Bochnia wydarzenia

wtorek 15 lipca 2014 15:15:10

Gorąca atmosfera wokół "parkingowego" referendumGorąca atmosfera wokół "parkingowego" referendum

Bocheński Związek Pracodawców wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego, którego przedmiotem jest budowa parkingu podziemnego na Placu im. Gen. Leopolda Okulickiego.

Podczas planowanego referendum, jeżeli dojdzie do skutku, mieszkańcom Bochni zostanie postawione pytanie: czy jest Pani/Pan za budową parkingu podziemnego na Placu Generała Leopolda Okulickiego?

Obecnie zbieramy podpisy mieszkańców uprawnionych do wyboru Rady Miasta, popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum w przedmiocie budowy parkingu podziemnego – mówi pełnomocnik inicjatora referendum, Edward Sitko.

- Aby referendum mogło się odbyć musimy zebrać ok. 2500 podpisów mieszkańców popierających budowę parkingu podziemnego na Placu Gen. L. Okulickiego, podpisy zbieramy w Biurze Informacji Turystycznej – Szyb Sutoris ul. Solna, w Aptece Rynek 9 , podpisy zbierają również wolontariusze. Referendum odbędzie się w listopadzie 2014 r., w dniu wyborów samorządowych do Rady Miasta. Parking będzie budowany w ramach partnerstwa prywatno-publicznego, ze środków prywatnych.
Wobec różnych opinii na temat nośności gruntu na wspomnianym placu, przygotowania do budowy parkingu rozpoczęliśmy od wykonania badań geologicznych nośności gruntu - zaznacza E. Sitko.

- Na zlecenie Bocheńskiego Związku Pracodawców w kwietniu 2012 r. firma „SEGI-AT” z Warszawy wykonała badania geotechniczne gruntu na Placu im. Gen. Leopolda Okulickiego.

Przeprowadzone badania wykazały, że nie ma przeszkód natury geologicznej , które były by przeszkodą w budowie parkingu, a wprost przeciwnie planowana budowla wzmocni teren w okolicach parkingu. W niedługim czasie przeprowadzimy szczegółowe badania natężenia ruchu kołowego w centrum, które dadzą odpowiedź, w którym miejscu będzie usytuowany wjazd i wyjazd z parkingu.

Ze wstępnych opinii specjalistów ds. komunikacji wynika, że w sposób zasadniczy zmaleje ruch kołowy w centrum miasta , jako że znikną samochody, których właściciele szukając miejsca do zaparkowania jeżdżą wokół Rynku oraz w okolicach planowanego parkingu, zwiększając sztucznie natężenie ruchu. Badania wykazały również, że nie ma zagrożenia wodnego dla Kopalni Soli, jak również dla Bazyliki Mniejszej, co daje odpór opiniom przeciwników budowy parkingu.

Parking pod Placem Generała Leopolda Okulickiego będzie miał dwie kondygnacje i pomieści około 400 – 450 miejsc parkingowych (dokładna ilość zostanie obliczona na etapie projektowania). -

Jak się okazuje Związek ma dalej idące plany. - Równocześnie z rozpoczęciem budowy parkingu należy rozpocząć budowę tzw. ul. Śródmiejskiej, łączącej ul. Fischera z ul. Gipsową (wzdłuż Babicy).

Po wybudowaniu parkingu będzie możliwość zamknięcia ruchu kołowego na ulicy łączącej szyb Sutoris (ul. Solna) z Bazyliką Mniejszą (Pl. św. Kingi) oraz na łączniku prowadzącym do Muzeum. Pomnik Generała Leopolda Okulickiego pozostanie na Placu, proponujemy, aby przesunąć go w kierunku na zachód, w pobliże szybu Sutoris – dodaje na koniec E. Sitko.

Zdecydowanie przeciwko idei budowy parkingu na Placu gen. Okulickiego od lat występuje Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Na stronie www Stowarzyszenia ukazał się obszerny artykuł w tej sprawie, zatytułowany „Podziemny parking - zdarta płyta”.

