Bochnia wydarzenia

poniedziałek 27 października 2014 23:55:05

Radosław Macoń - będziecie zadowoleni z BochniRadosław Macoń - będziecie zadowoleni z Bochni

Zakład CO-cracking, likwidacja koncesji i straży miejskiej

Radosław Macoń to jeden z kandydatów na burmistrza miasta reprezentującego KW Nowa Prawica Janusza Korwina Mikke. Jest to nie tylko najmłodszy kandydat (34 lata) ale także z ugrupowania które do tej pory nie wystawiało kandydatów na radnych i na stanowisko burmistrza, a którego notowania ostatnio systematycznie rosną. Z tego powodu chcieliśmy zaprezentować czytelnikom co ciekawego do zaproponowania ma to ugrupowanie.

Elżbieta Bachmińska: Zapytam wprost co takiego oryginalnego KW Nowa Prawica oraz Radosław Macoń jako kandydat na burmistrza chciałby zaproponować mieszkańcom Bochni?

Radosław Macoń: Dobre pytanie. Mamy kilka oryginalnych punktów programu na które nikt nie zwraca uwagi, a które są konieczne by Bochnia była przyjaznym miejscem dla mieszkańców, inwestorów i turystów. Chciałbym podkreślić, że dla nas takie rzeczy jak dokończenie obwodnicy północnej miasta KN II czy sprawa parkingów np. przy dworcu lub rozwój Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej to sprawy oczywiste. Nie ma sensu wnikać w te punkty bo je musi realizować każdy burmistrz obojętnie kto nim będzie. Wszyscy kandydaci o tym mówią i nie mają wiele więcej do zaoferowania co oznacza, że mają płytkie postrzegania miasta i jego przyszłości. My patrzymy na Bochnię bardziej profesjonalnie, tak by mieszkańcy w przyszłości byli naprawdę zadowoleni, że tu mieszkają. Poza tym są w Bochni rzeczy o których mówi się od lat i do tej pory nic z nich nie zrealizowano. Zaniechanie ich i niektóre działania można nawet uznać za skandal.

EB: To znaczy? Co konkretnie ma Pan na myśli?

RM: Po pierwsze chcemy realizować nasze statutowe założenia i obniżać wszystkie podatki lokalne. Uważamy, że im więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli, a mniej w urzędach tym lepiej. Po drugie chcemy znieść jakiekolwiek ograniczenia w przyznawaniu koncesji. Jest rzeczą oczywistą, że im mniej pozwoleń i koncesji tym lepszy rozwój przedsiębiorczości i gospodarki, a ludziom łatwiej się pracuje. Jesteśmy za zlikwidowaniem straży miejskiej. Funkcjonariusze miejscy, naszym zdaniem, nie są konieczni, a ich utrzymanie sporo kosztuje. Monitoring w mieście może być obsługiwany przez funkcjonariuszy Policji.

EB: To rzeczywiście rzeczy o których inni nie mówią? Czy nie obawia się Pan, że niskie podatki uszczuplą zakres działań czy inwestycji miejskich?

RM: Nie, bo poprzez efektywne zachęcanie inwestorów miejski budżet będzie zasilany przez podatki z firm inwestujących w strefie. Tu także proponujemy rzeczy o których inni opowiadają tanie i nieefektywne okólniki. Proszę zobaczyć co się dzieje dookoła. Takich stref jak bocheńska powstało już w Polsce dziesiątki i każda chce ściągać inwestorów. Konkurencja jest bardzo duża. By jej sprostać konieczna jest propozycja obniżenia kosztów zakupu działek. My działki pod inwestycje chcemy dzierżawić za symboliczna złotówkę. O wiele ważniejsza jest duża inwestycja która da dużą liczbę miejsc pracy i stabilny dochód podatkowy na przyszłość niż wystraszenie inwestora ceną działki i jednorazowy niewielki dochód z jej sprzedaży. Nie chcę już wspominać o efektywnym i samodzielnym wydziale zajmującym się kompleksową obsługą inwestorów, który chcemy stworzyć. Nie można liczyć na Kraków czy na reklamę w Newsweeku. To jest słaba strategia. Uważam dotychczasowe działania bocheńskich urzędników w tej dziedzinie za zmarnowane i nieefektywne. O braku strategii w obsłudze inwestorów mówiliśmy już dobrych kilku lat, jeszcze kiedy burmistrzem był Wojciech Cholewa. Głośno podkreślał to mój poprzednik Paweł Wieciech. Poprzez te zaniedbania ominęło nas kilka dużych firm.

