Bochnia wydarzenia

czwartek 03 kwietnia 2014 23:20:56

Miasto otwartych drzwi - wizja rozwoju Centrum BochniMiasto otwartych drzwi - wizja rozwoju Centrum Bochni

”Nowe Miasto Soli – wspólna wizja rozwoju Centrum Bochni - pod takim hasłem w minionym tygodniu odbyły się dwudniowe warsztaty obywatelskie organizowane przez bocheńską  Fundację „Salina Nova”. W trakcie warsztatów mieszkańcy Bochni pod okiem ekspertów - urbanistów i architektów krajobrazu z Krakowa i Gliwic - zastanawiali się nad wspólną wizją rozwoju Bochni w latach 2014-2030.

Warsztaty te miały formę gry konsultacyjnej pobudzającej kreatywne myślenie o rozwoju miasta na najbliższe lata. Jest to nowa forma konsultacji społecznych, które odbyły się pod honorowym patronatem burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego. Warsztaty były przeprowadzone przez  profesjonalnych trenerów z British Council, a koordynował je prezes Fundacji „Salina Nova” Adam Piskór.

W grze brali uczestnicy (mieszkańcy, przedstawiciele drobnego biznesu, szefowie instytucji kultury i sportu w Bochni – Alicja Imiołek, Robert Hołda oraz znane osobowości naszego miasta m.in.  kierowca rajdowy - Grzegorz Bębenek, Dorota Halberda – szefowa Stowarzyszenia „Kotłownia” ) podzieleni na cztery kilkuosobowe grupy oraz obserwatorzy (lokalne elity, w tym grupa radnych miasta m.in. Bogdan Kosturkiewicz, Łucja Satoła-Tokarczyk. Jan Balicki, Zbigniew Wnęk, a także prezes Bocheńskiego Związku Pracodawców – Edward Sitko).

Jako eksperci zaangażowani są dr inż. arch. Stanisław Lessaer z pracowni architektonicznej PA NOVA z Gliwic, dr. inż. Piotr Langer oraz dr inż. arch. Katarzyna Zawada-Pęgiel z Towarzystwa Urbanistów Polskich w Krakowie i Politechniki Krakowskiej.

Gra konsultacyjna dotyczyła śródmieścia Bochni, które podzielono na 7 „kwartałów salinarnych” : Rynek, Regis, Sutoris, Gazaris, Floris ,Bochneris i Campi  stanowiących Specjalną  Strefę Salinarną. Te nazwy związane są  z istniejącymi kiedyś szybami kopalnianymi z  których do dzisiaj funkcjonują  trzy Sutoris i Campi i Trinitatis. Założeniem organizatorów warsztatów jest stworzenie w Śródmieściu „Specjalnej Strefy Salinarnej” – strefy ochrony dziedzictwa oraz inwestycji publicznych i prywatnych w infrastrukturę techniczną (m.in. przekształcony  układ komunikacyjny, system parkingów), urbanistyczną (m.in. odnowa  kamienic, rewitalizacja Rynku, plant),  kulturalną (m.in. nowa biblioteka, Uniwersytet III w. , atelier dla grup kreatywnych), gospodarczą (np.  trakt artystyczno-rzemieślniczo- kawiarniany),  rekreacyjną ( np. ciągi piesze wyciszone, ścieżki rowerowe).

Wypracowane w trakcie warsztatów pomysły okazały się atrakcyjne, ekscytujące, innowacyjne i futurystyczne, stanowiące nową jakość. Puszczy Niepołomickiej czy na Murowiankę.

