Bochnia wydarzenia

niedziela 15 grudnia 2013 18:13:48

Łopiński o prezydencie Kaczyńskim i bieżącej polityceŁopiński o prezydencie Kaczyńskim i bieżącej polityce

W niedzielę 15 grudnia, na zaproszenie posła Włodzimierza Bernackiego oraz lokalnych struktur Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przebywał w Bochni jego prezes Maciej Łopiński, który spotkał się z mieszkańcami Bocheńszczyzny.

Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia sylwetki tragicznie zmarłego prezydenta – od jego zaangażowania w przedsierpniową (czyli tę sprzed 1980 r.) opozycję demokratyczną, po kolei przez wszystkie szczeble działalności społecznej i politycznej aż po gwałtownie przerwaną prezydenturę. Mówca uwypuklił dwa paradygmaty, charakteryzujące sylwetkę Lecha Kaczyńskiego jako polityka – uczciwość i republikanizm. Przejawiały się we wszytkach poczynaniach prezydenta – najpierw Warszawy, a później Polski. M. Łopiński akcentował nieustępliwą obronę interesów kraju w wydaniu prezydenta Kaczyńskiego – czy to przed partnerami z Zachodu czy wobec Rosji. Dlatego też używano wszelkich metod, by osłabić jego pozycję na arenie krajowej, przedstawiając go jako np. człowieka z kompleksami wobec zagranicy, posłusznego wykonawcę poleceń brata Jarosława itp.

Lech Kaczyński kierując się polskim interesem narodowym potrafił iść pod prąd opinii publicznej – np. twardo opowiadał się za udziałem Polski w interwencji Zachodu w Iraku i Afganistanie, utrzymywał bardzo poprawne stosunki z Izraelem (nota bene z państwami arabskimi też – co świadczyło o jego politycznych talentach), był też zwolennikiem integracji europejskiej.

Druga część spotkania upłynęła na dyskusji i pytaniach z sali. Dotyczyły one nie tylko postaci L. Kalczyńskiego, ale i bieżącej sytuacji politycznej (M. Łopiński jest zarazem posłem PiS). Pytano o powody tak skoordynowanej nagonki na L. Kaczyńskiego za jego życia oraz dezawuowania osiągnięć (to po jego śmierci), o sprawy ukraińskie, stosunek PiS do ruchu narodowego, nagonkę na Kościół za rzekome „mieszanie się do polityki”.

Bardzo ciekawe pytanie zadał na koniec jeden z obecnych w sali młodych ludzi. Zapytał gościa dlaczego Lech Kaczyński, który zawsze interesy kraju stawiał na pierwszym miejscu, podpisał traktat lizboński? W odpowiedzi Maciej Łopiński stwierdził, że prezydent, który przewodniczył polskiej delegacji, zanim złożył w Brukseli podpis pod traktatem, wynegocjował dla Polski maksimum tego, co było do wynegocjowania – „siłę” polskich głosów w PE, zawieszenia działania Kary Praw Podstawowych itp. Gdyby (a zrobił to jako jeden z ostatnich przywódców państw – członków UE) odmówił ratyfikowania traktatu – jak to obrazowo ujął Łopiński – rozpętał by się huragan, zrywający dachy na wielu budynkach. Presja, wywierana na Kaczyńskiego była ogromna. Cokolwiek by wtedy zrobił, byłoby to źle odebrane.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 osób. Oprócz wspomnianego wyżej posła Bernackiego obecny był m. in. drugi poseł PiS-u, Edward Czesak, szef struktura powiatowych tej partii Józef Mroczek, przewodniczący powiatowych struktur Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego - Teofil Wojciechowski i szef Klubu Gazety Polskiej Mariusz Zając.Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ale

2013-12-15 19:15:06
nie było celebryty kolawinskiego fachowcy od apeli i spotkan darmowych i darmowego jedzenia
Jednak był cieniasem

2013-12-15 20:46:23
Czyi Kaczyński był zwykłym lewicowym mięczakiem. Popłynął z unijnym prądem i dołączył do unijnej zgrai lewaków, cwaniaków i pederastów. Był cieniasem. Chodziło by PiS podpiął się do unijnego cycka z dotacjami i pensyjkami i by doił europejskiego podatnika jak każdy socjalista umie najlepiej.
do tego wyżej

2013-12-15 22:10:55
zapomniałeś wziąć leki przed snem?
Interes PIS

2013-12-16 00:35:10
Mam pytanie do interesu narodowego PiS. Jak go można realizować będąc w Unii i przestając być suwerennym państwem?
Paul

2013-12-16 08:34:35
Do" interes PIS"- odpowiedz wydaje się prosta, a mianowicie , zauważ jak dzielnie sobie radzą tzw."ojcowie zaożyciele" Uni ; Prowadza , korzystną dla swoich narodów politykę zagraniczna , ekonomiczną i socjalną - czy taką prowadzi obecna ekipa ?
iii

2013-12-16 09:03:58
Bardzo fajna relacja dziennikarska, tylko dla czego takie informację można znaleźć tylko na czasie? Tak czy owak po zaproszonych gościach i frekwencji widać, że warto było tam się znaleźć. Oby więcej takich inicjatyw.
PiS zdradził

