Bochnia wydarzenia

sobota 12 września 2015 10:42:39

Polityczne motywy zwolnienia Adama Korty?Polityczne motywy zwolnienia Adama Korty?

Kolejna rozprawa przed Sądem Pracy

10 września przed Sądem Pracy w Bochni odbyła się trzecia już rozprawa z powództwa Adama Korty przeciwko starostwu bocheńskiemu o nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Przypomnijmy: Adam Korta był dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w latach 2010-2014. Bardzo szybko po zmianie ekipy zarządzającej powiatem, bo pod koniec grudnia 2014 dostał wypowiedzenie z pracy. Starosta Ludwik Węgrzyn motywował decyzję Zarządu Powiatu utratą zaufania do powoda. Jednym z fundamentalnych zarzutów było niezorganizowanie stałych dyżurów w siedzibie PZD dla zimowego utrzymania dróg w 2014 roku.

Na początku sędzia postanowiła dopuścić do sprawy dowód w postaci protokołu pokontrolnego NIK (lipiec 2015), który odnosił się do działalności Powiatowego Zarządu Dróg w 2014 roku. W protokole znalazło się kilka uwag krytycznych, dotyczących zwłaszcza planowania. Ale od wniosków pokontrolnych, jako bezzasadnych odwołała się... obecna dyrekcja PZD.

Sąd przesłuchał aż 14 świadków, głównie radnych powiatowych w latach 2010 – 2014, a także byłego wicestarostę Tomasza Całkę, który był odpowiedzialny z spraw związane z drogownictwem. Przewodniczącą składu sędziowskiego interesowała przede wszystkim ogólna opinia świadków nt. pracy powoda jako zarządcy dróg powiatowych, poziom i organizacja zimowego utrzymania dróg oraz interpelacje „drogowe” radnych. 

Osoby zeznające przed południem (wszystkie zostały świadkami na wniosek powoda) bez wyjątku wystawiły Adamowi Korcie bardzo dobrą opinię. Były radny powiatowy i członek Zarządu, Aleksander Dziadowiec powiedział, że Adam Korta był najlepszym dyrektorem PZD od dwóch kadencji. Kompetentny, kreatywny, skrupulatny, łatwy w kontaktach z ludźmi. Świadek przypomniał, że w kadencji 2010-1014 wydano przeszło 90 mln zł na poprawę infrastruktury drogowej w naszym powiecie, z czego większa część, również dzięki staraniom dyrektora PZD, pochodziła ze środków zewnętrznych. Dodał, że za czasów poprzedniego dyrektora PZD roczny budżet tej firmy to było zaledwie 4 mln zł.
Według świadka zwolnienie miało charakter polityczny. 

Zapytany o kwestię zimowego utrzymania dróg i dyżurów pracowników PZD Aleksander Dziadowiec zeznał, że wg niego nie było żadnej potrzeby tworzenia stałego dyżuru w biurze PZD, gdyż wszystkie telefony do osób odpowiedzialnych, w tym także do samego dyrektora były ogólnie dostępne. Świadek wspominał, że jako sekretarz urzędu Gmin w Rzezawie widział spis tych numerów w publicznym miejscu. Dedal, że nigdy się nie zdarzyło, żeby ktokolwiek z figurujących tam pracowników nie odebrał telefonu bądź nie oddzwonił. 

Bardzo korzystne dla powoda były również zeznania radnego Wacława Woźnickiego oraz wiceprzewodniczącej rady Powiatu w 2014 roku, Barbary Gondek – Matusik.
- Wiem, że każda władza dobiera sobie pracowników wg swojego klucza – powiedział m.in. Wacław Woźnicki – ale byłem zdumiony, że starosta zwolnił akurat Adama Kortę. 

Równie pomyślne, poparte przy tym merytorycznymi wyjaśnieaniami były zeznania bezpośredniego przełożonego Adam Korty, wicestarosty w poprzedniej kadencji, Tomasza Całki. 

W trakcie rozprawy zeznawała również pracownica Urzędu Wojewódzkiego, odpowiedzialna za inwestycje. Ona również, na podstawie wielokrotnych spotkań z powodem, wydała mu jak najlepszą opinię. Wspominała np. jak Adam Korta, wbrew początkowej opinii województwa, przeforsował innowacyjną metodę zabezpieczenia osuwiska w Borównej, co okazało się znakomitym rozwiązaniem.

Pozwany, czyli starostwo powiatowe w Bochni zaprosiło jedynie trzech świadków: radnych Jerzego Raczyńskiego, Mieczysława Trojana oraz Henryka Kopańczyka. Mówili oni o sowich interpelacjach drogowych, które nie mogły się doczekać realizacji.
Radny Raczyński – o dziurawej drodze w Siedlcu. W toku rozprawy przyznał jednak, że decyzja o naprawie tej drogi nie należała do Adama Korty ale do Zarządu Powiatu.
Z kolei radny Trojan kilkakrotnie interpelował w sprawie remontu mostu w Żegocinie i też nie doczekał się realizacji. Okazało się jednak, że pod koniec ubiegłej kadencji został opracowany projekt tego remontu, trudno więc mówić, że Powiat nie przystąpił do realizacji tego zdania. 

