Bochnia wydarzenia

czwartek 02 sierpnia 2012 13:01:33

Rocznica Powstania w naszym mieścieRocznica Powstania w naszym mieście

Bochenskie obchody upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystego przemarszu delegacji z dziedzińca Urzędu Miasta pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego. Zebranych na miejsce uroczystści prowadził sztandar Armii Krajowej, niesiony przez grupę rekonstrukcyjną Najemników Bocheńskich.

Przy dźwięku syren, Bohaterom tamtych wydarzeñ hołd oddali: Maciej Klima - Senator Rzeczpospolitej, Jacek Pająk -  Starosta Bocheñski, Stefan Kolawiñski - Burmistrz Miasta Bochnia, Władysław Rzymek  -przedstawiciel Rady Miasta, Cecylia Wanicka-Dźwigaj - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bochni wraz z żołnierzami Armii Krajowej: Jerzym Ludwikowskim, Antonim Sady, Stanisławem Wieciechem i Michałem Jakimowem oraz członkami związku: dr hab. Teofilem Wojciechowskim i pułk. rezerwy WP Jackiem Koziołem. Pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego przybyli tak¿e Ludwik Korta z przedstawicielami  Solidarności, Józef Mroczek przewodniczący bocheñskiego PiS wraz z delegacją oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłosników Ziemi Bocheńskiej z prezesem Stanisławem Kobielą.

Po złożeniu kwiatów miały miejsce krótkie przemówienia nawiazujące do tamtych wydarzeń, które były największą, najkrwawszą i najbardziej zacięta bitwą o Warszawę, Ojczyznę i Wolność.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

noi co z tego

2012-08-02 15:39:47
i tak rządzi Po
czesc jozek

2012-08-02 15:40:46
brawo dla pis
anastazja

2012-08-02 17:41:11
Panie Kolawiński! Całe miasto wie, że chcesz pan usunąć pomnik gen. Okulickiego to nie strugaj pan teraz patrioty i daruj sobie chodzenie pod niego z kwiatami. Trochę więcej wstydu!
sad

2012-08-02 21:52:48
panie Kolawiński wstyd.
do poprzedników

2012-08-03 08:33:03
najgorsi są dwulicowcy "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek"
pomnik bocheńskiej prawicy

2012-08-03 09:28:02
okulicki był postacią niezwykle kontrowersyjną. zmarł w niejasnych okolicznościach w moskiewskim więzieniu. gdyby nie wpadł w ręce sowietów, stanąłby przed polskim sądem i dostałby karę śmierci za sprowokowanie rzezi 200 tysięcy warszawiaków - której dokonali niemcy. wysyłanie ludzi na pewną śmierć jest ścigane przez własne sądy wojenne w każdym kraju. tylko tallibowie potrafią wysyłać swoje dzieci na samobójcze akcje !!!!!! ale oni robią to dla allacha !!!!!! w 1944 okulicki wysłał młodzież uzbrojoną w pistolety na niemieckie czołgi bo jego formacja -rząd londyński- po wojnie chciała dorwać się do władzy która im się wymykała bo do granic polski doszła armia czerwona a nie armia amerykańska. skrajny cynizm polityczny nie powinien być nagradzany pomnikami !!!!!!!!!!!! nawet gen. anders nie odznaczył okulickiego żadnym medalem, przeciwnie - wyrzucił go z funkcji szefa swojego sztabu. trzeba dopisać o tym na tabliczce pod pomnikiem...
pomnik przenieść na skwer pod liceum

2012-08-03 09:31:44
albo lepiej na plac turka, bo przy liceum niepotrzebnie propagowałby wśród młodzieży fanatyczne zacietrzewienie polityczne, prowadzące nawet do tragedii narodowej
ciekawski

2012-08-03 11:30:49
Czy jest poza Bochnią pomnik ku czci Generała Okulickiego?
kra

2012-08-03 13:35:44
w krakowie jest
ciekawski

2012-08-03 15:03:33
Do Kra Dziękuje oglądałem ten pomnik ale w stosunku do Bochni to miniaturka- trudno mówić że to pomnik. W Bochni to jest dopiero pomnik , już nie mówiąc w jakim miejscu stoi, a nie tak jak w Krakowie w parku Jordana.Wygrywamy zdecydowanie z wielkim Krakowem
k