EB: Czy Bochnia dla was to miasto turystyczne? Wspomniał Pan, że nasze miasto ma być przyjazne także turystom?

RM: Tak, i znów można mówić o skandalu, że do tej pory przez dobrych kilka lat i poprzez kolejne kadencje rad miejskich tylko gadano i bito piane o tym, że Bochnia ma być miastem turystycznym czy nawet uzdrowiskiem. Do tej pory tak nie jest i nie zrobiono wiele by to zmienić. To śmieszne bo z jednej strony się marzy nawet o uzdrowisku, a z drugiej bocheńskie centrum staje się miejscem – nie zawaham się użyć tego słowa – zapyziałym, gdzie na dodatek nie szanuje się własnej, lokalnej historii.

EB: Czy może Pan sprecyzować?

RM: Oczywiście, o planach rewitalizacji rynku nie będę mówił bo jest to sprawa oczywista i każdy burmistrz powinien czy wręcz musi to zrobić wcześniej czy później. Każdy o tym mówi. Bochni potrzeba czegoś więcej. Koniecznie trzeba w końcu wyciągnąć tych turystów z kopalni by mogli z przyjemnością pospacerować po Bochni i by chcieli się tu zatrzymać i zostawić fundusze. Do tej pory to ciągle to samo bicie piany. Proszę zobaczyć jak wyglądają królewskie skąd inąd Planty Salinarne. Tam gdzie powinno być przyjemne miejsce do spacerowania jest niezbyt uroczy plac zabaw dla dzieci i to jeszcze tuż za pomnikiem pomordowanych za ojczyznę. On i więcej takich placów dla dzieci jest konieczna ale ten akurat trzeba przenieść w inną część parku, a na jego miejscu utworzyć przyjemne miejsce do spacerów z małą, gustowną fontanną nawiązującą do stawu salinarnego jaki tu kiedyś był, choćby taką jaka jest w Kuźniach w Zakopanem. Proszę spojrzeć na ruderę jaka straszy w postaci pozostałej po zamku żupnym kamienicy. Obok stoi coraz bardziej obskurny Dom Partii w którym mieści się MDK. A naprzeciwko stoi pomnik – o zgrozo – komunistycznych zbrodniarzy z PPR i Gwardii Ludowej. Uważamy to za największy skandal bocheńszczyzny do jakiego dopuścili wszyscy radni i burmistrzowie jacy do tej pory rządzili. Z ustami pełnymi pięknych frazesów zapomnieli zbudować pomnik fundatorowi i założycielowi miasta Bolesławowi Wstydliwemu, a uznawali za stosowne zachowanie w centrum miasta pomnika upamiętniającego sowieckie, bandyckie instytucje. To jest po prostu skandal w którym najbardziej skompromitował się lokalny PiS, który ogłasza się partią prawicową i patriotyczną. Ten pomnik świadczy najwyraźniej o tym, że nie jest tak do końca.  Chcemy gruntownego odnowienia Plant i ich okolic włącznie z budową gmachu nawiązującego fasadą do zamku, jaki tu kiedyś istniał gdzie będzie zlokalizowana nowa biblioteka, MDK, kino czy sale reprezentacyjne nawiązujące do starego zamku i część muzeum.

EB: Jak postrzegacie kulturę w mieście? Czy to miejsce kulturalnie wymarłe?

RM: Nie można tak powiedzieć ale naszym zdaniem za mało się dzieje. Owszem Muzeum funkcjonuje bardzo dobrze, zniknęły jednak niegdysiejsze duże imprezy w hali widowiskowej organizowane przez MDK. Na horyzoncie tylko koncert noworoczny. To za mało. W roku by hala żyła i zarabiała potrzeba więcej takich imprez. I to na takim poziomie by ściągnąć także ludzi z regionu. To samo z sylwestrem. Raz na dwa lata sylwester na rynku powinien być huczny, z koncertem jakiegoś znanego zespołu. Nie co roku bo to oczywiście kosztuje ale raz na dwa – trzy lata o sylwestrze w Bochni powinno być głośno. Uważamy, że tak samo hucznie powinno obchodzić się święta Konstytucji 3 Maja oraz 11 listopada. Powinny być zorganizowane większe imprezy muzyczne by ludzie odczuli, że to prawdziwe święto, a nie tylko dzień wolny od pracy. Samo śpiewnie u Bochniaków to zdecydowanie za mało. Można także pomyśleć o takiej imprezie jak np. Raba Rock czy Raba Blues Festiwal.