Radny Henryk Kopańczyyk w swoich dość emocjonalnych zeznaniach oskarżał powoda o to, że  nie podjął budowy chodnika przy szkole w Wiśniczu, mimo wielu interpelacji radnego. Nie dal się przekonać, że o podjęciu inwestycji drogowej decyduje Zarząd Powiatu, a nie dyrektor Powiatowego Zarządu dróg. 

Następna rozprawa Adam Korta vs Starostwo Powiatowe odbędzie się 20 listopada.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Panie Adamie...

2015-09-12 14:21:22
Panie Adamie, ja się za Pana modlę i za Pana mamusię. Ja wiem, że Matka Boska Pana uratuje, bo jest Pan człowiekiem głębokiej wiary, a takich ludzi się teraz niszczy. Na stanowiska powołują niegodziwców i skorumpowanych krętaczy, a takich jak Pan się opluwa i degraduje. Panie Adamie, niech się Pan trzyma, niech się Pan tym czerwonym draniom nie daje.
bc

2015-09-12 19:34:58
Jak ktoś jest do ,,wszystkiego ''to znaczy że do niczego .A politykę kolesiostwa widzimy w układach z Pająkiem .I dlatego tacy ludzie nie potrafią pracować bez publicznej posady (koryta) . Szkoda pieniędzy.
Polityczne zwolnienie ? A wczesniej polityczne zatrudnienie !

2015-09-12 21:06:44
Sad nie przeanalizował w jaki sposób Korta został zatrudniony w PZD. Nie zapytał jak było z projektami organizacji robót ktore wykonawcy zmuszeni byli zlecać. Czy ktoś im sugerował komu zlecać , komu w rezultacie zlecali te projekty , czy był to pracownik PZD, czy osoba powiązana z władzami PZD lub powiatu. To trzeba wyjaśnić do spodu !!!!
przypadek

2015-09-12 21:15:06
czy to jest przypadek ze były starosta pająk jest aparatczykiem platformy obywatelskiej i jego dyrektor od dróg powiatowych korta był aktywnym członkiem platformy ? czy to przypadek ze teraz platformista korta został kierownikiem wydziału u tego samego pająka ktory jest dyrektorem biura pracy ? to wyjątkowa bezczelność aby tacy goście zarzucali innym działania polityczne przy zatrudnianiu lub zwalnianiu.
Czy to ten sam Korta ?

2015-09-12 21:24:04
Jezeli to ten sam Korta, ktory wraz z Pająkiem i Kolawinskim przygotowywał budowę łacznika do węzła autostradyA znajdującego sie na drodze powiatowej na Smykowie , to Zarząd Powiatu powinien go zwolnić dyscyplinarnie. Jezeli bedzie odpowiedź twierdząca przynajmniej na jedno z pytań zadanych przez przedmówcę z godz. 21.06 , sprawą powinien zająć sie prokurator.
red

2015-09-13 00:27:27
Przecież Korta jest kuzynem Tomcia Całki. Dzieki takim układom dostał kiedyś stołem dyrektora PZD. Nepotyzm i kumoterstwo! A fe!!!!
A czy fakt, że pani Zysek dostała stanowisko od Węgrzyna to nie jest kolesiostwo?

2015-09-13 06:31:21
DRODZY PAŃSTWO, JESTEŚCIE OBŁUDNI I ZAKŁAMANI. OSKARŻACIE PANA PAJĄKA O KOLESIOSTWO, A NIE CHCECIE PRZYZNAĆ, ŻE PAN STAROSTA WĘGRZYN ROBI DOKŁADNIE TO SAMO. KTO JEST TERAZ DYREKTOREM PZD? - PANI MAŁGORZATA ZYSEK, DAWNA WSPÓŁPRACOWNICZKA I DOBRA ZNAJOMA PANA LUDWIKA WĘGRZYNA. BYŁA JEGO PODWŁADNĄ PRZED OŚMIU LATY, KIEDY TO WĘGRZYN BYŁ STAROSTĄ. RAZEM Z NIM BYŁA OSKARŻONA, KIEDY WYBUCHŁA AFERA Z TANKOWNIĄ. KIEDY WĘGRZYN PRZESTAŁ BYĆ STAROSTĄ, PSL ZNALAZŁO JEJ ZATRUDNIENIE W WARSZAWIE. TERAZ, KIEDY PIS ODDAŁ WŁADZĘ WĘGRZYNOWI, ON ŚCIĄGNĄŁ ZYSKOWĄ DO BOCHNI. DOSTAŁA TO STANOWISKO POZA KONKURSEM O PO ZNAJOMOŚCI. MOŻE TYM SIĘ ZAJMIECIE. PRZYKŁADÓW LUDOWEGO KOLESIOSTWA W POWIECIE BOCHEŃSKIM JEST ZNACZNIE WIĘCEJ (KULIG, CZECH, GUZIK ITP.) U INNYCH WIDZICIE W OKU DRZAZGĘ, A U SIEBIE BELKI NIE WIDZICIE. TAKI JEST PSL.
pis

