Bochnia wydarzenia

środa 20 listopada 2013 21:53:43

Nielegalne zajęcie pasa drogowego podczas Dni Bochni?Nielegalne zajęcie pasa drogowego podczas Dni Bochni?

Podczas ostatniego spotkania radnych z komisji rewizyjnej w urzędzie miasta został poruszony temat zajętości pasa drogowego podczas Dni Bochni oraz tygodniowego odpustu parafialnego w Bazylice św. Mikołaja. Zdaniem Adama Korty pas drogowy podczas tych uroczystości został zajęty wbrew prawu, ponieważ nie zostały pobrane środki pieniężne a powinny ponieważ tak mówi ustawa o drogach publicznych.

„W sprawie zajęcia pasa drogowego ul. Rynek w czasie Dni Bochni informuję, iż część pasa drogowego została, jak co roku nieodpłatnie udostępniona z Miejskiego Domu Kultury w Bochni na potrzeby organizacji imprezy obejmującej również zaplecze gastronomiczne” – zacytował fragment pisma podpisanego przez burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego radny Adam Korta.

Dostaliśmy odpowiedz na pytanie na temat zajęcia pasa drogowego w czasie dni Bochni i ta odpowiedz trochę mnie niepokoi. Jeżeli państwo nieodpłatnie udostępniliście pas drogowy Miejskiemu Domowi Kultury, to, na jakiej podstawie prawnej? Rozumiem, że ustawa o drogach publicznych daje państwu podstawę zwolnić jednostkę organizacyjną taką, jaką jest Miejski Dom Kultury z tego typu opłaty? Pytanie jest retoryczne, bo ja takiej podstawy prawnej nie znalazłem. Ustawa jednoznacznie obliguje, że jeżeli ktoś zajmuje pas drogowy na cele niezwiązane z infrastrukturą drogową, to należy wydać stosowną decyzję o zajęcie pasa drogowego. Jeżeli taka decyzja nie została wydana, a ktoś ten pas zajmował, to trzeba wszcząć postępowanie z tytułu nielegalnego zajęcia pasa drogowego i wystawić decyzję odpowiadającą powierzchni, która była zajmowana, pomnożoną razy 10 – mówił radny Korta.

Wcześniej były zupełnie inne praktyki. My pobieraliśmy opłatę za zajęcie pasa drogowego - mówił były burmistrz Bogdan Kosturkiewicz.

Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni obiecał wszcząć w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i poinformować o jego przebiegu podczas następnego posiedzenia komisji rewizyjnej.

Ustawa o drogach publicznych mówi, że zajecie pasa drogowego na rzeczy niezwiązane z infrastrukturą drogową trzeba pobrać opłatę a jeżeli nie to wszcząć postępowanie z tytułu nielegalnego zajęcia pasa drogowego.

Podobna sytuacja z zajęciem pasa drogowego jak podczas tegorocznych obchodów święta miasta dotyczyła odpustu w Bazylice św. Mikołaja.

Nie sprawdzono stanu faktycznego zajęcia pasa drogowego, czyli może się okazać, że to, co w decyzjach jest, ta powierzchnia i opłata, którą urząd pobrał może nie odpowiadać faktycznemu zajęciu tego pasa drogowego. Może na przyszłość jak państwo wydajecie tego typu decyzje warto byłoby w trakcie zajmowania zweryfikować, tym bardziej, że była wzywana nawet straż miejska i policja – mówił radny Adam Korta.

Pamiętam jak burmistrzem miasta był Wojciech Cholewa, kiedy w takich sytuacjach pojawiała się komisja, sprawdzali dokładnie i wyliczyli, że zajęto o 30cm2 więcej pasa drogowego niż powinno i musieli inwestorzy przesuwać rusztowanie. Może warto powrócić to takiego dokładnego sprawdzania? – podał pomysł Bogdan Kosturkiewicz.

Tuż przed zajęciem pasa drogowego pracownicy zaznaczyli farbą teren poszczególnym użytkownikom, którzy uzyskali prawo użytkowania tego pasa drogowego – tłumaczyła naczelnik Ewa Gogola.

Radny Adam Korta zaznaczył, że jeżeli są składane wnioski o zajęcie pasa drogowego to organ, jakim jest burmistrz ocenia czy zajecie tego pasa będzie negatywnie wpływało na bezpieczeństwo ruchu czy nie. Jeśli negatywnie ma prawo odmówić zezwolenia. Radny zaznaczył, że porusza ten temat nie po to żeby wytykać błędy burmistrzowi, ale w trosce o finanse, które w razie kontroli Najwyższej Izby Kontroli z tytułu nielegalnego zajęcia pasa mogłyby się mocno skurczyć.

