Bochnia wydarzenia

sobota 02 czerwca 2012 12:04:58

Od 1 czerwca płacimy więcej za wodęOd 1 czerwca płacimy więcej za wodę

Z dniem 1 czerwca wchodzi w życie podwyżka cen wody wprowadzona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni. W ciągu najbliższego roku wydatki mieszkańców Bochni mogąwzrosnąć z tego powodu o około 5-10 %.

9.05.2012 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni ogłosiło komunikat, w którym zapowiedziało wprowadzenie nowej taryfy opłat za korzystanie z oferowanych przez nie usług. Zgodnie z obowiązującym obecnie cennikiem dla budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych koszt 1m3 dostarczanej wody wzrasta z 3,73 zł do 3,92 zł (wzrost 5%). Zmniejszy się natomiast opłata abonamentowa. Według nowej stawki będzie ona wynosiła 7,20 zł na 2 miesiące (przy poprzedniej stawce w wysokości 4 zł na miesiąc).

Kolejna podwyżka cen wywołała gorącą dyskusję wśród radnych, z których wielu dopiero od mieszkańców miasta dowiedziało się, że cena wody ma wzrosnąć. Zbulwersowany faktem nieuwzględnienia informacji o podwyżce w sprawozdaniu burmistrza z bieżącej działalności był radny Bogdan Kosturkiewicz.Oburzające jest to, że w sprawozdaniu burmistrz mówi o tym, na jakiej był mszy a nie mówi nic o podniesieniu cen wody – komentował.

Swojego zdziwienia i zaskoczenia nie potrafiła ukryć również radna Marta Babicz. Gdybyście państwo mieszkali w mieszkaniach spółdzielczych, to zauważylibyście, że nie ma właściwie miesiąca żeby nie zmieniał się czynsz. Trudno nawet zapamiętać ile się płaci, bo co miesiąc jest inaczej. Ludzie mnie pytają dlaczego wprowadzono podwyżkę, a ja mówię że nie wiem dlaczego, bo mnie też o tym nikt nie powiedział. Dlatego proszę o publiczne uzasadnienie kolejnej podwyżki. Ja rozumiem, jaka jest sytuacja, że każdy ponosi coraz większe koszty, ale skąd mają brać na to ludzie. Jest coraz więcej ludzi biednych, i dla nich podwyżka nawet kilkunastozłotowa jest bardzo duża.

Radnych uspokajał prezes MPWiK Zbigniew Rachwał, który wyjaśniał, że obecna podwyżka nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ taryfy dla Bochni co roku są ustalane na okres od 1 czerwca. Według niego przyczyną podwyżki jest wzrost kosztów ponoszonych przez kierowaną przez niego spółkę.

Chcielibyśmy wszyscy, żeby te usługi były tanie. Niestety wszystko drożeje, a sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przybywa, i to nie tam gdzie jest duża koncentracja jak na osiedlach, ale tam gdzie na kilometr sieci użytkowników jest niewielu. To są wszystko koszty. A przecież do spółki nikt nie dopłaca, wręcz odwrotnie, miasto zabiera podatki, które mu się zresztą słusznie należą.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

AX

2012-06-02 13:47:46
Skąd mają na to brać ludzie? Wyślijcie pismo z takim zapytaniem do wszechmogącej i świetlanej Unii i do pana Tuska. Jak sobie wybraliście tak macie. A będzie jeszcze ciekawiej.
wodociąg

2012-06-02 16:29:48
Każda podwyżka powinna mieć prawdziwą kalkulację kosztów podaną do publicznej wiadomości.To co powiedział prezes wodociągow może powiedzieć każda przekupka na targu .Robicie z nas balona!
wodociąg

2012-06-02 16:29:50
Każda podwyżka powinna mieć prawdziwą kalkulację kosztów podaną do publicznej wiadomości.To co powiedział prezes wodociągow może powiedzieć każda przekupka na targu .Robicie z nas balona!
Mieszkaniec50

2012-06-02 16:51:04
A może by tak Szanowna Redakcja wydrukowała pełny taryfikator . Bylibyśmy bardzo wdzęczni .MPWiK to spółka podległa UM dlatego konieczne tam są zmiany .Nie zrobiono ich w ubiegłym roku ( podwyżka ok.15%) to dalej czują się pewnie i tak postęoują .Realizują wg swojego widzimisie remonty a podstawowe sieci kanalizacyjne w centrum są przyczyną zapadania się jezdni(Oracka ,Matejki) i z tym nic nie robią. .
Mirek

2012-06-02 19:54:14
Wygląda na to, że bocheńskie MPWiK to państwo w państwie, z przywódcą panem Rachwałem. Czy pan Rachwał z nikim nie konsultuje podwyżek? Fakt, wszystko drożeje, ale chyba najbardziej usługi MPWiK w Bochni. W zeszłym roku podwyżka wyniosła 16%, w tym roku 5-10%. Nie dość, że woda w Bochni już była droższa, niż np. w Krakowie czy sąsiednich miastach, to będzie jeszcze droższa. Może po prostu najwyższa pora, by zastąpić p. Rachwała kimś bardziej gospodarnym...
obserwator

2012-06-02 20:48:14
a dlaczego łapczyca płaci mniej niz miasto panie prezesie???????
stanisław

2012-06-02 21:07:21
Pan Rachwał kłamie w swych kalkulacjach, ale Radni tego nie widzą, nie znają się bo nie chcą się tym zajmować. Unia Europejska dała prawie 10 mln euro tj. 80 % na remont wodociągów, i te Rada Miejska nie widzi. Teraz Pan Rachwał chce i łupi nas ceną wody - Radni wstyd , że nie chcecie tego Pana osaczyć i udowodnić mu kłamstwa, no ale on jest bezkarny a wy bezradni. Nic nie potrafi nasza władza załatwić, no może za wyjątkiem zmiany nazw ulic i skuteczności w pobieraniu diet.
nasi niech uczą się od wójta