2013-12-16 13:46:05
Paul Ty po prostu opowiadasz brednie. Kto sobie dobrze radzi w Unii? Te gospodarki zdychają. Jakieś niby negocjacje Kaczyńskiego to był pic na uzytek telewidzów. Skutek i tak jest taki sam. Drastyczny spadek inwestycji zagranicznych, spadek PKB, emigracja, likwidacja wielu gałęzi przemysłu, utrata suwerenności czy dyktat unijnej biurokracji to tylko niektóre aspekty realizacji racji stanu PiS i Kaczyńskich, którzy zgodnie z resztą komunistów i lewaków zagnali Polaków do tej unijnej urawniłowki. PiS zgodził się na warunki dla Polski niekorzystne - np. głosowanie proporcjonalne w radzie. Nie mamy nic do powiedzenia. Możemy tylko żebrać. PiS zdradził polską rację stanu. Zwykłe cwaniaki jak reszta, którzy szukają publicznych stołków by się utrzymać.
Jk

2013-12-16 13:49:08
To wystąpienie to przedwyborcze dęcie. Lech Kaczyński nie powinien leżeć na Wawelu.
zdziwko

2013-12-16 16:17:07
Ludzie na prawdę macie klapki na oczach, nie ma i nie było lepszego Prezydenta RP niż Lech Kaczyński i taka jest prawda. Nie ma się do czego doczepić to pisze się o traktacie "lizbońskim" który na ten czas musiał być podpisany. Albo "nadęcie przedwyborcze", każda partia się reklamuje i to jest normalne, ale o ile dobrze pamiętam do przez ostatnie lata tylko PiS robił spotkania, konferencje itp. A reszta? Obudzi się za parę miesięcy.
Do żłubka panowie, do żłubka

2013-12-16 16:37:51
PiS jak i PO jak PSL jak SLD nie ma już nic do zaoferowania Polakom od wyświechtanych hasełek wyborczych w stylu by Polska rosła w siłę ale każdy wie, że to już było i wielka kupa z tego wyszła. Do żłubka panowie się pchają i nic więcej.
Mitomaństwo

2013-12-16 17:01:12
PiS roczarował. Miał robić lustrację ale Lech Kaczyński wolał grać teczkami. Miał przywrócić karę śmierci - nie zrobił tego. Długi jak rosły tak rosną i PiS nie wspomina o tym słówkiem. Za PiS długi rosły tak samo jak za PO czy SLD. Emigracja wiała do Angli, fatalna polityka wschodnia, tolerowanie Banderowców, nadskakiwanie Żydom, plecenie bzdur o Unii. Kaczyński przekazał Gruzinom polskie rakiety Grom. Zrobił to w taki sposób, że Polska była przez dłuższy czas bezbronna zanim mie doprodukowali nowych. Lech Kaczyński powinien był być pochowany w Warszawie bo był warszawiakiem i tam są pochowani inni prezydenci. Poza tym Lech Kaczyński miał lewicowe poglądy - pisał prace z Lenina i Marksa. To całe nadymanie jego osoby to budowanie mitu, podobnie jak przy Piłsudskim. Potrzebne to jest cwaniakom do wyborów.Lech Kaczyński nie był zły ale na żadne duże pomniki nie zasługuje. Był przeciętniakiem. A porównywanie go z Kwachem czy Wałęsą nie ma sensu bo tamci się po prostu nie liczą.
go gostka wyżej

2013-12-16 19:07:44
no, po takim komentarzu natychmiast piszę prośbę do Dziwisza o usunięcie z Wawelu Kaczyńskiego i zrobienie miejsca dla ciebie. Przy takim "tuzie" intelektu po prostu czapki z głów, hahahaha
Paul

2013-12-16 19:07:57
Do PiS zdradził -to o czym piszesz zaczeło sie przy" okragłym stole" i trwa do dzisiaj . Komentując napisałem , że w Uni jedni maja się lepiej a inni gorzej: Wszystko za sprawą bardziej lub mniej" suwerennej" polityki - w wykonaniu obecnej ekipy jest to "mecz do własnej bramki" . PiS zagra co najmniej na 0 "z tyłu" a pewnie wiecej ugra dla "małych i średnich" . Europa przegrywa z globalną gospodarka i ekonomią , której wpływu nie chce lub nie potrafi powstrzymac . Polska będąca poza Unią wpadłaby w ręce poprzednich mocodawców . Model węgierski czy J.K.Mikke - jakie realne poparcie wśród społeczeństwa , mające przełożenie w wyborach a co za tym idzie, możliwość przeprowadzenia zmian korzystniejszych dla Polski i Polaków ;
zscc

2013-12-16 22:06:16
PO-PSL to są partie które rządzą i one robią dziadostwo a tu próbuje obwiniać się za realia PiS który od 7 lat nie rządzi. Heh co z wami robi tvn
Miś

2013-12-16 22:40:08
To co zrobi PiS i jakie by były jego rządy jest barszo łatwe do przwidzenia. I chyba nie trzeba uzasadniać dlaczego. Generalnie jest to obojętne która z partii w sejmie wygrała by wybory. Żadna nie jest w stanie dźwignąć tego kraju bo te programy to w dużym stopniu ściema. PiS nawet jak by wygrał nie będzie miał większości. Grają by tylko znów zasiąść jako opozycja i pokazać, że mają zdolność koalicyjną.
Dziwisz to nie Wojtyła

2013-12-17 09:25:05
Kard. Dziwisz przy całym szacunku do najmocniejszych i zdecydowanych kardynałów nie należy. Dał już kilka plam. Zarówno kumając się zbytnio z PO poprzez jakieś rodzinne związki, odpuszczenie lustracji, potem sprawa pochowania Kurtyki na Skałce, no i bardzo niefortunna decyzja pochowania L. Kaczyńskiego na Wawelu.
REKLAMA