Bochnia wydarzenia

niedziela 02 marca 2014 12:05:12

Niezłomni w naszych sercach (foto)Niezłomni w naszych sercach (foto)

Wieczorem 1 marca Bochnia była zapewne jednym z setek jak nie tysięcy punktów na mapie Polski, gdzie czczono pamięć o bohaterach antykomunistycznego ruchu oporu po II wojnie światowej. Zwiemy ich Wyklętymi – bo komuniści zapragnęli wymazać ich z ludzkiej pamięci, ale coraz częściej Niezłomnymi – bo byli wiernymi swych ideom aż do końca.Po koncercie, który odbył się w wigilię Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w hali widowiskowo-sportowej, w sobotę 1 marca w Bazylice św. Mikołaja została odprawiona koncelebrowana msza św. za dusze tych, dla których hasło „Bóg-Honor-Ojczyzna” nie było staroświecką, anachroniczną formułką (to coraz częściej spotykana opinia tzw. mainstream’u), ale treścią, która wypełniała ich życie.

Nawiązał do tego tematu ks. Tomasz Garwol w swoim wzruszającym  kazaniu. Przytaczał w nim sylwetki niektórych Wyklętych (m.in. prezesa IV Zarządu WiN-u, Łukasza Cieplińskiego) dla których gorący patriotyzm i żarliwa wiara zespoliły się w jedno. Jak zaznaczył celebrans, komunistom nie udała się ich najbardziej perfidna gra, nastawiona na całkowite wyeliminowanie pamięci o tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się im zbrojnie. Temu służyło zohydzenie ich za życia (poprzez propagandowe zrównanie z pospolitymi bandytami) i skazanie na niepamięć po śmierci – przez zbezczeszczenie zwłok, wrzucanych do anonimowych grobów. Dziś widać, jak te zabiegi były nieskuteczne. Pamięć o Wyklętych trwa i zatacza coraz szersze kręgi.

Ks. Tomasz zaapelował też o wypełnienie przez uczestników mszy św. chrześcijańskiego obowiązku, jakim jest zapewnienie swym braciom w wierze prawa do godnego pochówku. Nawiązał w ten sposób do akcji, zainicjowanej przez Fundację Niezłomni, zbierania poprzez zbiórkę publiczną środków na dokończenie prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie masowo grzebano zabijanych w kazamatach UB Niezłomnych. Zbiórkę tę pod Bazyliką przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia „Bocheńska Dwójka” i rekonstruktorzy historyczni.

Po mszy wielu jej uczestników przeszło pod pomnik gen. Okulickiego. Poprzedzały ich sztandary Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i „Solidarności”. U stóp pomnika kwiaty złożyli m.in. burmistrz Stefan Kolawiński z małżonką, wicestarosta Tomasz Całka, kombatanci AK, zastępca komendanta powiatowego policji Jerzy Bieżychudek, delegacja Prawa i Sprawiedliwości, asystenci posłów Włodzimierza Bernackiego i Edwarda Czesaka. Wartę przez pomnikiem zaciągnęli członkowie SRH „Najemnicy Bocheńscy”.

Na koniec krótkiej uroczystości Teofil Wojciechowski, w  imieniu środowisk kombatanckich. podziękował za udział wszystkim jej uczestnikom.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

mik

2014-03-02 16:03:22
Na jednej ze ścian bazyliki powinniśmy wmurować tablicę upamiętniającą Tych Ludzi, ich walkę, poświecenie i tragiczny los. Godni są tego niczym Leonidas i jego Spartanie, a nasza ziemia bocheńska miała swoich bohaterów tamtych czasów...
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

2014-03-02 18:34:10
Chwała też tym, którzy pamiętają...
jawa

2014-03-02 21:43:31
Tak trzymać :-)
la'bel

2014-03-02 21:51:24
ciekawe, dlaczego taki bochnianin ani słowem nie zająknął się o tych uroczystościach? stodolny ma to w czterech literach, jego interesują tylko ploteczki?
emgieer

2014-03-02 22:34:18
Poziom bochnianina jest właśnie taki, jak najważniejsze wydarzenia przez dwa dni na głównej stronie, czyli: Gracja bocheńska i Pożar śmieci na osiedlu.
romek