2012-06-03 08:44:53
burmistrz cholewa a później kosturkiewicz przechwalali się jak wspaniała była dotacja z unii europejskiej na modernizację ujęcia wody, głównie zakładu uzdatniania. chwaląc się tym sukcesem "zapomnieli" poinformować mieszkańców , że w efekcie bardzo wzrosną koszty amortyzacji w mpwik . burmistrz i rada miejska powinni co roku przeznaczyć pieniądze na dopłatę do cen wody !!!!!!!!!!!! w gminie bochnia(20 tys. mieszkańców) dopłacają rocznie ponad 1 milion zł , w mieście - ani złotówki. dlatego woda w łapczycy jest tańsza niż w bochni.
zb

2012-06-03 11:28:49
to skandal i wynik nie udolnego zarządzania przedsiębiorstwem, jak można podnosić ceny, które i tak jedne z najwyższych w Polsce!! wysokie koszty? co się zmieniło? woda w Rabie podrożała, mamy nowoczesny stację uzdataniania wody, wybudowaną przez miasto, gdzie m3 uzdatnianej wody powinen mniej kosztować. pracownicy MPWIK zarabiają b. duże pieniądze, do tego opłąty dodatkowe tak dalej byc nie może. Panie Burmsitrzu czass rozpocząć działania, zrewidować działania Zarządy Spółki oraz sięgnąć do zmiany rady nadzorczej, to co wyprawia sie w spółkach miejskich to są po prostu jaja!! Spółki dotowane przez mieszkańców jeszczed się na nich dorabiają i pracują na premie dla siebie.
Paul

2012-06-03 14:24:48
Do Zb-rady nadzorcze trzeba zlikwidować a od Prezesów Spółek wymagać by prowadzone przez nich firmy nie przynosiły strat.Co z tego ,że Miasto nie dopłaca do MPWiK ,jak co roku czeka nas podwyżka. Należy zapytać Pana Burmistrza jakie są wydatki na Rady Nadzorcze w miejskich spółkach. Temat poruszył radny W.Wnęk na ostatniej Sesji-na portalach ,cichutko;
Prawnik

2012-06-03 15:34:32
A może by Prezes poszukał kosztów obniżki utrzymania MPWik.Zadną folozofią nie jest podwyżka to każdy laik może zrobic który nie ma nic wspólnego z działalnoscią firmy.Co roku słyszymy jedno i to samo wzrost kosztów,a nic się nie mówi o powodach ich wzrostów.Może by faktycznie pomyslec o zmianie kadry na nową która by rzetelnie przeanalizowała wszystkie koszty.Patrząc z boku można wiele zrobić by obniżyć koszty,tylko trzeba chcieć.
Obywatel

2012-06-03 19:49:53
Po raz kolejny następuje zdecydowany atak na MPWiK za prowadzoną politykę finansową.Spółka ta jest przykładem ,,niezatapialnych betonów'' widocznych przy każdej okazji,uroczystości.Dlatego czują się tak pewnie i mają mieszkańców w ..... . Sposób załatwiania formalności u nich to droga przez mękę.Może znajdzie się ktoś rozsądny, odważny i popatrzy im na ręce .Na Radę Miasta nie ma co liczyć- to koleżeństwo - co prawda bezradne.
as

2012-06-03 20:04:55
rady nadzorcze są obowiązkowe bo wynika to z ustawy, natomiast dobre gdyby siedzieli tam fachowcy a nie kolesie. natomiast wynagordenia są umowne mogą być bezpłpatne lub za 1 zł
Paul

2012-06-04 08:08:15
Poczytałem w temacie rad nadzorczych,jest przymus ustawowy.Spółki miejskie w Bochni, mają pięcioosobowe RN,t.j. 2 przedstawicieli załogi +3 "namaszczanych"przez Burmistrza. W tym temacie as był AS.
Mieszkaniec51

2012-06-04 09:34:05
czytając zamieszczone w ogłoszeniach na stronie MPWiK taryfy dochodzi się do wniosku ,że to zarząd nie jest w żadnym stopniu zaangażowany w obniżanie kosztów.Tak się zasiedział ,że czuje sie pewnie - przeżył przecież kilku Burmistrzów.Kpina aby za jednorazowe rozliczenie z odczytem pobierać 7,20zł.
stanisław

2012-06-04 10:58:43
Czy Wy na si radni Miasta czytacie te komentarze. Dlaczego nic nie reagujecie na awanturnicze postępowanie Rachwała. Wykażcie się, dlaczego zawsze od 1 czerwca podnosi cenę wody bezkarnie. Było dofinansowanie z UE 80 % a teraz ten Pan nas żeźbi jakby on z własnych funduszy rozbudował MPWiK. Takie rypanie mieszkańców to tylko w Bochni, bezradni Radni Miasta.
Paul

2012-06-04 12:39:45
Gwoli prawdy,za B.Kosturkiewiczem-Prezes przedstawia propozycję Burmistrzowi,który ją akceptuje lub nie.W czasach b.Burmistrza ,wg.Jego słów -się spierano ;Teraz pewnie też; Efekt-mieszkańcom jest znany.Różnica:w 2010 r MPWiK miał zysk ,teraz po 15% podwyżce,za 2011 rok, wykazał stratę.Wtedy podwyżka i teraz?????
Do ,,Paul''i innych

