Bochnia wydarzenia

wtorek 11 listopada 2014 16:00:46

Nowa Prawica przeciw pomnikowi PPR Nowa Prawica przeciw pomnikowi PPR

Dziś podczas uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości przedstawiciele lokalnego oddziału Nowej Prawicy zgromadzili się na Plantach Salinarnych przy pomniku komunistycznych instytucji PPR, Gwardii Ludowej i PPS.


W rękach trzymali transparent z napisem: W tym miejscu stoi pomnik zbrodniczych instytucji komunistycznych, wszyscy bocheńscy patrioci domagają się jego usuniecia”

Do mediów wpłynęło również oświadczenie następującej treści:

Lokalny Oddział Kongresu Nowej Prawicy wyraża protest i jednocześnie ubolewanie, że po 25 latach po przełomie jaki dokonał się w 1989 roku, kiedy Polacy odzyskali więcej swobód i wolności w wyrażaniu swoich poglądów i możliwość samorządnego gospodarowania się, w Bochni, mieście królewskim, założonym przez księcia Bolesława Wstydliwego, na Plantach Salinarnych wciąż istnieje pomnik upamiętniający jedne z najbardziej haniebnych instytucji komunistycznych. Na tablicy widnieją nazwy Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej, a także innych szkodliwych i wrogich Polakom instytucji.

Zaniechanie w likwidacji tego pomnika przez wszystkie dotychczasowe władze samorządowe uważamy za brak szacunku do Bochni, jej mieszkańców i jej historii. Ten pomnik jest symbolem ignorancji władz które skupiały się na wielu sprawach lecz zapomniały ufundować pomnik założycielowi miasta księciu Bolesławowi Wstydliwemu. Uznały jednak za stosowne pozostawienie w centrum Bochni pomnika zbrodniczych instytucji komunistycznych. Kongres Nowej Prawicy będzie dążył do likwidacji bądź usunięcia tego hańbiącego memoriału z terenu miasta Bochni.

Czym była PPR

By zrozumieć czym była PPR i Gwardia Ludowa trzeba cofnąć się do czasów przed II wojną światową do historii Komunistycznej Partii Polski.

Komunistyczna Partia Polski była agenturą Rosji Sowieckiej w Polsce przedwojennej. Przedłużeniem sowieckiego wywiadu wojskowego GPU-NKWD. Przywódcy KPP zwalczali polskie aspiracje niepodległościowe, traktując je jako nacjonalizm i szowinizm. (Tak samo jak obecnie Gazeta Wyborcza). Kwestionowali utworzenie Państwa Polskiego jako "kontrrewolucyjny przeżytek starego świata”. Nie uznawali niepodległości i integralności Polski, a nawet bezwzględnie ją zwalczali. Za szpiegowsko-terrorystyczną działalność, wrogą państwu polskiemu i akcje komunistycznej dywersji prowadzone przeciwko II RP, wyroki sądowe otrzymało wielu sowieckich agentów, m.in. Edward Ochab (teść Longina Pastusiaka), Eugeniusz Szyr (teść Marcina Święcickiego) i Ozjasz Szechter (ojciec Adama Michnika). KPP wchodziła w skład Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu), której celem była realizacja bolszewickiej rewolucji światowej i stworzenie Wszechświatowej Republiki Rad. Funkcjonariusze partii, zwani z sowiecka "funkami", byli ludźmi przeznaczonymi do zadań specjalnych, głęboko zaangażowanymi w sowiecki wywiad i dywersje skierowaną przeciw strukturom państwa polskiego. Takim funkiem był np. Adam Conrad-Meller , ojciec niedawnego Ministra Spraw Zagranicznych Stefana Mellera (w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza). Po agresji sowieckiej na Polskę 17 wrzenia 1939 r. byli członkowie KPP odnaleźli się w komunistycznych bandach na Kresach Wschodnich. Ich dziełem były represje i mordy na wielką skalę. Inni uciekli za granicę. Jedni i drudzy stali się też podwaliną nowej władzy po 1944 r. czyli jądrem kierownictwa PPR – Polskiej Partii Robotniczej; z nich rekrutowały się kierownicze kadry bezpieki - KPP-owcy kierowali Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego i Informacją Wojskową – Najbardziej zbrodniczą i radykalną komórką wywiadu sowieckiego – agentem IW był m.in. Wojciech Jaruzelski. Agenci Informacji Wojskowej to głównie kaci i sadyści, którzy walczyli z polskim podziemiem niepodległościowym.

