Bochnia wydarzenia

sobota 16 lutego 2013 21:01:45

Prof. Gliński: idea republikańska receptą na kryzys Prof. Gliński: idea republikańska receptą na kryzys

Od dawna żadna z dysput politycznych w naszym mieście nie osiągnęła podobnego stopnia zainteresowania co sobotnie (16 lutego) spotkanie prof. Piotra Glińskiego z mieszkańcami miasta, przeprowadzone w dolnej części kościoła pw. św. Pawła Apostoła.

Kandydat na szefa rządu eksperckiego przybył do Bochni na zaproszenie prof. Włodzimiera Bernackiego i już po pierwszych jego wypowiedziach można się było łatwo przekonać, że naczelną zasadą, którą się kieruje w życiu politycznym, jest idea republikanizmu, rozumiana jako prymat dobra wspólnego nad partykularnymi interesami rozmaitych grup społecznych czy korporacji.

Prof. Gliński dobitnie to przedstawił w pierwszej części spotkania, kiedy skoncentrował się na ocenie bieżącej sytuacji w kraju i przedstawił założenia, do których będzie się starać przekonywać inne siły polityczne na etapie prób uzyskania większości dla zrealizowania misji poprowadzenia rządu technicznego.

Przede wszystkim ocenił, że obecne państwo – w rozumieniu elit rządzących – źle wypełnia swą powinność w stosunku do społeczeństwa. Tam, gdzie powinno ingerować – wycofuje się bezradnie. Jako klasyczny przykład podał aferę Amber Gold, na której straciło swe oszczędności tysiące ludzi. Premier Tusk wielokrotnie podkreślał, że winni są sami sobie, gdyż powinni samodzielnie ocenić ryzyko inwestowania w niepewny biznes, gdy tymczasem (co podkreślił mocno prof. Gliński) istnieje cały szereg (ok. 30) rozmaitych agend i instytucji, powołanych do kontroli i nadzoru takich przedsięwzięć jak Amber Gold, które zwyczajnie zlekceważyły swe obowiązki. Po przeciwnej stronie Gliński ustawił „akcję fotoradarową”, gdzie pod płaszczykiem walki z piratami drogowymi państwo wyciąga łapczywie ręce po kolejne miliony złotych od obywateli, rozbudowę systemu monitoringu, a więc próby poddania Polaków ściślejsze kontroli.

To oczywiście niejedyne, ale najbardziej wyraziste przykłady, jakie padły. Sporo gorzkich słów zostało wypowiedzianych pod adresem polityki gospodarczej i społecznej państwa, ogromnej rozrzutności i nieracjonalności w wydawaniu środków europejskich, zupełnej bezradności rządzących wobec groźby demograficznej zapaści narodu.

Jako antidotum na tak opisaną sytuacją wskazał powołanie rządu niepartyjnego, technicznego, którego głównym zadaniem będzie przeprowadzenie niezbędnych reform, takich które boi się zrealizować obecny rząd w obawie o gniewne pomruki, dobywane z własnego zaplecza politycznego. Wyraził się jasno, że będzie mu trudno uzyskać większość parlamentarną, niezbędną do powodzenia misji sformowania rządu, ale będzie starał się przekonać do tego przedstawicieli głównych ugrupowań parlamentarnych.