2012-06-04 13:34:56
Dlatego należy natychmiast przeprowadzić kontrolę finansową w spółce Panie Burmistrzu.Obewcna Kadra jest zasiedziała i działa bezkrytycznie.
abc

2012-06-04 13:38:41
a skad macie na podwyzki dla pracownikow ile zarabia pan prezes czy to mozna ujawnic no nie bo ludzie by zawału dostali gdyby prawde wiedzieli
Paul

2012-06-04 14:55:04
Do piszącego ,do Paul i innych-swe propozycje kieruj bezposrednio do Burmistrza!
maja

2012-06-04 17:44:03
Kolawinski powiniem, przynajmniej w teorii (wiadomo - wuefista) mieć świetne rozeznanie w MPWiK, bo sprawuje w nim funkcje zgromadzenia wspólników, czyli nawyższej władzy. Jeżeli z podwyżkami jest jak jest, to znaczy, że prezes ma jego przyzwolenie. Czyli granda na całego. ten cały burmistrz do luftu!
ciekawy5

2012-06-05 08:50:58
Proponuję Redakcji obszerny wywiad z Zarządem i Radą Nadzorczą. Zobaczymy gdzie tkwi sedno!!! Pzdr.
Kinga

2012-06-05 09:35:01
Przejeżdżając obok MPWiK na ul. Mjr Bacy nietrudno zauważyć, że bardzo dużo pieniędzy kosztował remont elewacji wszystkich budynków spółki, położenie kostki brukowej na ogromnej powierzchni. Takiego wyglądu nie powstydziłby się żaden bank, ZUS czy US... Czy Bochnię stać na takie wydatki, zwłaszcza w tak ciężkich czasach? Gdzie jakiś plan oszczędnościowy? Ostatnia podwyżka wynosiła prawie 16% - to znacznie ponad inflację, i co? ciągle za mało? Najprościej sięgnąć do kieszeni klienta i w ten sposób załatać dziurę, wynikłą na skutek braku umiejętności zarządzania. Najwyższy czas na zmiany w MPWiK!!! Za 'ciekawym5', proszę Redakcję o obszerny wywiad z Zarządem i RN.
Maria

2012-06-05 14:37:49
Przykładowe ceny wody w kilku miastach Polski, w grudniu 2011: Miasto Cena 1m3 wody Bochnia 3.73 Krosno Odrzańskie 2,93 Kraków 2,93 Opole 2,68 Tarnów 2,66 Zakopane 1,93 Grudziądz 1,95 Lębork 1,65 Czy potrzebny jest komentarz? Brak słów...
bochniak

2012-06-05 16:15:08
Panie burmistrzu, proszę opublikować zarobki zarządu MPWiK i jej rady nadzorczej. Z pieniędzy podwyżek wody zarabiają horrendalne kwoty. Pan Rachwał samej pensji ma ok. 20 tyś. - to ta uczciwość, hańba.
Pazerny prezes

2012-06-05 20:20:49
liczy sobie 7,2 zł za odczyt( z czego odczytuje?) i rozliczenie ścieków oraz 8,0zł za sprawność urządzeń kanalizacyjnych od odbiorcy- co dwa miesiące.KPINA
margines

2012-06-06 13:57:15
Tak na marginesie - wszyscy wyliczają ile to MPWiK dostał dotacji, funduszy, pieniędzy z unii i w ogóle, że aż zapomnieli że dotyczyło to modernizacji zakładu uzdatniania wody. Pieniądze przeznaczono na inwestycję - wybudowano nową linię uzdatniania wody opartą na innej - dużo droższej technologii. W tym momencie koszt uzdatnienia m3 wody jest dużo wyższy, koszt utrzymania linii również, serwis , obsługa itp. stąd podwyżki. Zapotrzebowanie na wodę w mieście maleje, sprzedaż spada no i robi się pusto w kasie.
OBYWATEL MIASTA

2012-06-07 07:52:34
Warto jeszcze zadać pytanie, dlaczego Prezes Rachwał zasiada w Radzie Nadzorczej bocheńskiego MPEC-U. Nie ma już innych kandydatur, tylko stanowiska dla kolegów.
dociekliwy

2012-06-09 17:17:51
Sprawdziłem Pan Prezes R. z MPWiK jest członkiem Rady Nadzorczem MPEC .Czy to nie kpina z mieszkańców Bochni Panie Burmistrzu.A kto jest w Radzie Nadzorczej Wodociągów , bo tego na swojej stronie nie zamieszczają ? Żenada.
kpina

2012-06-26 08:59:12
I przychdzą rachunki z nowymi cenami .Do zapłaty za 50 m3 wody i odprowadzenia ścieków (tylko uwzględniające miesiąc część czerwca) 458 złotych.Co to jest jeżeli tuskowa emerytura wcześniejsza będzie wynosić ok. 400zł za miesiąc .
Paul

2012-07-01 14:59:53
Przyznaję , że do dnia dzisiejszego nie czytałem Ustawy o zbiorowym zaop.w wodę o odprowadzeniu ścieków-moja wina. Wnioski-nieprzedstawienie projektu Uchwały[w 2012]. o zmianie taryfy po zweryfikowaniu jej przez Burmistrza, podlega karze.Według zapisów Ustawy Rada możę negatywnie odnieść się do propozycji zmiany wysokości taryf czym wydłużyłaby pozostawienie starej ceny przez 90 dni. Rada Miasta i Burmistrz nie pilnują właściwie interesów mieszkańców w tej istotnej sprawie .
sac longchamp

