Bochnia wydarzenia

niedziela 01 marca 2015 23:24:52

Narodowy Dzień Zwycięstwa Żołnierzy WyklętychNarodowy Dzień Zwycięstwa Żołnierzy Wyklętych

- tak o obchodzonym 1 marca Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych powiedział ks. Tomasz Garwol podczas mszy św., odprawionej w Bazylice św. Mikołaja za dusze żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po II wojnie światowej.

Według kaznodziei to zwycięstwo przyszło po latach zapomnienia i wyszydzania Żołnierzy Niezłomnych, z których wielu do dzisiaj nie ma nawet mogiły. Stoczyli nierówną i z góry skazaną na porażkę walkę z narzuconym Polsce obcym systemem, ale z ich poświęcenia i krwi wyrosła wolna Polska. Ich poprzednikami byli powstańcy styczniowi. Gdy ostatniego dyktatora Powstania, Romualda Traugutta o jego szanse i sens zapytała żona, odpowiedział, że nie wie, z jakimi nadziejami  chwytano za broń, ale wie, że był „mus” – obowiązek, aby później o Polakach nie opowiadano, że nie umieją bić się o niepodległość – kontynuował ks. Tomasz swe kazanie, któremu przysłuchiwali się wierni, szczelnie wypełniający mury świątynni.

Po zakończeniu mszy wokół Bazyliki odbyła się kwesta, zorganizowana prze Fundację Wolność i Demokracja na rzecz budowy szkoły podstawowej z polskim językiem nauczania im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego w Łaniowcach k/Lwowa. Następnie sformował się  ok. 150-osobowy pochód, poprzedzany pocztami sztandarowy „Solidarności” i kombatantów AK, który przeszedł pod pomnik gen. Okulickiego. Pod pomnikiem ostatniego komendanta AK, zmarłego w do dzisiaj niewyjaśnionych okolicznościach w 1946 r. w więzieniu w Moskwie, wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, burmistrz miasta, radni miejscy i powiatowi, członkowie klubu radnych PiS z Rady Powiatu, delegacja NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenia Bochniaków.

Po ceremonii złożenia kwiatów, w której asystowali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Najemnicy Bocheńscy" głos zabrali burmistrz Stefan Kolawiński i, reprezentujący akowskich kombatantów, Teofil Wojciechowski. Obaj nawiązywali do symboliki tego dnia i święta, które jest zadośćuczynieniem  po latach za ofiarę ż życia dziesiątek tysięcy Niezłomnych, którzy padli na ostatnich szańcach wolnej Rzeczypospolitej.


Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Byłam

2015-03-02 00:42:53
Piękna i wzruszająca uroczystość. Mądre kazanie, dobre przemówienia pod pomnikiem. Dziękuję wszystkim za obecność i pamięć
Cześć ich pamięci

2015-03-02 07:57:57
Należy bardzo żałować, że tyle takich świetnych ludzi zostało zgładzonych. Gdyby żyli pewnie teraz rozstrzelali by tych ktorzy podpisali traktat Lizboński. Oni umieli by zadbać o ten kraj.
Maria S.

2015-03-02 21:16:40
Skalą i rozmachem obchodów Bochnia była na pewno w czołówce Małopolski. Ręce same się składają do oklasków
Remik

2015-03-02 22:25:39
Żołnierze Niezłomni - Bochnia o Was nie zapomni!
AK

2015-03-03 09:58:22
Patrząc, kto pojawił się na tych uroczystościach, Niezłomni przewracają się w grobie. Cześć Ich pamięci. Ci czerwoni, którzy na grobach Niezłomnych próbują zbić kapitał polityczny przegrają. Bochnianie pamiętają!!!!!!
do AK

2015-03-03 18:22:05
Pan Bóg jest miłosierny - każdemu daje szansę na powrót na właściwe ścieżki
prawda

2015-03-04 02:35:08
kto gorszy??? ci na zdjeciach co kilka lat wstecz co innego uczyli i wyznawali czy ci wykleci?... falsz,obluda czyli dwulicowosc i zwykle zagrywki polityczne kosztem poleglych byle by bylo blisko do koryta wsyd...
do prawda

2015-03-04 08:22:32
a jakieś konkrety? kto inaczej mówił przed laty? Nie podając szczegółów obrażasz wszystkich tam obecnych, także mnie, a tego sobie nie życzę
TSZR

2015-03-04 10:04:05
Wspaniała uroczystość bez specjalnego szumu medialnego :)
Paul

2015-03-04 12:52:25
"Nie takie wszystko,"cacy"- faktem jest, że to "ruski", przegonili niemieckie wojska z terenu Polski. Część społeczeństwa, niedoinformowana, działająca w myśl "jedynego przekazu"( zero, innej informacji), niejednokrotnie skrzywdzona, walczyła w przeświadczeniu działania "dla dobra Ojczyzny". Tylko "cieniasy" tego nie rozumieją, że "teraz się wie", a brak prawdziwej reakcji społeczeństwa; Przedtem, wyboru nie było.
Jan

2015-03-04 12:56:41
Panie Paul, zawsze Pana ceniłem za jasność i klarowność wypowiedzi, ale nijak nie mogę zrozumieć, co ma Pan na myśli w tym powyższym wpisie. Jest Pan za czy przeciw?:)
Paul

2015-03-04 14:14:12
sorry ,coś mi się stało w główkę -spadłem rano z dywanu na podłogę i juz mądry raczej nie bedę-wybaczcie.
Paul

2015-03-05 21:31:47
Do Jan- spróbuję wyjaśnić, co mam na myśli. Tak więc- uważam, że wielu Polaków, w tych powojennych latach, nie oparło się "po-jałtańskiej" ugodzie mocarstw, przyjmując narzucony porządek, jako" własny", błądząc, występowali przeciw pobratymcom. Piszę o ludziach, którzy przeżyli gehennę wojny a całe zło widzieli-od poczatku do końca- w hitlerowskich Niemcach, które rozpętały II- wojnę światową. Jasne i klarowne wypowiedzi- w tym temacie, niestety (pewnie, mogłem nic nie napisać;)
REKLAMA