Bochnia wydarzenia

środa 12 lutego 2014 16:04:02

Perły UNESCO - projekt radnych Prawa i SprawiedliwościPerły UNESCO - projekt radnych Prawa i Sprawiedliwości

12 lutego miejscy radni z klubu PiS: Jan Balicki i Piotr Dziurdzia na specjalnej konferencji zapoznali dziennikarzy z bardzo interesującym projektem na promocję Bochni, jako miasta posiadającego zabytek wpisany na listę UNESCO.

Projekt pojawia się w bardzo dogodnym dla Bochni momencie: zaledwie miesiąc temu nasza kopalnia soli uzyskała certyfikat UNESCO, kilka dnia natomiast minęło od złożenia akcesu do Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Mało tego, pod koniec lutego w bocheńskiej kopalni ma się odbyć walne zgromadzenie członków Ligi.

Pomysł radnych PiS polega, ogólnie rzecz ujmując, na promocji swojego zabytku i promowaniu się nawzajem przez członków Ligi UNESCO. Miałoby to np. polegać na zdobywaniu przez turystów tzw. Korony UNESCO, czyli odwiedzenia wszystkich miejsc uhonorowanych tym prestiżowym tytułem. W wyobraźni projektodawców zwycięzcy mogliby być nagradzani jakimś elementem dużych rozmiarów do zawieszenia na ścianie, szklanym albo np. .… z soli. Innym rodzajem promocji mogłyby być wystawy miejsc UNESCO, które wędrowałyby po wszystkich obiektach wyróżnionych. W ten sposób ktoś, zwiedzający Zamość, zobaczyłby również fotogramy z Kopalni Soli w Bochni czy cerkiewki w Owczarach i zachęcił się do ich zwiedzenia.

- Chcemy zachęcić osoby zainteresowane, w więc tych, którzy dysponują zabytkiem, do napisania projektu unijnego na taką promocję miejsc UNESCO. Warto pamiętać, że środki unijne będą w tej chwili przeznaczane na projekty ponadregionalne, a nasz pomysł doskonale wpisuje się w te wymagania – powiedział Piotr Dziurdzia.

Jak będzie nazywał się projekt? Roboczy tytuł to „Perły UNESCO”, ale może być też „Korona UNESCO” albo – „Diamenty UNESCO”. Możliwa jest też realizacja projektu zawężonego do „Małopolskich diamentów UNESCO”. Warto dodać, że nasze województwo ma tych diamentów najwięcej.

Pomysł radnych PiS jest bardzo gorący: dziennikarze mieli możność zapoznać się z nim jeszcze przed prezesem Kopalni Soli a nawet… przed burmistrzem. Ale też czas goni. Walne zebranie członków Ligi UNESCO, na którym można by zaprezentować już konkretne ustalenia, zbliża się wielkimi krokami.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

eskelon

2014-02-12 17:42:07
ciekawa propozycja. Wszystko, co ma służyć Bochni i jej promocji, bezwzględnie winno być popierane. Radziłbym jednak projektodawcom, żeby bacznie się przypatrywali, co się z ich pomysłem dzieje. Oby nie skończył tak, jak karta rodzinna, którą do obróbki burmistrz dał swoim "fachofcom" - między innymi z basenu...
Maria

2014-02-12 19:09:49
Bocheński PiS ostatnio nieźle się promuje: interesujące pomysły, ciekawi ludzie, brak zacietrzewienia, dobry wizerunek. Chciałoby się powiedzieć - wreszcie! Coś mi się wydaje że będzie dobrze!
anty-promocja PIS

2014-02-12 20:27:20
Najbliżsi, najwierniejsi współpracownicy poprzedniego burmistrza mają promować PIS ?????? Przecież PIS wyrzuciło byłego burmistrza !!!!! Ale paranoja !!!!!! Ludzie, nie dajcie się nabrać na partyjnych kolesiów. Samorządy powinny być wolne od partyjnych aparatczyków. Dziurdzia robi karierą w aparacie PIS, od 1.07 2013 r. jest członkiem Rady Politycznej. Dawniej mówili na to - polibiuro a na jego partyjnych członków - politruki. Nie ważne jaka partia, PO, PIS czy SLD - ważne żeby był wierny. Czy Balicki też chciałby coś wskórać w lokalnym samorządzie pod płaszczykiem PIS ? Na razie fotografuje się z Dziurdzią. W świetle powyższych informacji, to może być dla niego bardzo obciążające.
józek