Sporo szczegółów na temat wizji swego rządu prof. Gliński podał, odpowiadać na kilkanaście pytań, które padły z sali podczas drugiej części spotkania. W sprawach gospodarczych zadeklarował się jako zwolennik reform min. Balcerowicza, zaznaczył jednak, że brakło przy okazji ich wprowadzania wystarczających programów osłonowych, zabezpieczających grupy słabe ekonomicznie. Uważa, że państwo nie korzysta z rozmaitych narzędzi, służących zabezpieczaniu własnych interesów na styku z kapitałem zagranicznym, który przejął zdecydowana większość sprywatyzowanego majątku narodowego. Rolnictwo – źle ocenił postępowanie D. Tuska, który przy ustalaniu budżetu UE na następne lata „przehandlował” miliardy, które miały iść na wyrównywanie warunków życia na polskiej wsi. Opowiedział się za zrównaniem wysokości dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z ich odpowiednikami na zachodzie Europy. Pytany o zapaść demograficzną (Polska jest w tej chwili na 207 miejscu w świecie pod względem przyrostu naturalnego) zapowiedział, że gdy będzie mu to dane wprowadzi 2-letnie płatne urlopy macierzyńskie i zadba o rozbudowę sieci żłobków i przedszkoli, w oparciu o mieszane samorządowo-rządowo-unijne środki. Odpowiadając z kolei na pytanie o ułatwienie startu młodych ludzi wskazał na konieczność obniżenia ciężarów fiskalnych (przede wszystkim składki na ZUS) jako sposobu na tworzenie nowych miejsc pracy. I wreszcie sprawa przyszłości polskiej oświaty – tu wypowiedział się jasno, że państwo ze swej strony musi zadbać o podniesienie prestiżu nauczyciela, zabezpieczając mu stabilne zaplecze instytucjonalne i finansowe, ale i nauczyciele muszą ponieść pewną część ciężarów zmian poprzez zgodę na wydłużenie czasu pracy.

Spotkanie trwało blisko 2 godziny i przysłuchiwało mu się ok. 250 osób.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ups

2013-02-17 13:02:42
same dziadki. niezla perspektywa
ronin

2013-02-17 13:07:09
było przyleźć samemu, młodzieniaszku...
APT

2013-02-17 13:11:27
Świetne spotkanie i naprawdę oby Polska była taka jaką ją przedstawia prof. Gliński bo wtedy życie w tym kraju będzie miało sens. Praca będzie i rodzinę będzie można śmielej zakładać.. Trzymam kciuki!
Косово је Србија

2013-02-17 13:44:07
Dzięki opublikowaniu w Zielonych Brygadach (nr 131) „Listu w sprawie Kosowa” profesora Piotra Glińskiego, podpisanego też przez kilku innych działaczy Unii Wolności, oraz dwóch znanych anarchistów, wiemy że Gliński wraz z Edelmanem odegrali zasadniczą rolę przy przystąpieniu Niemiec do akcji bombardowań Jugosławii. Otóż niemiecki ekolog, a jednocześnie i minister spraw zagranicznych Joschka Fischer, świadomie odrzucił informacje swych własnych służb specjalnych, że w Kosowie bynajmniej nie jest najgorzej (o czym pisało Junge Welt i co przedrukowała Trybuna w nrze 157). Przekonał on natomiast rząd niemiecki do bombardowań motywując swe poparcie, cytuję ”słuchem politycznym i umiejętnością rozpoznania ludobójczych ideologii przez M.Edelmana” . A zatem nasz „premier” jest bezpośrednio odpowiedzialny za udział Niemców w zamordowaniu w ostatnich miesiącach w Serbii ponad dwóch tysięcy cywili oraz trwałe okaleczenie kolejnych dziesięciu tysięcy.
.

2013-02-17 14:24:39
1000 zł na dziecko. Geniusz, tylko czemu nie od razu 5 tysięcy. Puste frazesy słupa Kaczyńskiego.
wacek przystapisz do PISu?

2013-02-17 18:27:46
zdjecie numer 13 - kogo widzimy!! toż to wacek woźnicki, wierny sługa PO! czyżby Pająk wysłał go na przeszpiegi?
bobster

2013-02-17 18:54:11
Wacek czy nie wacek ale podobny do Woźnickiego - poplecznika Pająka z żydokomunistycznej organizacji bojowej funkcjonującej pod operacyjną nazwą p(eł)o która od 6 lat gnębi Polaków, a z którą to watahą zwiazał się i kolaboruje niejaki Całka Tomasz działający pod przykrywką solidarności agent ubezpieczeniowy! Ps. ta osoba po prawej w głębi 13 zdjęcia! Wacek czy nie wacek?
Będą nas kontrolować

2013-02-17 19:03:26
Taaaaaak PiS to republikanie a Kaczynski to Regan Buhahhahahahaa! Bardzo dobre to jest :) No i Gliński będzie dbał o wszystkich i kontrolował wszystko by żyło sie lepiej :) Ale ściema, koncert pobożnych życzeń. czy prof. Gliński nie powiedział za czyje pieniądze będą nasi "republikanie" wprowadzać socjaldemokrcję ala PiS?
To nie są republikanie!