2015-09-13 08:18:13
Jak dojdzie PIS do władzy to też go wykopie .A miał się wziąść za normalną robotę
do PiS

2015-09-13 10:17:57
Najpierw trzeba oczyścić powiatowy PiS z obcych naleciałości. Proponuję panią radną Gąsiorek wziąć na pierwszy ogień. A na starostę PiS musi wystawić mądrego, wykształconego, kreatywnego i odważnego człowieka, np. pan doktor Wadas. Dość sprzedawczyków i słabeuszy w PiSie, którzy nie dorastają do pełnionych funkcji.
pomyłka

2015-09-13 16:13:22
pomyliłeś doktora Wandasa(lekarza) z panem radnym Wadasem, który jest ratownikiem medycznym, działaczem związku pielęgniarek. oprócz tego on jest OK . widać że zależy mu aby zmienić obecną dyrekcję bo to co wyprawia ten Kycia woła o pomstę do nieba
king

2015-09-14 16:17:24
co za szczyt obludy!!!! a czemu nikt nie powiedzial w jakich okolicznosciach korta zostal dyr. PZD bez kwalifikacji ani doswiadczenia za to z legitymacja partyjna PO i powiazaniami rodzinnymi z calka!!!! a o zwalnianych fachowcach i personalnych rozdaniach partyjnych mozna by za to w gminie bochnia pisac i pisac !!!!!!!ale jakos woznicki z calka o tym dziwnym trafem nie wspominali
pan Adam Korta jest kompetentny i świetnie wykształcony.

2015-09-14 16:59:55
Pan mgr inż. Adam Korta jest gruntownie wykształconym (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji UR), utalentowanym i niezwykle pracowitym człowiekiem, który padł ofiarą korupcji politycznej koalicji PSL-PiS. Niestety w polskiej mentalności wciąż odzywa się archetyp homo sovieticus. A szkoda, bo tym sposobem eliminuje się z życia politycznego ludzi światłych, kompetentnych i wykwalifikowanych, kosztem partyjnych aparatczyków, bez kwalifikacji. Niestety, Podkarpacie ma Jana Burego, my mamy Ludwika Węgrzyna i nikomu to nie przeszkadza. A wracając do pana Korty, to ma on wszelkie powody do dumy. W ciągu pięciu ostatnich lat pan Korta nadzorował prace za rekordową sumę ponad 90 mln zł. Zespół, którym kierował sprawnie pozyskiwał środki zewnętrzne, co zaowocowało wieloma inwestycjami drogowymi (most w Kamionnej, most na Stradomce, liczne schetynówki, chodniki i innowacyjna stabilizacja osuwiska w Sobolowie). Ponadto, pan Adam Korta jest człowiekiem przez duże c - uczciwy, honorowy, rzetelny, sumienny, pracowity, kontaktowy, o pogodnym usposobieniu. Szkoda talentu tego człowieka. A jeszcze bardziej zatrważa fakt, że przyłożył do tego rękę wicestarosta z PiS. Ta partia ma na swych sztandarach postulaty uczciwości i poszanowania godności ludzkiej. Niestety, pan Mroczek bardziej ceni sobie wysoką pensję i bezwzględne posłuszeństwo panu Węgrzynowi niż sprawiedliwość i poszanowanie ludzkiej godności.
King ma 100% racji !!!

2015-09-14 17:21:58
Korta , zarozumiały facecik po WysRolu został z dyrektorem PZD z układu polityczno- rodzinnego. Przez 6 lat nikt nie sprawdził rzetelnie jego działalności . Teraz mozna sprawdzić dokładnie . Jego powiązania z Całką i polityczne związki z Pająkiem i PO to oczywiście czysty przypadek. Niedoszły " burmistrz Bochni" nie ma nawet przygotowania budowlanego , nie jest prawnikiem ani ekonomistą a zarządzał powiatowa firma drogowa . Skandal !
Do poprzednika

2015-09-14 18:49:42
Czy ty nie jesteś przypadkiem biedny i chory ?
chirurga !

