Bochnia wydarzenia

wtorek 17 lutego 2015 23:56:22

"Park & Ride"-budowa ruszy jednak w II kwartale"Park & Ride"-budowa ruszy jednak w II kwartale

Zaplanowane na I kwartał tego roku rozpoczęcie budowy parkingu wielopoziomowego „Park & Ride”- "Parkuj i Jedź" przy dworcu kolejowym przesunie się na II kwartał tego roku. Zastępca burmistrza Robert Cerazy jednak uspokaja – inwestycja będzie oddana zgodnie z planem.

"Parkuj i Jedź" to jedna z największych inwestycji planowana na ten rok. W sumie przy ul. Poniatowskiego ma powstać cały kompleks - węzeł przesiadkowy - nie tylko z wielopoziomowym parkingiem służącym dla podróżnych funkcjonującym w systemie "Parkuj i Jedź" dla 192 samochodów. Jest również przewidziany parking dla motocykli, rowerów, miejsca postojowe dla busów, zatoczki dla osób, które będą chciały kogoś podwieźć w okolice dworca i wysadzić, czyli tzw. „Kiss & Ride”. Generalnie cały rejon dworca zostanie w bardzo funkcjonalny sposób przebudowany i uporządkowany.

O projekcie mówi się już od kilku lat. Obecny rok ma być rokiem rozpoczęcia i zakończenia tej inwestycji. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na I kwartał tego roku. Najprawdopodobniej ten termin nie zostanie jednak dotrzymany. Jak dowiedzieliśmy się największym problemem z jakim boryka się inwestor czyli Urząd Miasta są ministerialne zgody na tzw. odstępstwa od obowiązujących przepisów budowlanych. Okazało się, że wstępny projekt wizualizacyjny został niezbyt precyzyjnie wykonany. Odstępstwami są nieodpowiednie odległości budynku parkingu od torów kolejowych i bloków mieszkalnych (w tym przypadku powinno być 20 m, a jest 19 m) oraz placu zabaw.

Jak się dowiedział Czasbochenski.pl na chwilę obecną Urząd Miasta nie posiada jeszcze pozwolenia na budowę. Co zrobiono to złożono w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego wniosek o pozwolenie o odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych ale wniosek ten nie został pozytywnie rozpatrzony z uwagi na braki formalne. Wniosek nie był kompletny zgodnie z art. 9 prawa budowlanego. Zabrakło m.in. wz-etki czy też pomylono numery działek. Z tego powodu nie został wysłany do ministerstwa. Obecnie Wydział Architektury w Starostwie czeka na uzupełnienie i skorygowanie wniosku od miasta. Czas jednak mija nieubłaganie. Na decyzję ministra w sprawie pozwolenia na wspomnienie odstępstwa czeka się co najmniej miesiąc. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, wówczas można uzyskać zgodę na budowę oraz przystąpić do realizacji właściwego projektu i zacząć inwestycję.  Na chwilę obecną Urząd Miasta jest na etapie uzupełniania wniosku o pozwolenie na odstępstwa, który ma ponownie wysłać do starostwa. Biorąc pod uwagę terminy oczekiwania na wyżej wspomniane zgody oraz wdrożenie projektu, nie ma raczej szans by budowa rozpoczęła się w I kwartale tego roku.

Zapytany przez nas zastępca burmistrza Robert Cerazy uspokaja. Budowa rozpocznie się w II kwartale. Budowa ma się realizować w tempie jedna kondygnacja na jeden miesiąc. Termin ostateczny to jednak nie  koniec października jak informowano wcześniej ale jak wyjaśnił zastępca burmistrza „możemy liczyć na koniec roku”.

Na pytanie - Co się stanie jeśli minister nie wyrazi zgody na odstępstwa od przepisów budowlanych Robert Cerazy odpowiada: „To, że procedujemy różne części tej inwestycji odrębnie to daje nam szersze możliwości działania ale to jeszcze za wcześnie aby o tym mówić. Cały czas jesteśmy pełni optymizmu i robimy wszystko by zadanie to zostało zrealizowane”.