2012-08-03 15:22:12
jest pomik w krakowie i to dopiero od tego roku pozdrawiam
eskelon

2012-08-03 16:38:31
niedouczony lewacki matołku - 1/nie Okulicki wydał rozkaz do powstania a Bór-Komorowski przy akceptacji delegata rządu, 2/na dymisję Okulickiego z szefa sztabu armii Andersa naciskali Rosjanie (zresztą trudno im się dziwić) 3/ rząd emigracyjny nie musiał wcale chcieć "dorwać się do władzy" bo ją legalnie dzierżył jako kontynuator rządów II Rzeczypospolitej. To twoi idole w rodzaju Bieruta, Ochaba czy Radkiewicza zrobili "skok na władzę", którą przyniosły im sowieckie bagnety. I takie są te twoje "argumenty". Cóż, widoczne jak na dłoni skutki oglądania "Tańca z gwiazdami"
DO ZAŚLEPIONEGO ESKELONA

2012-08-03 21:44:07
1. OKULICKI TAK NALEGAŁ NA BIERNEGO JAK ZAWSZE GEN. BORA-KOMOROWSKIEGO ABY OGŁOSIŁ GODZINĘ "W" ŻE NAWET PO WOJNIE ŻYJĄCY CZŁONKOWIE DOWÓDZTWA GŁÓWNEGO AK PŁK BOKSZCZANIN I PŁK PLUTA OBARCZYLI GO NAJWIĘKSZA WINĄ ZA TRAGICZNY W SKUTKACH ROZKAZ "BORA". ABY PRZEFORSOWAĆ SWOJĄ CHORĄ KONCEPCJĘ 21 LIPCA 1944 R OKULICKI JAKO PRZEDSTAWICIEL NACZELNEGO WODZA WYŁĄCZYŁ(!!!) KOMENDANTA GARNIZONU AK W WARSZAWIE- PŁK CHRUŚCIELA(MONTER) SPOD ROZKAZÓW ZWIERZCHNIKA TJ. DOWÓDCY OBWODU WARSZAWSKIEGO AK- GEN. SKROCZYŃSKIEGO, KTÓRY SŁUSZNIE UWAŻAŁ POWSTANIE PRZY TAKIEJ PROPORCJI UZBROJENIA NIEMCÓW I POLAKÓW ZA "NARODOWE SAMOBÓJSTWO". 2. OKULICKI ZOSTAŁ ZDYMISJONOWANY PRZEZ ANDERSA ZA "PORYWCZOŚĆ, PIJAŃSTWO I NIEGODNE ZACHOWANIE". HISTORIA NIE ZNA PRZYPADKU ABY CZYJEŚ PIJAŃSTWO PRZESZKADZAŁO ROSJANOM. 3.JEŻELI RZĄD PRZEDWOJENNY MIAŁ LEGALNĄ WŁADZĘ W POLSCE TO CZEMU 15 WRZEŚNIA 1939R TEN RZĄD SPIEP...Ł DROGĄ ZALESZCZYCKĄ DO RUMUNII POZOSTAWIAJĄC NARÓD POLSKI NA PASTWĘ LOSU ????!!!! SWOIM TCHÓRZOSTWEM I BRAKIEM ŻADNYCH SKRUPUŁÓW TEN RZĄD OD 5 LAT POTWIERDZAŁ ŻE NIE MA ŻADNEGO TYTUŁU DO RZĄDZENIA PAŃSTWEM POLSKIM, RÓWNIEŻ TYM POWOJENNYM. 4. JAK SKOMENTUJESZ SŁOWA GEN ANDERSA DO GEN. KUKIELA, MINISTRA OBRONY - "WYWOŁANIE POWSTANIA UWAŻAM ZA CIĘŻKĄ ZBRODNIĘ !". CZYŻBY ANDERS TEŻ BYŁ POD WPŁYWAM MOSKWY ?-HE, HE, HE. 5. PROSZĘ O MERYTORYCZNĄ ODPOWIEDŹ A NIE O WYZWISKA NP. -TY MICHNIKU !
ale kolego dowaliłeś