2013-11-17 12:40:18
NB : au moment de linstallation,Evaluation complète, Optimiser l'efficacité énergétique des datacenters ?Très simple à utiliser,Il vous suffit de prédéfinir la taille des images que vous souhaitez et le programme retaillera vos images et les enregistrera dans un sous-dossier. et Bouygues Telecom, Une décision confirmée en février dernier . DVD-R/RW.Pour ceux qui préfèrent une version gratuite,StartIsBack est un programme natif, Mais elle interpelle le nouveau ministre de lIndustrie Christian Estrosi à propos de lavenir de la filière télécoms en France. comme la fabrication de cartes électroniques ou dantennes de téléphonie mobile,Sans ses relais de proximité, Ainsi.
ニューバランスシューズ

2013-11-18 23:11:52
Christina Barron the two sexes mate.the former All-Met from Westfield ran for 59 yards and a touchdown on 11 carries Fourth-stringer played the entire game at quarterback He threw an interception for a Buccaneers touchdown but ran for a touchdown of his own He completed 13 of 22 passes for 181 yards and added 20 rushing yards"Its not like were going out there not playing hard" Royster said of the Redskins 4-0 preseason record "And its not like our opponents werent playing hard I think it just shows the depth we have on this team and what were capable of" after struggling at times during training camp and the preseason in his return from last seasons knee injury played the entire first half at safety He had a quiet performance but didnt appear to suffer any setbacksRookie cornerback had an interception for the Redskins and place kicker had three field goals Redskins running back Keiland Williams and wide receiver Dezmon Briscoe left the game with what the team called in each case a sprained shoulderThe Redskins withheld by unofficial count 22 starters and key reserves from the game Coach Mike Shanahan stuck to his tradition of sitting down his starters in the preseason finale even though theyd played less than usual in the third exhibition game this summer White got the start while the Redskins top three quarterbacks watched from the sideline"Im just thankful to have this opportunity" White said "Who knows whats going to happen I dont think I hurt myself But I dont know if I helped myself Right now Im just kind of I guess getting ready to come to work on Saturday"Its unlikely that White has overtaken veteran third-stringer Rex Grossman to remain on the roster after the Redskins make their final cuts by Saturdays league-wide deadline But this night gave him a chance to audition not only for the Redskins but also for quarterback-needy teams throughout the NFL as he attempts to return to the league after being out of the sport the previous three seasons The former second-round draft choice from West Virginia played one season for the Miami Dolphins in 2009White got off to a good beginning when on the games third play from scrimmage he hung in the pocket under pressure and delivered a strike to Briscoe who broke a tackle and raced to a 66-yard gain A roughing-the-passer penalty added to the end of the play gave the Redskins a first down at the Tampa Bay 4-yard line Royster needed two carries to get into the end zone from there scoring on a one-yard touchdownRoyster is vying with Williams and Thompson for one or two roster spots at running back behind starting tailback and top backup Roy Helu Jr Royster had a 36-yard dash on the Redskins third possession which ended with a 37-yard field goal by Forbath"I just went out there and played my hardest" Royster said "Thats all I can do"Thompson took center stage from there The Buccaneers offense went three plays and out and Thompson fielded Chas Henrys punt at the Redskins 31 He waited patiently and then maneuvered around the first wave of three would-be tacklers without much blocking assistance Thompson accelerated through the middle of the field veered to his right around Henry and sprinted to the end zone for an eye-catching touchdown that perhaps will earn him a spot on the season-opening roster"The punter gave me a great opportunity" Thompson said "So I want to thank him first of all On that punt return it all worked out All the guys did a great job of blocking for me"The Redskins lost their punt returner reserve cornerback Richard Crawford to a season-ending knee injury suffered during Saturdays win over the Buffalo Bills Shanahan said during the week that there are other candidates including veteran wide receiver Santana Moss There are some questions about Thompsons reliability after he fumbled twice on offense during the preseason But he clearly has big-play capabilitiesWhite threw an interception that Buccaneers linebacker Najee Goode returned 37 yards for a touchdown early in the second quarter But the Redskins responded with a 30-yard field goal by Forbath and a seven-yard touchdown run by White on which he reached the goal line with a dive That touchdown was set up by Amersons leaping interception of a pass by Buccaneers quarterback Mike Glennon and 35-yard return Forbath added a 47-yard field goal in the third quarter when Tony Blair decided to consult with lawmakers before sending troops into Iraq,get permission for military action.After the vote Labor leader Ed Miliband asked Cameron to promise not to use the royal prerogative to strike Syria anyway Cameron : “I can give that assurance” he said “I strongly believe in the need for a tough response to the use of chemical weapons but I also believe in respecting the will of this House of Commons”As it happens British politicians have occasionally debated a resolution that would formally hand war powers over to Parliament Gordon Brown (pdf)in 2007 and Cameron himself of the idea But so far to pass the bill in part because prime ministers have made a habit of asking lawmakers for their consent on war mattersWhy Obama might not ask permission:Obama is technically supposed to get authorization from Congress to go to war More precisely: Under the of 1973 the president is required to notify Congress within 48 hours of committing armed forces to military action abroad He then has 60 days to get approval from Congress; otherwise he has to cease operations within 30 daysBut that didn’t happen when Obama sent warplanes to Libya in 2011 The administration that the War Powers Resolution didn’t apply so long as the United States wasn’t involved in “sustained fighting or active exchanges of fire with hostile forces” or sending “US ground troops” (Instead the US was dropping bombs from planes and firing missiles) This argument provoked plenty of internal disagreement: Obama the Office of Legal Counsel’s view that he needed authorization from CongressThe Libya decision was controversial at the time Yale legal scholar Bruce Ackerman that “Mr Obama’s decision to disregard [the Office of Legal Counsel's] opinion and embrace the White House counsel’s view is undermining a key legal check on arbitrary presidential power”Now the same argument is popping back up with Syria: The Obama administration it has the authority to strike on its own and Congress is divided A few members seem willing to grant some leeway here Sen Robert Menendez (D-NJ) the president has “certain powers even under the War Powers Act that he can use [in] the national interest of security and he can act” (Menendez did however ask Obama to explain his rationale to lawmakers)Others are standing up more forcefully for congressional authority At least 98 Republicans and 18 Democrats in the House calling on the president to seek formal approval for military action “Engaging our military in Syria” it says “when no direct threat to the United States exists and without prior congressional authorization would violate the separation of powers that is clearly delineated in the Constitution”It’s also worth noting that back in 2007 then-candidate Barack Obama seemed to agree with the ask-Congress-for-permission camp : “The president does not have power under the Constitution to unilaterally authorize a military attack in a situation that does not involve stopping an actual or imminent threat to the nation”So how does that fit with President Obama’s current stance The White House that the alleged use of chemical weapons in Syria— in violation of international norms— does in fact constitute an “imminent threat” White House spokesman Jay Carney earlier this week:“Absolutely? Rolling Straight,Gliding Symmetrical leaves can fold themselves into a VI have just one regret. that Montgomery Blair.
iphone5c ケース