Zwycięskim projektem okazał się  pomysł Bochnia „Miasto otwartych drzwi” który zaprezentowali Marta Kubala, Rafał Kłosowski, Zdzisław Szklarzewicz oraz ks. Tomasz Garwol z parafii św. Mikołaja. Projekt ten odnosił się m.in. do szansy dla Bochni związanej ze  Światowymi  Dni Młodzieży 2016r., gdzie przewidziane jest przebywanie około 100 tys. pielgrzymów w Bochni ,Brzesku i Tarnowie. W tym projekcie  uwzględniono awangardową rewitalizację  Rynku. Zaproponowano  także nowoczesne technologie IT – gry turystyczne, mobilne aplikacje do zwiedzania po Bochni. Szczególnie  nowatorska jest koncepcja „otwartej bramy” - fontanny w okolicach  Rynku. W części „wchodzącej”, woda spływająca do wnętrza to nawiązanie do soli pod ziemią, do korzeni i tradycji, a w części wychodzącej woda spływająca na zewnątrz to patrzenie w przyszłość. Jest to koncepcja niezwykłe atrakcyjna wizualnie jak również głęboko filozoficzna. W kolejnych etapach projektu  2016-2019 – 2020-2030  koncepcja zakłada rewitalizację kolejnych kwartałów salinarnych, kończąc odważnym zagospodarowaniem Campi (m.in. termy salinarne).

W ciągu następnych dwu tygodni powstanie raport końcowy. Jego rekomendacje zostaną przekazane przedstawicielom Urzędu Miasta Bochnia. A najlepsze rozwiązania mają szanse na włączenie ich w proces twórczego rozwoju miasta (Lokalny Plan Rewitalizacji i Plan Zagospodarowania Przestrzennego Śródmieścia). Opracowana zostanie też mapa drogowa kolejnych kroków Projektu „Nowe Miasto Soli” na lata 2015- 2018.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Paul

2014-04-04 09:41:39
Gratulacje dla pomysłodawcy((Ow) przedsięwzięcia . Drobna uwaga-najlepsze rozwiazania pokażcie też mieszkańcom Bochni ;
haha

2014-04-04 13:05:37
kolawinski i rozwój Bochni-bardzo śmieszne :)
Paweł Wieciech: nowy gmach w Bochni

2014-04-04 13:59:58
Co można dodać do tych koncepcji. Czy nikt nie wpadnie na pomysł by np. rozpadający się ze starości budynek po zamku żupnym oraz budynek byłego domu partii który stoi obok (teraz jest w nim MDK) rozebrać. Na ich miejsce zaprojektować większy gmach bo jest tam sporo miejsca również i z tyłu tych budynków. Ten gmach mógłby nawiązywać przynajmniej fasadą czy elementami bryły do dawnego zamku żupnego jaki kiedyś stał mniej więcej w tym miejscu. Gmach można zaprojektować tak by w środku zmieściło się wszystko co potrzebne tj. i sekcje MDK i kino i nowoczesną bibliotekę i salę reprezentacyjną nawiązującą do sali zamkowej gdzie mogły by odbywać się np. koncerty muzyki kameralnej i eleganckie spotkania. Można by tam zmieścić i dodatkowe sale wystawowe muzeum czy archiwum. Można na tyłach tego gmachu zrobić dziedziniec nawiązujący do dziedzińców zamkowych na kameralne koncerty plenerowe i widowiska. Jakieś dwa pokoje noclegowe dla bardziej znaczących gości. Można by tam zmieścić wiele innych potrzebnych pomieszczeń. Coś na kształt pomniejszonego zamku w Niepołomicach. Było by to połączenie obecnych zapotrzebowań np. na nową bibliotekę oraz nawiązanie do naszej historii w sensie zaprojektowania fasady na zamkową. Oczywiście koniecznie zamienić pomniczek Gwardii Ludowej (czerwonych bandytów) jaki stoi przed domem partii na pomnik ks. Bolesława Wstydliwego. Plac zabaw dla dzieci przenieść w okolice szkoły nr 2, a w tym miejscu zainstalować wspomnianą wyżej fontannę. I sprawa plant byłaby załatwiona.
ta fundacja

2014-04-04 16:18:33
to dla naiwnych a ciemny bochenski lud wszystko kupi pan Kolawinski pokazal na co go stac przez swoje 4 lata kadencji tyle w temacie.
emka

2014-04-04 20:31:20
Cały ten teren z MDK-iem, zamkiem zupnym, pustym placem obok niego oraz przystankiem (można go przenieśc dalej) to kawał ziemi. Dobry pomysł p.Wieciech.
Saper