2012-08-03 22:12:22
zgadzam się w 100 % z poprzednikiem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! przeczytajcie sobie ostatni tygodnik "przegląd". błędna ocena sił niemieckich dyskwalifikowała dowódców powstania(w tym okulickiego)- jako wojskowych. chybione wnioski polityczne kompromitowały ich jako mężów stanu. wysyłanie prymitywnie uzbrojonych młodych ludzi na pewną śmierć wystawia okulickiemu i pozostałym dowódcom powstania najgorszą opinię zimnych, cynicznych graczy politycznych, dla których nie liczą się tysiące ofiar ludzkich lecz ważna była tylko władza. no bo nie potrafili wyzwolić kraju z którego uciekli w 1939r. wyzwolić - nawet z pomocą swoich londyńskich przyjaciół. jak mówił w polskim radiu gen. bór-komorowski (umarł we własnym lóżku 20 lat po wojnie): - "byliśmy oburzeni, że rosjanie pod koniec lipca przestali wyzwalać (!) polskę". chwała bogu, że ruscy jednak dokończyli wtedy wyzwalanie naszego kraju. lepiej późno niż wcale. amerykanie jakoś nie potrafili ...albo nie chcieli.
truth

2012-08-03 22:13:14
Brawo za zdemaskowanie nieuctwa eskelona. Polecam wszystkim książkę Jana Ciechanowskiego "Powstanie Warszawskie", który odbrązawia wątpliwego "bohatera" Okulickiego.
dlaczego Okulicki ma pomnik w Bochni

2012-08-03 22:25:06
Z tego samego powodu, dla którego Ogień-Kuraś ma pomnik w Zakopanem - bo zadecydowały o tym rządzące lokalne władze samorządowe, których orientacja ultraprawicowa "bohaterów" jest najważniejsza. A prawda , o którą rzekomo walczyli, jest mniej ważna !!!
ela

2012-08-04 00:09:12
I pomyśleć, że Okulicki "zginął w moskiewskim więzieniu w niejasnych okolicznościach" po to, żebyście mogli wieść takie spory....
polak

2012-08-04 10:29:04
Za komuny było lepiej, teraz rzadzi rudy z ferajna zamiast prawdziwych Polaków z PiS. Brawa dla A. Macierewicza
Marco

2012-08-04 13:54:22
Gratulację dla reprezentacji PiS Bochnia
do "dlaczego Okulicki ...

2012-08-04 20:50:09
Sam jesteś - rzekomy.rzekomo myśliś, rzekomo żyjesz, Jesteś tworem poprzednich czasów, rzekomej Polski. Wara ci od Okulickiego i Kurasia.Tylko ci się wydaje , iż o nich coć wiesz, a to jest tylko wiedza rzekoma ! Rzekomy Polaku !
Do fanów Andersa

2012-08-05 14:32:29
Napiszcie jak to wasz idol, gen. Anders obronił dupę żołnierzom z ukraińskiej SS Galizien. Ci wyrwani z łap bolszewików "antykomuniści" byli zaczynem ziejącej dziś nienawiścią do Polaków diaspory ukraińskiej w Anglii i Kanadzie.
fan Andersa

2012-08-05 16:57:07
Ukraińcy kolaborujący z hitlerowcami znaleźli oparcie w UPA, kierowanej przez Polako-żercę Stiepana(Stefana) Banderę, któremu b. prezydent Juszczenko, wysławiany przez nasze władze i media -kupel polityczny Kaczyńskiego- przyznał tytuł bohatera narodowego(!) odrodzonej Ukrainy. Dopiero mądry prezydent Janukowicz (niedobry postkomunista, he,he,he) na szczęście dla nas, pozbawił Banderę tej godności - takich k..wa mamy polityków !!!!!!!!!!!! Część banderowców zdołała uciec jeszcze przed akcją Wisła i znalazła schronienie w USA i Kanadzie, które szykowały się do III wojny światowej z ZSRR. Czyli nie Andners (który dobrze znał ukraińskie rzezie UPA na Polakach na wschód od Bugu i Sanu) lecz Truman i Churchill przygarnęli ukraińskich faszystów. Podobnie zresztą, jak przygarnęli hitlerowskich uczonych, byle tylko zbudować wcześniej od ruskich broń atomową. Takich mamy pseudosojuszników- teraz towarzyszy broni z NATO(!).
nawet proboszcz nie chce okulickiego w centrum

