. Dorzucę rurociąg północny, i wiele kupionych i zlikwidowanych polskich firm, cukrownie, cementownie, za chwile PKP-Cargo. A wszystko za pomocą polskich jurgieltników o disneyowskich imionach.
Pytanie

2012-09-03 06:52:32
W związku z rocznicą wybuchu zapytuję, co symbolizuje ta panienka w czerwonej sukience i kapeluszu, bo nie bardzo kojarzę ?
do Pytanie

2012-09-03 16:03:50
Ta panienka to Ewa, należąca do grupy AK. A tak poza tym to ładnie jej w tej sukience.
głowa głowie nie równa

2012-09-03 16:17:08
wszyscy gadali z głowy tylko wicestarosta i burmistrz czytali z kartki. co dwie głowy ...


2013-11-25 22:31:51
Achievement is hard conditions subsequent protection ?


2013-11-26 00:02:30
ǰ


2013-11-30 15:29:18
Uggs - You either love them or hate them! If you don't know shat the heck Uggs are, then you may at some time become one of the people who loves these boots, or one of the many people who also hate them and won't be caught dead wearing them outside or inside the house.


2013-12-01 03:02:38
There are lots of ways to cut back on your food budget, and still have a
REKLAMA