Bochnia wydarzenia

środa 12 lipca 2017 20:30:09

Mabuchi Motors ruszył z budową fabrykiMabuchi Motors ruszył z budową fabryki

Od podpisania umowy między Urzędem Miasta a firmą Mabuchui Motors minęło 6 miesięcy. Dziś Japończycy przystąpili do realizacji planów, które jak dotąd widniały tylko na papierze i komputerach. W niewielkim namiocie zlokalizowanym na terenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w miejscu gdzie powstanie pierwsza hala produkcyjna i biura, odbyła się ceremonia rozpoczęcia inwestycji i pierwsze wbicie łopaty. To, w japońskim wydaniu, ma dość specyficzny przebieg, o czym przekonali się zaproszeni goście. 
Po wielu miesiącach Japończycy przystępują do realizacji swoich planów budowy fabryki części samochodowych. 8 lutego w Urzędzie Miasta odbył się przetarg nieograniczony na sprzedaż działek, znajdujących się w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, kiedy to podpisano umowę sprzedaży gruntu. Japończycy kupili teren o powierzchni 9,5390 ha. Suma jaką zapłacili za działkę  8 413 716 zł brutto.

Dziś odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy i wbicia pierwszych łopat. W kulturze japońskiej ma to specyficzną formę, która polega na polaniu wyznaczonych miejsc japońską sake oraz posypania tego miejsca ryżem. W ceremonii tej uczestniczyli m.in. prezes Mabuchi Motors pan Hiroo Okoshi i burmistrz miasta Stefan Kolawiński. Miała też miejsce ceremonia podziękowania, która polegała na oddaniu ukłonów i dwóch oklasków.Na uroczystość przybyło do Bochni wielu znaczących gości. Obecni byli m.in. przedstawiciel ambasady Japonii w Polsce, przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Krzysztof Michalski, wicewojewoda Józef Gawron, Krzysztof Serger wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Wojciech Przybylski prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Lokalne samorządy reprezentowali burmistrz miasta Stefan Kolawiński oraz wicestarosta Powiatu Bocheńskiego Józef Mroczek.  

Wartość bocheńskiej inwestycji określono ogółem na 360 mln zł do 2023 roku. Zakład o powierzchni 26 tys. m kw. powinien rozpocząć produkcję na wiosnę 2019 r. Docelowe moce produkcyjne osiągnie w 2023 r., wytwarzając ok. 16 mln sztuk silników rocznie. Planowane na ten rok zatrudnienie wyniesie ok. 400 pracowników.

Mabuchi Motor Poland sp. z o.o., bo tak się nazywa polska pełna nazwa firmy, jest największym na świecie producentem małych silników elektrycznych (produkcja na poziomie 1,4 mld szt. rocznie). Spółka zatrudnia przeszło 24 tysiące pracowników i posiada ponad 70 proc. udziału w światowym rynku silników sterujących lusterkami samochodowymi, zamkami centralnymi i systemami klimatyzacji. Fabryka w Bochni będzie pierwszym zakładem firmy na terenie Europy.


Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jurek

2017-07-13 00:46:26
Jak zwykle obciach bo burmistrz z kartki czyta co mu tam napisali ...
Burek

2017-07-13 14:20:24
No obciach Jurku, obciach bo Pan prezes Hiroo Okoshi też z kartki czytał... No coś strasznego po prostu...
Bogdan

2017-07-13 16:27:21
Ale jeszcze większy obciach że nikt nie policzył, że Japończycy maja wydać 360 mln aby stworzyć za 10 lat tylko 400 miejsc pracy. Wojewódzki Urzad Pracy ( ktorego dyrektorem Platforma zrobiła 2 lata temu sekretarza powiatowego PO , byłego swietlicowego z Rzezawy o nazwisku Jacek Pajak ) daje na utworzenie stanowiska pracy 25 tysięcy zł a nie 900 tysięcy - jak Japończycy . Czyli kto przepłaca ? A moze ktos próbuje utrzeć d...e szkłem dając ochłapy równe 2 pensjom dyrektora WUP. Inna statystyka mowi ze 400 miejsc pracy w Bochni tworzy co kilka lat 8-10 rzemieślników lokalnych. Czy nie lepiej ich wspierać niz wydawać miliony na uzbrojenie łaki na Krzeczowskiej lub Partyzantów. No chyba ze ceremonia jest dlatego taka szumna ze Kolawinskiemu udało sie opchnąć za 8 mln miejska działkę na ktora wydał ponad 30 mln z publicznych pieniędzy.
Paul

2017-07-13 17:38:34
Gratulacje dla Burmistrza i poprzedników, którzy czynili starania aby na zakupionych przez GMB gruntach-przy zjeżdzie z autostrady- ulokować BSAG, który należy skomunikować z strefami przemysłowymi na Oś.Proszowskie. KPT i Marszałkom podziękowania za przychylność i pomoc, w przekonaniu tego konkretnego Inwestora, którego inwestycja w Bochni, ma szanse spowodować efekt tzw. "śniegowej kuli". Tylko- gruntów brak! Słuszne zapytanie, inicjatywa, na Komisji GKiOŚ- Radnego K.Ścisło- nie przyniosły efektu, w postaci Wniosku Komisji do Rady Miasta, obligującej Burmistrza S.Kolawińskiego do zakupu gruntów dla rozszerzenia BSAG.
jpn