2012-08-05 17:06:58
nawet ksiądz proboszcz jest za usunięciem pomnika z centralnego placu w bochni. czyli proboszcz też komunista ???? !!!!!! absurd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! po prostu rozsądny facet, który nie angażował się nigdy w politykę, co jest dziś rzadką cechą wśród kleru !!!!!!!! jak większość mieszkańców bochni uważa że pomnik trzeba przełożyć na inne miejsce !!!! ja bym przekazał ten pomnik do okulic, tam jest jego miejsce - jeżeli miejscowi będą chcieli go przyjąć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Po

2012-08-05 17:32:31
To będzie HONOR dla NAS by pomnik GENERAŁA został przeniesiony do BRATUCIC. Tu jest jego miejsce. Zaplute karły reakcji.
Stolica

2012-08-05 17:50:45
Liczba ofiar nie jest znana do dziś. Dane o 200 tys poległych zostały podane jeszcze podczas trwania Powstania Warszawskiego przez PKWN 28 sierpnia w Lublinie, podczas konferencji zorganizowanej przez PKWN dla prasy zagranicznej jako propaganda i mit założycielski PRL. Podczas Powstania Warszawskiego zniszczonych zostało 50% budynków miasta. To po wojnie w 1946 powstaje plan odbudowania Warszawy w stylu realizm socjalistycznego ideowego oraz propagandowego narzędzia partii komunistycznych wywodzącego się ze związku radzieckiego co skutkuje decyzją urbanistów warszawskich o wysadzaniu nadającej się do odbudowy zabudowy Miasta Stołecznego. Skutkuje to podaniem kłamliwych danych o zniszczeniach Miasta sięgających 90% w zabudowie na potrzeby propagandy PRL.
eskelon

2012-08-06 02:45:22
Opinia Andersa o Okulickim jako szefie sztabu swojej armii: "Płk dypl. Okulicki Leopold, obecny Dowódca 7 Dywizji Piechoty, współpracował ze mną jako Szef Sztabu od pierwszych dni organizacji Armii w ZSRR . W tych najcięższych chwilach , kiedy 7 miesięcy naszej współpracy można śmiało policzyć za 7 lat, płk dypl. Okulicki wykazał tyle niespożytej energii i hartu ducha oraz tyle żołnierskich zalet, jak poprzednio w 1939 roku i następnie w ZWZ. Ani na chwilę nie zawiódł mego całkowitego zaufania, był wzorem lojalności służbowej i odwagi cywilnej. Cieszę się niezmiernie, że dziękując mu za wielką pomoc okazaną naszej sprawie, mogę wyrazić całkowitą pewność i wiarę, że taki żołnierz nie zawiedzie nigdy na żadnym stanowisku w pracy dla Polski . Dowódca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR /-/Wł.Anders,gen.dyw." Suche fakty, spisane z dokumentów, a nie jakieś dyrdymały wymyślone ad hoc przez komuszego dinozaura 2/ dlaczego rząd Polski wyjechał z kraju? By nie uczestniczyć w akcie kapitulacji i nadal prowadzić walkę. Taka postawa znalazła potem naśladowców: król Norwegii Haakon VII opuscił kraj razem z wycofującymi się Anglikami i z Anglii walczył o niepodległość swego kraju, krolowa holenderska Wilhelmina zrobiła identycznie i oboje są do dziś w swoich krajach ikonami walki o wolność podczas WW II. Tylko w Polsce epigoni dawnych czasów wyciągają ze śmietnika historii opowieści o szosie zaleszczyckiej. Miernoty.
j-23

2012-08-07 01:41:13
Eskelon nie przyjmuje argumentów: ucieczka polskiego rządu w 1939 r była kompromitacją elit sanacyjnych, ucieczka przez Zaleszczyki to fakt - symbol tchórzostwa władzy II RP a nie mit - wymyślony po wojnie przez komunistów aby obrzydzić Polakom II RP. Powojennej reformy rolnej i nacjonalizacji przemysłu żaden prawicowy rząd RP po 1989r nie odważył się unieważnić. Widocznie nawet wrogowie komuny uznali że przedwojenna wolna, demokratyczna, niepodległa, piękna i wspaniała Polska była KRAJEM WIELKIEJ NIESPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ. JA BYM JESZCZE DODAŁ - ZDOMINOWANYM PRZEZ KLER, PAŃSTWEM NIE POSIADAJĄCYM RZECZYWISTYCH SOJUSZNIKÓW, RZĄDZONYM PRZEZ KARIEROWICZÓW A'LA NIKODEM DYZMA(skąd my to znamy ?), którzy uprawiając cyniczną politykę tuż przed wkroczeniem do stolicy 2-milionowej Armii Czerwonej nie zawahali się wysłać na pewną śmieć tysięcy młodych ludzi !!!
v