Komunistyczna Partia Polski była więc sowiecką agenturą w Polsce przedwojennej. Polska Partia Robotnicza była przedłużeniem tej agentury. PPR powstała w 1942 roku  w Warszawie z inicjatywy przybyłych z ZSRR polskich komunistów z tzw. Grupy Inicjatywnej której członkowie zostali zrzuceni przez lotnictwo radzieckie na spadochronach 28 grudnia 1941 w okolicach Wiązowny. Później łącząc się z PPS powstała PZPR. Polska Partia Robotnicza oraz Gwardia Ludowa (jej zbrojne ramię), ku którym stoi w bocheńskim Parku Salinarnym memoriał składały się głównie z kryminalistów i zwykłych bandytów pozyskiwanych na rzecz pracy „ruchu komunistycznego” czyli dla Związku Sowieckiego. Lenin określił nawet kryminalistów jako „element socjalnie bliski” podkreślając w ten sposób przydatność środowisk bandyckich do walki komunistów z legalnymi władzami krajów będącymi w zainteresowaniu ZSSR.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

LLL

2014-11-11 17:16:36
No i słusznie. No i bardzo dobrze. Wyrzucie stare komunistyczne truchła z Bochni.
tymon

2014-11-11 17:26:53
Przy okazji burzenia tego pomnika wywalcie też to stare komunistyczne truchło na zdj. 7, któremu asystuje uśmiechnięty kwiat lokalnego PiS-u. Paszli won !
WSiok

2014-11-11 17:42:28
Wywalić należy go KONIECZNIE. Ale są i inni komuniści bardziej zawoalowani, którzy w wiejskim samorządzie siedzą po wiele kadencji
spokojnie

2014-11-11 17:49:52
Czy naprawdę potrzebna jest ta wyborcza szopka. Czy my chcemy w Bochni podobne zadymy jak w Nowym Sączu? Oczywiście pomnik jest do osunięcia ale po co robić z tego medialne akcje jak wystarczy w momencie rewitalizacji spokojnie bez emocji zlikwidować to miejsce zastępujący czymś ładnym. Pomnik stoi tu już lata ale akurat teraz jakaś akcja na tydzień przed wyborami. Chcecie coś zrobić to po wyborach ktokolwiek będzie Burmistrzem napiszcie pismo, poproście swoich radnych czy oddolnie zbierzcie podpisy o usunięcie a nie róbcie szopki w Dzień Niepodległości bo idzie się na spacer z dziećmi i tłumaczy się różne rzeczy ale was ciężko wytłumaczyć.
sprawiedliwy

2014-11-11 19:04:58
Może w tym miejscu inny pomnik, np: Dmowskiego
Andrzej

2014-11-11 19:28:48
Zdjęcie p. Eugeniusza genialne :D Co do pomnika, to powinien być zlikwidowany już lata temu i aż dziw bierze, że PiS rządzący Bochnią przez długi okres czasu tego nie zrobił. Prawica z niego że hej! Dobrze, że Nowa Prawica przypomina ten temat w związku ze świętowaniem niepodległości. Wygląda na to, że ta niepodległość to tylko z nazwy...
jot

2014-11-11 19:32:46
małolaty, nakręcone przez cwaniaczka mamonia (czy jak mu tam) próbują na siłę zaistnieć na kilka dni przed wyborami. W niedziele dostana w d... czyli jakieś 3 proc. głosów i wszystko wróci do normalności. A w temacie pomnika: a skąd wiecie, kto kryje się za nazwiskami z tego pomnika? Badaliście dzieje tych ludzi? A może zginęli z rąk waszych ukochanych szwabów, bo walczyli o Polskę? Na dole, w takiej Bochni różnice programowe nie były tak istotne, jak w Warszawie. Tu się walczyło. A ze pod znakiem PPR, a nie AK? tak wyszło. Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka, napaleni bezmózgowcy
obiektywny

2014-11-11 20:42:27
wychowani na tym komunistycznym chebie....pewno cale lata czerpali z komuny przywileje... ciekawe co ich ojcowie porabiali w latach 50 , 80??? moze to oni wybudowali ten pomnik.... szkoda tylko tych mlodych ludzi bo obiektywizm obecnie jest gorszy jak za komuny, dodrze ze to nie moje dziecko wyslano na taka parade....smieszne I zaklamane spoleczenstwo
Marek

2014-11-11 20:50:42
Konieczny to chyba 5 piw zamawiał
Asnyk

2014-11-11 21:17:14
Ale nie depczcie przeszlosci oltarzy, choc macie sami doskonalsze wzniesc, na nich sie jeszcze swiety ogien zarzy i milosc ludzka stoi tam na strazy i wy winniscie im czesc......
...