2014-04-04 20:50:42
Projektowanie Bochni dla turystów, pielgrzymów, i innych oglądaczy to błąd !!! Chyba ze chodzi o nabijania kabzy paru bocheńskim hotelarzom i kilku właścicielom pizzerii. A wiekszość ludzi chce miejsc parkingowych w centrum miasta, szybkiego dojazdu do autostrady, zadbanych plant i rynku , tanich miejsc w żłobkach i przedszkolach, niskich podatków, preferencji dla firm tworzących miejsca pracy . No i szybkiej zmiany władzy w miescie a także likwidacji powiatu bo jest nie jest nikomu potrzebny a przeżera 100 mln rocznie z publicznej kasy.
SNAJPER

2014-04-04 21:05:32
CI LUDZIE NA WARSZTATACH NIE MAJA POJĘCIA ZE MOGA SOBIE TYLKO POMARZYĆ - MIEJSKA KASA JEST PUSTA !!!! ZADŁUŻENIE BOCHNI JEST TAK WIELKIE ŻE RADA MIEJSKA NA OSTATNIEJ SESJI BRAŁA KREDYT ABY SPŁACAĆ KOLEJNE RATY STARYCH I NOWYCH KREDYTÓW !!!! ZAPOMNIJCIE O ZAMKACH I FONTANNACH. TEN PISKÓR MIAŁ JUŻ SWOJE KILKA MINUT I KILKADZIESIĄT TYSIĘCY ZA NADZÓR NAD UNIJNYMI PROJEKTAMI U KOSTURKIEWICZA. A TERAZ CHCE ZAISTNIEĆ NA NOWO. POD SZYLDEM SALINA NOVA ...
do snajpera i sapera

2014-04-04 21:08:11
obaj panowie macie racje !!!!!!!!
viola

2014-04-04 21:10:32
Ludzie są w swojej wygodzie ślepi, ale urbaniści wiedzą, że parkingu nie projektuje się w centrum starego miasta.To jest dopiero błąd - panie Saper. Ulica Śródmiejska załatwiłaby ten problem.
viola

2014-04-04 21:10:33
Ludzie są w swojej wygodzie ślepi, ale urbaniści wiedzą, że parkingu nie projektuje się w centrum starego miasta.To jest dopiero błąd - panie Saper. Ulica Śródmiejska załatwiłaby ten problem.
gość

2014-04-04 21:14:07
JL dwoi się i troi;)
gumiak

2014-04-04 21:17:09
W archiwum Urzedu Miasta leżą świetne koncepcje zagospodarowania placu Okulickiego, ruskiego placu przy ul. Floris, plomby obok muzeum . One nadal czekają na lepsze czasy.
Saper do violi

2014-04-04 21:36:20
Czytaj ze zrozumieniem - napisałem że potrzebne sa miejsca parkingowe w centrum a nie parking w centrum miasta. To jest zasadnicza różnica . Pamietam, że kilka lat temu za wykreśleniem ulicy Srodmiejskiej ze studium i planu przestrzennego miasta byli ówczesny burmistrz oraz przewodniczący rady miejskiej ! Ta ulica wraz z jednokierunkową (!) ulicą Kazimierza Wlk. dawałaby miastu 350 (!!!) miejsc parkingowych. Podobno pisemny postulat aby przywrócić w planach rozwojowych miasta tę potrzebną ulicę złożył ....wójt(!) gminy Bochnia. To są rzewne jaja ! Gdzie był burmistrz ?! Aha, postulat nie został uwzględniony...
voila

2014-04-04 21:53:53
Czyli (pomijając kolosalną różnicę między parkingiem a miejscami parkingowymi)jesteśmy zgodni co do Śródmiejskiej.
Saper, snajper ...

2014-04-04 22:16:04
to chyba jedno i to samo. To gość - wszyscy wiedzą kto - który sabotuje wszystkie dobre pomysły w Bochni. Jątrzy, wyszydza, szantażuje jak trzeba, przekręca, wyśmiewa, robi krecią robotę w stylu dziel i rządź. Ostatnio bardzo nie lubi starosty. Wszyscy wiedzą kim on jest i mam nadzieję, że jego uwagi każdy nałoży sobie na papier toaletowy. Mam też nadzieję, że nadejdzie dzień kiedy ta zakała bocheńszczyzny, ten zadufany, zarozumiały, bęcwałowaty cwany lis zakochany w sobie ze wzajemnością zniknie wraz z pewną kuriozalną gminą w niebyt.
do poprzednika

