Bochnia wydarzenia

sobota 30 sierpnia 2014 01:43:24

Obchody rocznicy powstania „Solidarności”Obchody rocznicy powstania „Solidarności”

Kościół pw. św. Pawła Apostoła był w tym roku miejscem obchodów kolejnej, 34. już rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, które przygotowali bocheńscy związkowcy.

Tegoroczna uroczystość ograniczyła się do mszy św., którą z innymi księżmi z parafii koncelebrował w piątek 29 sierpnia ks. prałat Jan Nowakowski. W homilii, jaką wygłosił podczas nabożeństwa, przypomniał wkład Polski i Polaków w wolnościowe przemiany w skomunizowanej Europie Środkowej, dokonane pod duchowym przewodnictwem papieża Jana Pawła II w latach 80. minionego stulecia właśnie pod sztandarami „Solidarności”.

Proboszcz parafii św. Pawła przestrzegał też, że raz zdobytej wolności nie posiada się na zawsze. Nawiązując do aktualnych wydarzeń na Ukrainie wspomniał, iż Polakom niezbędny jest autentyczny, oparty na trwałych fundamentach, patriotyzm. Nie „czekoladowy” - tu nawiązał do zeszłorocznej akcji „orzeł może” – ale taki, które scementuje naród wokół najważniejszych dla niego spraw: wolności i suwerenności. Ukraina właśnie wykuwa patriotyzm na krwi swych żołnierzy, oby to samo nie spotkało Polski – zaznaczył na końcu kaznodzieja.

Po zakończonej mszy pod pomnikiem Jana Pawła II wiązanki kwiatów złożyli starosta Jacek Pająk i burmistrz Stefan Kolawiński, delegacja kombatantów AK, delegacja „Solidarności”, której przewodniczył wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Małopolska Henryk Łabędź, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz asystent posła Włodzimierza Bernackiego. Na zakończenie do zebranych krótkie przemówienie wygłosił Teofil Wojciechowski.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

wojtek

2014-08-30 07:27:39
szacunek dla Dromostu
Obserwator

2014-08-30 07:40:22
Aż przykro patrzyć . Z jednej strony sztandar już nie istniejącego Dromostu i Jego zatroskani byli Pracownicy a z drugiej strony uśmiechy na twarzy zafundowane m.in. przez Nich , dzięki wywalczonej pokojowo demokracji , która jest obecnie niweczona .
krzyś

2014-08-30 16:45:12
a impreza to gdzie by ł a
Jan

2014-08-30 22:54:55
Tłumów nie było, wręcz przeciwnie - pustki. Bo niby za co dziękować " solidarności". Za szalejąca bezrobocie ??? Za zlodziejską prywatyzację ???!!! Albo za reprywatyzację w wyniku której spadkobiercy krwiopijców narodu odzyskują pałace ??? Za system, ktory miał byc zbawienie a jest UPODLENIEM LUDZI ??? Niech ktos powie czy pamiętacie słynne 21 postulatów z Gdańska i jak są one realizowane w nowym "demokratycznym" systemie - nieważne czy rządzi PO czy PIS !!!! Jedynie kler zyskał to co chciał , nic dziwnego że msze za "solidarność" beda sie odbywać jeszcze wtedy gdy wymrze ostatni członek "solidarności"... Panowie kończcie, wstydu oszczędźcie !!!!
do Jana

2014-08-31 00:34:24
takie są skutki odstawienia leków na główkę. Pacnij się w nią, ino mocno, to może pomoże
do do jana

2014-08-31 09:50:23
Właśnie widać że odstawiłeś leki na główkę ( chyba że jesteś młokosem lub starym komuszkiem który się wybił na plecach solidarności ) bo jan ma rację. Z solidarności lat 80-siątych nic nie zostało poza wielkim złodziejstwem zgodnie z prawem.
do ludzi z Solidarności

2014-08-31 13:05:16
Nie przejmujcie się tymi pomyleńcami powyżej. Oni wszystko, co piękne w naszej historii, potrafią upodlić. To taka grupa sprzedajnych k..., co tylko potrafi pluć w swoje gniazdo. To wy, a nie jakiś tam Lechu W., zmieniliście oblicze tego kraju, to dokonania "Solidarności" przejdą do historii i żaden frustrat z tych powyżej tego nie zmieni
koral

2014-08-31 17:42:10
Aby wiedzieć co to Solidarność i czego dokonała to trzeba było żyć w tamtych czasach i uczestniczyć w obalaniu KOMUNIZMU..
łot

2014-08-31 20:13:15
komuna wybudowała a solidarność rozj........ła i nawet polską ziemię potrafią sprzedać . Czy obecny rząd nie wywodzi się z tej formacji ? A co niektórzy to powinni jeszcze tej komunie podziękować za mieszkania pracę i dobre emerytury
miriam

2014-08-31 20:33:46
te lot, nie rznij głupa tylko szczerze sobie odpowiedz, kto trzepie teraz kasę w tym kraju - prezesi banków, wielkich spółek giełdowych, szefowie różnych służb - postkomuna w 90%
Mim

