Bochnia wydarzenia

piątek 03 maja 2013 12:48:19

Mieszkańcy Bochni uczcili święto Konstytucji 3 MajaMieszkańcy Bochni uczcili święto Konstytucji 3 Maja

Tradycyjną mszą św. w Bazylice św. Mikołaja i przemarszem pod pomnik gen. Okulickiego mieszkańcy naszego miasta uczcili 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nowością z kolei był natomiast piknik militarny na rynku.

Bochnianie jak zwykle tłumnie stawili się w bazylice św. Mikołaja, by uczcić twórców Konstytucji 3 Maja oraz oddać hołd gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, urodzonemu w niedalekim Pierzchowcu, twórcy Legionów Polskich we Włoszech.

Właśnie od złożenia wieńca pod pamiątkową tablicą generała przez władze powiatu i miasta rozpoczęła się uroczystość religijna. W trakcie mszy ks. Rafał Jagoda wygłosił piękne kazanie, w którym wspomniał przywiązanie Polaków do wartości religijnych, z których płyną także umiłowanie ojczyzny, poczucie odpowiedzialności za nią, honor i gotowość poświęceń dla dobra wspólnego. Zderzył to z obecnymi dążeniami do zmarginalizowania roli wiary i Kościoła w życiu współczesnych Polaków, prób podejmowanych na różnych płaszczyznach i w różny sposób, ale z jednym, ciągle tym samym, natężeniem.

Po mszy większość jej uczestników, poprzedzana orkiestrą dętą OSP z Leszczyny i ponad dwudziestoma pocztami sztandarowymi, przeszłą pod pomnik gen. Okulickiego. Pod pomnikiem przemówił najpierw starosta Jacek Pająk, który nawiązując do rocznicy Konstytucji, wspomniał jej przesłanie dla współczesności, wyrażone w obowiązku dbania o pomyślność ojczyzny i jej obywateli. Po nim zabrał głos burmistrz Stefan Kolawiński, który powiedział m.in. „Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3-go Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich. Ten najwyższej rangi pionierski akt prawny połączył chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwił przetrwanie narodu polskiego przez okresy zaborów, niewoli i okupacji. Bądźmy więc dumni z posiadania pierwszej współczesnej ustawy zasadniczej i w naszym życiu społecznym czerpmy z mądrości i siły z niej płynącej”.

Następną częścią uroczystości było składanie wieńców u stóp pomnika, przy którym wartę honorową zaciągnęli żandarmi, policjanci oraz harcerze. Przybyły liczne delegacje instytucji państwowych jak i samorządowych, zakładów pracy, szkół i partii politycznych, reprezentanci parlamentarzystów.

Po zakończeniu części oficjalnej na rynku rozpoczął się koncert wspomnianej orkiestry dętej z Leszczyny, która przedstawiła składankę popularnych standardów muzyki rozrywkowej. Koncertowi towarzyszył piknik militarny, w którym uczestniczyli żołnierze z krakowskiej jednostki Żandarmerii Wojskowej, policjanci z pododdziału prewencji komendy powiatowej w Bochni, członkowie Bocheńskiego Stowarzyszenia Airsoftowego oraz rekonstruktorzy historyczni ze Stowarzyszenia „Najemnicy Bocheńscy”. Była także obecna delegacja klasy o profilu wojskowym, działającej przy Zespole Szkół w Łapanowie.

Wszyscy chętni, a celowała w tym młodzież i dzieci, mogli wziąć do ręki karabinki beryl i pistolety glock, w które uzbrojona jest polska armia, zapoznać się z uzbrojeniem współczesnego żołnierza amerykańskiego i brytyjskiego – to domena airsoftowców, ubrać „żółwia” – specjalny strój ochronny policjantów z oddziałów prewencji, ale tez dotknąć historii – porozmawiać o Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych, w których wcielają się Najemnicy Bocheńscy.

Każdy uczestnik pikniku mógł też posilić się wyśmienitą grochówką, serwowaną przez szkołę w Dąbrowicy.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Znowu Okulicki ???