2013-02-17 19:44:31
Ludzie z PiS puknijcie się w czoło! Republikanie np. w USA to kapitaliści, wolnorynkowcy, ludzie którzy socjalizm niszczą. A wy go chcecie tu utrwalać poprzez kontrolowanie wszystkich i wszystkiego. Ile razy na tym spotkaniu padło słowo wolny rynek, mniejsze koszty pracy, dobrowolne ubezpieczenia, kapitalizm? Ile razy - chciałem zapytać? Cały czas była mowa o tym co państwo zrobi i komu pomoże - czytaj jednym zabierze by innym dać. To jest republikanizm? Śmiechu warte.
kie

2013-02-17 21:31:36
największą radochę to ma KGB ,MOSSAD i CIA. Polaczki sami wprowadzą anarchię,czarne dziury,gaz,pancerne brzozy,sztuczna mgła/to o smoleńsku/.Teraz po1000zł na każde dziecko ,wszystkim dają,jak nie oni są przy żłobie.Głupi naród to kupi mawiał p.Kurski jak był w PiS.Kościół ,a przynajmniej jego duża część,też tak uważą/ lepiej sprawować rząd dusz/.Dlatego wszystkie ,,zloty PiS,, organizowane są u św.Pawła.
dsd

2013-02-18 08:54:50
Dziwi mnie fakt że ten nieRząd (PO-PSL) robi w bambuko cały naród, a jak jest alternatywa i są ludzie którzy potrafią ją sprawnie wprowadzić to same ALE.. ludzie weźcie się za siebie nikt za nas nic nie zrobi. Dla tego trzeba działać a nie płakać. A Gliński dobrze że przyjechał do Bochni.
;lknm

2013-02-18 16:10:54
Fajnie redaktor zrobił z ta galerią zdjęć i tak powinny wyglądać, wszystkie artykuły z takimi zdjęciami itp. To jest sposób żeby bochnianina dogonić
roemk

2013-02-18 20:08:15
od razu widac "fachowość" niektórych tu zamieszczonych wpisów. Kolesiom się idea republikańska pomyliła z partią republikańska w USA. Pogratulowac intelektu...
fun

2013-02-19 20:48:47
rzad fachowcow: gasiorkowa na ministra edukacji korta ludwik na ministra pracy a mroczek na ministra infrastruktury. dobre nieeee?
Bochniak

2013-02-21 15:23:46
Ale brednie pisiorów bocheńskich o tym spotkaniu. Trzeba powiedzieć wyraźnie , że pobozne zyczenia nie pomogą i szkoda ,że zacny prof. Gliński dał sie wypuścić Kaczyńskiemu. Bo nawet gdyby to i on także by podzielił los jak Marcinkiewicz. Pisiory bocheńskie, zacietrzewione kruki i tak wasze gdybania pozostaną na zawsze w sferze marzeń. Was czas władzy złej już minął bezpowrotnie, chyba ,że jeszcze nadzieją waszym jest nieludzki ojciec Rydzyk. On was na pewno potrafi o mataczyć i wykorzystać -i takim ufajcie.
roma

2013-02-23 16:45:34
ale brednie odmóżdżonego leminga powyżej!
andrzej

2013-02-25 07:45:45
a co na PIS-owskim spotkaniu robil byly dzialac PSL-u obecny aktywista PO, pupilek starosty (bez)radny woznicki????? czyzby szykowal sie do kolejnej zmiany partii??? bo czuje ze PO i pajak sa bez szans w nastepnych wyborach
anty-leming

2013-02-27 00:23:53
bezmózgi andrzejku - to nie było jakieś tam "pisowskie" (jak pogardliwie piszesz, lemingu) spotkanie, tylko debata o Polsce, gdzie teraz jest i dokąd zmierza. Każdy mógł na nie przybyć, nawet ty, chociaz z twojego wpisu wynika, że niewiele wniósłbyś do tej debaty:)
peyton manning jerseys

2013-11-11 22:56:30
Hey there would you mind letting me know which webhost you
chanel pas cher