2015-09-14 18:50:08
Nie można odciąć ryja od koryta .
do Klingi

2015-09-15 16:49:29
Panie Lysy - czy to znowu pan? Daj pan już spokój. Pan Adam Korta to wysokiej klasy inżynier, świetny zarządca i kierownik zespołu. Jest gruntownie wykształcony i wciąż się uczy, aby zwiększać wydajność swej pracy, wprowadzać innowacyjne rozwiązania i pozyskiwać środki z Unii Europejskiej. Zresztą, fakty mówią same za siebie - w latach 2010-2015 wydano przeszło 90 mln złotych na poprawę infrastruktury drogowej w naszym powiecie, z czego znaczna część również dzięki staraniom Pana dyrektora Korty. Za czasów poprzedniego dyrektora PZD roczny budżet tej jednostki to było zaledwie 4 mln złotych. Ponadto, pracownik Urzędu Wojewódzkiego potwierdził dobrą współpracę i jak najlepsze kompetencje pana Adama Korty. Pan Adam to dobry i prawy człowiek. Nigdy nikomu żadnego świństwa nie zrobił, w przeciwieństwie do tych, którzy Go teraz pomawiają i poniżają.
dbd

2015-09-15 18:07:51
Facet nie wie że jak politycznie sie zatrudnia to politycznie go wywalą .A te przechwałki pisze żona czy dobra ciocia ?
Bob

2015-09-15 18:18:52
Przestańcie wypisywać te brednie o powiązaniach rodzinnych Pana Adama Korty z Panem Całką. Matka Całki to Kortówna z domu, ale to nie z tych KORTÓW, co rodzina Pana Adama. Tak się tylko przypadkowo złożyło, więc nie plotkujcie jak nie znacie prawdy.
wyborca

2015-09-16 10:10:06
a ja czekam na audyt w PZD, moze ktos napisze o dziwnych "zleceniach" , projektach, darowiznach itp itd.....
do wyborcy

2015-09-16 20:11:00
A ja czekam na audyt twojego komputera. Może ujawnimy publicznie, kto całymi latami pisał na bocheńskich portalach złośliwe i szkalujące opinie na temat poprzedniej koalicji rządzącej oraz podległych jednostek m.in. dyrektora PZD. Pan Adam Korta cieszy się uznaniem wielu osób. Jako człowiek, urzędnik i inżynier. Zapewniam cię, że żadna ciocia pana Adama nie pisze na tym forum. Piszą ludzie, którzy znają prawdę i mają odwagę przeciwstawić się chamskim gnojkom i miernotom, którzy opluwają pana Adama. Wszyscy wiemy, że pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg pod dyrekcją pana Korty wykonali kawał dobrej roboty. Z jej efektów będą korzystać nasze dzieci i wnuki. Panie Adamie - dziękujemy za pana trud, poświęcenie, pasję i przyjacielską atmosferę, którą wprowadził Pan w zespole.
do do wyborcy

2015-09-16 23:21:02
Przecie startowałna ,,burmistrza''z mizernym skutkiem .Powiedz to wszystkim tym którzy nie głosowali na ,,burmistrza ''bo się poznali na nim . Może złoży pozew bo go nie wybrali .
gredarek

2015-09-17 17:34:58
Bardzo ryzykownym jest nazywanie czyjegoś wykształcenia "gruntownym". Można to bardzo "dennie" rozumieć, jako poziom "zero". Zresztą "gruntowne wykształcenie" można także rozumieć jako wykształcenie rolnicze, więc i drogi muszą być POLNE :D Z takim wykształceniem długo pan Korta czekał na zatrudnienie, bo polnych dróg się raczej nie buduje :) Ale to oczywiście żart w stosunku do tych, co szastają określeniem "gruntowne wykształcenie" :D
do ,,do wyborcy'' 2

2015-09-18 14:12:11
Nie ośmieszaj się .W Bochni każdy zna każdego i jego dokonania etyczne , zawodowe , polityczne i społeczne .POZDrawiam Wszystkich !!!
d d wyb

2015-09-18 19:54:23
Nie ośmieszaj się to było drugie hasło wyborcze a osiągnięcia powiedzmy szczerze marne, samemu trzeba na nie pracować.
gredarek wrócił

2015-09-18 22:30:43
Wrócił pogromca pana Pająka i pana Korty. Ten jegomość ujawnia się tylko, kiedy mowa o Powiatowym Zarządzie Dróg. Czyżby to był polityczny pseudonim pani dyrektor Zysek. Powszechnie znanej jako ideowa przyjaciółka pana starosty z PSL, która otrzymała stanowisko poza konkursem i zapewne po znajomości. Gdyby miała odpowiednie kwalifikacje, to stanęłaby uczciwie do konkursu razem z innymi. No, cóż Jan Bury ma w naszym powiecie wiernych naśladowców. A czy wiecie państwo, że PSL ma na swoich listach wyborczych cztery osoby z zarzutami prokuratorskimi. Ale co tam, ręka rękę myje.
REKLAMA