EB: Co jeszcze odróżnia was od innych?

RM: Chcemy by Bochnianie mogli oddawać śmieci za darmo, a samo miasto na śmieciach zarabiało. Nie, nie chodzi o budowę jakieś spalarni śmieci ale będziemy zabiegać by w najbliższych okolicach zbudować zakład przetwarzania odpadów metodą CO-cracking. Metodą całkowicie wolną on nieprzyjemnych zapachów czy zanieczyszczeń. To nie tylko pozwoli oddawać śmieci za darmo ale jeszcze przyniesie zyski i energie dla miasta. Będziemy zabiegać by taka inwestycje wdrożyć, co będzie z dużą korzyścią dla mieszkańców. Jest to najbardziej nowoczesna metoda pozyskiwania energii z odpadów i całkowicie nieszkodliwa dla okolicznych mieszkańców.

EB: Co z parkingiem na placu Okulickiego? Jesteście za?

RM: My nie chcemy robić nic co jest wbrew interesowi mieszkańców i przedsiębiorców – oczywiście w granicach prawa i zdrowego rozsądku, dlatego jeśli okaże się, że ten parking jest na ich korzyść będziemy za. Jak na razie jednak nie mamy żadnych konkretnych informacji na temat tej inwestycji, ani dokładnego planu, ani nie widzieliśmy ekspertyzy gruntu, ani wyników badań natężenia ruchu. Kiedy się z tym zapoznamy zdecydujemy czy jest to inwestycja która miastu i mieszkańcom pomoże czy wręcz przeciwnie - zaszkodzi. Uważam, że mieszkańcy Bochni w końcu zasługują by ktoś poważnie, rozsądnie i na ich korzyść się zajął ich interesami.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BK

2014-10-28 00:03:27
Całkiem rozsądna gadka. A z tym pomnikiem to rzeczywiście są jaja. Gdzie był PiS i te wszystkie burmistrze co pod pomnikami mają usta pełne patriotycznych frazesów?
Wimar

2014-10-28 00:37:49
Nareszcie ktoś konkretny
henn

2014-10-28 06:41:35
Brawo Radek,masz potencjał na burmistrza
Romek

2014-10-28 07:04:55
Krótko: Gość z księżyca spadł. Ciekawe czy tak samo lubi Putina jak jego pryncypał.
wyborca

2014-10-28 07:11:27
zapomniano i jeszcze jednym pytaniu: jak to jest ze panska zona (powiatowy geodeta) utrudnia prace innym geodetom , oczywiscie nie bez powodow bo jest to konkurencja dla panskiej dzialalnosci geodezyjnej??? czy taki samy "metody wolnorynkowe" bedzie pan stosowal w urzedzie miasta??? o czy to jest wlasnie ten "liberalizm" nowe prawicy???
Gerwazy

2014-10-28 07:24:49
Jak by w Polsce rządził ktoś pokroju Putina to już dawno Lwów byłby w Polsce. Tym czasem mamy zgraję unijnych dupków, ktorych bardziej interesują pedalskie śluby niż prawdziwa polityka. Ciekawe co by zrobił Kaczyński jak by mu Putin zaproponował oddanie Lwowa? Pewnie by sobie założył pampersa i powiedział, że to niegodne.
stach

2014-10-28 08:00:44
Strach czytać a co dopiero doczekać się tego Pana na stanowisku Burmistrza naszego miasta.
CAT

2014-10-28 09:01:22
Trzeba te wszystkie świnie od koryta odciąć
Szymon

2014-10-28 09:01:34
Radosne bajanie kandydata na burmistrza ,no i ta kasa na tym stanowisku ,jest o co powalczyć.
ADJ

2014-10-28 10:13:44
Gość jest prywatnym przedsiębiorcą. Zatrudnia sporo ludzi. Mógłby tą pensyjkę burmistrza oddać na cele harytatywne.
Radosław Macoń

2014-10-28 10:55:39
Pierwszą rzeczą jaką zrobię będzie obniżenie pensji burmistrza i prezesów miejskich spółek o połowę.... Później możemy dopiero zacząć rozmawiać o zmianach w Bochni. Przykład powinien iść z góry. Ja ten przykład dam... Pozdrawiam Radosław Macoń - KNP Ps. Niestety jeszcze nie można oddać głosu w wyborach na facebooku więc idźcie na wybory bo nie sztuka wygrywać w internecie... życie to nie matrix.
...