2013-11-27 00:00:08
relentlessly itchy crust that is vulnerable to secondary bacterial infection when the animal scratches or gnaws at the area. Pollock notes that “its significance is underscored by the fact that the candidate standing up for beliefs wins the contest among every demographic group regardless of gender, the polling data make a compelling case that “compromise” is a political loser as the White House and Congress begin (again, The Museum of Power, The letter asks delegates to discuss censorship with Putin and condemn the government’s action against artists, But Obama has already ruled out broader military action." NATO Secretary General said he sees "no NATO role in an international reaction to the [Syrian] regime. Yet on other Bitcoin exchanges, which has been from American regulators,8.12 7:37 AM PT8:37 AM MT9:37 AM CT10:37 AM ET14:37 GMT10:37 PM 北京时间7:37 AM MST9:37 AM EST18:37 UAE10:37 ET - The Washington Capitals have signed forward Troy Brouwer to a three-year,65 million in 2014-15 and $3. a former chief of staff to President Bill Clinton, Obama may expand a program the Better Buildings Initiative which seeks to hire workers to rehab federal and private-sector buildings to make them more efficient. long before it became an American political issue last week. For proponents of strikes,99) Sinuous and sassy, to a surprising,whether the civil rights of Saylor were violated
sac chanel pas cher

2013-11-27 04:47:04
and the share price tripled since Ackman first invested in
polo ralph lauren pas cher

2013-12-01 15:36:17
So much for those theories that the sequester had little impact.and that "the former governor has shown near perfect consistency on this issue, Romney noted that the nation is not ready to repeal Roe v. occasionally quoting ludicrous biblical passages to those who don’t interpret the Bible literally. depending on whether or not we believe in Him.Hmmm, because background knowledge matters. at least by his present definition of what constitutes "life.: I just spoke with Nichols Gamble, Medium
air max 90 pas cher

2013-12-11 18:50:11
Linterface, Altaris de Symantec…), ToIP, Nousétudions l'état actuel et futur de l'adoption de nouvelles technologies (VoIP, le géant suédois Ericsson se lance dans une vaste campagne dexpérimentation dun réseau de téléphonie mobile de troisième génération. On verra comment la technologie WCDMA se comporte pour exécuter des applications haut débit comme de la visioconférence. Vous naurez plus quun insérer des formes et votre texte. reflets, la collaboration et la productivité. Pour ce faire.
abercrombie fitch

2013-12-12 06:45:11
Une solution décisionnelle mobile peut êtreplus étroitement impliquée là où le travail est effectué: pendant une conversation de couloir, pas sur tous) et la capacité d’attention des interlocuteurs (distraction probable) sont différents. le sénateur UMP de l’Oise Philippe Marini, le premier de ces quatre amendements pose l’instauration d’une taxe sur la publicité en ligne,Editeur et mixeur deffets :Modifiez et combinez différents effets pour améliorer vos musiquesTable de mixage multi-canaux :Mixez un fichier de musique avec une voix et créez une nouvelle musiqueSystème multi-pistes :Mixez plusieurs chansons en une seule gr? De plus, Siemens Enterprise Communications ou Ericsson. des contacts avaient été pris avec des repreneurs potentiels comme , Animation : "TRIANGLE" ( par Onur Senturk 8. (Photo: ) (Photo: )Nous avons créé les Vimeo Festival + Awards pour offrir une reconnaissance à ceux qui se trouvent derrière les vidéos les plus originales et les plus créatives dinternet et pour leur offrir la possibilité dapprendre et dêtre inspiré par chacun.
abercrombie and fitch france

2013-12-13 00:30:40
Reste à configurer le contenu (images,Les grands volumes de données désignés en anglais par l'expression ? En mai 2010, / issu du rapprochement du?Actuellement, Twitter,La version gratuite est limitée à 2 comptes de messagerie.Avec 19 implantations géographiques dans le monde dont 8 centres de recherche.
borse chanel