2014-02-12 20:35:19
rany boskie, co na to wszystko poseł edward czesak , uchodzący za "kadrowego" w bochni i brzesku ?! oj będą konsekwencje...
Ala

2014-02-12 21:24:50
Ja tam wolę czystą sytuację i wiedzieć kto się z kim utożsamia. Kto za PiS, kto za PO , kto za SLD. Najgorsi są tacy to udawacze co poglądów nie mają, a później widzimy skutki ich rządów, np. w gminie Bochnia. Nawiasem mówiąc dziwne jest, że mieszkańcy i dziennikarze nie pytają Lysego dlaczego i po co samorząd gminny kupił Floriana, który stoi pusty i niszczeje kilka już lat, a podatki od nieruchomości trzeba płacić! Czy to się ma nazywać i być dobrym przykładem tzw. bezpartyjnej samorządowej gospodarności? O Bochni i dokonaniach "bezpartyjnych" BdB lepiej już nic nie mówmy. Ja już w takim razie wybieram tych z PiS!
roadster

2014-02-12 21:46:12
Gdyby ktoś nie wiedział to Bochnia od prawie 4 lat jest pod władzą burmistrza Kolawińskiego, Bochniaków dla Bochni i tzw. Niezależnego Komitetu Wyborczego. Wyniki ich rządów są widoczne gołym okiem... Nawet ślepy nie da się nabrać na powtórkę. Boże, broń nas przed kolejnymi "bezpartyjnymi fachowcami"...
Oho!

2014-02-12 21:46:26
Zaczynają już po Czasie hulać jacyś nienawistnicy co do nie odnoszą się sprawy ale koniecznie chcą pokazać jak bocheńskiemu PiSowi zazdroszczą pomysłów i ludzi. Zamiast zawiści i plucia żółcią lepsza jest praca dla tego miasta i mieszkańców. Czy nasi odważni "bezimienni" coś potrafią dobrego zrobić?
do "anty-promocja PIS"

2014-02-12 22:17:40
Bredzisz jak potłuczony. Bardzo chciałbyś przywalić PiS, tylko nie wiesz jak, nie masz argumentów i z twojej wypowiedzi wyszedł bełkot. A pomysł panów Dziurdzi i Balickiego bardzo rozsądny
Zosia

2014-02-13 08:57:55
Gratuluję pomysłu, naprawdę bardzo dobra inicjatywa. Faktycznie bedzie wymagac kontroli (aby sie nie wypaliła) i wsparcia ekspertów nawet w charakterze wolontariuszy. Jeśli już przyjadą turyści, to konieczny jest pomysł aby ich "wyciągnąc na miasto", może na Uzbornię. Cieszę się również, że praca dla miasta staje sie ważniejsza niż partyjne potyczki. Wyborcy nie bądą rozliczać komitetów i układów, tylko polityków i ich skuteczność.
Czy to prawda ?

2014-02-13 09:02:05
Czy to prawda ze poseł PIS namaścił na burmistrza jakiegoś dyrektora szkoły średniej (znowu nauczyciel ?!) , ale miejscowe gremia prawicowo-kościelne wolałyby dyrektora pływalni? Jezeli ktos coś wie niech napisze. O kandydacie-absolwencie miechowskiej sorbony nie piszcie bo szkoda czasu.
do Ali