W tekście czytamy:

"Już w 2003 roku pojawił się w miejscowej prasie anonimowy pomysł usunięcia  pomnika gen. L. Okulickiego z placu jego imienia i urządzenia tam parkingu. Wówczas po zmasowanych protestach środowisk kombatanckich, a głównie 32 organizacji Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z wielu miast w Polsce, Sybiraków, organizacji harcerskich i wręczeniu ówczesnemu burmistrzowi Bochni czarnej księgi, zawierającej mocne słowa w sprawie planów niszczenia patriotycznej tradycji w Bochni temat został wyciszony przez ówczesnego burmistrza Bochni Wojciecha Cholewę, który na łamach „Kroniki Bocheńskiej” (nr 1/2003) nazwał pomysł wybudowania parkingu czyjąś gierką polityczną i dodał: Pomnik powstał w tym miejscu dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu bocheńskich środowisk kombatanckich przy współudziale samorządu i ze składek polskich patriotów z całego świata. Dlaczego mielibyśmy podnosić rękę na taki symbol? Mamy dość problemów do rozwiązywania.  Po kilku latach od tej głośnej w mediach sprawie pan Aleksander Rzepecki redaktor nieistniejącej dzisiaj gazety „Moja Bochnia” próbował bezskutecznie sondować opinię społeczną i zachęcać do budowy parkingu.

W jesieni 2011 r. powstało dziwne stowarzyszenie „Związek Bocheńskich Pracodawców”, którego jedynym, jak do tej pory, przejawem działalności, są starania o wybudowanie na placu gen. Leopolda Okulickiego podziemnego parkingu na 450 samochodów.  Pomysł ten skrytykowaliśmy  w numerze 2/2012 „Wiadomości Bocheńskich”  pokazując jego bezsens i szkody dla Bochni i jej mieszkańców, jakie może przynieść jego realizacja.

Pełny tekst na stronie stowarzyszenia - czytaj TUTAJ

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

jerry

2014-07-15 23:12:36
taki z tego Sitki planista jak z koziej d... trąbka. Na tym swoim parkingu zmieści 400-450 aut tylko wtedy, gdy je kupi w sklepie zabawkowym. Potężny, na oko 3 razy większy powierzchniowo, trzykondygnacyjny parking przy galerii zmieści 600 aut, nie ma więc porównania do tego placyku. Panie Sitko: ściemniaj pan gdzie indziej, a lepiej pan powiedz otwarcie, któremu biznesmenowi od nowego sklepu chcesz pan zrobić dobrze
mik

2014-07-16 00:05:26
Czy można sobie wyobrazić taką koncentrację ruchu w tym miejscu? W samym centrum miasta? Już bez tego parkingu czasmi nie da się przejechać. Jeśli to by powstało to już kaplica.
uwaga ściema!

2014-07-16 00:23:37
logika według sitki: zbudujemy parking na 400 miejsc i z tego powodu zmniejszy się ruch w centrum miasta!! Jakaś paranoja albo wielkie cygaństwo
kombinują pod dom towarowy na pl. św Kingi 1 !!!!

2014-07-16 01:20:52
wszyscy w Bochni dobrze wiedza że ten parking ma służyć przede wszystkim klientom domu towarowego w kamienicy przejętej W NIEJASNYCH OKOLICZNOŚCIACH od miasta przez duet : Włodarczyk i Migdał!!!!!!!!!!!!!!!! na placu powinno coś powstać np. biblioteka multimedialna, muzeum Żupy Bocheńskiej, średnia szkoła muzyczna z garażem dla pracowników i klientów ...ale nie parking !!!!!!! niestety ksiądz może popierać ich inicjatywę bo myśli że ludzie w Polsce przestają chodzić do kościoła bo nie maja parkingów w pobliżu świątyni.... to szczyt naiwności, przyczyny są całkiem inne, a jakie - też wszyscy dobrze wiedza.
obserwator

2014-07-16 08:31:52
Co w tym dziwnego skoro urząd wybudował parkin koło restauracji Zalesie czy obok bloku na Fischera.A ulice są w centrum w opłakanym stanie .Ale to już POlityka .
Grill

2014-07-16 09:12:16
A co przeszkadza, że gość od kamienicy chciałby mieć podziemny parking? Chyba to normalne. Miałem wątpliwości ale jestem za. A te protesty to jakaś chyba choroba zawistnych ujadaczy.
MANIPULACJA