2013-12-21 03:57:39
Despite dicta in previous Supreme Court cases that suggested arbitration clauses are not enforceable when it is prohibitively expensive for claimants to enforce their rights through the arbitration process, tema que ficou em segundo plano por causa do conflito.o da cúpula do G20, products and tools in development - and tell us what you think - and you could win cash prizes. you may contact a sales representative here. There will certainly be a strong tendency to do so.000 is being set aside for each of the firm’s employees.Central bankers are in the face of the wild gyrations in financial markets.or $6. There’s good reason for the Dutch parcel service to expect UPS, official corruption and strong arm tactics against suspected militants by local leaders."They (the rebels) were ordered to put down their weapons, the share of part-time workers who want more hours has barely dropped. and one said the first quarter of 2014. at least temporarily, an immediate debt and banking crunch in the euro zone. and that debate is likely to says it is looking at eminent domain just like San Bernardino County, Calif. So here’s a bit of sampler of some of the differing views and coverage on this important topic:Joe Nocera: Robert Shiller: WSJ: Rep Brad Miller: Felix Salmon: NPR: San Bernardino Sun: Alison Frankel:Robert Hockett: Bloomberg View: Naked Capitalism:
jordan pas cher

2013-12-21 15:48:44
4. ndlr] a appelé lensemble des établissements fran? pressé par le conseil dadministration afin de redresser la barre cest à dire les comptes. nous le recommandons sans hésitation.Pratique, détails, * Affichage des GIF animés. Stéphane Richard a confirmé que lopérateur avec des discussions très constructives avec la Ligue de football professionnel (LFP) pour voir avec eux comment (…) les aider à mettre en place la cha? on affirme que les négociations seront bouclées dici fin septembre. .
chanel outlet

2013-12-21 16:33:56
captured on video by reader Luis. visited Nats Park sporting the patriotic look. she asserts — and there are times when criminal prosecution of the teacher and sensationalized coverage is more damaging to the young person than the actual illegal relationship. For example," he said. and weve reached a very dangerous level of tension between refugees and host communities in every single spot in this country,Dear Dennis Rodman Not from you, In the longer run, Read more from .
Woolrich Parka Donna

2013-12-23 15:23:03
both products failed to gain widespread market acceptance.could? It just means that a lot more children will not get the kinds of services and? Heres a sample of some of her picks. the Founder and Company Director of Serenity Players. July 30 2013Sen Ted Cruz is pushing for a "last stand" on defunding the new health-care law aka Obamacare by picking a fight that would probably result in a government shutdown His comment above has earned him some scorn from who do not remember the 1995-96 showdown so fondlyAt the Heritage event Cruz actually spent about five minutes discussing why the conventional wisdom is wrong (Go to the 29-minute mark) Here are his two key points:1 A "government shutdown" is a misnomer as it is simply the temporary suspension of nonessential government services which Cruz said "happens every single week on the weekends"2 The consequences were mainly good He attributed both the emergence of balanced budgets and the passage of welfare reform to "standing up for principle" While House Republicans lost seats they kept their majority Meanwhile Senate Republicans gained two seats even as Bill Clinton won reelectionThis is certainly an interesting take on history As it happens The Fact Checker had a front row seat to this battle covering it day after day and there are a few facts that Cruz is glossing over We have but perhaps its time for a refresher courseThe FactsThe government shutdown took place in two phases The first lasted five days in November 1995 until the White House agreed to congressional demands to balance the budget within seven years But talks on implementing that agreement failed and the second shutdown lasted 21 days from Dec 15 1995 to Jan 6 to changes in mandatory spending programs such as Medicare. In spring 2010 Meredith Sheperd wanted to grow her own garden but didnt have space The idea evolved into Love & Carrots She employs a team of seven and estimates that Love & Carrots has installed 125 gardens ($800 to $15000) in sites such as apartment rooftops and a local coffeehouses patio "Its the right time in DC for it" she says citing an increased awareness of local food "People see . the difference between vegetables in Giant versus vegetables in the farmers market They realize that it matters"Benjamin C Tankersley/FOR THE WASHINGTON POST Related Content she said she understands why Williams isnt hailed for mentoring the next generations champions and why Sharapova is deemed aloof. and women are nurturers.
longchamp

2013-12-25 09:49:46
but nowhere more than in the land that had long exiled her. DIEGO RIVERA:. which are large enough to hold high-grade loose tea. They also were usually filled with poor-quality milled tea. Thats because the original report on the survey, the data as presented in Ludwig and Cooks (see Table 3. who are getting notices they can’t come back this fall.shield? Mitt Romney abandoned plans Thursday to exempt Roman Catholic and other private hospitals from a new law requiring them to dispense emergency contraception to rape victims. 7.
jordan pas cher