2014-11-11 21:39:28
Taaaak - cytat dobrany rewelacyjnie. Szczególnie ta cześć o miłości :))) Ludzie nie róbcie sobie jaj.
Lombo

2014-11-11 21:40:41
Kiedyś już tutaj pisali o tym pomniczku. jedyny portal gdzie ruszali tę sprawę. Teraz NP to chce urzeczywistnić. Tak trzymać!
bochniak

2014-11-12 09:10:56
Niestety świat coraz bardziej wariuje i oznaki te widać też w naszym mieście. Dajcie spokój tym co tam spoczywają. To też jest jakaś historia przeszłości i niech tak pozostanie. Obecna młodzież chyba jest nie do końca ukształtowana, starsze pokolenie też na to nie reaguje, a może ludzie boją się zabrać głos czy zaistnieć w mediach z nazwiska - bojąc się o siebie i swoich bliskich.
Do Bochniaka

2014-11-12 10:31:40
Chłopie ale tam nikt nie jest pochowany!
Rec

2014-11-12 10:42:12
No wlasnie, nikt tam nie jest pochowany. To tylko komunistyczny pomniczek. Wywalic go na smietnik i juz.
rubbie

2014-11-13 00:03:02
PPS komunistyczną instytucją:)) Popieracie lekcje historii od maconia? No to nie dziwota...
Gerwazy

2014-11-13 00:17:24
Socjalizm to przedpokoj komunizmu. PPS i każdy socjalizm jest i był zaproszeniem do komuny. Dlatego znalazł sie na tym pomniczku razem z PPR. Mnie to zupelnie nie dziwi.
PaTRiota- nie PaRTiota

2014-11-13 01:59:19
Na tej manifestacji byli, jak rozumiem, bocheńscy "PARTIOCI" zamiast patriotów? Przynajmniej tak wynika z lektury haseł na banerze. Cóż, "Patriota" trudne słowo...
BK

2014-11-13 07:28:33
Cóż - tzw. literówka - zdarza się często ale cel bardzo dobry. Nie czepiajmy się małego szczegółu.
Jan

2014-11-13 11:05:48
Przykro jest czytać zawistne i bez zdania racji wpisy. Szanujmy przeszłość i mówmy o przyszłości nie kierując się cynizmem. Z dawnej przeszłości ewolucyjnie przeszliśmy do obecności. Jest co wspominać a może i zatęsknić, że wtedy nie było bezrobocia, z gruzów odbudowywała się państwowość - i z każdym dniem żyło się lepiej. Czy były takie przekręty polskich wybrańców czyli posłów jak obecnie ? - a ten wpis po to aby się odgryźć powyższym wpisom wiadomej opcji politycznej.
Do Jana

2014-11-13 12:58:17
Gienek, przynajmniej byś się podpisał swoim nazwiskiem. wstydzisz się go?
Do BK

2014-11-13 19:38:03
PATRIA to nie PARTIA ;-) Takie mam skojarzenie z tym błędnym banerem! To nie jest poważne, że takie błędy firmują ci, którzy myślą, że są reprezentacją....???? No właśnie czyją??? To niepoważne, to żenujące :-( Jeśli nie dostrzega się takich szczegółów, to źle!!! To świadczy o kompletnej niekompetencji, o chaosie, o bylejakości....NIESTETY...
kpt. Nemo

2014-11-13 20:34:11
Bardzo dobrze!!! Trzeba też wyrzucić czterech śpiących. Jak w Polsce bez zgody rucholi niemożnaby usunąć pomnika komunistycznych zbrodniarzy to to nie jest wolny kraj . Podejrzanym faktem jest to ,że co roku dzieci z podstawówek biorą na groby ruskich zamiast Polskich żołnierzy . Podejrzane... wolny kraj...?...
Do do Jana

2014-11-14 09:24:14
Sam piszesz komentarze bez podpisu. Jest ich bardzo wiele zwłaszcza peany pod swoim adresem. Jaka to mądrość nad mądrościami, a na głowie już zero włosów. W głowie też nie najlepiej.
Obserwator.

2014-11-15 14:10:33
Jan ma rację. Wystarczy ta strzelanina w Bochni? Przykładów innych nie zamierzam dostarczać. Poczytajcie, posłuchajcie i pooglądajcie się wokół siebie.
Rozsądny bochniann

2014-11-16 14:40:12
Jak to jest ,że pod okiem straży miejskiej jest rozwieszona biała szmata Nowej Prawicy dot. pomnika i nikt na to nie reaguje. Wiem , że zwracano się do patroli policji i straży miejskiej aby ściągnąć tą szmatę, bo chyba nie jest to akceptacja całej społeczności Bochni. Jak widać mundurowi są pasywni. A przynajmniej powinni tą informację przekazać dla burmistrza. A może on wie i też się boi usunąć tą szmatę. Ludzie, czy nie widzimy co się złego w Bochni zaczyna dziać. Oby nie było za późno .
REKLAMA