2017-07-13 17:55:26
ale burek pieprzysz farmazony i propagande haha
do Paul

2017-07-14 08:29:32
Po drugiej stronie drogi powiatowej gmina Rzezawa miała 2 razy więcej terenów . Co teraz sie z nimi dzieje ? Czy nikt nie pomyślał aby połączyć oba obszary przemysłowe Bochni i Rzezawy ?
PW

2017-07-14 11:13:40
To, że Japończycy inwestują to dobrze ale ... po wielkich reformach i tzw. transformacji ustrojowej, po 28 latach rządów "wybitnych fachowców" którym nogi wyrastają spod Okrągłego Stołu czy to się zwie SLD, PO, PiS, Nowoczesna czy inna jakaś mieszanka psa z budą, know how i kapitał mają oni. My mamy tylko kawałek łąki i ludzi do roboty, a i to nie jest pewne bo już trzeba importować Ukraińców, którzy wiadome - kochają Polaków od urodzenia. Nasi z kraju wyjechali, wyjeżdżają i nikt się nie kwapi wracać. A wiedzy na wysokim poziomie technologicznym też u nas co kot napłakał, choć skręcić silniczek do wycieraczek to chyba nie jedna polska firma też by potrafiła. Takie to sukcesy świętujemy po rządach wybitnych bohaterów tzw. rewolucji Solidarności, transformacji ustrojowej czy kumania się na powrót Żydów z komuchami. Tak więc inwestują Japończycy, nasi zachwycają się otwartością granic w Unii, różnorodnością kolorowych imigrantów jako wyznacznikiem postępu, marnowaniem naszych podatków na uniiny i rodzimy socjal i myciem garów w londyńskich pubach. To oczywiście w ramach zdobywania doświadczeń zawodowych w krajach wysokorozwniętych.
BBB

2017-07-14 13:24:17
Jak by była gmina miejsko-wiejska inaczej by to wygłądało ...
Alicja

2017-07-14 13:25:16
Czy ktoś wie ile rocznie Japończycy odstawią podatków do miejskiej kasy?
Nie ma już

2017-07-17 07:22:08
Z tego co wiem, ziemi wokół strefy już do sprzedania nie ma. Stalprodukt kupił spore działki, ale raczej ich nie odsprzeda. Kupowanie od Rzezawy mija się z celem, bo jaki sens ma budowa infrastruktury na nie swoim terenie? Chyba żeby zawrzeć jakieś ekstra umowy, ale to trudne do przeskoczenia...
Paul

2017-07-17 19:35:22
W kwestii poszerzenia strefy przemysłowej wokół BSAG i na terenach Gminy Rzezawa i Gminy Bochnia. Co w tym temacie ma do zaproponowania Starosta Powiatu, który to Organ winien inicjować, wspierać i korelować działania na rzecz rozwoju Bochni i Gmin n/powiatu.
do Paul

2017-07-19 18:41:21
Panie K ..czy aby Proszowskie przyłączć tylko po to żeby pewien radny ,,podwórkowy ''póżniej sie przyczepiał że za duży hałas za duży ruch samochodów ciężarowych . Jak ma później tak robić to niech sobie ikomuś d..y nie zawraca . ( i znów będzie wiał )ze spotkania osiedlowego.
Paul

2017-07-19 20:02:46
Do, do Paul- żaden Radny, który był obecny na zebraniu osiedlowym, "pleców' nie pokazał. Co do rozwiązań komunikacyjnych na obszarze oś. Proszowskie- mających wpływ na poprawę warunków życia Mieszkańców, poszerzenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe, rekreację. Jednocześnie, omijając zwartą zabudowę mieszkaniową na ul.Proszowskiej, Staszica i innych drogach lokalnych(na podstawie bezprawnych zezwoleń, łamiąc przepisy o drogach publicznych) będzie możliwość wyprowadzenia uciażliwego ruchu pojazdów ciężarowych, w dość dalekiej odległości od zabudowań mieszkalnych(poza "kolizją" z jedna zabudowaną nieruchomością-"nowa, kolejna koncepcja", jak dzisiaj Obwieścił magistrat;) tzw. "Drogą n/Rabą i połączeniem drogi wojewódzkiej z łącznikiem autostradowym(w przebiegu m.in. po ul.Granicznej). W efekcie, jeżeli uda się Organom Wykonawczym( obecnemu i kolejnym Burmistrzom)zrealizować wieloletni już zamysł, jest szansa dogodnego połączenia stref, terenów przemysłowych z północnej części miasta z autostradą i droga krajową i wyprowadzenie drogi woj.965 z przebiegu przez centrum Bochni-prawdziwa Rewitalizacja.
def

2017-08-03 09:10:38
Dobrze, że PiS rządzi to Bochnia coś na tym zyskuje.
REKLAMA