2014-09-01 09:32:05
Niestety Solidarność nie obaliła komuny. Dlatego jest jak jest. Komuna sama stworzyła różne patologie życia społecznego i gospodarczego. Dogadali się w Magdalence tzw. "opozycją" - a to prawie sama ich agentura była. I rozdają karty do dziś. nie było żadnego obalenia komuny. Tym bardziej przez Solidarność.
do miriam

2014-09-01 16:21:39
to powiedz mi dlaczego sprawa AMBER GOLD jest wyciszana za wszelką cenę i to właśnie przez ten rząd tak samo jak wszystkie afery nie pamiętasz czy masz sklerozę ?
Paul

2014-09-01 20:00:37
Do" zapyziałych" krytyków- słuszna idea zmian w Polsce, wywalczona przez 10 mln Związkowców z Solidarności-przy splocie sprzyjających okoliczności- pozwoliło wyzwolić Polske z komunizmu-socjalizmu i wyekspediować ruską armię do macierzy. Należy pamiętać i szanować, a nie śmiesznie politykować.
Nie wycierać brudnych ryjów "Solidarnością"!

2014-09-01 22:19:02
Nie łączcie PO z "Solidarnością"!!! Fakt, wielu działaczy Platformy z tej formacji wyszło, ale dawno już zapomniało o jej ideałach. Dla zbudowania durnej tezy, że to wszystko, co złego w Polsce, rzekomo jest winą "S" jesteście zdolni do wywlekania najbardziej idiotycznych i wydumanych zarzutów
Do Paul

2014-09-02 20:31:42
To nie jest prawdą. Opuszczenie Polski przez sowietów było zaplanowane przez sowietów. Taki mieli plan bo im się ustrój posypał. Reagan ich przycisnął i zdechli. Jak by tego na nich nie wymusili to by nadal tu siedzieli i Solidarność mogłaby im naskakać. Cały system przemian był zaplanowany od A do Z. Solidarność i jej strajki były nawet na rękę lub były nawet inspirowane przez agenturę która w niej siedziała - vide internowanie Gierka i przejecie władzy przez wojskowych. Potem jak chcieli to całą tą Solidarność w '81 wyaresztowali i rozgonili na cztery wiatry. Gdyby nie było układów rozbrojeniowych i nie posypał się sowiecki komunizm to Solidarność niewiele by zdziałała. Poza tym drogi Paul piszesz "...pozwoliło wyzwolić Polske z komunizmu-socjalizmu", a czym są Związki Zawodowe Solidarność jak nie socjalizmem w czystej postaci? Więc jakie to było wyzwolenie?
Paul

2014-09-03 22:45:15
Trochę odpowiadając na komentarz "Do Paul"- piszesz o warunkach,które miały wpływ na zmiany w Polsce w latach 80-tych, pewne ważne pomijasz ; Skwitowałem te fakty, jako splot sprzyjających okoliczności, które pomogły NSZZ Solidarność, wymóc zmiany w naszym kraju; Kulturalnie, próbujesz opowiadać "swoją bajkę". Piszę, o tym co obserwowałem i "nie wklejam polityki". Czym są związki zawodowe? Są niezbędne aby bronić nagminnie łamanych praw pracowniczych, szczególnie w ostatnim okresie rządów w Polsce. Pisanie w stylu, ZZ Solidarność, to czysty socjalizm. nie znajduje u mnie zrozumienia a "pachnie" amnezją;
do Paul

2014-09-06 19:53:06
W którym zakładzie są takie związki jak piszesz ? Czy może jesteś jednym z związkowców ? Bo ja Ci jeszcze raz powtórzę że takie związki są tylko po to żeby ściemniać w zakładzie mieć dobrą wypłatę i żeby ich za to nie zwolnili są w tych związkach a o innych to wcale się nie przejmują
Paul

2014-09-08 08:14:28
Do wpisu z 19:53:06- Pewnie obserwując "swoje podwórko"powziałeś takie przekonanie; Kiedy piszę, komu i czemu maja służyć NSZZawodowe, uważam że powinny wyjść poza bramy zakładów pracy, a ich Zarządy, Centrale dzialać na etacie związkowym opłacanym ze składek zwiazkowców. Czyste i przejrzyste.
do Paul

2014-09-08 19:37:23
Tak więc ; jeżeli tego nie robią to powinni zostać zdelegalizowani miesiąc po upadku komuny i nie zawracać sobie i komuś gitary . Zrozumiałeś
Paul

2014-09-10 08:14:35
Do wpisu z 19:37:23- rozumiem, że takie rozwiazanie, tobie i podobnie myslacym, bardzo by odpowiadało; Bo, co w zamian, masz do zaproponowania, w interesie pracowników i ich rodzin? Pewnie- umowy śmieciowe, płacę minimalną i minimalny ZUS(jeżeli wogóle;) i przeżywanie od 1-1-go ; Nic nie rozumiesz. A Związki, prędzej czy póżniej, "wyjda" z zakładów pracy aby móc bardziej naciskać na rząd i pracodawców.
REKLAMA