2014-04-04 23:19:55
Szczekaj sobie powiatowy kundlu już tylko to ci pozostało. A świetlica czeka
Adam Piskór_Salina NOVA

2014-04-05 14:49:46
Nasze warsztaty to zaledwie początek twórczej "pozytywistycznej" pracy mającej na celu wypracowanie wspólnej wizji rozwoju Bochnia 2030 (Bochnia 3.0 czyli Nowe Miasto Soli" dla mieszkańców, przedsiębiorców, odwiedzających i turystów. Koncepcja zagospodarowania śródmieścia, która wygrała wymaga oczywiście dopracowania i urealnienia, m.in. w kontekście finansów miasta, Lokalnego Programu Rewitalizacji i planów przestrzennych dla Śódmieścia. Oprócz niej powstały inne 3 bardzo ciekawe pomysły na Bochnię m.in. pomysł bardzo podobny do tego, o którym mówił PAWEŁ WIECIECH. Będziemy Was informować i zapraszamy WSZYSTKICH do współpracy ( także SNAJPERA I SAPERA) .Więcej na fanpage "Nowe Miasto Soli " lub na www. salinanova.org. OTO LINK DO FB: https://www.facebook.com/groups/BOCHNIA.3.0.NoweMiastoSoli/
do wpisu z 4.04 godz. 22.16

2014-04-05 21:30:37
Wnioskuję, że ty chyba zawdzięczasz swój stołek temu kogo obsr....sz - stąd taka nienawiść. To zjawisko jest opisane w psychiatrii jako syndrom Arystotelesa. Ludzie z tą chorobą najbardziej nie lubią tych, którym coś zawdzięczają. Podobny jest syndrom Puzo - pacjenci są wdzięczni za to co jest lub będzie w przyszłości lecz nie pamiętają o przeszłości. Klinika czeka. Świetlica będzie później.
prawdziwy Snajper

2014-04-05 21:42:56
Proszę nie posługiwać się moim pseudonimem literackim.
Do redaktora PW

2014-04-08 08:45:23
Pomysł z odbudową zamku żupnego jako "jądra" przebudowy tego obszaru, będzie sprawdzianem skuteczności fundacji P. Piskóra. Taki zamysł powstał już wiele lat temu, (podobnie jak wiele innych, ciekawych zamierzeń). Niestety nie zyskał nawet cienia akceptacji władz Bochni, również tych panów, którzy teraz tak ochoczą biegają na warsztaty obywatelskie (wybory blisko). Dyrekcja Kopalni też (na razie) nie wyraża chęci wsparcia pomysłu. Swoją drogą, bardzo pociesznie wygląda to jak aktywni są byli naczelnicy miasta, burmistrzowie, radni itd, którzy planty salinarne, totalnie spieprzyli, a to zgodą na Kasztelanię, plac zabaw (wychodek dla żuli), przybudówki do zabytkowych kamienic, itd, itd, itd. "Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie" ?
Mik

2014-04-08 09:54:29
Tak, zgadzam się. Obserwuję to co się dzieje w Bochni od dłuższego czasu i na przestrzeni lat widać, że zainteresowanie władz Bochnią pod katem historycznym jest prawie żadne. Mówić umieją, by to jednak przełożyć na jakiś konkret - nie ma szans. Totalna ignorancja. Planty właśnie - jak napisane powyżej - są przykładem dewastacji historii Bochni.
Beta

2014-04-08 10:18:41
Bo to w pewnej części zwykłe prostaki są i tyle. Bez żadnej sensownej wyobraźni. Nawet PiS wszystko co umiał to zabudować miejsce na fontannę budami z drewna. O innych też żal.wspominać.
do Beata