Jest raport Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła 2 lata temu w województwie małopolskim u niektórych zarządców dróg kontrolę zajęcia pasa drogowego i druzgocąco ci zarządcy zostali potraktowani. Tam wyszły milionowe zaniedbania tych zarządców i dlatego to państwu sygnalizuje, bo możliwe, że NIK jeszcze raz taką kontrolę przeprowadzi np. w gminie miasta Bochnia i jeżeli wyjdą tego typu zaniedbania to niepobranie takiej opłaty jest związane z dyscypliną finansów publicznych. Wtedy będzie to osobiście dotykało Pana burmistrza. Moje uwagi proszę potraktować, jako troska nie, jako wytykanie błędów – zakończył Adam Korta.Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

troska

2013-11-21 00:29:52
wzrusza "troska" korty o los kolawińskiego. lepiej aby ten pan troszczył się o siebie bo już niedługo nie będzie szefem dróg powiatowych a burmistrzem miasta na pewno nie zostanie.
DAMIAN

2013-11-21 06:29:38
Panie Korta zajmij się lepiej chodnikiem w DAMIENICACH a nie pierdołami w solnym mieście Bochnia .
bochniak

2013-11-21 15:51:12
Nawiedzony Korta się odzywa. Co on chce ugrać, w każdym razie jgo głupota jest godna pożałowania. Nie potrafi nic zrobić i tu chce akurat zaistnieć . Ależ on jest cienias. Taki radny, to żaden radny.
bochniok

2013-11-21 17:18:08
Panie Korta w dupach się wam poprzewracało. Jak chcesz pan zaistnieć to zajmij się czymś pożytecznym. Cienki bolek z pana a miałem inne zdanie...
Gurami

2013-11-21 19:21:34
Widzę, że pan Korta nieźle komuś wlazł na odcisk tym pasem drogowym. Po wypowiedziach wyżej widać, że aż mu piana wylazła na usta. Ciekawe dlaczego?
do komentujących

2013-11-21 19:56:15
Kochani słoma wam z butów wychodzi , atakujecie radnego tylko dlaczego ? To nie pierwszy przypadek gdy Urząd nie przestrzega się prawa !!!!!!
stas

2013-11-22 10:47:33
Faktycznie Pan Adam ma rację ukamienować ich.
do komentujących

2013-11-22 11:03:53
Szkoda że nie nacisnąłeś tysiąc razy swojego głupiego wpisu(m0że sam zainteresowany?)
m*

2013-11-22 11:19:27
do autora powyższego tekstu: co znaczy słowo "zajętość" ? do 'do komentujących': co to za forma języka polskiego "Urząd nie przestrzega się prawa"?
j23

2013-11-22 14:02:17
Panie Adamie !!! gratuluje odwagi i zdrowego rozsądku.
prawda jest taka

2013-11-22 15:10:32
że podobne przykłady można niestety mnożyć,a radny Korta ma racje.
zaufany

2013-11-23 12:05:38
Radny Korta musi się zainteresować gdzie są wpływy za zezwolenia za Ostrów Szalachecki od firmy Rystal bo problemem zostało powiadomione CBA
robert

2013-11-25 22:59:43
a czy (bez)radny korta "derektor" PZD miejski sekretarz PO placi za zajecia chodnika sluzbowym samochodem przed wejsciem do starostwa (chyba jest tam nawet zakaz parkowania)
Korta odpowiedz ?

2013-11-27 07:42:18
Wszystkich od dawna interesuje czy to prawda, ze jest pan rodzinnie powiązany z wicestarostą Tomaszem Calką. Mieszkancy powiatu chcą aby podać im szczegółowe informacje bo jest pan jego bezpośrednim podwładnym !!!!
cd0TuWl7

2014-04-12 04:52:21
Widzę, że MZDiT myśli tak jak ja (komentarz pod wpisem o złożonym wnskiou), że wystarczy przestrzeganie obecnego ograniczenia do 50km/h, a już będzie wystarczająco bezpiecznie. Tymczasem samochody na Turystycznej potrafią jechać dwa razy szybciej.
f1GiLv19U

2014-04-12 21:23:28
Great hammer of Thor, that is <a href="http://ehzsriaz.com">pofulwelry</a> helpful!
jcOkX1T30C9B

2014-04-13 08:39:18
Que9 onda carnal? Que9 tal de jale?Oye aqued de1ndote mosalties, sabes que tuvimos la fortuna de ser invitados al Festival de BD alle1 en Angouleame y pues la verdad es que no conocemos nada por alle1. Como habeda leeddo que tfa ya habedas ido pues a lo mejor nos podedas pasar unos tips.No se9 por ejemplo: Si es cara la comida o el transporte alle1? Si hay hosteles cerca de donde va a ser el evento? Como le hace uno con el lenguaje? Si no hablo france9s estoy frito?Yo se que afan falta mucho para el evento, pero queremos ir lo mejor preparados, para que al igual que tu, poner en alto el nombre de Me9xico. Espero nos puedas dar un que otro consejo.Saludos. http://mshogi.com [url=http://yfiywfycsm.com]yfiywfycsm[/url] [link=http://pylhewcf.com]pylhewcf[/link]
JW5WSqlL

2014-04-14 09:50:41
Por que puse Tony Sandoval en el Google y me aparecif3 que eras un <a href="http://suyqczuopu.com">ilsdtrauor</a> de Barcelona??? Quiero pensar que fue un error de los que hicieron el blog y no que le estas dando la espalda a Esperanza, a Obregf3n y a Sonora carnal.. por que si es ased... que tristeza, yo te respetaba cabrf3n.....
REKLAMA