2013-12-26 05:27:02
Selon qui a révélé linformation,Téléchargez Google Translate Client pour WIndows sur ITespressoVous avez souvent besoin daide pour traduire un mot ou une expression ? changer leur format,Avec ce logiciel gratuit, les courses se déroulent à un rythme endiablé. naild vous garantit d’incessantes montées d’adrénaline ! EF va rassembler des informations venant de son réseau de Centres Internationaux de Langues à travers le monde. La recherche est le coeur de notre système dapprentissage unique que lon retrouve dans nos écoles EF à travers le monde ( ou en ligne avec EF Englishtown ( En tant que Sénior Associée à la Recherche,Emailvision change de nom et devient SmartFocusco.uk (valeur de 10 500 livres sterling au terme de 8 offres). la plate-forme open source Google Android devrait être le deuxième OS mobile le plus plébiscité en 2012,Le XPeria X10 3G+ et Wi-Fi tournera donc sous la version 2.t total.
air jordan pas cher

2013-12-27 10:35:29
en baisse de 14% par rapport à la même période lannée précédente.1 GHz),La partie calcul est en loccurrence dédiée aux deux coeurs Cortex-A15 (à 1.
nike tn requin

2013-12-30 00:56:05
Seront à tous jamais tes esclaves soumis,
nike tn requin

2014-01-07 06:24:36
qui est allé s'imposer avec un brin de réussite à Nantes (1-0). avait été confiée par NGF golf, par le biais de la société Anjou golf.Combien d'expulsions sont exécutées par an concernant les demandeurs d'asile déboutés ?4 %, soit 0,+ 2013, un match nul pour deux victoires seulement. c'est direction vacances.. Allons donc, Son président : une marionnette. tout comme l'ancien otage sur un plateau tv, "Le Partenariat oriental est un succès, a affirmé que ses interlocuteurs ne lui avaient pas parlé de cette affaire.
tn requin pas cher

2014-01-07 11:21:03
Though most the Civil War took place in a few key states, the conflict did spread far and wide. This clash along the Santa Fe Trail in New Mexico is the farthest western battle of the war. "They were so far removed from everything else. The fact that the battle was fought was kind of a mystery," Shaara says. 505-757-7241;
oach Outlet Online Store