2013-05-04 00:54:53
Bez sensu wience pod Okulickim !!!! Już lepiej było złożyć te wience pod pomnikiem zabitych chłopów na ul.Wisnickiej bo oni zginęli zabici przez władze która zaczęła rządzić Polska po przewrocie majowym 1926 roku. Nawet ludowcy o nich zapomnieli. Ciekawe czy 12 maja bedą msze swiete i obchody ku czci 400 ofiar które wtedy zginęły. Bo 13 grudnia burmistrz i jego dwor zapalili swieczki ofiarom stanu wojennego, których było tylko 12 osób. Jakie są kryteria tych tragicznych rocznic ???
bez sensu

2013-05-04 03:35:48
i znowu te bezsensowne komentarze sfrustrowanych czerwonych, których kiedyś odcięto od koryta. Nic już bidule nie mogą to się chociaż naplują w internecie
Marta

2013-05-04 09:10:54
szkoda ze pogoda nie dopisała. Czemu same takie oficjalne zdjęcia z przemarszu? Zbyt oficjalnie! Tyle śmiesznych rzeczy się działo przy Kazimierzu a tu ponad 40 zdjęć z marszu a tak mało z rynku. Miałam nadzieje ze się zobaczę... jednak nie.
; ////

2013-05-04 11:43:46
Zdjęcie nr 76 - czy mąż tej pani widział to zdjęcie? :)
DO "ZNOWU"

2013-05-04 13:22:11
BARDZO TRAFNE SPOSTRZEŻENIE. OKAZUJE SIĘ ŻE W POLSCE SĄ OFIARY I ROCZNICE "SŁUSZNE" ORAZ "NIESŁUSZNE" ..................... ........................ .............................. ......................... DEGRENGOLADA MORALNA BYŁA EFEKTEM DZIAŁAŃ PZPR, ZSL, ZMS, ZMW, TPPR - STARSI LUDZIE JESZCZE TO PAMIĘTAJĄ . TERAZ DEGRENGOLADA UMYSŁÓW - PRZEDE WSZYSTKIM MŁODZIEŻY - WYKONYWANA JEST PRZY UŻYCIU TAKICH INSTYTUCJI JAK IPN I PARTIE POLITYCZNE: PIS I PO .
do zgreda powyżej

2013-05-04 14:31:26
dziadku - umyj protezę, schowaj do szklanki i idź spać. Od twoich wypocin robi się niedobrze
hehehe

2013-05-04 16:33:36
jak ja lubie czytac takie komentarze :p
a rozbiór Polski postępuje

2013-05-04 17:53:18
Poza kilkoma szaconymi osobami, reszta to stara i nowa Targowica. Takim wszystko jedno gdzie i co będą "świętować".
"Patrioci" - a w Bochni nie macie nawet ulicy Kołłątaja !

2013-05-04 18:42:11
Przez tyle lat bochenskie " elity" nie wymyślili aby jakiejś nawet malej uliczce dać imię Kollataja (co rok wspominanego w calej Polsce na 3-maja) oraz wieszcza Juliusza Slowackiego (który wyprorokowal Papieza - Slowianina). Ze nie wspomnę idiotyzmu sprzed paru lat ze storpedowaniem przez radnych miejskich z PIS pomysłu aby jedna miejska szkole nazwac imieniem Czesława Miłosza.
Niech się świeci 1 maja !!!

2013-05-04 18:57:49
Okazuje się ze 1 maja - amerykańskie święto ludzi pracy przechwycone przez ZSRR jako święto międzynarodowego socjalizmu - nadal jest czczone w większości krajów swiata. Gdy Polska wprowadziła znowu 11 listopada do kalendarza świat państwowych , a potem jeszcze - 15 sierpnia jako rocznice "cudu nad Wisła", Rosja zrewanzowala się świętem państwowym 7- go listopada. Ale nie jako rocznicy Rwolucji Pazdziernikowej lecz jako rocznicy ...obalenie polskiej załogi która okupowala Moskwę po zwycięskiej wyprawie Batorego. Dlaczego media nie przypominają o tych sprawach. Podobnie jak o fakcie( (wstydliwym?) ze Konstytucję 3-Maja uchwaliła tylko cześć posłów Sejmu Czteroletniego gdyż marszałek Sejmu nazwiskiem Malachowski specjalnie zawiadomił o posiedzeniu Sejmu tylko tych co trzeba.
do tego powyżej

2013-05-05 10:01:01
Jezu!! Zęby bolą od tego, co piszesz... 1 maja jest w Polsce dniem swiątecznym i nic się nie zmieniło od komuny. Zapytaj Gieńka Koniecznego, dlaczego w ten dzień nie wyciąga z lamusa towarzyszy, nie stawiają trybuny i nie idą w pochodzie? A co do samego uchwalenia Konstytucji 3 Maja to muszę ci misiu przypomnieć, że było troszkę inaczej - sejm zwołano wtedy, gdy częśc posłów była nieobecna w Warszawie. Nie pamiętasz, jacy to posłowie, to ci przypomnę - zdrajcy i jawni agenci Moskwy, którzy później przeszli do Targowicy. Ci tzw. "swoi" to stronnictwo patriotyczne, chcące naprawy Polski. Nie ogłupiaj ludzi, niedouczony sekciarzu albo jawny prowokatorze - wybierz, co wolisz.
czyli kuklińskiego nie było, bo zdradził !!!!

