Bochnia wydarzenia

czwartek 03 sierpnia 2017 09:09:04

Pamięć o tragedii PowstaniaPamięć o tragedii Powstania

Punktualnie o godzinie 17.00 - 73 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Dziś w każdym polskim mieście rozległ się dźwięk syren. Zamarł na chwilę ruch - przystanęli piesi i samochody. W Bochni przy dźwięku syren rocznicę wybuchu powstania uczciły władze miasta, powiatu, kombatanci, pracownicy instytucji publicznych czy ośrodków kulturalnych.

 

O 17.00 bocheńskie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ostatniego komendanta Armii Krajowej, gen. Leopolda Okulickiego, który z grupką oficerów, wbrew planom, logice i okolicznościom, naciskając na ówczesnego dowódcę AK w Warszawie Bora Komorowskiego, biorąc za zakładników tej decyzji całą cywilną ludność Warszawy oraz jej wiekowe dziedzictwo, doprowadzili do wybuchu Powstania w Warszawie. Walka w stolicy w sierpniu 1944 roku, mimo bohaterskiej i straceńczej walki, wpisała się na listę kolejnego przegranego Powstania, które tym razem zakończyło się już narodową tragedią.

Po okolicznościowych przemówieniach, uczczeniu pamięci poległych minutą ciszy, bocheńskie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

 

Foto: UM

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ejże Stefan Kol.

2017-08-03 10:15:01
chyba by wypadało zdjąć okulary przeciwsłoneczne i zachować powagę ,bo to nie plaża "burmiszczuniu" KPW.
rany boskie, co on pokazuje !

2017-08-10 00:27:18
rany boskie , zobaczcie co pokazuje facet na ostatnim zdjęciu ! to jest dawny burmistrz bochni . podobno jest historykiem ipn. czyżby zreflektował się że do tej pory błądził ?! lepiej późno niż wcale !
REKLAMA