2014-10-28 11:10:24
Jednego Korwina mamy już w Parlamencie Europejskim i to wystarczy - wstyd na całą Europę. Teraz mam wybrać Maconia - takiego lokalnego Korwina, który nawet jest podobny to swojego lidera oczywiście nie wizualnie lecz z zachowania coś na ten temat mogą powiedzieć niektórzy goście z ostatniej imprezy u Radzia. Namawiam do zdrowego rozsądku w dniu 16 listopada abyśmy nie musieli się wstydzić przez kolejne 4 lata. Na koniec odniosę się do ostatniego komentarza - lepiej by było żeby Pan Radzio zamiast obniżać wynagrodzenie Burmistrza - zaznajomił się z podręcznikiem dotyczącym dobrego wychowania.
Gustaw

2014-10-28 11:43:36
O budowie obwodnicy, rewitalizacji rynku bocheńskiego, budowie parkingu przy dworcu PKP, rozwijaniu strefy ekonomicznej, budowie podziemnego parkingu na placu Okulickiego Macoń nie chce rozmawiać . Chętnie za to mówi o pomysłach przeniesienia placu zabaw, likwidacji pomników, organizowaniu hucznych zabaw na rynku i budowie spacerniaków – to dla niego ważne i nowatorskie sprawy, o których dotychczas nikt nie pomyślał. Mieszkańcy – będziecie rzeczywiście zadowoleni z Bochni!!!
Eugeniusz Konieczny

2014-10-28 11:47:19
Radku, z przyjemnością przeczytałem Twój wywiad. Z wieloma wątkami w pełni się zgadzam. Zwłaszcza w kwestiach kultury, rewitalizacji plant. Z częścią zapewne daleko mi do Twoich poglądów. Z resztą, o wszystkim można dyskutować, wymieniać poglądy.Wyznaję zasadę, że nawet politycznego przeciwnika należy szanować.Pozdrawiam i życzę sukcesów.
do ADJ

2014-10-28 11:56:49
Macon jest prywatnym przedsiebiorca ma biuro geodezyjne a jego zonka jest geodeta powiatowym i zatwierdza jego robote w powiecie i byloby ok gdyby nie to ze ona wykorzystuje zalaznosc sluzbowa zeby tlumic konkurencje dla mezulka, ot taki wlasnie dualizm liberalny z maconia wychodzi
Iwona

2014-10-28 13:21:58
Powszechny NEPOTYZM W Bochni zjada to miasto od lat . Wyborcy czas zrobić z tym porządek przy najbliższych wyborach. Myślę że kandydat na burmistrza - Bogumił Bogdan Mieszkowski Prezes Fundacji i Rozwoju Bochni i Regionu ,jest receptą na w/w.
Gron

2014-10-28 13:34:45
Pitolicie, widać że sitwa bocheńska trzęsie portkami. Nadchodzi czas rozliczenia i komunizmu i nieróbstwa w Bochni
Marek

2014-10-28 14:00:19
Miałem nie iść na wybory ale teraz pójdę. Macoń z Nową Prawica to jedyne towarzystwo co pogoni tą bandę nierobów i cała sitwę bocheńską
Mirek

2014-10-28 15:43:10
Pan Macoń myśle doskonale odnajdzie sie w roli burmistrza, jako jedyny z kandydatów NIE BYŁ urzędasem siedzacym za publiczne pieniądze! Każdy z pozostałych osób pełnił funkcje publiczne.
Benjamin

2014-10-28 16:42:47
Ja też jestem za tym by władzę przejęli ludzie, którzy do tej pory sami się utrzymywali a nie siedzieli na urzędniczych stołkach. To duża różnica. Ktoś kto odwala państwową robotę nie ma rozeznania ile kosztuje i jak zarządzać kiedy się jest na prawdziwym rynku. W Bochni to by się bardzo przydało.
Michał

2014-10-28 17:05:22
Widzę, że pieski Lysego ujadają w niektórych komentarzach... Tej siły już nie powstrzymacie! Czas na zmiany!
Kuc