2014-02-13 09:29:51
jezeli piszesz o rządach platformy - czysta sytuacja to chyba kpisz !!!amber gold - megaafera i cisza, w Sopocie wszyscy słyszeliśmy na nagraniu 9ze prezydent żądał łapówki i nic - jest z platformy !!! w Lapanowie największy skandal inwestycyjny powojenny na ziemi bochenskiej, milionowe straty, dziwne umowy i aneksy ale starosta platformista nadal urzęduje. Służby udają ze sprawdzają ? Ja słyszałem ze w budynku po hotelu na ul.galasa ma byc urząd miasta i gminy . w woj.malopolskim ponad 20 gmin wiejskich i miejskie o tej samej nazwie będą łączone w oparciu o ustawę ktora jest juz przygotowana. obecnie widac ze połączone gminy duzo lepiej sie rozwijają (niepolomice, brzesko, wieliczka) i nie maja takich problemów finansowych jak miasta solowe. coraz wiecej ludzi chce aby zlikwidowali powiaty bo sa bardzo drogie i mało wydajne. wszędzie mamy przykłady, ze służą do uprawiania własnej polityki i prywatnych interesów przez lokalnych działaczy PO,PIS,SP,SLD
Wtajemniczona

2014-02-13 09:53:10
Dyr. basenu pochodzi z kręgów Bochniaków dla Bochni, to człowiek W. Cholewy. Również dla burmistrza Stefana wykonał ostatnio czarną robotę i storpedował pierwotną dużo lepszą wersję Karty Rodzinnej. Dlatego zdziwiłabym się gdyby jego kandydatura pochodziła z kręgów kościelnych. Ale fakt, dla zmyłki może być przedstawiany jako prawicowiec. Wątpię czy ludzie dadzą.się nabrać. Wydaje się, że w Bochni w obecnej sytuacji wygra ten (dobry) kandydat którego poprze PiS.
Kto to jest bochenski PIS

2014-02-13 17:25:50
Kto niby jest szefem PISu w Bochni ? Kosturkiewicz, Dziurdzia, Mroczek, Balicki czy Czesak. Najprawdopodobniej ten ostatni ale on jest z ...Brzeska !!! Na tym polega upartyjnienie samorządów. Jakiś facet z Brzeska, Krakowa, albo Warszawy decyduje co ma byc w Bochni, kto bedzie kandydatem, jaki bedzie miał program wyborczy itd itp. Idiotyzm do kwadratu !!!
pisior do gościa powyżej

2014-02-13 17:40:37
a co ty o tym wiesz, że zabierasz głos? Spokojnie, dowiesz się w swoim czasie, kogo PiS wystawia na burmistrza, na radnych i jaki ma program
Dowtajemniczonej

2014-02-13 17:46:32
Co ty opowiadasz ? To PIS juz nie lubi Kolawinskiego ? A tak im nadskakiwał. Nawet Wojciechowskiemu dawał nagrody, chyba nie za kompostownie . Tylko patrzec jak rownież PO spuści Stefka po brzytwie. Im marzy sie burmistrz Korta, Pajak nie odpuści. Bo kto go przyjmie do pracy, gdy popłynie ze starostwa. Nawet świetlica w Rzezawie jest juz zajęta.
Radek

2014-02-14 16:00:52
To nie perły unesco tylko perły pis-u !!!!
antyRadek

2014-02-14 23:09:19
gadasz jak potłuczony. Jak nie masz nic do powiedzenia to lepiej zamilcz
do antyRadka

2014-02-15 22:57:07
JA TEZ UWAŻAM ZE PERŁY PISU MOGA OZNACZAĆ DLA WIĘKSZOŚCI SPOŁECZEŃSTWA BOCHNI SAME PROBLEMY
Władek

2014-02-15 23:31:07
Czy w naszym miescie nie ma ludzi niepartyjnych i nie umoczonych ????!!!
manitou

2014-02-16 00:43:26
no właśnie są - i teraz rządzą, buhahaha
Jahwe do manitou

2014-02-16 11:18:48
Masz rację, Pajak nie jest umoczony . On jest utopiony !!!! Afera lapanowska, sprawa sądowa, partyjniactwo i aparatczykowstwo w PO - to gwoździe do jego politycznej trumny Kolawinski - bezpartyjny, bezdecyzyjny, bez wizji rozwoju miasta, bez kompetencji, bez szans na dalszy wybór.
REKLAMA