2014-07-16 13:13:51
TOTALNA ŚCIEMA , dość miejsca na obrzeżach Bochni , ciekawe jak te samochody dojadą do tego parkingu omijając centrum. ZAGOSPODAROWAĆ parking na Floris a nie kombinować.
Ten pan to chyba nie jest z Bochni

2014-07-16 13:21:09
Kto to jest ten pan Sitko który w tak chory sposób chce "uzdrowić" komunikację miejską w Bochni. Dość już tych spalin w centrum Bochni.
Paul

2014-07-16 14:09:47
Czy przdstawiono wyniki badań "geologicznych" Burmistrzowi i Radzie Miasta ? Czy Inwestor i Pomysłodawca, w/w ekspertyzę , konsultowali na swój koszt z niezależnymi ekspertami n.p. krakowskich Uczelni, lub wysłali, to opracowanie do zaopiniowania i ewentualnie zatwierdzenia w Urzedzie Woj. czy Marszałkowskim(;) w przypadku mozliwości realizacji "pomysłu"; Miasto ,mając przedstawiony"bezpieczny projekt,może przystapic do rozmów z zainteresowanym Podmiotem . Przyjmujac jednak założenie , iż należy rozmawiać o wykonaniu koncepcji całego terenu wokół Pomnika Generała Okulickiego. Jest szansa aby przenieść Pomnik 20-40 m powyzej i zagospodarować cały teren -należący do Miasta-zgodnie z potrzebami GMBochnia ,jej Mieszkańców i zdesperowanego Inwestora, w ramach ppp-przy ustaleniu jasnych i przejrzystych reguł ;
Ktoś się szaleju najadł.

2014-07-16 15:36:37
Ta wizualizacja przypomina garaże na Jana ,i takie paskudztwo ma być w centrum Bochni , chyba ktoś oszalał.To miejsce jest na wagę złota a nie na garaże.
sprawa śmierdzi na odległość

2014-07-16 23:33:58
ktoś chce tu ugrać jakiś swój interes pod płaszczykiem "interesu społecznego". Po ostatnich "taśmach prawdy" w każdej takiej sprawie należy się doszukiwać drugiego dna. Niestety, okłamuje się nas permanentnie i trzeba zachować szczególną ostrożność
koral

2014-07-17 08:31:38
Każda inicjatywa zamiast rzeczowego podejścia do sprawy spotyka się generalną krytyką .Jest to na rękę rządzącym , bo nic nie muszą robić .Dlatego pozwólny budować a nie destrukcyjną postawą hamować .Bochnia dusi się, a Burmistrz modernizuje już istniejące parkingi ( Zalesie ,Fischera ) zamiast globalnie rozwiązywać problemy komunikacyjne z budową nowych miejsc parkingowych i chodników .
Gurami

2014-07-17 10:53:50
Jest plac przy ZUSie. Rozwalić ten stary dom i na tym placu zbudować wielopoziomowy parking.
do korala

2014-07-17 23:37:15
Uprawiasz pan demagogię, niepopartą żadnymi racjonalnymi przesłankami. Tylko durna władza kumuluje ruch w centrum miasta, zapraszając kierowców do wjazdu do niego poprzez budowę tam nowych parkingów. Władza rozsądna kanalizuje ruch uliczny poprzez parkingi, usytuowane wokół ścisłego centrum. To takie ciężkie do pojęcia, że tu nie chodzi o dobro ogółu, tylko jednego faceta, który postawił market w centrum, tylko zapomniał o parkingu przy nim?
do Paul

2014-07-18 18:18:49
Przypomnę Ci, ze Pl gen. Okulickiego jest już zagospodarowany i tak pozostanie!.
bochniak

2014-07-19 13:11:51
Może referendum wymaga też pilne usytuowanie miejskich ubikacji. Ich brak jest dużym problemem dla Miasta. Nikt tego nie może jakoś rozwiązać, gdzie mają ludzie załatwiać potrzeby fizjologiczne. Taki miejski szalet nie wymaga chyba 400 pisuarów czy muszli klozetowych, ale kilka tylko, a to bardzo pilne dla miasta. Czy tu będzie jakaś inicjatywa, bo problem istnieje od czasów zburzenia poprzednich szaletów przy Muzeum.
Paul