2013-05-05 11:22:57
A kto raz zdradził to zawsze będzie zdrajcą (jak o Kuklińskim powiedział Wałesa)............................................................Zdrajcy, nie zdrajcy - ale byli posłami i nikt ich nie odwołał !!!!!!!!! Zawsze było tak, że jako oni nas okiwali - TO ZDRADA !!!! Jak my ich wykiwaliśmy - TO ZWYCIĘŻYŁA PATRIOTYCZNA CZĘŚĆ SPOŁECZEŃSTWA.
hostoryk

2013-05-05 11:37:38
ale Branicki, Rzewuski i tych paru innych (o których powyżej "do tego" ) przystąpili do Targowicy dopiero później - skąd Marszałek Sejmu miał o tym wiedzieć kilka dni wcześniej gdy zapraszał posłów na 3 maja do Zamku Królewskiego aby uchwalić konstytucję . Nikt przy tej okazji nie wspomina - oj, bydko, brzydko, kojarzy mi się to z IPN - że KRÓL Stanisław August Poniatowski, wysławiany 3 maja przez posłów okrzykami : VIVAT KRÓL !, po paru tygodniach również PRZYSTĄPIŁ do konfederacji targowickiej. To nie jest takie proste jak łopatologicznie wkładają głowy ludziom (przede wszystkim młodzieży) "patriotyczne" partie i ich instytucje do prania mózgów , których najgorszym symbolem jest IPN. Pranie mózgów - jak za komuny - jest niestety nadal powszechnie stosowane. Zmienił się tylko proszek. Jest teraz różowy i bardziej pachnący. Ale tak samo pierze do d...y !!!!!!!!!
lewactwo won stąd!

2013-05-05 11:48:11
hostoryk - ale bredzisz, mieszasz zdradę z patriotyzmem, Moskwa juz sobie wybrała na króla Stasia Poniatowskiego w 1764 r., a ty twierdzisz, że po 30 latach jeszcze nie było wiadomo, kto jest kim?? Piszesz nie tylko głupoty, ale wręcz rzeczy społecznie szkodliwe
hostoryk - mam potanie

2013-05-05 12:22:44
jeżeli , jak słusznie twierdzisz, Moskwa (caryca-modliszka, ha, ha, ha) wybrała dużo wcześniej spolegliwego(dosł.!) polityka na króla Polski to po kiego diabła Kołłątaj, Staszic, Małachowski wiele lat później darli ryja: -Vivat Król ?????? Polityczni idioci wierzący w nawrócenie Poniatowskiego czy konformiści, nie potrafiący powiedzieć Sejmowi, że król ...jest nagi.
odpowiadam

2013-05-05 13:39:54
nie "darli ryja" tylko wierzyli, że Poniatowski zmieni orientację. Nie zmienił, przystąpił do zdrajców i teraz jego ścierwo leży nie wiadomo nawet, gdzie. Tak kończą ci, co chca grać "na dwóch fortepianach"
mama

2013-05-05 16:49:19
fajna imprezka, zwłaszcza ta na rynku. Prosimy więcej takich
mama

2013-05-05 16:49:39
fajna imprezka, zwłaszcza ta na rynku. Prosimy więcej takich
czerwony

2013-05-15 07:16:38
Reformy Konstytucji 3 maja doprowadziły do Targowicy a następnie do utraty niepodległości Polski , i co tu świętować ??? Polska jako kraj wewnętrznie skłócony i pod wielkim wpływem kościoła katolickiego zawsze był i będzie podatny na manipulacje państw sąsiednich . A wrodzona niechęć i brak szacunku polaków do ,,władzy,, robi swoje .
3 maj

2013-05-15 07:35:52
W roku 1792 najwyżsi dygnitarze Rzeczypospolitej zawiązali Konfederację Targowicką. Była to odpowiedź szlacheckiego narodu na trzeciomajowy zamach stanu. Papież Pius VI pobłogosławił Targowicę, nuncjusz ją pochwalił. Czterech biskupów podpisało akt tej konfederacji, piąty zarządził modły o jej powodzenie. Targowica zażądała przywrócenia zakonu jezuitów i oddania im z powrotem szkolnictwa. Miała w tym poparcie całego kleru katolickiego oraz większości szlachty
obiektywny

2013-05-19 08:42:22
Dlaczego nikt się nie zdobył na potrzebę złożenia kwiatów pod pomnikiem poległych 600 bohaterów zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-45. Czyżby kurator zakazał szkołom? Zrobili to tylko przedstawiciele SLD z panem Koniecznym. Do tej pory nikt z władz Bochni się w tym temacie nie wypowiedział, a szkoda bo to hańba. Ten fakt miał miejsce bochniacy.
REKLAMA