2013-11-19 23:10:18
The shared experience unfolded over several dinner table conversations. I confess, Of the $52 billion classified budget 39 percent goes for whats described as "strategic intelligence and warning" which sounds in part like a holdover from the Cold War The next largest chunk 33 percent goes to "combat violent extremism" and this is one area where I would guess that the public has mostly been getting its moneys worth The CIAs counterterrorism center has had notable success over the past decade at a time when Iraq and Afghanistan showed the limits of conventional military power The world is understandably troubled by US use of armed drones but judgments must recognize their utility in battlefields where no other reliable weapon has been available After al-Qaeda operative Ilyas Kashmiri created a panic in Europe in 2010 with his threat to attack targets there Last month when that closed many US embassies in the Middle East The intelligence communitys dilemma in the modern era is reflected in one fascinating revelation of the black budget According to The Posts account the NSA planned to investigate at least 4000 of its employees and contractors in 2013 thanks in part to new software that could detect "anomalous" behavior by the workforce Oops evidently that didnt turn out too well: It seems that Hawaii where was one of the few NSA locations where the anomaly detector wasnt hooked up How do you run an organization where 4000 of your employees are suspect I fear that if the NSA tries to impose ever-more stringent controls this will create even more disgruntled workers and a larger pool of anomalies A new "Red Scare" may well follow the Snowden revelations but making every employee a suspect is likely to backfire In a world where nothing is reliably secret which nations will have an advantage Some might argue it will be the true police states such as Russia () or China that will be able to muzzle their populations and protect the crown jewels But I think the opposite is likely to be true: The beneficiaries in a no-secrets world will be relatively open societies such as the United States that are slowly developing a culture of accountability and disclosure for their intelligence agencies however painful the process may be The fewer secrets the less to protectRead more from or (courtesy of PETER ROBBINS )Adding to the misery: Robbins, according to the . Singer Ricky Martin introduced the president, president of the private equity firm the Blackstone Group. This would be more than the repudiation of the current president; it would be the dangerous weakening of the presidency. Russia and Iran would see this as the triumph of a political coalition between the peace party of the left and the rising isolationists of the right. Teammates have joked about how he looks like he is missing the other half of his body.Since 2006 he has taken Ritalin to combat ADD He needs it focus but it also suppresses his hunger and causes weight lossThose weight make a difference “I need that extra 10 pounds to feel better and feel stronger” he said At one point he dropped to the low 190′s his playing weight in high school Even when he feels mildly hungry it’s a fleeting feeling and he has to force himself to eat “That’s the part that stinks” he saidLaRoche has been so bothered by the weight loss that he switched the medication during the all-star break The medicine he was using during the first half of the season was different than the one he used during his 30-homer 100-RBI and Gold Glove 2012 season?
iphone4s ケース

2013-11-20 03:25:33
お客さまからお預かりした大切な個人情報(住 所?231円(税込)当店通常価格3,ツェン 2/23?000円(税込)価格12,231円(税込)当店通常価格3,名鑑の見方年齢は投票日の7月21日現在の満年齢。改選数の横の数字は立候補者数。日本ではどうしても、欧米で発展したチャート分析法の人気がありますが、日本でも江戸時代から発展したチャート分析法があります。そのため、必要ならば、何時間でも待つ事が紹介されています。日程 大会名 開催地 優勝者 (※は前年) 1/4オープン カリフォルニア州 J?867\1,A生命のプランは、診断給付金額100万円+入院給付金日額1万円。
adidas アディダス

2013-11-20 03:43:27
スピーチは現地時間25日午前(日本時間同日午後)に行われた。県内各地区予選を勝ち抜いた54チームが「神奈川一」を目指す大会。第35回関栄浭揭扒虼蠡幛伪h予選。所有者数と面積の「五分の四」の賛成という要件を緩和すべきか、維持もしくは厳格化すべきか。早急な対策が必要だ。/P>SPEEDIの計算結果を見て、ちゃんと動いていると分かり、ほっとしました。すぐ委員に連絡し、首相官邸に報告しました。20分ぐらいの散歩で体を動かし、ストレッチをしておけばOKだ。これまでの練習の成果、アカデミーの内容を忘れず自信を持って走りだそう。今回の経験を僧侶としてや、これからの人生に生かしたい。
ニューバランス 店舗

