Bochnia wydarzenia

niedziela 06 sierpnia 2017 22:43:38

Memoriał mjr Bacy przypomniał o latach okupacjiMemoriał mjr Bacy przypomniał o latach okupacji

Dzisiejsza niedziela (6 sierpnia) była poświęcona pamięci Jana Kaczmarczyka ps. Baca. Z tej okazji odbywa się coroczna ceremonia upamiętniająca tą postać. Towarzyszą jej imprezy plenerowe. Po niedawnych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego, postać majora znów przypomniała lata niemieckiej okupacji. 


 

Oficjalne uroczystości rozpoczęła Msza święta w kaplicy w Chodenicach. Po Mszy w odbyła się coroczna ceremonia składania kwiatów przy obelisku Majora „Bacy”, oficera Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, zamordowanego przez żołnierzy z batalionu SS „Galizien”, 5 sierpnia 1944 r. Jan Kaczmarczyk w okresie przedwojennym był zawodowym żołnierzem WP. W czasie okupacji kierował  na Bocheńszczyźnie konspiracyjną szkołą podchorążych piechoty oraz był dowódcą III batalionu „Motyl” 12 pp. AK. Zginął 5 VIII 1944 r. w Chodenicach, gdzie został przypadkowo ujęty przez Azerów na służbie niemieckiej (Ukraińcy i Azerowie nazywani Kałmukami, walczyli przy przeprawie przez Rabę z oddziałem AK.  Major Kaczmarczyk odznaczony został orderem Virtuti Militari i Złotym Krzyżem Zasługi. Miejsce, gdzie został zabity, upamiętnia pomnik, wzniesiony w 1959 r.

Imprezami towarzyszącymi był Turniej Szachów Błyskawicznych o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia oraz impreza plenerowa pn. "Piknik nad Rabą" przy OSP w Chodenicach oraz bieg dla dzieci i młodzieży. Głównym punktem Pikniku był start głównego Biegu Memoriałowego.

Foto: Łukasz Chojecki, UM

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

porażka

2017-08-07 10:51:50
i kolawinski jak zwykle z kartki wydukał to co mu tam wypisali -hehe
?

2017-08-09 08:07:50
Trzonem batalionu SSGalizien byli Ukraińcy, ale teraz polska dyplomacja i nasze(?) media robią Ukraińcom - jak mówił klasyk metafory - łaskę. Wstyd mi za naszych polityków i publicystów. Prezydent RP pod jakimś bzdurnym pretekstem odmówił w lipcu br udziału w obchodach rzezi galicyjskiej. Księdzu Isakiewiczowi -Zaleskiemu biskupi zamyka się usta . Może samorządy - jescze w miarę niezależne od partyjnych central - odważyłybyśmy sie zorganizować cykliczną imprezę ku czci 200 tysięcy Polakow pomordowanych na Kresach przez Ukraincow . Oczywiscie mówimy o niekoniunkturalnych burmistrzach i prezydentach miast.
bochnia

2017-08-09 10:43:09
Pan z Policji chyba zapomniał o ceremoniale ! Na takie uroczystości w koszulce !
REKLAMA