Bochnia wydarzenia

niedziela 15 grudnia 2013 00:52:34

Pamięć o stanie wojennym wciąż żywa w BochniPamięć o stanie wojennym wciąż żywa w Bochni

- do takiego wniosku mógł dojść każdy, kto w sobotni (14 grudnia) wieczór przybył do kościoła św. Jana Nepomucena na mszę św. w intencji Ojczyzny w związku z obchodami 32 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Mszę zamówiła bocheńska „Solidarność”, a koncelebrowali ją księża z parafii św. Jana pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kapci – duszpasterza ludzi pracy.

To właśnie ks. Kapcia wygłosił porywające kazanie do szczelnie wypełniających kościół wiernych, wśród których znajdowali się byli i obecni działacze „Solidarności”, ale także przedstawiciele władz samorządowych (z burmistrzem Stefanem Kolawińskim na czele) oraz partii i organizacji politycznych.

Kaznodzieja zaakcentował dwa powody, dla których powinniśmy obchodzić rocznicę wydarzeń, związanych z datą 13 grudnia 1981 r., gdy nocą, często z łóżek wyciągano ludzi wprost do milicyjnych suk, na ulicach pokazały się czołgi, a do protestujących władza spod znaku WRON-y nie wahała się użyć broni.

Pierwszy powód to konieczność pamięci o tamtych dniach, zwłaszcza teraz, gdy tak dużo wysiłku wkłada się w zafałszowanie prawdy o nich, przedstawiając wypowiedzenie wojny własnemu narodowi jako mniejsze zło, ratowanie wręcz kraju przed obcą interwencją. Jako rzecz niebywałą należy uznać fakt, że pomimo upływu trzech dekad  nadal nie osadzono sprawców i nie naprawiono krzywd.

Drugi powód to przekazywanie prawdy młodemu pokoleniu, które bierze odpowiedzialność za losy kraju, pokoleniu, które – jak barwnie ujął to celebrans – przejęło od swych rodziców wyrąbany tunel do wolności. Co zrobi z daną wolnością w czasach tak niełaskawych dla pojęć w rodzaju „ojczyzna”, „honor”, „patriotyzm”?

Ks. Kapcia stwierdził też, że Kościół będzie wspierał „Solidarność’ w jej wysiłkach nad naprawą Rzeczypospolitej tak długo, jak długo Związek będzie autentycznym głosem narodu, Przestrzegał jednocześnie przez podziałami, jakie się dokonują i które powodują, że gubi się nadrzędny cel, jakim jest praca dla wspólnego dobra.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy wyszli na zewnątrz kościoła, pod pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II. Tam odbyła się krótka modlitwa i składanie wieńców od przybyłych delegacji. Kwiaty złożyła „Solidarność”, kombatanci AK, asystenci posłów Czesaka i Bernackiego, przedstawiciel starosty oraz członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwała orkiestra dęta Kopalni Soli.

Czytaj także: Stan Wojenny - zbrodnia bez sądu i kary

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

koral

2013-12-15 09:48:56
Pomimo, że doprowadzono do upadłości RBDiM - Dromostu , przedstawiciele byłej załogi są w dalszym ciągu widoczni. Chwała Im za to .
niesolidna solidarność

2013-12-15 14:43:25
Czy panowie z hutniczej solidarności zwrócili związkowe pieniądze ktore wydali niezgodnie z przeznaczeniem ? Komu zależy na wyciszeniu tej sprawy ? Czy jeden czołowych związkowców z bocheńskiej "s" został w końcu odsunięty od pracy z dziećmi ? Ludzie mają w d...e styrapionową przeszłość tych panów. Ludzie chcą pracy i chleba a nie mszy z politycznymi kazaniami. Jakby Jaruzelski był draniem to w grudniu 1981 r kazałby zrobić to, co kazał Pilsudski(bohater !!!) w maju 1926r . Czyli kazłby zatrzelić 400 Polaków . Bo "sprawa Ojczyzny nie znosi kompromisów". I co wy na to , styropianowcy ?
do niesolidna...

2013-12-15 16:36:59
pisz jasno, o co chodzi, a nie zasłaniaj się niedomówieniami, rzucasz potężne oskarżenia, a nje dajesz nawet cienia dowodu. Zresztą postępujesz tak jak wszyscy pieniacze, którzy sr... w gacie na perspektywę dojścia prawicy do władzy
Asiunia1960

2013-12-15 17:26:38
No ...kościół to kocha takie okazje do robienia "ciemnemu ludowi" wody z mózgu. I niekoniecznie chodzi mi tu o stan wojenny......
do poprzedników

2013-12-15 17:59:18
Dzięki pomocy między innymi Kościołowi możecie swobodnie oczerniać .Musicie czuć się bardzo zagrożeni ze strony prawicy pisowskiej skoro tak sie wypowiadacie. Rozliczyć kacyków i zlodzieji potrafi tylko PiS.
anty

2013-12-15 18:44:13
PiS był przy władzy i kogo "rozliczył"? Miał szanse, a teraz znowu głosi, że jak będzie miał władzę, to....! Jakaś amnezja, czy inna demencja? Trzeba było działać, a nie zawracać głowy. "złodziei" - poprawiam! Nie znoszę błędów ortograficznych i ...innych też ;-)
ciekawy

2013-12-15 21:43:57
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego z "S" na wycieczki które są organizowane często zabierane są osoby które nie pracują w Stalprodukcie , nie płacą składek związkowych.Zwłaszcza dużo osób to mieszkańcy Pogwizdowa i okolicznych miejscowości.
profanacja !!!!

2013-12-16 19:07:07
Jako katolik uważam że podpisywanie wizerunku Matki Bożej nazwą związku zawodowego o aspiracjach politycznych to PROFANACJA . Dobrze że nie wymalowali na sztandarze Jezusa Chrystusa !!!
kaatoo

2013-12-17 06:54:41
Gdzie byłeś w roku 1981 , skoro milczałeś jak na każdym sztandarze był wizerunek.Chyba w ..... .
Paul

2013-12-17 13:12:54
Do Wszystkich w tym temacie- PiS i SP Razem - tylko taka komitywa przyniesie sukces wyborczy !
Do Paul

2013-12-18 08:34:14
To już coś w temacie, oddsunięcia nieudaczników.Brawo Paul. Inne opcje też możliwe aby zmieść ze sceny twórców tylu dramatów rodzinnych .
do ciekawy

2013-12-20 19:20:36
heheh nie tylko mieszkańcy Pogwizdowa i okolic ale wielu jeszcze innych niezwiazanych ze Stalproduktem, zreszta temat wycieczek "S" to temat rzeka...
REKLAMA