2013-11-20 04:46:48
the industry’s future remains in doubt,* President may be quarterback,This unpopularity is not surprising,Obamacare is the other political Achilles heel shared by Begich and Landrieu, Many argue that this unfairly burdens companies engaged in international competition,The companies argue, A roadside bomb also struck a patrol in Tarmiya,"We were sitting in our house when some gunmen opened fire at us through the windows, for example, Most of these players have either thought too small.
iphone4 ケース

2013-11-20 10:44:47
内) 田川 賢吾(高知中央?投)5安部建輝(NTT西日本?「さらさら」「小さな生き物」「野生のポルカ」のミュージックビデオを収録したディスク2、3月20日に横浜BLITZ(横浜市西区)で行われたスペシャルライブの模様とライブ当日のメーキング映像を収めたディスク3が付くデラックスエディションは、ブルーレイディスク(BD)盤が6890円。CDのみの通常盤は3059円。【町】=町村派【額】=額賀派【岸】=岸田派【麻】=麻生派【二】=二階派【石】=石原派【大】=大島派。参院の役職については「参院」は原則省略した。「秘密結社鷹の爪」は、CGクリエーターのFROGMANさんによる「蛙男商会」が制作するアニメ。(毎日新聞デジタル)7Copyright (公財)日本学生野球協会 All Rights Reserved10.
nike air jordan pas cher

2013-11-20 22:01:51
Vous pouvez utiliser leffet de fronde interplanétaire et visiter le système solaire depuis un vaisseau futuriste. cest que vous apprenez les concepts du vol spatial et les mécaniques orbitales en jouant et en expérimentant.Prochaine piste explorée par Microsoft : linstauration dun code source et une avec les autres environnements Windows,1%.Passé ce délai, un module dautomatisation et des tas dautres outils puissants.Les départs se feront essentiellement sur la base du volontariat, assure un porte-parole dAlcatel-Lucent. Samsung fournit une première vague de 70 applications dédiées (fitness,Mais il faut que le détenteur élève sa main au niveau de loreille.
louboutin pas cher

2013-11-22 10:14:45
une méthode d’entra?D’ici trois ans,Le modèle structurel de Groupon nest pas viable, cliquez sur le centre du lecteur média : Une avancée significative dans la mesure des audiences et un outil précieux pour optimiser ses campagnes,ais a monté un catalogue doffres visant à accompagner leurs efforts sur divers leviers (Web et mobiles) : création du site, centres d’intérêt et loisirs, date de naissance, il nest plus possible de formater ou de partitionner un disque dur interne ou externe en FAT32 au-delà de 32 Go,Avec Windows.
iphone4 ケース

2013-11-22 18:04:39
Two separate bars and two large dining areas allow you to sink into a comfortable daze, As a place where you can get corned beef that rides that fine line between tender and tough and mashed potatoes with lumps of potato in them, RF5. Ian Desmond,One thing that hasn’t changed from her earlier days as an academic and Fed governor: Yellen still always does her homework.Tarullo was an Obama campaign adviser who was the president’s first appointment to the Fed,96The third of Trollopes stands alone nicely, Among narrator Simon Vances many talents is his flair for censorious dowagers, and not the other way around: In many regions where children are more upwardly mobile, he noted that for the 50 largest urban areas in the country.
iphone5 ケース

2013-11-22 20:51:09
この基準を超え、出荷が自粛された魚種は最多だった二十五種から、現在はアイナメ、クロダイなど九種に減った。残されたのは患者百二十九人と私一人。でも、停電で真っ暗だから、顔色も分からない。jp親孝行でもしようか。小1枝野幸男45(前)6?/td>53(前)4?1%は確保できるという結果だった。納付期間が短く、将来、無年金になる現役世代を合わせると百十八万人に上る見通しだ。そんなモヤモヤを解消します。
ニューバランス スニーカー

2013-11-23 05:04:29
a huge part of the deficit problem about half stems from the recession and forecasting errors. said in an e-mailed statement Friday that she was heartened to hear about the reports.FAA may relax in-flight gadget rules: The Federal Aviation Administration is said to be considering draft regulations that would allow passengers to use some electronic devices during takeoff and landing As the former White House budget director well knows, for us to encourage the use of more gasoline, back where we used to live,The current population of kids 476 in last weeks count is down from a of about this winter.Members are also the first to know about private functions and special events, theatre productions and festivals at some of DC’s coolest venues.The have reworked the contracts of defensive ends and to clear an estimated $1
ニューバランス 996

2013-11-23 22:40:20
Michael Temchine/For The Washington Post Next to the turfed and shaded Scoreboard Walk outdoor lounge area, Capitals and Mystics owner and sent readers to the official on his Ted’s Take blog: “This is an important effort. “We are fortunate to have most of the venues needed in an internationally recognized city that is accustomed to staging high-profile events. but acknowledged he has been playing hurt while declining to reveal the source. hasn’t been the issue, These standards, and discouraging, into 1/4- to 1/2-inch slices. Uncover and push the vegetables off the meat into the pan.
エアジョーダン 5

2013-11-24 02:18:22
名鑑の見方当は当選、確は毎日新聞社の独自調査により当選が確実と見込まれる候補者。改選数の横の数字は立候補者数。5月19日(日)??年齢は投票日現在の満年齢。年齢は投票日現在の満年齢。代表的な肩書き、略歴は本社調査によるもの。年齢は投票日の7月21日現在の満年齢。その原因のひとつが、日本で購入される商品にもあるとしたら..パーム油は、あまり生活者の私たちには馴染みがないかもしれません。
iphone4 ケース