2014-04-08 17:26:00
prostaczka to sie wylania z twojej wypowiedzi ...wladze to robia co chce spoleczenstwo wiec nie szukaj winnego tam gdzie go nie ma od kiedy to w bochni samowola to chyba ktos glosowal za projektem zmiany fontanny na plac zabaw rada decyduje czy burmistrz tylko sobie wszystko wymysla?/ jak pamiec kogos zawodzi to polecam archiwalna prase np. bochnianina/ jestem pewny ze byly burmistrz nie doprowadzil by miasta do takiej stagnacji... p.Kolawinski w fundacji rozwojowej miasta a co zrobil przez okres kadencji np.z przystankiem przelotowym kto wydaje takie pozwolenia ten przystanek to same baraki jak w rumuni... klania sie zarzad drog zieleni architektoniczny miasta wszystko byle jakie wstyd I wcale miasto nie wymaga wielkich zmian lecz wystarczy dbac o to co jest ale tego nawet nikt nie pilnuje...bez obrazy ale ci ludzie na zdjeciach to nie sa profesjonalisci i wiekszosc to sie na tym nie zna wystarczy spojrzenie i jak ktos wczesniej napisal jak mozna w parku projektowac solankowe jeziorka? jestem za historycznym wizerunkiem miasta ale Ci piekarze go nie upieka... szkoda czasu to miasto musi miec uczciwego I profesjonalnego burmistrza bo teraz wszyscy widza gdzie wasnie i zazdrosc zawisc wioda miasto...
do fundacji

2014-04-08 20:24:24
prosze przejsc przez miasto I zobaczyc stare kamienice rozwalone sciany a za szyba wystawowa nielad i bubel kazda dziura zatkana przez kioski budy nie ma przestrzeni ladu ulica w strone brzeska stare domy zabytkowe polatane jakies chaotyczne konstrukcje biznesy... kto tak bochnie doprowadzil do takiego wygladu? kto wydaje tym ludziom pozwolenia? czy jest jakis miejski architect?zarzad od urbanizacji miasta ?czy wy tego nie widzicie nowa hala targowa to chyba najgorsze dziadostwo to powinien byc plac z art.rolnymi prawdziwy ladny zadbany rynek gdzie sie idzie kupic produkty od lokalnych ludzi jak we francji a co my mamy chinski bazar gdzie trudno dostrzec nawet konia ja bym tam zostawil tylko zywnosc dobre polskie produkty I inne sprowadzone kwiaty a nie garsonki buty chemia obok miesa albo pomidorow czy wy nie widzicie ze wizualnie ta hala to grajdol a nie najlepszy lokalny plac targowy z zywnoscia w rynku porobione przejscia ze starych kamienic wszystko wykonane tanim kosztem... kto to doprowadzi do jakiegos ladu? jak nie stac na ladny budynek to nie mozna wydawac pozwolenia na biznes i tyle... podstawy I takie to proste I nikt nie potrafi zadbac...czy nie wie? albo nie umie?
NIK

2014-04-08 21:32:51
Nie przesadzajmy. Chyba nie będziemy uzależniać handlu od wyglądu hali i dyktować kto czym ma handlować. Jest zapotrzebowanie na taki czy inny towar, ludzie kupują to i jest chemia i tekstylia. Nie bawmy się w PRL. Ale projekt to już sprawa dyskusyjna.
do Nik

2014-04-09 00:56:15
zamknac kazdy sklep spozywczy gdzie towar jest na ziemi zobacz spolem w rynku to koszmar wejsc I przepchac sie przez zawalone rejony robic tam zakupy to koszmar dla klienta brak miejsca poplatanie i pomieszanie te sklepiki niestety jeszcze troche I odejda do lamusa bo ich zarzad jeszcze nie pojal albo nie nauczyl o co chodzi I na czym polega dzisiejszy handel...I tak wszyscy chodza do Lidla bo lepiej wyeksponowane I wygodniej z parkingiem te sklepy nie maja nawet toalet dla klientow a to podstawa towar zle wyeksponowany itd.a najbardziej mnie smieszy jak lokalni sprzedawcy biznesmeni cale swoje nieszczescia przypisuja galerii bo ten zly burmistrz wystawil galerie I maja mniejszy utarg a nic nie robia zeby podniesc jakosc uslug dlatego wnet odejda bo nik nie bedzie chodzil I kupowal starych towarow w byle jakich budach...
NIK

2014-04-09 10:35:53
A po co zamykać? Jak sobie nie dadzą rady na rynku to same znikną. I o to chodzi by handel i wszelaki biznes weryfikował rynek i klienci a nie władza.
Do

2014-04-09 10:39:46
Skoro władza słucha ludu to znaczy, że głupia jest. Bo lud to właśnie na ogół bałwany. No i mamy skutki.
REKLAMA