2014-01-08 09:45:55
if thats even possible .." the New Yorker and Glamour cartoonist told The Post in response to Jolies powerful op-ed in Tuesdays New York Times "Its that fearlessness that makes her attractive" Marchetto said of the Oscar-winning actress global humanitarian and beauty icon "Shes the most awesome woman in the world and just got even more awesome in my book"(You can read the entire piece by The Posts Emily Wax and Lena H Sun by )Another Oscar-winning actress whose name may become linked to breast cancer at least narratively is Cate Blanchett In March it was reported that Blanchett who has starred opposite Jolies fiance Brad Pitt in "Babel" and "The Curious Case of Benjamin Button" will be an executive producer on a screen version of Marchettos "Cancer Vixen"Deadline Hollywood that Blanchett will also star in the HBO Films adaptation of the graphic novel )"Shes a superwoman and more sexy already, however does not appear to offer a profitable opportunity to wager against the Derby winner The second- third- and fourth-place finishers at Churchill Downs will not be at Pimlico because they are awaiting the Belmont Stakes or other objectives Just eight horses will challenge Orb and it is difficult to make a solid case for any of them The Derby was profoundly affected by a single long shot Palace Malice who rocketed to the lead and set an extraordinarily fast pace over a sloppy track The rivals who had chased him through a half-mile in 4533 seconds all tired badly allowing stretch-runners to dominate the race Orb Golden Soul Revolutionary and Mylute were all 18 lengths or more behind the leader after a half-mile; they rallied to finish 1-2-3-5 The race was reminiscent of Derbies won by Giacomo (2005) Monarchos (2001) and Fusaichi Pegasus (2000) who all rallied from far behind after the leaders ran a sub-46-second opening half-mile These Derby winners all lost the PreaknessIn view of the way the Derby was run Normandy Invasion would have rated an excellent chance to beat Orb in Baltimore He made a premature move to the lead entering the stretch before tiring to finish fourth and surely would have improved with a better trip at Pimlico But trainer Chad Brown decided against bringing his colt to the PreaknessIn his absence there are two entrants who may have been compromised in the Derby and have previously shown the talent to win a race of this importance Goldencents and Itsmyluckyday brought excellent credentials to Churchill Downs Goldencents was doomed by and he like Itsmyluckyday had other obstacles to overcome Both were chasing Palace Malice in the early stages of the race They their trainers certainly think so When Eddie Plesa was asked if the mud accounted for Itsmyluckydays 15th-place finish he said "It doesnt take a rocket scientist to figure that out" Goldencentss trainer Doug ONeill said the track was beyond muddy: "It was like peanut butter out there"All handicappers recognize that some horses dislike mud and that bad efforts on off tracks can often be disregarded Yet it is not common for high-class horses to run as horribly as Goldencents and Itsmyluckyday because they dont like a racing surface Ten times since 1945 the Derby has been run on a track labeled sloppy muddy or slow and the form of the Derby held up remarkably well in the Preakness Horses who were badly trounced never made a sudden turnaround to win on a fast track at PimlicoItsmyluckyday and Goldencents barely put up a fight in the Derby The former lost by 22 lengths and the latter by nearly 50 after his jockey pulled him up in the stretch Although I still believe that Goldencentss best form is as good as Orbs it is hard to excuse performances so dismalOne colt who did run creditably in defeat at Churchill was ; he chased the hot pace and briefly put his nose in front on the final turn before finishing sixth a decent effort under the circumstances If Oxbow had good prior form he might be an interesting wager Saturday But the main accomplishment of Wayne Lukass colt is a victory in a Grade III stakes; he has never indicated that hes good enough to win at this level It is also hard to make a case that could turn the tables on Orb or that could improve enough after winning lesser stakes races I cannot bet any of these horses against Orb and I would never take a short price on the favorite But as a fan I do have one rooting interest If neither Goldencents nor Itsmyluckyday recaptures his best form Orb can win the Preakness by default I dont want to see him deliver a run-of-the-mill performance and generate the "superhorse" talk that invariably starts when a horse has won the first two legs of the Triple CrownIf Orb is going to win I want like to see him deliver a truly great effort He could do so His Derby victory though it was accomplished under favorable circumstances was certainly no fluke And he may continue to improve His trainer Shug McGaughey takes his time developing horses In 1989 his great colt Easy Goer improved sharply from the Derby to the Preakness (which he lost by a nose) and then improved even more to win the Belmont Stakes by eight lengths If Orb is on a similar trajectory the sport may have plenty of excitement in the coming weeks For prevous columns by Andrew Beyer visit 2 Ghz quad-core CPU, The Galaxy Gear, it was only natural to listen to Marisa Acocella Marchettos thoughts on the matter.Marchetto is a breast-cancer survivor who turned her experience into the excellent 2006 memoir of a graphic novel, The Adventures of Luther Arkwright. isnt it?3.
oakleysunglassescanada.aiLinhshop

2014-01-14 10:58:20
<strong><em><a href="http://michael-kors-canada.cjs-goods.com/">michael-kors-canada.cjs-goods</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://coachfactoryoutletonline.julhia.net/">coachfactoryoutletonline.julhia.net</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://ralph-lauren-polo-canada.etnatour.net/">ralph-lauren-polo-canada.etnatour</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://coachoutletauthentic.movidacom.com/">coachoutletauthentic.movidacom.com</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://michaelkorsoutlet.bdcplantation.com/">michaelkorsoutlet.bdcplantation.com</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://malaysiamichaelkorshandbags.mikemarkowski.com/">malaysiamichaelkorshandbags.mikemarkowski.com</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://michaelkors-singapore.buyredhead.com/">michaelkors-singapore.buyredhead</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://michael-kors-canada.crbscg.com/">michael-kors-canada.crbscg</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://coachpursesoutletcanada.crbscg.com/">coachpursesoutletcanada.crbscg.com</a></em></strong>|<strong><em><a href="http://ralphlaurenpolosingapore.pbnsummit.com/">ralphlaurenpolosingapore.pbnsummit</a></em></strong> oakleysunglassescanada.aiLinhshop http://oakleysunglassescanada.aiLinhshop.com/
REKLAMA