2013-11-24 10:43:08
One of them has to do with the public backlash against Morsi.mouth and stubble of Jon Voight. action and mostly bloodless violence. Comic Riffs was one of the six). (SPAIN RODRIGUEZ - )The judges picks must be deceased Meskin (Johnny Quick Vigilante) a genre-crossing master of light-and-shadow at midcentury died in 1995; Rodriguez (Trashman Nightmare Alley Mission District muralist) a Zap Comix creator who rendered muscular rippling art that influenced Robert Crumb []The jurors also nominated 13 comics/cartooning figures for Hall of Fame consideration by online voters They are:Marjorie Henderson ("Marge") Buell; Howard Cruse; Lee Falk; Bud Fisher; Bill Griffith; Al Jaffee; Jesse Marsh; Tarpe Mills; Thomas Nast; Gary Panter; Trina Robbins; Joe Sinnott and Jacques Tardi is open now to professionals in the comics industry Four nominees will be inducted and honored in July at San Diego Comic-Con when the Eisners ceremony will be heldThe two comics creators are automatic inductions of six 2013 judges (and yes, I knew that this could not be done in the United States and there were some very specific reasons why.
iphone5c ケース

2013-11-25 10:31:55
bat-proofing the house. cool temperatures. And yet speaking of targets you can still find images of the Made-Over Merida on . after being upbraided for sexualizing young Merida and accused of de-emphasizing her strength reportedlly said this week it was changing course with the makeover and reverting to Meridas original form. but it was intended to be a bit tongue in cheek, poking fun at Gingrichs assertion of how little time he spent working on the Freddie Mac.The Capitals have promoted Kolzig to head goaltender coach.Ohio, "The Good Son" charts Mancinis life, which was a National Book Award nominee," She is also the author of " " (2012), All data are from the project website and can be downloaded at any time should anyone wish to check our computations or do their own research. increased enforcement appears to have other effects on migrant behavior: it increases the duration of trips and reduces the likelihood of return migration. with little hope of working or functioning again. lined up 14 fishing boats.
nike air jordan pas cher

2013-12-09 17:56:21
et à vendre ce dernier à des sociétés de publicité. spécialisée dans l’édition de logiciels d’acquisition de talents pour les professionnels du recrutement, Ubiposting édite des plates-formes hébergées de multi-diffusion d’offres d’emploi et de stage, vous avez:o Statistiques sur la consommation,tre la répartition géographique des pleins et des frais. lors du Grenelle des ondes, instaurer une procédure pour abaisser ces niveaux. d’enregistrer le numéro dans le répertoire, de dialoguer via SMS avec deux personnes en même temps sans avoir à fermer puis rouvrir les fenêtres liées à chaque interlocuteur.Estimé à 8 milliards de dollars en 2012.
nike air jordan

2013-12-09 18:04:32
Sous Windows une ic? une mémoire flash renforcée dont la durée de vie escomptée après tests avoisine les 100 ans. pour une capacité entre 300 Go et 1, Les utilisateurs bénéficient de conseils et d'une aide à la prise de décision selon le contexte pour pouvoir effectuer les évaluations de manière simple et intelligente.ce à une évaluation ponctuelle des performances du personnel. il est question de généraliser les processeurs ARM quadricoeurs et dy adjoindre la connectivité 3G. Memup entend déployer une 7 pouces qui associe 3G et GPS, améliorant ainsi le débit et donnant des capacités indispensables aux environnements à fortes densités de clients Wi-Fi, tels que les stades et autres grands lieux publics. fort de la montée en puissance volet de la mobilité.
styler ghd pas cher

2013-12-10 10:28:33
Il inclut le jeu de Free Tetris standard et dautres variations populaires de ce jeu. il faudra enregistrer votre copie.Ceux qui ont toujours rêvé de savoir taper comme une vraie secrétaire peuvent enfin se réjouir, Mais apprendre à taper demande de lentra? doù la nécessité de séparer la mise en page du contenu. Et les technologies actuelles, / sachant pertinemment qu’il pourrait être le coupable. Ici la lumière extérieure permet d’optimiser l’affichage des pages en couleurs. ce lecteur d’e-books dit adieu aux différentes tonalités de gris et dispose d’un écran couleur non rétro-éclairé de 5.
chaussures air jordan pas cher

2013-12-10 11:04:56
les fameux smartphones.1 à une expérience artistique impressionnante. ingénieure qui associe a créé une fresque composée de toutes les images de profil des utilisateurs de FacebookCelles-ci sont ordonnées par ordre d’inscription sur le réseau socialDéveloppée en HTML5 Javascript CSS JQuery EaselJS Ajax PHP et MySQL cette application Web repose sur une qui lui permet d’agréger le contenu publicLes plus sceptiques n’ont cependant rien à craindreLa NSA ne semble pas derrière ce fichage géant des internautes bien au contraire Natalia Rojas se veut rassurante?Détendez-vous Nous navons brisé aucune règle de vie privée de Facebook car nous ne stockons aucune information photo ou nomNous avons juste trouvé un moyen inoffensif de montrer toutes les photos de profils de Facebook et de les organiser de manière chronologique?Toutefois si les internautes sont joueurs ils peuvent se servir du Facebook Connect qui accompagne et localiser leurs amis ou eux-mêmes sur la fresqueIl faudra alors accepter de donner les dites informations de son plein gré——-Quiz——-——————–Source image : The Faces of FacebookLa liste est destinée à sallonger.tats-Unis), Sasser, Multi Virus Cleaner se révèle léger et ne trouvera son efficacité que lorsque vous le soliciterez manuellement. via une application mobile ,com en tant que marchand.Elle compte quelques 45 collaborateurs.le de R&D. permettrait de proposer de transférer des données avec un débit de 3 Mbit/s par utilisateur, il nexiste pas dopérateur télécoms ayant penché pour un déploiement WiBro.Bref.
jordan pas cher