2014-10-28 17:06:21
Jedyny konkretny kandydat, nie bał się udziału w debacie organizowanej przez fundację Salina Nova i można śmiało powiedzieć, że zmasakrował wszystkich zarówno obecnych i nieobecnych kandydatów. Mój głos idzie na Maconia!
morf

2014-10-28 17:06:59
nigdy nie głosowałem - teraz jest w końcu sens bo jest na kogo
Głosuję na Maconia

2014-10-28 17:08:31
Mój głos idzie na Maconia!
Przedsiębiorca

2014-10-28 17:11:49
Jedyny człowiek, który wie co to znaczy posiadać własne pieniądze i nimi dysponować. W tych wyborach nie głosuję na żadnego nauczyciela czy urzędnika, ale na Maconia ;)
Wyborca

2014-10-28 18:07:11
Kolejny Dyzma lokalnej polityki. Gość niczym Stan Tymiński. Jaki to program?? Ja dziękuję.
BIK

2014-10-28 18:28:30
Skoro nie widzisz w tym co mówi nic sensownego, to chyba coś z Tobą nie tak. Bo gość mówi konkretnie i logicznie.
Wesoły Romek

2014-10-28 19:12:37
Tymiński to raczej Mieszkowski co z czarną teczką powrócił z USA. Macoń to raczej bardziej Korwin Mikke tylko facjata troche młodsza...
MACON TO CZESC KLIKI!!!!!!!!

2014-10-28 19:39:21
MACON to czesc POwiatowej KLIKI !!!!! zonka banda-macon (POwiatowy geodeta) blokuje innych geodetow tylko po to by mezulek macon mial zlecenia. Ta sprawe powinna wyjasnic i to predko trzyliterowa sluzba !!!!!!
zaw

2014-10-28 22:51:09
Młody z brakiem doświadczenia z wybujałą wyobraźnią moim zdaniem nie nadaje się na Burmistrza Miasta.
Dron

2014-10-29 12:38:11
A jaki ma być? stary?? Rządy starców doprowadziły do marazmu w tym mieście
Do "MACON TO CZESC KLIKI!!!!!!!!"

2014-10-29 14:22:40
To bardzo dobrze się kamufluje, skoro z taką łatwością jechał na debacie po Pająku ;) A tak na serio - KNP z PO? Już łatwiej by było zbratać ich z PiSem czy jakimś planktonem politycznym... PS. Tak swoją drogą, to myślenie iż wszyscy pracujący w starostwie są automatycznie z Platformy to totalny odlot - na pewno da się takie stany paranoiczne leczyć, co w tym wypadku zalecam :)
MACON TO CZESC KLIKI!!!!!!!!

2014-10-29 20:44:07
a ja wytlumaczysz ze pajak tolerowal na stanowisku geodety powiatowego zone macona ktora "liberalnie" pilnowala byl mezulek nie mial za duzej konkurencji. jak wytlumacz ze druga "gwiazda" nowej prawicy jest stary kombinator szumanski ktoremu pajak zalatwil ciepla posadke wicedyrektora w POwiatowym szpitalu, ot takie "gwiazdy POwiatowe" nowej prawicy. W BOCHNI GLOSUJAC NA NOWA PRAWICE GLOSUJESZ NA PAJAKA I PO !!!!!!!!
Paul

2014-10-29 22:07:54
Do kandydata na Burmistrza- będąc wybieranym bezpośrednio przez mieszkańców,trzeba przestać mówić "my chcemy" a zacząć myśleć - to mój program, z którym sie utożsamiam i za jego realizację biorę odpowiedzialność-osobistą; Program-zobowiaznie wykonania, powinno być skonkretyzowane("od pomysłu do przemysłu"). Ewidentny brak, wynikający, jak się wydaje, z nieznajomości hierarchii priorytetów Miasta i potrzeb "(interesów") jego Mieszkańców(za dobrze wykonaną pracę, godna płaca, wystarczajaca na realizację niezbędnych celów; Tak więc, chcac byc powaznie traktowanym Kandydatem, trzeba przedstawić harmonogram działań na rzecz Mieszkańców Gminy Miasta Bochnia.
Tadeusz

2014-11-12 20:17:33
Bochnianie tylko głos oddany na Bogumiła Mieszkowskiego ,pozwoli przerwać chocholi taniec pozostałym kandydatom do "wadzy" i ich znajomym.
TomBerry

2014-11-13 09:19:23
Ma Pan mój głos !
olo

2014-11-17 14:16:57
chyba jakiś prorok. :)
REKLAMA