Bochnia wydarzenia

wtorek 23 sierpnia 2016 22:31:54

Parkomaty lekarstwem na deficyt miejsc parkingowych?Parkomaty lekarstwem na deficyt miejsc parkingowych?

Urzędnicy bocheńscy wyciągną pieniądze od kierowców... i nic w zamian nie dadzą

Od połowy 2017 roku szykuje się w Bochni rewolucja w kwestii parkowania na ulicach dużej części miasta, przede wszystkim w centrum. Odtąd każdy, który chcieć będzie skorzystać z tego "luksusu", będzie musiał za niego zapłacić.

Jednym z punktów powakacyjnej (31 sierpnia) sesji Rady Miasta będzie rozpatrzenie, zgłoszonego przez burmistrza Stefana Kolawińskiego, na wniosek radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta, projektu uchwały w sprawie wprowadzenia strefy płatnego parkowania, ustalenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wprowadzenia opłaty abonamentowej dla niektórych użytkowników dróg oraz sposobu pobierania tych opłat.

Pod tą przydługą nazwą kryje się zupełnie nowatorski (w naszym mieście) sposób postępowania z parkującymi na ulicach Bochni samochodami. Do tej pory parkujące auta, jeśli stały na drodze nie oznaczonej jako płatny parking (np. ul. Biała) mogły stać na niej praktycznie okrągłą dobę. W planach Urzędu jest wprowadzenie od 1 lipca przyszłego roku Strefy Płatnego Parkowania, ograniczonej następującymi ulicami: Samlickiego, Windakiewicza, Oracka, Konstytucji 3 Maja, Ks. Józefa Poniatowskiego, Trudna, Gazaris, Floris, prof. Stanisława Fischera, Sądecka, Sienkiewicza, Górska, Kazimierza Wlk. Strefa ta została podzielona jeszcze dodatkowo na dwie części: tzw. strefę A (ścisłe centrum Bochni, czyli Rynek i okoliczne ulice) oraz strefę B. Zmiana polega generalnie na rozszerzeniu wykazu ulic, na których parkowanie będzie obligatoryjnie płatne. I tak w strefie A opłaty będą pobierane na ulicach: ul. Rynek (strona południowa i zachodnia), Wolnica, Pl. św. Kingi - strona południowa, północna i tzw. łącznik przed Placem Sanktuaryjnym, Mickiewicza, Solna i Dominikańska, natomiast w szerszej strefie B będą to ulice: Kącik, Górska, Różana, Biała, Matejki, Bernardyńska, Gołębia, Oracka, Regis, Kowalska, Bracka, Warzelnicza, Gazaris, Fischera i Trudna.

Parkowanie na tych ulicach w ciągu tygodnia (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8-18 będzie nas kosztować:

1. 30 min. - 1,50 zł.
2. pierwsza godzina - 3 zł.
3. druga godzina - 3,50 zł.
4. trzecia godzina - 4 zł.
5. czwarta i każda następna godzina - 3 zł.

Łatwo więc wyliczyć, że gdyby ktoś chciał parkować w tej strefie 8 godzin (standardowy czas pobytu w pracy) będzie musiał codziennie wysupłać 25,50 zł.

Dla takich osób przygotowano możliwość wykupienia abonamentu
- dwutygodniowy - 100 zł,
- miesięczny - 200 zł - od razu z zastrzeżeniem, że jego wykupienie stanowi dowód wniesienia opłaty tylko i wyłącznie przy ulicy wskazanej w tym abonamencie oraz, co istotne, nie gwarantuje wolnego miejsca postojowego.

Inny rodzaj abonamentu przysługiwać będzie osobom zameldowanym na pobyt stały lub tymczasowy w strefie, będącym właścicielami lub współwłaścicielami aut, Osoby takie mogą wykupić specjalny abonament  (miesięczny - 10 zł, półroczny 50 zł, roczny 100 zł), który upoważnia do parkowania przy ulicy położonej najbliżej miejsca zamieszkania. Warunkiem uzyskania abonamentu jest przedstawienie dokumentów potwierdzających zameldowanie i formę władania pojazdem samochodowym. Obowiązywać będzie  zasada, że jedna osoba może uzyskać abonament tylko przy jednej ulicy i na jeden pojazd, bez względu na to, ile pojazdów posiada.

W strefie B opłaty będą niższe:
1. 30 min. - 1 zł.
2. pierwsza godzina - 2 zł.
3. każda kolejna godzina - 2 zł.
4. Abonament dwutygodniowy - 75 zł.
6. Abonament miesięczny - 150 zł.