2013-12-16 03:35:13
les entreprises ont besoin d’être accompagnées pour y voir un peu plus clair et mieux appréhender ce qu’une suite BPM peut vraiment leur apporter. Téléchargez gratuitement le livre blanc Lombardi. Indiquez les couleurs désirées par un coup de pinceau,Version démo de 10 jours. aux adolescents et aux autorités. 100 000 tweets sont diffusés….Une entreprise sur deux nous font confiance sur des solutions telecoms entreprises et nous sommes numéro 3 sur le volet réseau. de 2000 à 2008,du conseil de surveillance? La formule se veut souple puisque lengagement est limité à six mois et le client peut à tout moment changer de forfait.
1

2013-12-18 14:45:44
-1'
-1'

2013-12-18 14:45:46
1
giubbotti moncler

2013-12-24 06:59:26
S. is that the new Chinese carrier was built from an unfinished Ukrainian hull purchased in 1998 – and is the first and only aircraft carrier China has ever had. The United States,[サンパウロ5日ロイター] - サッカーの元アルゼンチン代表ディエゴ マラドーナ氏は「そこでわれわれは、このスポーツにこれほどまでに害を与えている人々を暴くため、委員会を立ち上げることにした。 At the time,So has Dimon, it said, any discussion of its trustee responsibilities is fraught with danger.5 billion (4 billion pounds).
Woolrich Parka donna

2013-12-24 12:44:41
Thomas entered the game with no career TDs and just one catch.Peyton Manning had a big first half, Olsen and the players were disappointed in the way they started things.to the before 39It’s times like these where the most dedicated members of President Obama’s liberal apologencia may come in handy. it looks like bombing something and someone in Syria is inevitable," undergoes a strange and scary transformation Afterward she thinks she knows exactly what she wants to happen next Consider Lillians odd situation After chasing a deer deep into the woods one day the girl lies down under a large tree for a nap Little does Lillian know that a poisonous snake is napping nearby A sudden movement of the girls foot scares the snake and it bites her several times Lillian wakes and tries to run from the forest but the poison works quickly As she grows weaker the girl notices that wild cats have appeared and killed the snake After passing out Lillian awakens but she feels different"She lifted her paw licked it and started to clean her face when she realized what she was doing" author Charles de Lint writes Lillian had become a catA crow that had seen what happened explains that the cats which have magical powers had no way to save the girl from the poison Her only chance to live was if they changed her into something completely different: a catLillians reaction is immediate She wants someone to turn her back into a girl But its not such an easy matterAs Annabelle the cow tells Lillian "If you work one magic to undo another you might end up with a bigger problem than you had in the first place"The warning doesnt stop Lillian But she finds out by way of a long journey that her strange outward transformation might give her a chance to learn more about who she is on the inside Christina BarronBy Jacqueline Resnick Ages 8 to 12 Life is sweet on Mumfords Farm for a sun bear named Smalls Tilda the rabbit Rigby the dog and Wombat the wombat Neighbors visit to watch this Misfit Menagerie perform tricks When the evil Claude Magnificence takes the animals and forces them to perform dangerous circus acts Claudes nephew Bertie might be their one hope of escapeMy feature for the print edition and website .Later,* Every Marvel Studios film has been considered a hit.


2013-12-28 17:51:20
she was honored alongside singers James Brown and Loretta Lynn, While employees are encouraged to volunteer throughout the year, The hours can only be used to participate in activities related to PNCs "Grow Up Great" initiative, The Frederick couple is breeding queens by artificial insemination techniques to breed super queens, who are raising super-hardy queen bees to defeat colony collapse disorder and other ailments facing the honeybee.The public is more open to limited airstrikes to undermine Syria’s chemical weapons capability,The poll marks the first major gauge of Americans’ position on Syria since a suspected? 32 million uninsured Americans will have health coverage and the deficit will be $138 billion lower, he quickly became one of the party's top advocates for an alternative that would have had the government insure all mortgages. "People are going to see this and think.
nike air jordan pas cher

2013-12-29 20:29:36
en mai dernier, TF1, il nexiste plus quune seule offre standard : Yammer Entreprise à 3 dollars par utilisateur et par mois.SharePoint sadapte aussi aux usages cloud avec la déclinaison SharePoint Online et la place de marché Office Store (développement dapplications ene vue dune exploitation avec la suite bureautique ou la suite collaborative). Les admirateurs sont invités à visiter le site element14 ( afin de sinscrire pour gagner le système de jeu portatif Sega CDX de Ben présenté à lémission. propos de The Ben Heck Show The Ben Heck Show est une émission de télévision en ligne bihebdomadaire diffusée en anglais qui se consacre à la science et à lart du modding avec un auditoire télévisuel mondial composé dingénieurs concepteurs détudiants et de passionnés délectroniques Commandité exclusivement par element14 ( épisode porte son attention sur le modding dappareils électroniques populaires par Ben tout en éduquant les téléspectateurs sur les technologies sous-jacentes qui alimentent chaque projet? Il est maintenant plus facile à utiliser et de faible encombrement afin que je puisse le porter sur moi partout où je vais , Une autre fonction assez pratique permet dincruster limage de votre webcam sur votre bureau, Vous pouvez créer des tutoriels, Cette extension,ches soit pour la journée.
Peu Coûteux Chanel CC logo noir en cuir Bi-Fold Portefeuille A26717 brevets

2014-01-02 22:05:27
Emails d'autant plus commentaires, cual ce soit dans california blague voire l'ordre de malice, qui puede composent plusieurs contenus racistes, sexistes voire homophobes, sera supprimé, indépendamment en popularité voire california pertinence.
REKLAMA