2014-03-02 23:54:19
serce się raduje, jak człowiek widzi, że tylu młodych angażuje się w te rzeczy. Tak trzymać!
TOM

2014-03-03 02:07:52
JAK CHCESZ SWIETOWAC TO SWIETUJ I ODCZEP SIE OD BOCHNIANINA CO ZAL ZE JEST OBIEKTYWNY NIE TAKI SKORUMPOWANY PISMAK CO ZACZYNAJA SIE BAC WIADOMOSCI BO CORAZ WIECEJ OSOB PISZE I WYCHODZA MACHLOJE NA SWIATLO DZIENNE TERAZ JUZ NIE TE CZASY UKLADZIKI ODCHODZA DO LAMUSA BO TO SIE NIE OPLACA ZA WIELKIE RYZYKO TYLKO TAKIE PROSTAKI JESZCZE TO ROBIA BO MYSLA ZE KORYTO ICH TZW.NIEDOUCZONE MATOLY.....A CO DO SWIETA TO BIEDNI LUDZIE ZGINELI PRZEZ MACHLOJE INNYCH TO OFIARY MANIPULACJI LUDZI CO CHCIELI KORYTO I WLADZE UCIEKLI Z POLSKI A WYSLALI DZIECI DO WALKI Z OKUPANTEM..TAK KONIECZNIE NOWA TABLICE Z PRAWDA ....
Do TOM

2014-03-03 07:55:37
A dla Ciebie nowa klawiatura,bez capslocka,ale z polskimi znakami,oraz książka do historii.Jak na razie dla gimnazjum.
mosiek

2014-03-03 18:03:56
cóż poradzić, niejaki TOM to spsiałe dziecko III RP, nafaszerowane pseudo wiadomościami rodem z "Wybiórczej", zapatrzone w palikociarnię, wsłuchane w wojewódzkiego. W sumie biedak. Ale i dla niego jest nadzieja na otrzeźwianie - jak na własne gały zobaczy, co to znaczy wiatr ze Wschodu. A wieje coraz silniej...
do mosiek

2014-03-03 18:57:38
ale mnie rozrzewniles nie moge sie opanowac martw sie o siebie a nie zajmuj sie innymi co cie to obchodzi co kto zobaczy popatrz na siebie w lustro co widzisz??? a te wpisy la'bel emigieer to swiadcza jakie to SWIETOSZKI /lepsze jak ten Moliera / modla sie I na innych pluja I kogo tu komu ma byc zal...polecam poczytaj Jana Kochanowskiego wyklad cnoty ''Ale ze fundament przyjazni cnota jest, niech sie o to czlowiek stara, aby co najlepszym byl, potym, bedac sam dobrym, u dobrych przyjazni szukal'' jak tu nie kochac jego wierszy a reszta co tam...
mosiek

2014-03-03 19:40:42
stara śpiewka, koleś, o tych niby świętoszkach. nakręciłeś się jak jaki najarany i dodatkowo krew cię zalewa, że tyle dobrego w CAŁYM kraju piszą o Wyklętych. Cóż poradzić, musisz jakoś przeżyć;)
do moska

2014-03-03 20:26:33
a wieje wieje coraz silniej mosiek... byle by cie tylko nie zdmuchnal jak swieczke bidulo ty jedna... to co w koncu wiatr ze wschodu? czy zachodu? piszesz tak chaotycznie ze sie gubie...oj meteorolog to z ciebie byl by kiepski no ale nazwa pasuje do tej twojej tworczosci MOSIEK METEOROLOG.....
mosiek

2014-03-03 23:27:06
o mnie to ty się nie bój. My, mośki, sobie zawsze poradzimy. Lepiej pilnuj swojej kacapowej głowy
do mosiek

2014-03-03 23:42:01
a co to jest kacapowa glowa mosieczku???
mosiek

2014-03-04 00:24:46
kacap - a nie wie???
do mosiek

2014-03-04 01:11:33
oh mosieczku jaki ty madry jestes!!!
Zdzich :-)

2014-03-04 12:54:45
Bardzo ładna opis <Niezłomni w naszych sercach :-) świetne zdjęcia Krzyś ,Pozdrawiam :-)
REKLAMA