Abonament dla mieszkańca: miesięczny - 10 zł, półroczny 50 zł, roczny 100 zł.

W tej strefie przewiduje się jeszcze możliwość wykupienia tzw. zastrzeżonego miejsca postojowego (popularnej "koperty") w wysokości 300 zł miesięcznie.

Jak planowane jest uiszczanie opłat? Jednorazowe będzie można zapłacić w parkomatach lub drogą elektroniczną (np. SMS). Na uiszczenie opłaty będziemy mieli 5 minut po zaparkowaniu pojazdu w strefie. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas kara w wysokości 50 zł. Karę będą nakładać kontrolerzy, specjalni wyznaczeni przez operatora Strefy, odpowiedzialnego za zainstalowanie i funkcjonowanie systemu parkomatów.

Punktem, który zawsze wzbudza najwięcej emocji, są zwolnienia od wykonywania danego obowiązku. W tym konkretnym przypadku od opłat będą zwolnione pojazdy:
1) Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Służby Więziennej i innych pojazdów uprzywilejowanych podczas prowadzenia akcji.
2) służb miejskich podczas wykonywania obowiązków służbowych (Straż Miejska, BZUK),
3) pogotowia gazowego, energetycznego, ciepłowniczego, wodno - kanalizacyjnego, podczas prowadzenia akcji bądź usuwania awarii.
4) auta Urzędu Miasta Bochnia lub pojazdy wyznaczone przez Urząd poprzez wydane identyfikatory - ten ostatni zapis jest tak nieprecyzyjny, że teoretycznie pozwala na zupełną dowolność w jego interpretowaniu, bowiem nie wiadomo, komu i z jakiego powodu może być wydany taki identyfikator.

Czy proponowane zmiany przyczynią się do likwidacji bądź przynajmniej załagodzenia problemu, dla wielu mieszkańców problemu numer jeden - braku wolnych miejsc parkingowych? Można tu być sceptycznym, gdyż sięgnięto wyłącznie po jedno rozwiązanie - wyciągnięto rękę po pieniądze od kierowców, nie dając praktycznie nic w zamian, oprócz mglistej obietnicy, że opłaty wymuszą rotację pojazdów. A przecież nie od dziś wiadomo, ze najwięcej problemów stwarzają osoby, przyjeżdżające do pracy w centrum miasta i parkujące (lub usiłujące zaparkować) swoje auta koło miejsca pracy. Te osoby nie zrezygnują łatwo z wygodnego środka transportu i albo pójdą w kierunku wykupienia abonamentu (jeśli będzie je stać), albo będą szukać przysłowiowego każdego wolnego kąta - jedno i drugie nie rozładuje problemu zapchanych ulic.

Nie robi się nic w kierunku budowy parkingów nie w ścisłym centrum miasta (bo to niemożliwe), ale niedaleko - od lat mówi się o wielopoziomowym parkingu na placu przy ul. Floris bądź przy ul. prof. Fischera - do tej pory nic w tej sprawie nie uczyniono. Mało tego - miasto wycofało się z budowy dużego parkingu przy dworcu PKP, choć miało na ten cel zabezpieczoną dotację z Urzędu Marszałkowskiego. Niektóre polskie miasta z powodzeniem eksperymentują z bezpłatną komunikacją zbiorową jako alternatywą dla ruchu pojazdów prywatnych. U nas natomiast sięga się po sprawdzony instrument finansowy. Jak skuteczny - pokaże to czas.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Do burmistrza

2016-08-25 07:36:26
No dobrze ze odrazu nie zrobili opłaty 20zl/godz parkowania. Czy to jest rozwiazanie problemów komunikacyjnych Bochni ? Czy takie sa wyniki badań i ekspertyz które zlecał urząd maiasta ? Czemu ul.rzeznicka nie jest uwzględniona w tej strefie ? Urzędasy chcą za darmochę parkować jako wyjątki ?
klinga

2016-08-25 08:01:29
A cóż ta władza może wymyślić? Najprościej wyciągnąć łapę po kasę i po sprawie
pieszy

2016-08-25 18:03:39
Zwykła chęć wydarcia kasy. I uważam, że gdyby skutecznie pobierać mandaty od parkujących byle gdzie i w miejscach utrudniających ruch pieszych i innych pojazdów, to byłby porządek, a tak to wszyscy walą do centrum i zostawiają swoje samochodziki na każdym kawałku chodnika. Dziwnym trafem, część z nich parkuje codziennie na tych samych trefnych miejscach i takim samym dziwnym trafem objeżdżane są jednak bez jakiejkolwiek reakcji przez samochody SM i P. Tylu znajomych, że nie ma kogo ukarać i wprowadzić dyscypliny?
referendum !!!!