2014-07-19 13:50:42
Do wpisujaceg o g.18:18:49 - jeżeli nic sie nie zmieni w" krajobrazie " Placu Gen. Okulickiego , nie mam nic przeciwko ale jezeli jest forsowana opcja, budowy parkingu na gruncie miejskim , to należy nakłonić do sfinansowania przez Zainteresowanych(ego) , także innej koncepcji zagospodarowania tego terenu np. +wybudowania Biblioteki ;Wszystko, w przypadku wyrazenia zgody, przez oba Organy Miasta na dobrze zredagowane pytanie referendalne(nie dotyczace wyłącznie mozliwości wybudowania parkingu podziemnego jak chcą (e) Zainteresowani(y). Podsumowując-"chcesz mieć pokój, szykuj sie do wojny"(jak ktoś , kiedyś napisał); GMBochnia (Mieszkańcy poprzez wybranych przedstawicieli i Organy) nie musi negować planów Inwestora lecz ma obowiazek ( bedąc Włascicielem terenu) , stawiać twarde warunki , m.in. jak wyzej pisałem. A może wtedy pomysłodawcy ,najzwyczajniej w świecie , odstapią od swych zanierzeń;
rozsądny

2014-07-21 22:41:23
Wszelka dyskusja przed zobaczeniem ekspertyzy jest niecelowa. Nalezy też zlecić niezależną opinię, ponieważ kto zlecił ekspertyzę to ma jaką zaplacił,
rex

2014-07-22 23:38:50
czy ktoś pomyślał, ile będzie kosztować godzina parkowania w takim parkingu, którego budowa pochłonie grube miliony złotych??!! Z daleka to śmierdzi. Uważam, ze radni powinni zachować się rozsądnie i odrzucić wniosek
aol

2014-07-24 08:43:17
Dlaczego Wam przeszkadza Plac gen Okulickiego, który teraz wspaniale wygląda?. Jest to miejsce zadbane i estetyczne. Niech tak pozostanie na wieki wieków....
Paul

2014-08-04 11:06:47
D0" aol" - bez przemyślenia, co kto wpisuje-nie uogólniaj ;
Przeciwnik

2014-08-04 13:43:13
Co za durny pomysł dość miejsca na obrzeżach miasta . przecież do parkingu trzeba dojechać i wyjechać ,tłumaczenie że zmniejszy się ruch w centrum to kolejna ściema Zagospodarować Plac przy ul Floris a nie wprowadzać ludzi w błąd pokrętnymi tłumaczeniami. A ekspertyzy gruntu powinny wykonać trzy niezależne firmy i to nie te które wskaże zainteresowany budową parkingu.
Cofanie do tyłu

2014-08-04 13:49:03
Dziwne że takie zachowania i pomysły toleruje się w naszym mieście. Na całym świecie parkingi w centrach miast są eliminowane.
Normalnie myślący

2014-08-28 09:31:10
Ciekawe kiedy skończy się to pajacowanie z parkingiem . Kolejne artykuły na ten temat ogłupiają ludzi i nikt nie widzi zagrożeń . Przecież już pomijam wiele aspektów przeciwnych to przecież Pl. Ok.jest najniżej położonym miejscem w centrum Bochni i nie wyobrażam sobie koncentracji spalin w tym "sanatoryjnym" miejscu naszego miasta. Jeszcze raz powtarzam że to jest niepoważne i nierozsądne ...........................
Parking owszem ale nie tu............

2014-08-28 09:40:02
Bardzo dobrze że rodzice dzieci szkoły muzycznej zaprotestowali nie zważając na swoją wygodę bo przecież dziecko trzeba przywieźć pod szkołę ważniejsze jest przecież zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, przecież koncentracja ruchu będzie większa z powodu uruchomienia szkoły drugiego stopnia. To przepychanie tego parkingu jest bardzo dziwnie i stronniczo motywowane bez analizy zysku w porównaniu do strat a straty sąewidentne bo zdrowie i życie jest najcenniejsze. Mieszkaniec centrum miasta który też jest kierowcą.
jh

2014-09-19 23:50:56
bez sensu to referendum
REKLAMA