2012-08-07 14:06:53
Kim byli Bierut i reszta ,karierowiczami nasadzonymi przez zwiazek radzieki w polsce. Realizującymi ich polecenia z kremla. Co do Powstania Warszawskiego i milionów z armii czerwonej Już 30 lipca 1944 r. moskiewska radiostacja im. Tadeusza Kościuszki, udająca stację nadającą z kraju, przekazała kilkakrotnie powtarzaną audycję wzywającą mieszkańców Warszawy do walki: „Ludu Warszawy, do broni! Niech ludność cała stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzajcie na Niemców! (...) Pomagajcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę!". 1 sierpnia 1944 r. Radio Moskwa w polskojęzycznej audycji ogłosiło, że „już wnet nad uwolnioną Warszawą powiewać będą sztandary wolnej Rzeczypospolitej". 5 sierpnia PKWN-owska „Rzeczpospolita" pisała: „Serce kraju, nasza stolica oblewa się krwią. (...) Warszawo, wytrwaj w walce, spieszymy z pomocą!". Jeszcze 13 sierpnia Żymierski pisał w rozkazie do żołnierzy: „Przypadł Wam wielki zaszczyt udziału w walce o wyzwolenie Warszawy (...). Musicie światu pokazać, jak Polak walczy o swoją stolicę!". Tymczasem na rozkaz Moskwy jednostki NKWD i Armii Czerwonej od razu podjęły – podobnie jak Niemcy – działania ukierunkowane na likwidację oddziałów AK idących na pomoc Warszawie. :) Baranie ucz się bedziesz wielki
eskelon

2012-08-07 21:15:48
do J-23 - ty nawet nadawać nie potrafisz:) nie odniosłes sie merytorycznie do żadnego z moich argumentów. Jak z takim kimś rozmawiać? Cytujesz frazesy z podręczników do historii, napisanych jeszcze za PRL-u
wodzowie powstania powinni być sądzeni

2012-08-09 11:26:21
bohaterom należy się cześć i chwała, bo działali w dobrej wierze !!!!!!!!!!! ofiarom cywilnym - potrzebna pamięć narodu. ale decydenci powinni stanąć przed sądem wojskowym!!!!!!!! w wolnym kraju było to niemożliwe, teraz dopiero może osądzić ich historia. wyrok jest b.surowy bo ich wina jest ogromna - wyrachowanie, cynizm polityczny i brak odpowiedzialności za losy ludności cywilnej i źle uzbrojonych powstańców.
syf

2012-08-09 14:05:56
Kolejny malkontent
pw

2012-08-13 20:02:00
Według dokumentów zgromadzonych w IPN, gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, w 1947 r. został zarejestrowany przez Wydział I Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu jako TW „Zdzisławski” i był wykorzystywany przez służby do 1964 r. Współpracę z SB gen. Ścibor-Rylskiego opisuje wydana w 2011 r. przez IPN książka Marka Lachowicza "Wspomnienia cichociemnego"
do pw

2012-08-24 00:39:07
potwierdzasz tylko moją tezę - większość "świetlanych" postaci polskiej prawicy współpracowała z bezpieką. widocznie się opłacało.
pw

2012-08-25 16:33:38
Zyskali zdrajcy, a prawdziwi Polacy kończyli na Łączce na Powązkach


2013-09-27 09:07:59
air jordan pas cher

2014-01-05 16:15:27
des mini-conférences Thématiques et un ? Ce qui a permis à des constructeurs spécialisés dans ce secteur de se distinguer.Troisième, Amazon détient 70 % des parts du marché de la vente en ligne de livres imprimés,2% en 2003 à 13,Après une lutte interne pour le pouvoir au sein d’Apple, mais elle offrira de beaux outils technologiques.70 euros.Dans la gamme Origami Play (2 Go), laffaire soulève la problématique du contr?
abercrombie pas cher

2014-01-06 06:46:37
7. MINIMIZE SUGAR OVERLOAD
REKLAMA