2016-08-25 18:53:32
tylko referendum i odwołanie kolawinskiego uzdrowi bochnię !!!!!
mlody

2016-08-25 19:28:44
Przeciez to wymyslil radny Sroka senior a coz on moze madrego wymyslic najlepiej wyslac niektorych ludzi na bezrobocie albo odciac ich od jedynego czasem zrodla dochodow on ma dobrze platna prace po znajomosciach to czemu on ma sie innymi przejmowac mam nadzieje ze juz niedlugo wybory i ludzie zmadrzeja i to bedzie jego ostatnia kadencja jako radnwgo
obywatel

2016-08-25 19:45:25
Proponuję zarezerwować miejsce parkingowe dla Zarządu w połowie Sienkiewicza przy Górskiej bo taki jest zasięg tego absurdu !!!
zdumiony

2016-08-26 08:00:45
Dziwnym(?) trafem z opłat jest wyłączona ul. Rzeźnicka, gdzie zwyczajowo parkują urzędasy z UM.
młody !!! Czy to ten sam Sroka ?

2016-08-26 15:46:15
Czy to ten sam Sroka - radny miejski z PiS, który niedawno zalatwił sobie robotę w miejskiej spółce BZUK ? Nic dziwnego, że teraz radni PiS siedza cicho, gdy Kolawinski chce podkręcić mieszkańcom Bochni śrubę i pobierać w całym centrum miasta opłaty, których wysokość ma być znacznie podwyższona.
do ,,młody''

2016-08-26 15:55:43
Burmistrza zatrudniając p. Srokę - przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej RM,wiedział, że to dobry ruch, dla forsowania wątpliwych spraw UM .Niestety Radni z PiS nie stanęli na wysokości zadania i udają, że nie ma sprawy, gdzie ich etyka? . 1:0 dla Burmistrza !!!
lex

2016-08-27 06:08:58
PARKOMATY SA ODPOWIEDZIA NA DZIURE W KASIE . Koszty instalizacji takich urzadzen moga sie okazac niewspolmierne do osiagnietych korzysci. Ale coz jak sie nic nie robi to sie nic nie moze .A kasa na wyplaty potrzebna .
Paul

2016-08-27 08:26:22
Pomysłodawcą wprowadzenia parkomatów w Bochni, nie był Radny Krzysztof Sroka.
Do Paul

2016-08-27 09:47:34
Po co ta obrona,tu wskazany jest protest Radnych przeciw poszerzeniu płatnej strefy parkowania , czy przeciw instalowaniu parkomatów. Obserwując operatywność UM, parkomaty w Bochni w najbliższej kadencji nie powstaną, chyba że UM ma już prywatnego inwestora który zwietrzył interes ,a który czystą gotówkę w wysokości pozostających ochłapów będzie oddawał UM .
Paul

2016-08-30 20:22:10
Poprzedni wpis "nie wszedł"- gdyby atakowano ciebie z nazwiska i pomawiano(niesłusznie;), też napisałbym. "w tym stylu".
Re...

2016-08-31 14:11:27
ale ty paul jesteś nierozgarnięty i nie kumaty aż żal,że tacy "ludzie" trują powietrze..
wkurzony

2016-09-01 13:12:10
A co z inwalidami , jak zwykle zostali pominięci......................
Paul

2016-09-01 13:56:26
Do Re- kto zaproponował wprowadzenie parkomatów, w Bochni ? A potem już możesz pisać o zatrudnieniu e.t.c. lub pisaniu "poprawnie", aby się nie narazić Organom i "nie psuć powietrza-atmosfery" w ich otoczeniu;
hehe

2016-09-01 18:53:20
gośc ci dobrze napisał i prawdę ,ale zawsze musisz odpisać i powtarzać się bo nie masz żadnych argumentów .
Paul

2016-09-02 10:15:13
Do hehe- coś piszesz o argumentach;
etc..

2016-09-02 19:22:38
znowu to samo ,ale jestes upierdliwy,meczący i chory jednak..
Paul

2016-09-02 20:46:55
Do etc.- po prostu nie odpisuj, nie mając nic do powiedzenia.
re

2016-09-04 12:10:25
jednak jesteś męczący i nie masz nic do powiedzenia -żal.pl
REKLAMA