Terminowość wykonania jest także warunkiem otrzymania dotacji, a te sięgają 85% inwestycji. Bochnia otrzymała dofinansowanie w wysokości 6 546 628,09 zł. Jeśli nie uda się w odpowiednim czasie wykonać i rozliczyć tej inwestycji to dotacja przepada i wszystkie koszty, a te szacowane są na ok. 10 mln zł, byłyby po stronie miasta.

System opary będzie na Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej. Czegoś na wzór biletu miesięcznego. Chodzi głównie o to by mieszkańcy okolic Krakowa nie musieli dojeżdżać samochodami do jego centrum, a samochody zostawiali na parkingach w miastach okolic Krakowa i przesiadali się na szybki pociąg, którym będą mogli dojechać. Chodzi głównie o rozładowanie korków w stolicy Małopolski.  System jest finansowany ze środków unijnych według programu i nie jest skierowany dla mieszkańców miasta chcących po prostu zaparkować sobie tam samochody. Bez Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej nie będzie można na parking wjechać.

Dla Bochni parking taki i cała inwestycja jest jednak bardzo potrzebna. Miejmy nadzieję, że koniec roku będzie symbolicznym przecięceim wstęgi "Parkuj i Jedź".

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

kierowca

2015-02-18 08:22:07
Projekt wizualizacji źle przygotowany,nieodpowiednie odległości,brak wz-etki,pomylono nr działek, to kto to przygotowywał w UM ,chyba sprzątaczka .P.Cezary chyba pan odpowiada za to .To już nie pierwsza tak przygotowana inwestycja .Kto za to odpowiada personalnie i jakie poniesie konsekwencje p.burmistrzu Kolawiński ?
xxx

2015-02-18 10:01:49
Eh ta biurokracja...
hello

2015-02-18 10:35:04
jak kto odpowiada?tylko kolawinski-i nie pierwszy raz ,bo chyba kilkanaście lub kilkadziesiąt takich bubli i błędów ze strony "burmiszcza"to jego atrybut i zapewne i ambicja haha.Ratunek jest jeden i tylko dymisja -arrivederci roma stef baju baj
Siwy

2015-02-18 12:41:51
Zbudują parking a potem PKP zlikwiduje połączenia.
mecenas

2015-02-18 12:55:05
Kolejna kompromitacja "gospodarza miasta".
Katon

2015-02-18 13:01:32
Widać, że zmiana prawa budowlanego niewiele dała, wystarczyło, że projektant "walną" się o metr i pozamiatane - wszyscy święci muszą się zgodzić na odstępstwa, a to u nas trwa. Do hello: Burmistrz z metrem nie latał i projektu nie robił - błąd projektanta. Oczywiście komentarz w którym należy: pośmiać się, burmistrza opluć i odwołać. Masz szansę, Ustawa o Samorządzie Gminnym daje możliwość przeprowadzenia referendum, dawaj te swoje genialne argumenty i do przodu! Tylko jeden jest problem tu trzeba by się trochę wykazać, ujawnić tożsamość i wyleźć ze swojej nory - nie do przeskoczenia prawda?
Ohydek szalej

2015-02-18 13:14:59
Nie ma co przejmować się komentarzami potworniaczków pospolitych. Dasz takiemu zupę, zje obliże się, podziękuje - a jak wyjdziesz zaczyna: za gorące, za zimne, za dużo, za mało, niesłone, za słone, za dużo pieprzu, łyżka za mała, wzorek na talerzu brzydki, serwetka biała a nie kolorowa. Dasz mu drugie danie, to samo... deser, to samo... Nic się nie dzieje - niedobrze, dużo się dzieje - też niedobrze i tak w kółko i w kółko i w kółko.
pv

2015-02-18 15:55:56
do deb...l.nego kierowcy jezeli dorze rozumie.projet realizowany jest w systemie zaprojektuj i wybuduj...to znaczy ze firma.projektuje...i....uzyskuje decyzje na budowe..i wykonuje...wiec co tu ma urzad dosc ze placi to jeszcze ma za wykonawce myslec...
szofer

2015-02-18 18:15:01
I komu to ,,cudo techniki '' potrzebne ? Ilu kierowców pracujących np. w Krakowie będzie się bawić w przesiadanie jak pojada we trzech samochodem to szybciej i taniej zajadą a całą kolej będą mieli w d....e . A kiedy ma się skończyć ten wielki remont ? Bo przez nich to nawet przez Bochnię nie można uczciwie przejechać
stef

2015-02-19 00:16:49
bardzo dobrze pisze kierowca i hello.Chyba nie pierwszy raz takie wtopy kolawinskiego i to toleruje i wnisków nie ma żadnych.Ileż bedzie sie chłopina uczył,aż mu braknie życia haha.Także jak nie umie administrowac i zarządać ,niech idzie do ogródka swojego i tam wycina swoje drzewka,bo na tym chyba się zna jedynie.Dobrze napisane-dymisja i ogródek do emeryturki i oddac kasę za nieudolne niby rządzenie.nara
romek

2015-02-19 09:23:41
Na Stefa liczyć nie można, to już chyba wszyscy wiedzą, nawet broniący go gdzie się da Chyba z rozpędu i przyzwyczajenia. Jesteście śmieszni . Dajcie na luz i raczej trzymajcie kciuki za dobrą współpracę wszystkich radnych, bo w nich nadzieja dla rozwoju miasta.
do -romek

2015-02-19 12:46:54
ci radni bezradni nadymają się tylko i pokazują swoją "siłę w kupie". Mówić można dużo.Piszesz romku ,że bronimy Burmistrza, owszem tak i będziemy bo nie pozwolimy żeby tacy nieudacznicy szczekający obrażały takiego człowieka. Jasne!!!!!
Paul

2015-02-19 13:05:08
Inwestycja, realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj", nakłada na Wykonawcę- jego projekt-, obowiązek zrealizowania zadania w określonym terminie. Tak wiec, to nie Burmistrz, jest winny kłopotów z rozpoczęciem inwestycji. To, wygrywający przetarg, ma "w zębach", przynieść uzgodniony projekt wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę.Dla przypomnienia," z ramienia" UMiasta , merytorycznie odpowiedzialny za te sprawy jest Zastępca Burmistrza, nadzorujący pracę Wydziału AGKI, badającego m.in zgodność projektu z przepisami - w interesie Gminy Miasto Bochnia. Dziwi brak sprostowania, treści artykułu, przez Burmistrza bądż Asystenta;
do

2015-02-19 14:41:01
nic nie dziwi w tym urzedzie jak sie nie jest w temacie to nawet nie wiedza kto winny a tu ktos wymaga by sprostowali.... ten bunkier nie pasuje do architektury i urbanistyki miasta to tez wina asystenta ze wybral taki slaby projekt
hahaha

2015-02-19 14:43:04
Nie da się zrobić projektu, bo wizualizacja była zła? Ludzie, to są idioci, albo z nas chcą zrobić idiotów. Od początku było wiadomo, jak zaczęli pokazywać obrazki budynku chyba jeszcze w 2012 r., że będą konieczne zgody na odstępstwa z jednej i z drugiej strony (odległość od budynków i od linii kolejowej). Każdy rozsądnie myślący człowiek to widział. To co do cholery robił w tej sprawie Cerazy, który jest zastępcą burmistrza już prawie dwa lata? Teraz się obudził? Podpisali umowę na dofinansowanie i tak się ucieszyli, że zapomnieli, że jeszcze coś trzeba załatwić? Coś wygląda, że Stefan znowu umoczy, jak miasto nie wyrobi się w terminie i będzie musiało wyłożyć całą kasę z własnej kieszeni, bo nie dostanie dotacji. A kasa miasta to nasze podatki.
do -stef

2015-04-16 12:54:56
ty porabańcuchu idź do swojego ogródka i obrażaj krety bo nie masz prawa tak pisać o urzędującym Burmistrzu.Jak nie wiesz o co chodzi to zazdrosny ośle nie pisz .!!!!!!
REKLAMA